החברים של ג'ורג'

ברירת אסטיאנקס

במיתולוגיה היוונית, אסטיאנקס הוא בנם של הקטור, נסיך טרויה וראשון לוחמיה, ואנדרומאכה.. עם כיבוש העיר על ידי היוונים, מחליטים המפקדים היוונים לרצוח את הפעוט על ידי השלכתו מהחומה, כדי שלא יגדל יום אחד וינקום את חורבן העיר. המעשה הזה – הרג ילד משום החשש שמא יגדל לנקום – נראה בעיני רוב היוונים מפלצתי, ולא במקרה העצה הזו מושמת בפי אודיסאוס, שבשירה שאחרי האפוסים ובטרגדיות הוא דמות שלילית הרבה יותר מכפי שמתאר אותו הומרוס.

אסטיאנקס ומה שהוא מסמל נוכחים יותר מדי, לטעמי, בציבוריות הישראלית. נזכרתי בו לראשונה בהקשר ישראלי אחרי פרשת "תורת המלך", עם ההטפה שלה לפגיעה בילדי לא יהודים ודווקא במכוון, "אם יש חשש" שיגדלו לפגוע ביהודים. ואחרי קריאת הטור המשונה, שלא לומר ההזוי, של רונן שובל ב"סופהשבוע" האחרון, הוא חזר אלי שוב.

מה כותב שובל? הוא כותב ש"עלינו להיות מסוגלים לגייס את כל משאבי הנפש והחומר על מנת לסלק את האיום האיראני. אם איננו מסוגלים להניע את מדינות העולם לחסלו, ואם איננו מסוגלים לחסל את האיום האיראני באמצעות נשק קונבנציונלי, כדאי לנו להתחיל לבחון בשקידה, במתינות וברצינות את המשמעויות מרחיקות הלכת של הרעיון שאנחנו נהיה אלו המפעילים ראשונים נשק גרעיני טקטי (ולא אסטרטגי!) לחיסול תכנית הגרעין האיראנית. ברירת שמשון, שלפיה נהיה מוכנים להשתמש בנשק גרעיני רק לאחר שיתקיפו אותנו בנשק גרעיני, היא בחירה אנטי-מוסרית. מהי התועלת בהפעלת נשק גרעיני על ידי קומץ ניצולים יהודים אחרי שתושמד מדינת ישראל? מי שפוסל אפריורית את הרעיון, הופך את הנשק הגרעיני שלנו בהגדרה לנשק שתמיד יכול להיות מופעל רק כשיהיה מאוחר מדי."

צילום המאמר באדיבות תומר פרסיקו

וואו. אז אחרי שהתנערנו מהתחושה הראשונית של "החסר משוגעים אנוכי כי הבאת גם את זה לרייר עלי," צריך להתייחס לטקסט. צריך, כי הארגון שפרסם את שובל – "אם תרצו" – הוא בסופו של דבר כלי שרת של לשכת ראש הממשלה, וצריך לקחת בחשש אך ברצינות את האפשרות שנתניהו מדבר כאן מגרונו של שובל.

ממה נתחיל? נתחיל מעבירת הצנזורה, שמחזקת את הנקודה הקודמת. הח"מ נוהג, בבואו לכתוב על (מנטרה: על פי מקורות זרים) תכנית הגרעין של ישראל (סגור מנטרה) לציין את המנטרה המגוחכת אך ההכרחית חוקית שלישראל (פתח מנטרה: על פי מקורות זרים) יש נשק גרעיני (סגור מנטרה) רק על פי מקורות זרים. ישראלי שיכתוב במפורש שיש לישראל נשק גרעיני, מבלי לציין שמדובר במידע שקיים רק בדמיונם הקודח של מקורות זרים, צפוי למעצר כמעט מיידי. רונן שובל לקח לעצמו פטור מהחובה הזו, ומעניין למה. אולי הוא יודע שהשב"כ, שכפוף למשרד ראש הממשלה, לא ימהר לחקור מישהו שבעצם עובד עבור לשכת ראש הממשלה – במיוחד אם הטקסט הזה נכתב בידיעה, ברשות ובהסכמה, שלא לומר עידוד, של לשכת ראש הממשלה. יהיה מעניין לבחון את התיאוריה הזו על ידי הגשת תלונה כנגד שובל ולראות מה יקרה.

