החברים של ג'ורג'

טול וקרא

ההתלהמות של ממשלת ישראל ביחס להחלטת אונסק”ו, בסיוע התקשורת הישראלית, מתעלמת מהמציאות

אונסק”ו, ארגון התרבות של האו”ם, קיבל אתמול (ג’) עוד החלטה ביחס לכיבוש הישראלי בירושלים. אפשר, ומומלץ, לקרוא אותה כאן. כי בינה ובין הדיווחים בתקשורת הישראלית אין כמעט כל קשר.

מה קבעה ההחלטה? מעט מאד, בעצם. היא חזרה על העמדה הקבועה של הקהילה הבינלאומית: שישראל היא כוח כובש בירושלים, ולא, כפי שהיא נוהגת להעמיד פנים, הריבון שם. אף מדינה בעולם לא מכירה בירושלים כבירת מדינת ישראל, וזו הסיבה שכל השגרירויות נמצאות בתל אביב. זה לא חדש: החלטת האו”ם מנובמבר 1947 קובעת שירושלים לא תהיה חלק לא מהמדינה היהודית ולא מהמדינה הערבית, אלא תהיה corpus separatum, גוף נפרד. לכיבוש הישראלי של ירושלים אין יותר תוקף משפטי מאשר לכיבוש הירדני של מזרח העיר: שניהם בלתי חוקיים. העובדה שישראלים לא יודעים את העובדות הללו מצערת, ובמידה ניכרת גם מסוכנת, אבל היא לא בעיה של אונסק”ו: היא בעייתם של הישראלים. העובדות הללו אינן חדשות; הן היו נכונות גם בסיבוב הקודם.

היו כבר דיווחים על כך שנציגים ישראלים שונים דרשו את גירוש נציגות אונסק”ו מישראל; הבעיה היא שאין כזו. העובדה שאין כזו, למרות בקשותיה של אונסק”ו, מופיעה בהחלטה עצמה (סעיף 8) – מה שמעיד על כך שרוב המגנים שלה כלל לא טרחו לקרוא אותה. השרה מירי רגב קראה היום לפינוי נציגות האו”ם מארמון הנציב, אבל שם לא יושבים נציגי אונסק”ו (כאמור, אין כאלה בארץ) אלא נציגי UNSCO, שהם ארגון אחר לגמרי. ראש הממשלה שלכם כבר הודיע שהוא יקצץ מיליון דולרים מהכספים שישראל חייבת לאו”ם.

כאן צריך לעמוד על נקודה קריטית: יבבני הימין נוהגים לומר ש”האו”ם עוין לישראל.” האו”ם הוא אכן ארגון, אבל הבעיה פה איננה בארגון עצמו (שלא חסרות לו בעיות.) הבעיה היא שהאו”ם הוא נציג העולם. לא העולם כפי שהיינו רוצים שיהיה, אלא העולם כפי שהוא. והעולם, מה לעשות, רואה ברובו המכריע את ישראל כגוף תוקפני ודיקטטורי. ההצבעות באו”ם הן ההצבעות על האופן שבו העולם רואה דברים: ורוב העולם, מה לעשות, הוא פוסט-קולוניאליסטי. והוא זוכר שמאז 1956, ישראל עומדת לצידן של המעצמות הקולוניאליסטיות.

בן דרור ימיני יכול להשביע את הדרום אפריקנים באותות ובמופתים שמה שישראל עושה איננו אפרטהייד, אבל למרבה החוצפה הם – שהכירו את האפרטהייד היטב – מסרבים להשתכנע. ולא, לא מדובר רק בנציגי מדינות שפועלות מתוך אינטרסים: ודאי שזה חלק מהעניין, אבל ישראל מופיעה שוב ושוב ברשימת המדינות השנואות בעולם. אפשר לטעון שמדובר באנטישמיות, אפשר לייבב שמדובר ב”תעשיית שקרים”, ואפשר להכיר במציאות: מדי יום מתקלפת עוד שכבה מהשקר הישראלי שמדובר במדינה מערבית, ובמערב – אפעס – עדיין לא השתחררו מהתפיסה הזו; ובהתאם הפשעים של ישראל נחשבים לחמורים יותר, משום שהיא לכאורה מערבית. בשנות החמישים והשישים המדינה המערבית שחטפה על הראש היתה צרפת, במהלך מלחמותיה בוויאטנם ואלג’יר; הבלגים זכו, בתחילת שנות השישים, לכמה דקות שנאה ראויה על ההתנהלות שלהם בקונגו; ואחר כך הגיע תורה של ארה”ב בוויאטנם. מה לעשות, ממערביים מצפים ליותר.

