החברים של ג'ורג'

סמרטוטרים בגלימות

זה לא היה פשוט, אבל שופטי בג”צ הצליחו לצאת עלובים עוד יותר

ייעשה הצדק, ולו יפלו השמיים. (אימרה אנגלית)

אתמול, משהתחוור שלעציר המנהלי שובת הרעב מוחמד עלאן יש נזק מוחי, החליט בג”צ להקפיא את המעצר המנהלי שלו. לא לבטל – להקפיא. בג”צ, שלכאורה עוסק בביקורת שיפוטית על המעצרים המנהליים, מעולם לא ביטל מעצר מנהלי. אתם מבינים, באלפי המקרים שבהם הובא לפניו “חומר סודי” במעמד צד אחד, לא היתה ולו פעם אחת שבה מערכת הבטחון טעתה. תמיד, בלי יוצא מן הכלל, המערכת צדקה. בג”צ קיצר פה ושם מעצרים מנהליים – במקרים רבים לעצירים שלגמרי במקרה היו יהודים – אבל מעולם לא ביטל אותם.

גם הפעם, יש לציין, המעצר המנהלי לא בוטל. הוא “הוקפא”, חיה משפטית חסרת משמעות. אם מצבו של עלאן ישתפר, המעצר שלו עשוי להתחדש. השופטים לא הורו על שחרורו; הם אמרו שהצו יבוטל סופית רק אם יתברר שעלאן סובל מנזק מוחי בלתי הפיך.

צריך לציין שלנזק הזה אחראים ישירות השופטים עצמם. ברביעי באוגוסט, הם דחו את העתירה של עלאן – אז ביום ה-47 לשביתת הרעב שלו – בהסתמך על “חומר סודי.” מאז חלפו פחות משבועיים, וביום שני הסכימו השופטים לדון בעתירה חוזרת בעניינו. שם הם כבר נשמעו פחות משוכנעים מעמדת המדינה. השופט מלצר שאל את המדינה מה מידת המסוכנות של עלאן, בעצם. זו שאלה שלא עלתה בדיון ברביעי באוגוסט, היום ה-200 ומשהו למעצר המנהלי של עלאן. האיש שהיה סכנה לבטחון האומה ברביעי באוגוסט הפסיק להיות כזה ב-20 באוגוסט – בלי שיעשה דבר.

ביום שני, המדינה היתה מוכנה לאפשר לעלאן להשתחרר בתנאי שיצא לגלות של ארבע שנים. השופטים, בחוסר אנושיות שהיינו מכנים בלתי נסלח אלמלא היה שגרתי, דחו את הדיון בעניינו של אדם ששביתת הרעב שלו עברה את היום ה-60 ושנמצא בסכנת חיים מיידית ביומיים. אתמול, כשהתברר שמצבו של עלאן עשוי להיות בלתי הפיך, השופטים נבהלו.

אליוקים רובינשטיין, שקלט שיתכן שיש לו דם על הידיים ושיהיה מאד קשה לשטוף אותו לפני הכנס הבא עם שופטים בכירים בחו”ל, כתב בצביעות העולה על זו הרגילה אצלו ש”צר לנו כבני אנוש על כך ועל העותר שבהחלטותיו הגיע עד הלום ואנו מאחלים לו רפואה שלמה.” וואלה. כל כך הרבה רפואה אתה מאחל לו, שהעדפת לדחות את הדיון ביומיים, אה?

אתמול, המדינה כבר היתה מוכנה להתחייב שלא להאריך את צו המעצר המנהלי של עלאן, כשזה יפוג בעוד חודשיים. גם היא נבהלה. פתאום, הפושע המסוכן שאין ברירה אלא לזרוק במקרה שלו את החוק לפח מסתבר כלא כל כך מסוכן. על כל פנים, פתאום מותו מסוכן מחייו.

וכשהמדינה משנה כיוון, הופה! גם בית המשפט משנה כיוון. חותמות הגומי בגלימה, שלפני 16 ימים דחו את העתירה לשחרורו של עלאן כי המדינה אמרה להם שזה מה שהם צריכים לעשות, עכשיו מקפיאים את המעצר המנהלי שלו… כי זה מה שהמדינה רוצה שהם יעשו עכשיו.

בשום שלב, לא בחנו השופטים את הדרישה הבסיסית של עלאן: לאפשר לו להתגונן מההאשמות נגדו. כדי שהוא יוכל להתגונן, כמובן, היה צריך להעלות את ההאשמות הללו. המדינה לא מוכנה לעשות זאת.