שנית, אני יודע ששובל חובב תיאוריות נאציונליסטיות רומנטיות, כפי שקבע בית המשפט, אבל לא ידעתי שיש לו חיבה לגנרלים ריאקציונרים מראשית המלחמה הקרה. כל הרעיון של נשק גרעיני הוא שלא ייעשה בו שימוש אלא לאחר התקפה גרעינית. זה הרציונל של קיומו. כל מי שדוגל בהתקפה גרעינית מוקדמת נחשב, אלא אם הוא גנרל בחיל האוויר האמריקאי עד אמצע שנות השישים או מקביל רוסי עד אותה תקופה בערך, למשוגע מסוכן. על פי הידוע לנו, לאיראן אין נשק גרעיני – על כל פנים, היא טרם הכריזה על כזה – אבל זה לא אומר שאין לה, זה רק אומר שהמודיעין שלנו (מוטו: מפשל בהבנת האויב מאז 1947) לא יודע על קיומו של כזה. בהחלט יתכן שאיראן רכשה איזו פצצה או שלוש מפקיסטן ובמיוחד מאבי תכנית הגרעין של האחרונה, עבדול קדיר חאן, שהאו"ם כבר מצא שהוא מכר לאיראן כמה צנטריפוגות שהוא המציא אישית ושנהג למכור טכנולוגיה גרעינית לכל המרבה במחיר, תוך התעלמות מהמדיניות הרשמית של ממשלתו.

ואם יש פצצה גרעינית איראנית – הסיכוי נמוך, אבל האם אתם מוכנים לקחת את ההימור? – הרי שהתקפה גרעינית ישראלית עליה, "טקטית" ככל שתהיה, תיתן לה את העילה המוצדקת ביותר להשיב בנשק דומה. בניגוד למה שכותב שובל, פגיעה של פצצה גרעינית בתל אביב תהרוג מאות אלפים, לא עשרות אלפים, ופצצה גרעינית שתפגע באיזור חיפה בהחלט עשויה – אם תהיה מספיק גדולה – להביא לרעידת אדמה שתשמוט חלק ניכר מאזור החוף הישראלי לתוך הים. אתם יודעים, השבר הסורי-אפריקאי וכל זה. זה סוג התרחישים שקראנו כילדים בתקופת המלחמה הקרה. כיף.

גם אם אין לאיראנים נשק גרעיני, ורוב הסיכויים הם שאין, הרי שהנזק לישראל – שתהפוך למדינה הראשונה אחרי ארה"ב להפעיל נשק גרעיני כנגד מדינת אויב – יהיה פנומנלי. במינימום, ישראל תהפוך מבחינת העולם לצפון קוריאה. במקסימום, העולם יבין שכאשר היא מונהגת על ידי טיפוסים כמו רונן שובל ונפתלי בנט, היא מסכנת את עצם קיומו. במיוחד לאור העובדה שישראל הפעילה נשק גרעיני לא כנגד סכנה ברורה ומיידית, כמו טיל איראני גרעיני באוויר, אלא כנגד סכנה ערטילאית עתידית.

אחרי הכל, מי שיפעיל נשק גרעיני בלי עילה ראויה, למרות הטאבו הנורא על שימוש בו, עשוי להשתמש בו גם למטרות אחרות – למשל, לסחיטה גרעינית כנגד מדינות שינסו להפסיק את הכיבוש הישראלי בגדה. בהנחה ששובל מהדהד את מקבלי ההחלטות של ישראל, או שהם מקשיבים לו, המעשה הרציונלי מבחינת העולם הוא להקדים תרופה למכה ולפרוק את ישראל מנשקה הגרעיני בכוח. למעשה, מאחר ופירוק של מדינה פסיכית מנשק גרעיני הוא לא פשוט, בלשון המעטה, שובל מספק כאן הצדקה להתקפה גרעינית מוקדמת על ישראל. ודאי מצד איראן, אבל גם מצד לא מעט מדינות אחרות. כלומר, הטקסט המטורף שלו מקדם את מה שהוא מנסה להרתיע מפניו. ואם לזה קורא שובל ציונות, הגיע הזמן שכולנו נאמץ, בדחיפות, זן תוקפני במיוחד של אנטי-ציונות – ואם הייתי ציוני, כבר הייתי תובע את שובל על הוצאת דיבה. בסכום של 2.6 מיליונים, נניח..

