החברים של ג'ורג'

מי יידע חייך, משילות עברית

אף אחד לא צריך להתפלא מההשוואה של ליברמן בין ההסכם עם איראן והסכם מינכן. הוא יודע, מנסיון, שהסמרטוט שעומד בראש הממשלה לא יעשה דבר

ביום שישי נשמע קול הרעם מהקריה: משרד הבטחון הוציא הודעה רשמית שבה הוא השווה את ההסכם בין המעצמות ובין איראן להסכם מינכן. ההודעה הגיעה בדיוק בימים שבהם פקידים ישראלים בכירים נמצאים בוושינגטון כדי לתאם את הסכם הסיוע הבטחוני החדש. אין ספק שלאחר ששר הבטחון השווה בין אובמה ובין צ’מברליין המו”מ יתנהל ביתר קלות.

ראש הממשלה נתניהו מיהר להודיע שהוא בכלל לא ידע על ההודעה של שר הבטחון שלו, ושזה כלל לא התייעץ איתו לפני שיצא עם ההודעה הזו. לשם שינוי, אפשר להאמין לנתניהו. ליברמן כבר שנים לא סופר אותו – ובצדק.

בשנת 2010, נאם ליברמן – אז הוא היה שר החוץ, המינוי המגוחך ביותר לתפקיד כזה עד בוריס ג’ונסון – באו”ם, והודיע שהתכנית המדינית שהממשלה שבה הוא חבר לא מציאותית. הוא נשאר בתפקידו, ונתניהו אמר שדבריו לא מייצגים את הממשלה. כמה חודשים אחר כך נשא ליברמן נאום נוסף, שבו קרא לבחירות ברשות שידיחו את אבו מאזן וקבע שראש הממשלה נתניהו לא מציאותי. בתגובה, הוא לא קיבל מכתב פיטורין, ונתניהו אמר ברפיון שהוא מייצג רק את עצמו.

אז פעם שלישית גלידה. וליברמן ידע היטב שהסמרטוט שעומד בראש הממשלה יאמר שהנוזל הצהבהב שמטפטף עליו הוא גשם. למה? כי עם כל הקשקשת על משילות, נתניהו לא מעוניין למשול. הוא מעוניין לשרוד בתפקידו. יש לו את כל הסמכויות שהוא צריך. לעזאזל, לא היה כאן ראש ממשלה עם כל כך הרבה סמכויות ועם כנסת רצועה כל כך מימי בן גוריון. שר שהיה מדבר כך על בן גוריון היה עף מהממשלה וספק אם היה שורד פוליטית. רבאק, אפילו פרס פיטר את שרון, ושרון לא היסס לפטר שרים – בין השאר, את ליברמן עצמו. בפעם היחידה שנתניהו פיטר שרים, הוא עשה זאת כדי ללכת לבחירות. אם אחרי מה שבנט אמר עליו לפני שבוע הוא לא פוטר, ליברמן יודע שאין לו ממה לחשוש.

העיקר שנתניהו מדבר שוב ושוב על משילות. משילות והשרדות הן לעתים ניגודים: כדי למשול צריך לקחת סיכוני השרדות. אם אתה רוצה לעשות משהו גדול, יהיה לזה מחיר פוליטי. כל מה שנתניהו רוצה הוא לשרוד, כי הוא יודע שברגע שהוא יפסיק לאחוז בקרנות המזבח, שלל הפרשיות הפליליות שלו יתפוצצו. ברגע שהוא לא יוכל להפחיד את מי שיודע את הפרטים המפלילים, הוא יהיה במסלול של אולמרט.

אז מקשקשים על “משילות” ונותנים לפר המועד לחרב את התחומים המרכזיים של המדינה. איך אמרה את זה אשתו? נעבור לחוץ לארץ, ושהמדינה תשרף.

ופה צריך לומר מילה על פרשנינו הפוליטיים. אלה אוהבים לצייר את ליברמן כמין יאנוס, מי שבפומבי הוא יואב אליאסי בחליפה וזקן אבל בדיונים סגורים מתבטא באופן שקול ומחושב. נראה שליברמן נהנה, פעם אחר פעם, להציג אותם כאידיוטים. בסופו של דבר מדובר באדם שנמצא בפוליטיקה הישראלית במשך 20 שנים, ושלא יכול להציג ולו הישג אחד. ספק אם יש לו דעות אמיתיות. מדובר ביאיר לפיד עם מבטא והתמחות בקשרים בעולם התחתון. זה הכל.

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

13 תגובות על ”מי יידע חייך, משילות עברית“

 1. אסףר הגיב:

  ראשון!!!!1

  (סתם בודק את מערכת התגובות החדשה).

 2. גיל ב' הגיב:

  הלינקים ב"תגובות אחרונות" לא עובדים.

 3. Tom Elkayam הגיב:

  Congrats באנגלית and ברכות בעברית

 4. Meni Zehavi הגיב:

  יש כל מיני בעיות עם מערכת התגובות החדשה, החל מהעובדה שהיא מפירה את הכלל הידוע
  If something works, don't fix it

  • אסףר הגיב:

   המערכת הישנה לא עבדה כראוי.

   • Meni Zehavi הגיב:

    מה שלא עבד בה לא עובד גם עכשיו (נוסף על דברים אחרים שלא עובדים עכשיו).

    • אסףר הגיב:

     אתה מדבר כמי שמנהל את התגובות בה?

     • Meni Zehavi הגיב:

      לא, כמי שרואה שלפחות חלק מהבעיות הקודמות נותר בעינו (מעברים בין העברית לשפות הכתובות באותיות לטיניות), ונוספו בעיות חדשות (לקח לי זמן להבין שכדי להגיב על תגובה קודמת, צריך ללחוץ על "צטט", וקישורים לתגובות בצד שמאל של העמוד אינם מובילים לשום מקום).

      • אסףר הגיב:

       א. מסכים, בעיה חמורה.
       ב. זו עקומת לימוד קצרה.
       ג. מוזר, הקישורים לא עובדים אבל קישורים דומים מהתראת דוא"ל דווקא עובדים לא רע.

 5. moddy הגיב:

  נעלמו התגובות מכל הפוסטים הישנים

 6. Z420 הגיב:

  ולגופו של עניין: לא הייתי מתאר את ביבי כסמרטוט. הדינמיקה פה יותר מתאימה לבעלים של פיט בול או רוטוויילר. הוא יתן להם לנבוח ולהפחיד בעוד הוא אוחז ברצועה. אין ספק שהכלבים האלה מפחידים. הם לא תמיד נושכים אבל מנסים. שקד נושכת את מערכת המשפט, רגב נובחת באיום על התרבות, בנט מחרבן על מערכת החינוך ויהדות התפוצות וכן הלאה. אבל הם הכלבים של ראש הממשלה. בסופו של דבר ביבי נהנה לשמוע אותם נובחים, הוא מזדהה עם הנביחות, הוא גם נובח מדי פעם: הערבים נוהרים לקלפיות, הם מפחדים וכד'. אבל הוא המסטר. הוא מחזיק ברצועה. הוא מנתב את הפיטבולים ממשרד למשרד, מעביר אותם מתפקידם אותם כשסיימו את המטלה או כשהם משתוללים יותר מדי, אבל גם מצ'פר מדי פעם (השמדת יחסי החוץ של ישראל הרי נעשתה כבר על ידי הפיטבול ליברמן, עכשיו קידום לביטחון, נטח בשר עסיסי במיוחד). בסופו של דבר,נכון, נעבור לחוץ לארץ, ושהמדינה תשרף.

 7. Rotem Reptor הגיב:

  נניח ש