מה שראו השופטים, בהנחה שהמדינה לא שיקרה להם – בישראל המדינה משקרת לבית המשפט על בסיס קבוע, כי עד כה לא נאלצה לשלם מחיר על כך – לא היה ראיות. הוא היה לכל היותר שמועות.

ראיה היא טענה שהמתגונן ועורכי דינו יכולים להפריך. אמרתם שבוצע פשע? הצגתם את הראיה? הנאשם יכול לנסות כמיטב יכולתו להפריך אותה. לא הצגתם את המידע שלכם להפרכה? הצגתם אותו בדיון זריז לשופטים שאין להם לא את הזמן ולא את היכולת להתמודד איתו? זו איננה ראיה. זו לכל היותר שמועה.

בלב פרשת דרייפוס עמד ה”מזכר הסודי” שהוגש בניגוד לחוק לבית הדין הצבאי שהרשיע אותו. המזכר הסודי הזה היה מזויף. הוא זויף על ידי קציני מודיעין שהאמינו באמת ובתמים שבכך שהם מגישים ראיה מזויפת, הם מצילים את מולדתם מבוגד. הם טעו. אחר כך הם נאלצו, באירוניה חריפה, להגן על הבוגד האמיתי – כי אם הוא ייחשף, כל מבנה השקרים שלהם יקרוס.

לשירותי המודיעין של ישראל יש נטיה היסטורית מתועדת לשקר לבתי המשפט. המקרה הידוע ביותר הוא זה של עיזאת נאפסו, קצין שהואשם בריגול, עונה עד שמסר הודאה, ואחר כך שיקר השב”כ – ספציפית, המענה שלו היה יוסי גינוסר, שהסתבך אחר כך בפרשת השב”כ – לבתי המשפט ואמר שלא היו עינויים. בפרשת השב”כ, שיקרו אנשי השב”כ לשורה של ועדות חקירה, שהובלו בין השאר על ידי שופטים, וטפלו עלילת שקר על איציק מרדכי בנסיון להפליל אותו בהריגה. ועדת לנדוי, שקמה אחרי שתי הפרשות הללו, מצאה שהשב”כ שיקר שיטתית באלפי תיקים.

אף אחד לא שילם מחיר על כל זה. כל המעורבים, אלו מהם שבכלל נחקרו, קיבלו חנינה לפני משפט.

כך שכאשר שופטים ישראלים מסכימים שיוכנס לבית המשפט שלהם “חומר סודי”, הם קושרים ביודעין את העיניים שלהם. הם הופכים את עצמם לחותמת הגומי של המשטרה החשאית. אין להם את היכולת להתמודד או להפריך את המידע הסודי – אין להם לא את הזמן ולא את הנכונות של עורך דינו של הנאשם.

אפילו אם השב”כ הגיש לבית המשפט “חומר סודי” שהוא באמת ובתמים מאמין באמיתותו – ואין לנו שום דרך לדעת את זה – הרי שזה לא אומר שהוא לא טועה. שירותי הבטחון נוהגים לומר שיש להם מקורות סודיים והם לא יכולים לחשוף אותם.

ובכן, אם אתם לא רוצים לחשוף אותם, אל תבצעו מעצרים. אם הגעתם למסקנה שמישהו מהווה סכנה כה מהותית לבטחון המדינה עד שיש לשלול את חירותו, חלה עליכם חובה להציג את הראיות לכך. כי אחרת, אנחנו מוצאים את עצמנו במצב שבו חירותו של אדם נשללת בשל לחישה של איש המשטרה החשאית.

בישראל, התרגלנו למצב הזה. השופטים הרגילו את עצמם להיות חותמות גומי. נוצרו בעצם שתי מערכות חוקים: הרגילה, וזו שיש לשירותי הבטחון דריסת רגל בהם. הוקמה כאן מדינה בתוך מדינה, כשמדינת ה”בטחון” מעקמת את החוק ומגייסת לצורך כך את בג”צ. זה מיילל, אבל מציית.

זו לא ביקורת שיפוטית. זו העמדת פנים של ביקורת שיפוטית, וקריקטורה של בית משפט שנע על פי גחמותיה הרגעיות של מערכת הבטחון.

והפעם כדאי שנזכור את זה. בפעם הבאה שבג”צ יבקש את תמיכת הציבור הליברלי, האחרון צריך לשאול: במה הרווחת את התמיכה שלי? בסנגוריה נצחית על מדינת משטרה? טימאתם את ההיכל, זיהמתם אל גלימותיכם, ידיכם דמים מלאו. לכו ואל תשובו עוד.