יתר על כן, גם ההבחנה בין פצצה גרעינית "טקטית" ובין פצצה "אסטרטגית," עד כמה שהתיאורטיקנים של המלחמה הקרה אהבו אותה, לא קיימת בפועל. ראש נפץ "טקטי" אמור להפיק כמה עשרות או מאות קילוטונים (אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להודות לשובל על כך שהחזיר אותי לתקופה שבה כולנו ידענו כמעט בוודאות שנמות בסוג כזה או אחר של שואה גרעינית); ראש נפץ "אסטרטגי" נמדד במאות קילוטונים או מגהטונים. לשם השוואה, הפצצה שהוטלה על הירושימה הפיקה 16 קילוטונים. כלומר, הפצצות ששובל מדבר עליהן חזקות, כנראה חזקות משמעותית, מהפצצה שהשמידה עיר יפנית. נראה לכם שמישהו יטרח להתייחס ברצינות לטענה שזו היתה "פצצה טקטית" אחרי שנשתמש בה?

ברירת שמשון ששובל מתאר בבוז עמוק כל כך היא דוקטרינת השימוש השפויה בנשק גרעיני, עד כמה ששימוש בו יכול להיות שפוי: הוא משמש להרתעה בלבד. מה ששובל מציע לנו הוא ברירת אסטיאנקס: להרוג את ילדי האויב מתוך חשש שמא בעתיד הם יפגעו בנו. שובל מאמץ את האתוס של "תורת המלך." אילו זה היה רק שובל, היינו מסובבים אצבע ליד הרקה ונאנחים על המחסור במתקני בריאות נפש בישראל. הבעיה היא שיש לא מעט בציבור הישראלי שהתנהלות כזו – תקיפה לפני שתותקף מחשש שתותקף, ועוד בנשק גרעיני – נשמעת להם סבירה לגמרי, ומתגנב החשד שיש כמה מהם ליד הגה השלטון.

וזה כבר צריך להדאיג באמת. שובל מקונן על התופעה של ישראלים שמחפשים דרכון זר; הוא מעדיף לא לדבר על כך שהוא ודומיו הם סיבה מרכזית לחיפוש הזה. יותר משישראלים נבונים חוששים מהתקפה גרעינית איראנית, הם חוששים מכך שהם יצטרכו לחיות תחת משטר טוטאליטרי ששובל ודומיו יהיו בין הארכיטקטים שלו. עכשיו הוא סיפק להם עוד סיבה לחפש, בדחיפות, כרטיס החוצה מספארטה שעל גיא בן הינום.

עוד דבר אחד: האם מישהו בלשכת ראש הממשלה חושב ברצינות שאנחנו נקנה את הלוקש על מרגל איראני שנתפס, לגמרי במקרה, דווקא ביום שבו ראש הממשלה טס לאו"ם כדי לשאת עוד נאום הפחדה נגד איראן? כלומר, ידעתי שהם חושבים שאנחנו מטומטמים, אבל עד כדי כך? לתשומת ליבם לאלו שחושבים שמודיעין הוא משהו שנקי ממשחקים פוליטיים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

30 תגובות על ”ברירת אסטיאנקס“

 1. דני הגיב:

  אמירה בלתי מבוססת כמו "ישראלי שיכתוב במפורש שיש לישראל נשק גרעיני, מבלי לציין שמדובר במידע שקיים רק בדמיונם הקודח של מקורות זרים, צפוי למעצר כמעט מיידי" מזיקה לאמינות הבלוג וחבל.

  • ygurvitz הגיב:

   היא לא בלתי מבוססת. שאל כל עיתונאי שעובד בתחום, או, יותר טוב, נסה בעצמך ותראה את התוצאות. הצנזורה אוסרת לכתוב בכלי תקשורת ישראלים – מה קורה במדיה החברתית זו שאלה נהדרת – שיש לישראל נשק גרעיני מתוך תפיסה שהדבר פוגע בתיאוריית העמימות.

   • יצחק גלזר הגיב:

    הצנזורה אוסרת בחוכמה כי היא נגד הפצת שקרים וידיעות לא מבוססות. אתה יכול לכתוב שאתה חושב / חושש / חושד / חולם שלישראל יש פצצה גרעינית, אבל אתה לא יכול לטעון שיש לה, כי אתה באמת לא יודע דבר לכאן או לכאן.
    הסיפור של וענונו מסייע רק לשער שיש לישראל פצצה גרעינית, כי המידע שחשף אינו בהכרח מצביע בודאות על קיומו של נשק גרעיני, ובודאי לא נשק גרעיני מבצעי.

