החברים של ג'ורג'

צה"ל צורב לך את התודעה, מותק

בחצי השנה האחרונה, מנהלת הבהמה הירוקה מלחמה פסיכולוגית חריפה מן הרגיל כנגד הציבור הישראלי. להלן נקודות השיא במאבק להפיכתה הסופית של ישראל לספרטה קטנה ומצחינה.

·> באוגוסט 07', פתח האל האכזר את פי האתון הרשמית של צה"ל, האלוף אלעזר "לא היו מספיק הלוויות בתל אביב" שטרן, והלה החל ליבב מול כל מיקרופון רענן על משבר מוטיבציה ובעיות גיוס במרכז הארץ. דא עקא, הסוציולוג יגיל לוי קרע לגזרים כבר אז את טענות ההבל של שטרן. מנתוני צה"ל עצמו, מציין לוי, עולה שאין עליה ב"השתמטות" (על כך מיד), אלא לכל היותר עליה בילודת החרדים.

> · הרמטכ"ל השתקן אשכנזי ושר הבטחון ברק הצטרפו באותו חודש להתקפותיו של שטרן. הבעיה העיקרית היא המושג "משתמטים": הוא מעלים את העובדה שכל מי שמשתחרר מצה"ל עושה זאת או במסגרת הסכם פוליטי (חרדים וערבים), או שהצבא ויתר עליו. בשום מקרה אין כאן "השתמטות".

> הפרשן הצבאי (קרי: דובר חצי-רשמי של צה"ל) רון בן ישי הצליח להגדיר גם שירות בסיירת קרבית כ"סוג של השתמטות" – משום שהללו פוגעים "ביכולתו של צה"ל לאייש יחידות שדה".

> · הזמר עברי לידר רצה להופיע בפני חיילים. קצין חינוך ראשי דרש מלידר, ששוחרר זמן קצר לאחר גיוסו, להצהיר על "אהבה לצה"ל וערכיו". לידר הפגין עמוד שדרה וסירב; הופעתו בוטלה.

> ספטמבר 07': במהלך טקס חלוקת צל"שים למלחמת לבנון קרא הרמטכ"ל אשכנזי ל'משתמטים' "להשפיל את מבטם". אירונית, הוא עשה זאת בטקס שנוי במחלוקת: ריבוי הצל"שים, כמעט חסר תקדים בתולדות צה"ל, העיד דווקא על כשלונן של התכניות הצבאיות – צל"שים מוענקים, אחרי הכל, כאשר יש צורך בגבורה כדי להציל את המצב.

> במקביל, שרת החינוך יולי תמיר הצטרפה לעליהום על אמנים שצה"ל ויתר עליהם, והודיעה שהם לא רצויים בחגיגות ה-60 לקסרקטין, אה, סליחה, מדינת ישראל. היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, קלקלה את החגיגות כשציינה שאדם המוגדר כמשתמט מוגדר כך על ידי ישות משפטית ונענש על ידה; ועל כן פגיעה נוספת בהם היא ענישה כפולה, המנוגדת לחוק.

> זמן קצר לאחר מכן, הגיש ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) הצעת חוק, שתאסור על כל גוף ממשלתי לערוך מופעים שבהם יופיעו 'משתמטים'.

> פחות או יותר באותו זמן, הודיעו רבני ישיבות ההסדר שלא יסכימו להארכת השירות הצבאי של צאן מרעיתם מ-16 חודש (שנה אחת ועוד ארבעה חודשי מילואים) ל-22 חודש. קבוצה של בחורי ישיבות הסדר פצחו במרד בנסיון למנוע פינויין של כמה משפחות פולשים מחברון. עם אלה, בחרו שטרן ואשכנזי שלא להתעסק.

> · שר הבטחון, אהוד ברק, מדליף הצעת חוק שלדבריו בכוונתו להגיש, על פיה ישללו מן ה'משתמטים' הזכות להוציא רשיונות נהיגה, וכן הזכות ללמוד רפואה ופסיכולוגיה. כלומר, ברק מציע להעניש אזרחים שהצבא פסל לשירות.

> · בנובמבר 07', ההסתה התעלתה על עצמה: שטרן הודיע שישראל לא יכולה להרשות לעצמה "ערים שאין בהן לוויות צבאיות". הוא הגדיר מחדש את ההשתמטות מחדש: "גם מי ששוחרר חוקית ויכול לשרת הוא משתמט". הבשורה המשמחת היא ששטרן שוקד על קיומן של המון לוויות צבאיות חדשות: ההנחיות ששלח לקב"נים יביאו לכך שרבים שאינם כשירים יגויסו, מה שיעלה את הנתון שצה"ל משתדל להחביא: שסעיף האבדות הגבוה ביותר שלו הוא התאבדויות.

> · שטרן הפך גם את הצבא למקצוע יהודי: "מי שלא יכול לדבר 20 דקות על יהדות, לא ינצח", אמר. מאות גנרלים פגאנים ונוצרים נחרו בבוז, אבל בציבור שלו – שטרן הוא חובש כיפה – זה התקבל טוב.

> מכתבה שפרסם אלכס פישמן במוסף סוף השבוע של 'ידיעות אחרונות' ב-30 בנובמבר, עולה כי גם על פי נתוני הצבא אין זכר למשבר מוטיבציה. בשנות ה-60, המוטיבציה לשירות ביחידות קרביות עמדה על 66%; ב-2007 היא עמדה על 60%. מה שלא הפריע לצה"ל להמשיך ולשקר.

> דצמבר 07': מושק קמפיין "ישראלי אמיתי לא משתמט", המופיע בשלטי חוצות ועל אוטובוסים. מפגינים שמחו בכנס העמותה המיליטריסטית "הפורום לשוויון בנטל", הותקפו פיזית על ידי אנשי העמותה, שרדפו אחריהם גם לאחר שנמלטו מן המקום.

> · מפקד בה"ד 1 – בסיס ההדרכה למ"מים של צה"ל, המכונה בטעות בית ספר לקצינים – מודיע ש"מי שיכול להיות קצין, ולא רוצה, הוא פושע".

·> ינואר 08': שטרן מודיע על תכנית חדשה: חלוקת תעודת שחרור בשלושה צבעים לחיילים משוחררים. זהב לחיילים קרביים, כסף לתומכי לחימה, וארד לכל השאר. במחי החלטה של האתון, הוגדרו רשמית רוב חיילי צה"ל כסוג ג'.

> · שטרן ממשיך להפגיז: הוא מודיע שחיילים שקודם לכן נשלחו לעורף מסיבות בריאות ובריאות נפש יישלחו מעתה לחזית – ושצה"ל שוקל את גיוסם של אוטיסטים ומשותקי מוחין. על גיוס חרדים ושוויון באורך השירות לבחורי ישיבות ההסדר – אין על מה לדבר.

> · מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, מוציא מהבוידעם את הצעת החוק של ברק מספטמבר, ומודיע שבכוונתו להגיש הצעת חוק שתשלול מ'משתמטים' רשיונות נהיגה וזכות ללמוד רפואה ופסיכולוגיה – אבל מאחר והוא לא נמושה כמו ברק, הוא גם מציע לעשות את הדבר ההגיוני ולשלול את זכות ההצבעה שלהם. זמן קצר לאחר מכן הוציא כבל הבהרה מעורפלת וטוען שדבריו הוצאו מהקשרם, ושהוא לא בקשר עם משרד הבטחון – אבל נמנע מלהכחיש את עיקר הדברים.

עדכונים יבואו.

נהניתם? ספרו לחבריכם:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • RSS
  • Twitter