החברים של ג'ורג'

כשמנגנון האופל מפחד מאמן קומיקס

ישראל מנעה את כניסתו של אמן קומיקס לפסטיבל קומיקס פלסטיני, והדגימה בכך את פחדיה – ואת השליטה שלה בגדה

השב”כ, מנגנון האופל כפי שקרא לו אורי אבנרי, מנע בשבוע שעבר את כניסתו של מקסימיליאן לה רוי לפסטיבל הקומיקס הפלסטיני הראשון, שנערך במקביל באל קודס (מזרח ירושלים) ורמאללה. הסיבות למניעת הכניסה לא נמסרו; נמסר שלה רוי מנוע כניסה לישראל במשך עשור. התקשורת הישראלית לא דיווחה על האירוע. אני מודה לנועם ר. על ההפניה.

למה נמנעה כניסתו של לה רוי? אין לדעת, כי כאמור הנימוקים להחלטה לא פורסמו. אבל אפשר להסיר מראש את הטענה האוטומטית של הימין היהודי, שלה רוי היה סיכון בטחוני: אילו אכן היה סיכון בטחוני, היה נעצר, לא מגורש.

למנגנון האופל יש היסטוריה ארוכה של גירוש אנשים לא נוחים לו. בשנת 2010, הוא מנע את כניסתו של הליצן הספרדי איוון פראדו, שרצה לארגן פסטיבל ליצנים ברמאללה. באותה השנה, נמנעה גם כניסתו של נועם חומסקי לגדה. שנתיים קודם לכן, גורש ההיסטוריון נורמן פינקלשטיין מישראל, כשניסה להכנס אליה, בטענה המפגרת – שאף על פי כן, הימין היהודי יבלע אותה ללא היסוס – שהוא היווה “סיכון בטחוני.”

על כל זה יש להעיר שתי הערות. קודם כל, שבמנגנון האופל מפחדים פחד מוות מדעות “מסוכנות,” כמו אלה של חומסקי ופינקלשטיין. צריך גם להזכיר שעד הסכמי אוסלו, ישראל גם היתה מצנזרת את הספרים שפורסמו בגדה המערבית. אפילו אמן קומיקס מאיים על מנגנון האופל. עד כדי כך המעצמה החזקה ביותר במזרח התיכון, שמפעילה את ארגון הטרור החזק ביותר בו, רואה עצמה כעלה נידף ברוח: כל ליצן וכל אמן קומיקס מסוגל לאיים עליה.

ושנית, וחשוב יותר: בעשור האחרון טוענים גורמים ישראלים שאין בעצם כיבוש, כי רוב הפלסטינים לא חיים תחת שלטון ישראלי ישיר. המדובר כמובן בקשקוש, כי אין פלסטיני שלא צריך לעבור במחסום של ארגון הטרור הירוק שלנו, ואין לפלסטינים יכולת לנוע ממקום למקום – מה גם שישראל מרשה לעצמה מדי פעם לפלוש לשטחים שלכאורה נמצאים בשליטה פלסטינית, כפי שראינו במבצע “שובו אחים.” אבל – כמו בעזה – השליטה הישראלית הדוקה אפילו יותר מכך: היא יכולה לקבוע מי ייכנס לשטחים הפלסטינים ומי לא ייכנס, מי יצא ומי לא יוכל לצאת. בפועל, היא מנהלת את הגדה המערבית כמו כלא גדול ונטול – ברובו – חומות. מארגן כנס ליצנים? כנס קומיקס? פעילות שהיא מובנת מאליה בישראל עצמה? כדאי שלא תעצבן את מנגוני האופל, או שהאורחים שלך לא יצליחו להגיע.

זו רמת השליטה היומיומית של המדינה היהודית בנתיניה הפלסטינים. לידיעת האנשים שטוענים שאין כיבוש.

ועוד דבר אחד: שורה של חברי כנסת מהימין, כולל צאר החוץ שלנו, התחרו זה בזה היום בקריאות לשלול את אזרחותה של חברת הכנסת חנין זועבי, משום שהעזה לומר שצה”ל הוא ארגון טרור. ובכן, הח”מ קורא לצה”ל ארגון טרור מאז 2006. כשתשללו את אזרחותה, אל תשכחו לשלול גם את שלי; לא תרצו שיאשימו אתכם באפרטהייד, בתפיסה שלאדם ממוצא יהודי מותר לומר מה שלפלסטינית אסור.

הערה מנהלתית: הכתיבה בבלוג הזה נעשית ללא תשלום, והיא מצריכה זמן ומאמץ ניכרים. אם אתם מעריכים את מה שנכתב כאן, אודה לכם אם תוכלו לתרום לקרן הבעת הרצון הטוב והתודה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

14 תגובות על ”כשמנגנון האופל מפחד מאמן קומיקס“

 1. עמוד פסטיבל הקומיקס הפלסטיני בפייסבוק: https://www.facebook.com/PalestineComics

 2. רוני הגיב:

  חזק ביותר.

 3. יוני הגיב:

  לא יודע אם לצחוק או לבכות, אבל אני נותן לצאר שלנו את הקרדיט שהוא היה שולל גם את האזרחות שלך אם הוא היה יכול.

 4. ברנש הגיב:

  ממתי ישראל היא "המעצמה החזקה במזרח התיכון"?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הליצן הספרדי לא נרצח אחר כך בעזה על ידי הפלסטינים החביבים עליו? או שזה היה איזה קריקטוריסט איטלקי?

 6. ליברטריאן הגיב:

  צודק במאה אחוז.

  בקשר להערה על עלה נידף ברוח. זה רק מעיד שהם לא טיפשים, כי ברור שכל מעצמה צבאית היא עלה נידף ברוח. הם יודעים את זה. ועל כן הצנזורה הקשה. לא רק בקרב פלשתינאים אלא גם פנימית. וזה כולל גם את הצנזורה העצמית שמפעילים גופי התקשורת המובילים.

 7. יוסי הגיב:

  אני לא יכול להימנע מלחשוב מדי פעם על האפשרות שפעולות נואלות שכאלו נעשות ע"י מישהו במערכת שדווקא מתנגד לשלטון הישראלי על עם אחר,
  ובאמצעות פעולה דפוקה כזו – של חסימת אמן קומיקס – הוא רוצה להתסיס את העולם עד קצה גבול הסיבולת, כך שיטילו על ישראל עיצומים עד שתפסיק את שליטתה על הפלסטינים.

 8. עמוס מנור הגיב:

  אבנרי קרא לשב"כ "מנגנון החושך" ולא "מנגנון האופל".

  • הראל הלפרין הגיב:

   צודק: בעמ' 373 של האוטוביוגרפיה שלו, "אופטימי", מצטט אורי אבנרי את אריה הדר ("פשוש"), שהיה ראש אגף החקירות בשב"כ: "… אבנרי כינה את השב"כ 'מנגנון החושך' …"