    • אופיר בלוז הגיב:

     התגובה שלך היא היאחזות בקש יותר מכל דבר אחר. הדבר האחר הוא מה שאתה אומר על צנזורה והוא דיי נלעג.

    • נתן הגיב:

     אין שום מנדט לצנזורה למנוע הפצת שקרים( מאיפה הקרצת את זה?).

     בדיוק להיפך, הצנזורה מיועדת למניעת מידע שהוא אמיתי.

     • עדו הגיב:

      אה כן ופה בדיוק הבעיה. אם יעמידו את שובל (או כל אחד אחר שטוען שלישראל נשק גרעיני) לדין הרי שבזה אנחנו מאשרים שהוא בעצם גילה סוד צבאי.
      זה קצת כמו הסיפור מבריה"מ לשעבר על האיש שצעק "ברז'נייב אידיוט" באמצע העיר. הוא קיבל 21 שנות מאסר, שנה אחת בגלל שהעליב את ברז'נייב ו20 שנה על גילוי סודות מדינה.

 2. אבו אלמוג הגיב:

  אתה מתעלל בגוויות. לכל אדם רציונלי – וכאלה יש עדיין מספיק – מספיק המשפט 'לשקול להפעיל ראשונה נשק גרעיני טקטי' – בשביל להבין מה זה בדיוק הרונן שובל. שמור את כישוריך למטרות קשות יותר.

 3. סתם אחד הגיב:

  מפחיד…. לא הפצצה האירנית, העובדה שבכל פעם שאני חושב שרונן שובל הגיע לתהומות הטמטום האנושי, המוכשר שולף את חפירה (את? רכב צמ"ה / שופל) ומגיע לתהומות חדשים לחלוטין.

  אבל הפעם הוא ממש הגיע לתחתית. לפחות כך אני מקווה.

  מפחיד, אמרתי?

 4. Gig_op הגיב:

  רגע, שובל? לא יתכן שהוא בן בריתו של נתניהו, הרי יש לו פתק מהשופט שהוא פשיסט!

 5. מורן הגיב:

  "ופצצה גרעינית שתפגע באיזור חיפה בהחלט עשויה – אם תהיה מספיק גדולה – להביא לרעידת אדמה שתשמוט חלק ניכר מאזור החוף הישראלי לתוך הים. אתם יודעים, השבר הסורי-אפריקאי וכל זה."

  מה?

 6. א.ה. הגיב:

  לא חושב שמישהו מעמיד פנים שחשיפת המרגל (לכאורה) אינה פוליטית.

  " המשטרה: חשיפת המרגל – לבקשת דרג גבוה "
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4434637,00.html

 7. מורי הגיב:

  אני חושב שצריך לשקול את ההצעה של שובל ברצינות. בתנאי שהוא מוכן לחבוש כובע בוקרים, לרכוב על הפצצה תוך כדי הטלתה ולצרוח "ייי-האאא!" במבטא טקסני גרוע

 8. Mobius Dumpling הגיב:

  דורון כתב: "הטענה הבסיסית של שובל נכונה: אם אתה מוכן להשתמש בנשק גרעיני רק אחרי שיירו עליך זה בהגדרה שימוש מאוחר מדי."

  מה זה מבחן IQ כזה? מי שמצליח לאתר את השגיאה של שובל זוכה בסמיילי? זו כמו חידת הגיון מורבידית במיוחד.

  בכל מקרה דורון אתה, כרגיל, נכשלת במבחן. זה נכון אמנם שנשק גרעיני שיוטל אחרי שישראל כבר נפגעת יוטל מאוחר מדי. אבל זהו לא השימוש של הנשק הגרעיני. השימוש והתפקיד של נשק גרעיני הוא הרתעה: האוייב יודע שאם הוא ישתמש בנשק גרעיני אז הוא יושמד, ולכן אף אחד לא משתמש בנשק כזה.

  כדי לעזור לכל המתקשים למיניהם: קחו מצב A שבו לישראל ולאירן יש נשק גרעיני, ושבו ישראל נודרת להשתמש בנשק הזה רק כמכת-תגובה. השוו אותו למצב B שבו רק לאיראן יש נשק גרעיני ולישראל אין. אתם רואים את ההבדל? במצב B אירן יכולה להשמיד את ישראל בלי חשש, ובמצב A היא לא יכולה. זהו השימוש של נשק גרעיני. אין כורח להתחיל לחפש לו שימושים אחרים.

  • נתן. הגיב:

   מדובר פה ב"דילמת האסיר" הקלאסית.