הערה מנהלתית: הכתיבה בבלוג הזה נעשית ללא תשלום, והיא מצריכה זמן ומאמץ ניכרים. אם אתם מעריכים את מה שנכתב כאן, אודה לכם אם תוכלו לתרום לקרן הבעת הרצון הטוב והתודה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

6 תגובות על ”סמרטוטרים בגלימות“

 1. ארז הןכצם הגיב:

  להגיד שמערכת הבטחון לעולם לא טעתה זה לא מדוייק ושלא מעבירים עליה ביקורת זה ממש לא מדוייק, במקרה של נועם פדרמן נפסקו לו פיצויים על תשעת החודשים שבילה במעצר מנהלי והשופט חשין גם מתח ביקורת קשה על השב"כ והפרקליטות.
  אני מניח שכוח העל של השב"כ והפרקליטות לא לטעות כנראה לא עובד על יהודים.

 2. Shiri Krebs הגיב:

  יוסי, גם לי יש ביקורת רבה על ההחלטה הזו ועל מאות החלטות דומות בעניין מעצרים מנהליים. אבל זה לא נכון שבית המשפט העליון מעולם לא שחרר עצור מנהלי. למעשה, בשישה מקרים לאורך שנות קיומו שחרר בית המשפט עצורים מנהליים: בשנות הארבעים והשמונים שוחררו ארבעה עצורים ישראלים שנכלאו לפי חוק המעצרים המנהליים, בשנת 1990 שוחרר פלסטיני שנעצר לפי מו המפקד הצבאי בשטחים, ובשנת 2000 שוחררו האזרחים הלבנונים שנכלאו לפי חוק המעצרים בפסק הדין בדיון הנוסף בפרשת קלפי המיקוח. אם כבר מספקים עובדות כדאי שיהיו נכונות.

 3. עמית הגיב:

  כהרגלו, גורביץ מתחמק מהתמודדות עם טיעוני נגד.

  אף אחד לא מכחיש את המגרעות של מעצר מנהלי. הנוהל הזה בכל זאת הכרחי כדי לפתור מצבים שבהם שני ה"פתרונות" שגורביץ מציע (לעצור את החשוד ולחשוף מקורות\להמנע מלעצור את החשוד כדי להמנע מלחשוף את המקורות) יובילו לסיכון חיי אדם.

  • מני זהבי הגיב:

   אי-אפשר לעצור אחד כמו עלאן בחשד לחברות בארגון טרור, להחזיק אותו במעצר עד תום ההליכים (מס' חודשים, לא שונה בהרבה מהמעצר המנהלי), ולהניח שבית המשפט ירשיע אותו ויגזור עליו עוד כמה חודשי או שנות מאסר?
   חברות בארגון טרור היא עבירה כללית למדי, לא צפוי שכדי לאשש את האישום הפרקליטות תצטרך לחשוף מקורות רגישים.

  • אמציה ברם הגיב:

   מה בדיוק "הכרחי" במעצר של עלאן ודומיו? ובמה ה"הכרח" המפונטז הזה יותר הכרחי ממעצר של סוחר סמים ישראלי-יהודי או רוצח שכיר ישראלי-יהודי? במישטר דמוקרטי, במדינת חוק, חובה להציג את חומר הראיות ולאפשר לחשוד להתגונן. זה חל על כל אדם, בין אם הוא יהודי-ישראלי, או פלסטיני-מוסלמי. ולמי שהגישה העקרונית הזאת אינה מקובלת עליהם בגלל אורח חשיבתם הדיקטטורי, שיואילו להיזכר בדוגמאות המעידות על כך שהמוח'אבראת היאהודי (הידוע בשם שב"כ), המשטרה, והפרקליטות, שיקרו שוב ושוב במצח נחושה לבתי המשפט – כפי שיוסי גורביץ פירט והדגיש בפוסט האחרון שלו. מעצר מינהלי הוא תועבה ששייכת למישטרי תועבה כמו המישטר הנאצי. לא במיקרה הגדיר בשעתו מנחם בגין את תקנות ההגנה לשעת חירום מ-1945 – שמכוחן נעשים המעצרים המינהליים – "חוקים נאציים." אכן, אלה חוקים נאציים, ואתם יודעים מי מאמץ ומפעיל חוקים נאציים.

 4. מסכים עם כל מילה אך בכל זאת יש לציין, למען ההגינות, כי עלאן הנ"ל כפי הנראה חלאה לא קטנה.