ובכל זאת יש בהחלטת אונסק”ו מאתמול נקודה אחת חשובה: היא מעגנת את החלטה 2334 של מועצת הבטחון, שקבעה שההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית כולן בלתי חוקיות. זו, כנראה, הסיבה המרכזית לפרכוס של ממשלת נתניהו. וגם ההחלטה הזו לא הולכת לשום מקום.

ישראל יכולה להחרים את האו”ם, כפי שהיא יכולה לתקוע סיכות וודו בשעיר לעזאזל. אבל הצבעות באו”ם הן הסימפטום. המחלה היא התנהגותה של ישראל. אם כל העולם אומר לך שאתה שיכור, כדאי שתלך לישון.

הערה מנהלתית: מאז הפוסט האחרון התקבלו מספר תרומות בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורמים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

6 תגובות על ”טול וקרא“

 1. גיל ב' הגיב:

  אין לי ממש בעיה עם החלטות האו"ם בנוגע לירושלים אבל תמיד חסרה לי החתיכה השניה בפאזל, בית לחם. כמו ירושלים, גם בית לחם אמורה היתה להיות שטח בינלאומי. איך זה שאין אף מדינה שלא חושבת שבית לחם היא לא חלק מהרשות הפלסטינית? בכל מקרה, כל הסיפור של ירושלים ובית לחם הוא דוגמא לקולוניאליזם. למה דווקא ירושלים ובית לחם היו אמורות להיות שטח בינלאומי? בירושלים היה רוב יהודי ובוודאי בבית לחם היה רוב ערבי מוחלט. לא היתה שום סיבה שקשורה לסכסוך להכריז על בית לחם כשטח בינלאומי. הסיבה היחידה היא שהמעצמות הנוצריות רצו לשמור לעצמן את השליטה בערים הקדושות לנצרות.

  • ygurvitz הגיב:

   על פניו,. נראה כמו נסיון להגן על מיעוט נוצרי מפני רדיפה של דתות עוינות. היסטורית, זו בערך כל העילה למעורבות צרפתית בלבנון וסוריה. בריטניה ורוסיה תמיד השתמשו במיעוטים נוצריים כעילת התערבות, וברקע עדיין ריחף רצח הארמנים.

  • AviOfer הגיב:

   אין תוקף להחלטת האו"ם 181 שקובעת שירושלים ובית לחם הם שטח בינלאומי מאחר וההחלטה הזו היתה רק הצעה, המלצה, לשני הצדדים – הערבים והיהודים – לפתרון מושכל של חיים זה לצד זה. מרגע שהערבים דחו את ההצעה ופתחו במלחמה, ממחרת ליום ההצבעה, הרי שהחלטה זו נמחקה כלא היתה. לכן אין להסתמך על ההחלטה הזאת מבחינה פוליטית אקטואלית, כי אין לה משמעות.

   כמו שכבשה את באר שבע שהיתה מיועדת להיות במדינה הערבית והיום אין חולקים עליה במערב שהיא עיר ישראלית, כך גם הדין (צריך להיות) לגבי ירושלים. ההתנערות, היא לא על בסיס חוקי-לגיטמי אלא פוליטי-אינטרסנטי בלבד.

 2. AviOfer הגיב:

  בקיצור, ביבי נוהג נכון ומקצץ מהתשלום השנתי לאו"ם – זה הקיצוץ השלישי ב-4 החודשים האחרונים. עכשיו במקום 11.75 מיליון דולר ישראל תשלם רק 2.7 מיליון דולר. שיעשו לנו טובה, שיקבלו עוד 2 החלטות דומות, וכך יחסכו לנו את ביזבוז הכסף המיותר המשולם לאו"ם. מה כבר יכול להיות? רק יקחו לנו את הזכות להשתתף בהצבעות, שהן בלאו הכי מכורות מראש. האו"ם הוא ארגון מיותר שרק מביא נזקים לשלום העולם.

  • עדו סוקולובסקי הגיב:

   אם כך אז נלך עד הסוף – שישראל תפרוש מהאו"ם וזהו. מה לא ככה?

טראקבקים/פינגבקים

 1. ליהנות מההטרלה, אבל לא לצפות לדבר | החברים של ג'ורג'