   שני שחקנים צריכים לקבל החלטה וזאת מבלי לדעת מה יחליט השני ותוך ידיעה שההחלטה של השני תשפיע גם עליהם.

   הדבר דומה למשחק(לצערי אין לי שום אחר) בדומה למה שהיה בסרט "מרד הנעורים". שני נהגים נוסעים אלו מול אלו, מי שיסטה ראשון יחשב פחדן ,אבל אם אף אחד לא יסטה על מנת לא לצאת פחדן הרי ששניהם ימותו.

   יש כמה אסטרטגיות מה לעשות בסיטואציה כזאת, אחת האסטרטגיות ידועה גם בשם " אני משוגע" – הרעיון הוא לבוא ליום התחרות עם בקבוק עראק בהליכה מתנדנדת וליצור אצל היריב את הרושם שאתה לא שולט במעשייך וכתותאה מכך לגרום ליריב להבין שהאחריות להתנהגות רציונלית מוטלת עליו.(טכניקה דומה של העברת האחריות ליריב נקט קנדי ב"משבר הטילים" בקובה).

   הרושם שלי שזה בעצם מה ששובל מנסה לעשות, או לרמוז שצריך לעשות.
   לא שאני מנסה להיות סניגור שלו( אין לי שום מילה טובה להגיד עליו) אבל כדאי להתייחס אליו קצת יותר ברצינות מאשר שוטה הכפר.

 9. איציק הגיב:

  מה ששובל כתב הוא ממה שגינטר גראס הזהיר. אז כולם התנפלו עליו והעלו את העבר שלו בשרות סדיר. גם בארה"ב הסתייגו ממנו. הנה שובל סיפק את ההוכחות לתזה של גראס.

 10. נתן. הגיב:

  כשישראל חושפת מרגל איראני כדי להראות כמה איומים ונוראים הם האיראנים הדבר עלול להזכיר לאמריקאים שגם ישראל הפעילה מרגל כנגד ארה"ב שהיא כידוע "ידידתה הגדולה של של ישראל".
  אז מה זה אומר על ישראל?

  אין ספק שמדובר בפארסה ,אבל כמו שאימי היתה אומרת " אם האידיוט הזה לא היה שלי גם אני הייתי צוחקת…".

 11. a.c הגיב:

  כפי שכבר הזכירו פה, הייתי שמח להבין איך פצצה גרעינית באזור חיפה תגרום ל"רעידת אדמה שתשמוט חלק ניכר מאזור החוף הישראלי לתוך הים".

  • ygurvitz הגיב:

   פיצוץ גרעיני חזק מספיק יכול לגרום לרעידת אדמה. על פי אחת התיאוריות שדיברו עליהן בשנות השבעים והשמונים, התקפה גרעינית באזור חיפה יכולה לגרור רעידת אדמה שמצידה תפעיל גם את השבר הסורי-אםריקאי.

 12. יצחק גלזר הגיב:

  יופי, אז מצאת כתבה לא הכי חכמה של שובל ואתה חוגג עליה. באותו אופן כל אחד היה יכול לחגוג יום יום על כתבות של שמאלנים מהבוקר עד הערב. הבעיה של שובל שהוא מכניס את אופציית התקיפה הגרעינית על איראן ובכך הוא משחק לידי אוייבי ישראל, כאן בשמאל ובחו"ל. חבל שהוא לא יודע שבגעין לא משחקים, רק מפתחים ובולעים. ישראל לא צריכה את המתכנן הדגול שובל, כי היא יכולה לתקוף את כל אתרי הגרעין האיראני בהצלחה רבה בלי שום גרעין. הגרעין קיים לשם הגנה על ישראל ברמה האסטרטגית הגבוהה כנגד קואליציות של מדינות שיש לפחות לאחת מהן גרעין. כל הלוגיקה וההצדקה לתקיפה ישראלית מקדימה על הרגעין האיראני, באה לשחרר את האזור מאיום איראני גרעיני עתידי שייאלץ את ישראל להשתמש בגרעין. מכאן, שכל עוד אין לאיראן נשק גרעיני, הנשק הגרעיני הוא מחוץ למשחק.

  • אחד הגיב:

   מה זאת אומרת אוייבי ישראל כאן בשמאל, האויב הכי גדול של ישראל זה דווקא הימין הישראלי וביחוד הפנאטי. לשיטתכם, כל מי שלא חושב כמוכם (כלומר כל העולם חוץ ממקרונזיה והימין האוונגליסטי) הוא שונא ישראל.
   אתם תשמידו את רעיון המדינה היהודית

   • יצחק גלזר הגיב:

    אין לי ויכוח ממשי איתך. אני יודע שאתה האוייב שלי ואתה יודע שאני האוייב שלך. בו נסכים שזה המצב.
    אני מצידי דיברתי על אוייבי ישראל השמאלנים. אני בטוח שלך יש הרבה מה לכתוב על אויביי ישראל הימנמנים. הרי לא אחד כותב על זה יום יום כל היום.

    אז יש לך הרשאה רב-פעמית לא לחשוב כמו ימנמן חכם כמוני. אפילו לומר שהימין יעשה שלום עם ערפאת וישמיד את ישראל!!!!!!!

 13. ששש הגיב:

  יוסי, אתה באמת לא יודע שדוקטרינת ההגנה של ארצות הברית מאפשרת שימוש בנשק גרעיני טקטי? זה המקור שממנו שובל לקח את הרעיון.

 14. אורן הגיב:

  זה הזכיר לי ראיון בפוקס ניוז מלפני 5 שנים. מאוד אקטואלי.

  http://www.youtube.com/watch?v=JoAWCwm-UXw

 15. ש.ל הגיב:

  אני מנסה להבין את עמדתך.
  האם אתה שולל קטגורית מתקפת מנע? כלומר, לשיטתך, הפצצת הכור העיראקי ב-1981 היתה משגה? אני לא בטוח שהכוויתים, הסעודים, האיראנים והאמריקאים יסכימו.אני בטוח שהאמריקאים היו שמחים להנחית מתקפת מנע לפני פרל הרבור (שאגב, מבחינת היפנים היתה מתקפת מנע לכשלעצמה, מכיוון שהיא ניטרלה את הצי האמריקני הפסיפי למספר חודשים והקלה עליהם את חופש התנועה. לצערם הם לא השכילו להבין את היכולת האמריקאית לכתת מזמרותיהם לחניתות ועטיהם לחרבות במהירות). אני מאמין שגם אנחנו היינו שמחים להנחית מתקפת מנע בתחילת אוקטובר 1973 כדי להקשות על פתיחת מלחמת יום כיפור. זאת, בדומה למלחמת ששת הימים שמבחינות רבות היתה מתקפת מנע, שפשוט הצליחה (יהיה מי שיגיד יותר מדי).
  עכשיו, לא מדובר על מתקפת מנע כנגד אתרי ישוב, כפי שנרמז במאמר, אלא על אתרים צבאיים או סמי-צבאיים המשמשים לקידום תוכנית הגרעין האיראנית. לא מדובר על מהלך שתכליתו הרג ילדים, אלא ניסיון למנוע ממדינה שקוראת להשמידנו את האפשרות לכך. נכון שהניסוח הזה נשמע קצת פחות גרוע מברירת אסטיאנקס?
  אז אולי אתה מתנגד למתקפת מנע גרעינית? אבל אם אין כל אפשרות לפגוע במתקנים הללו אלא במתקפה גרעינית?
  האם השאלה היא האם מתקפת מנע היא דבר ראוי בנסיבות מסוימות? או שהשאלה היא באיזה כלי נשק משתמשים?
  אין ספק ששימוש בנשק גרעיני יהפוך את ישראל למדינה מצורעת, ויגרום למירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. אבל אם האלטרנטיבה היא השמדת ישראל? גם אז זה פסול קטגורית?
  אין תשובות חד משמעיות. עד כמה שרונן שובל מוקצה בעיניך ונחשב למטורף, צריך לזכור שלפעמים המטורפים הם אלה שצועקים שהמלך עירום. לפעמים כדאי לברור מתוך הדברים את הנקודות המשמעותיות ולא להגיב כמו בובת קפיץ.
  לפעמים יש יותר מנקודת מבט אחת לכל עניין, לפעמים גם יותר משתי זויות.

 16. aaa הגיב:

  אגב, פצצות גרעיניות טקטיות יש אפילו ב 0.05 קילוטון – http://en.wikipedia.org/wiki/Davy_Crockett_(nuclear_device)

טראקבקים/פינגבקים

 1. Im Tirzu’s Shoval: Nuke Iran Tikun-Olam Tikun Olam-תיקון עולם
 2. Im Tirzu’s Shoval: Nuke Iran | Independent Australian Jewish Voices