החברים של ג'ורג'

למה בחר יאיר לפיד באלי ישי?

(או: איך בגד יאיר לפיד בבוחריו. שוב.)

יאיר לפיד ידוע בכך שהוא, בלשון המעטה, לא האוהד הגדול ביותר של החרדים. למעשה, הוא כל כך ידוע בכך ששנאת החרדים היא לא רק מרכיב מרכזי במשיכה האלקטורלית שלו, היא גם השכפ"צ שלו: כשהוא היה צריך לפני כחודש ומשהו לענות על שאלות בכנסת על התכנית הכלכלית שלו, שתפגע קשות במעמד הביניים, הוא העדיף להתגולל על חברי הכנסת החרדים. בזה הוא היה די טוב: כולם אוהבים לרדת על החרדים ובחסות ההתקפה עליהם אף אחד לא זכר שהדיון היה על הגזירות הכלכליות של לפיד. בשבוע שעבר, הוא התחמק מההצבעה בכנסת על העלאת המע"מ, כשהוא מקפיד למשוך את משבר הדמה סביב ה"שוויון בנטל" עד יום ההצבעה עצמו, כדי לארגן לעצמו אש חיפוי תקשורתית.

השבוע הצביעה הכנסת על מועמדיה לוועדה למינוי דיינים. זו ועדה שתפקידה, ובכן, לבחור את הדיינים בבתי הדין הרבניים. באופן מפתיע, לאיש האופוזיציה בוועדה נבחר אלי ישי, אחד מגדולי הגזענים שכיהנו אי פעם בממשלת ישראל. זאת למרות שלאופוזיציה היתה מועמדת מצוינת בדמות מרב מיכאלי.

אני לא חשוד כאוהד של הרבנות, בלשון המעטה, ואין ספק שמדובר באחד המוסדות המסואבים והשנואים בצדק בישראל. עם זאת, ההתעלמות ממנו מצד חילונים היא משונה. מדובר, כפי שהודיע השבוע ראש האחים היהודים נפתלי בנט, במוסד שאמור לשמש כרב של החילונים. כן, הפתרון האידיאלי הוא להפריד דת ומדינה, לבטל את הרבנות ולשלוח את הרבנים אל חסדיו של השוק החופשי, אבל עד שזה יקרה – ובינינו, זה לא יקרה מחר, וגם לא מחרתיים – יש לכל חילוני עניין מובהק מאד שנציגיו ישבו בוועדה למינוי דיינים. למה? כי גם אם אתם לא מתחתנים ברבנות – ועל כך יש לברך – הרי שאם אתם נאלצים להתגרש, אין לכם מנוס מפניה לרבנות. ושם אורבות לכם מפלצות של ממש. מועמדת פמיניסטית במובהק בוועדה למינוי דיינים היתה אחת הבשורות הטובות ביותר שהכנסת הנוכחית יכלה לתת לנו.

אבל זה לא קרה. המועמד שנבחר, כאמור, היה אלי ישי. איך זה קרה? על כך יש מספר דיווחים. האתר החרדי "בחדרי חרדים" דיווח שלפיד הורה לאנשי סיעתו לתמוך בהצבעה החשאית באלי ישי. דיווח דומה הגיע מאלדד יניב, שמסר שחברת הכנסת עליזה לביא העלתה לדיון בישיבת הסיעה בנושא הצעה שהסיעה תתמוך במיכאלי – הצעה שלפיד התייצב מולה, על פי הדיווח הזה, בכל כובד משקלו והתעקש על תמיכה בישי. הדיווח הזה נתמך גם על ידי מספר מקורות המקורבים לסיעת "יש עתיד" בכנסת, וזו גם טענתה של מיכאלי עצמה.

העמדה הרשמית של "יש עתיד," עם זאת – כפי שאפשר לראות כאן – היא שהסיעה ניצלה את חופש ההצבעה בנושא, ואיש איש הצביע על פי מצפונו. מקור אחר ב"יש עתיד" אמר לי שאכן, הסיעה קיבלה חופש הצבעה, ושבעוד שלביא הצביעה עבור מיכאלי, לפיד עצמו הצביע בעד אלי ישי. כפי שמראה הקישור בתחילת הפסקה, דובריו של לפיד מסרבים להכחיש זאת. הם חוזרים שוב ושוב על האמירה שהיה חופש הצבעה, ו"כל עוד לא היתה משמעת קואליציונית, כל אחד יכול היה לבחור על פי השקפת עולמו."

זה נכון פורמלית, כמובן. אבל יש להניח שאם לפיד היה תומך במיכאלי, הוא היה ממהר להודיע על כך. העובדה שהוא לא מוכן לומר זאת אומרת כל מה שצריך לומר. לפיד, וחלקים ניכרים מסיעתו, בחרו לוועדה למינוי דיינים את אחד החרדים הריאקציונריים ביותר ששירתו אי פעם בכנסת. חשוב לציין שיש להניח שגם חלק מחברי מפלגת העבודה הצביעו עבור ישי: המקור שלי אמר שהסיעה ערכה דיל עם ש"ס, במסגרתו הם הצביעו עבור ישי בוועדה למינוי דיינים וש"ס הצביעה עבור בוז'י הרצוג בוועדה למינוי שופטים. אבל אי אפשר לומר שסדר היום של מפלגת העבודה בכל מה שקשור לחרדים דומה באיזושהו אופן לסדר היום שלפיד מקפיד לדבר עליו.

לפיד, בקצרה, מכר את הבוחרים שלו לאלי ישי. אם את אשה חילונית, ואת צריכה להגיע לבית הדין הרבני מסיבה כלשהי, לפיד דאג לכך שלא יהיה שום סיכוי שיהיה שם דיין סימפטי עבורך. הוא עשה את זה בדעה צלולה. במקרה הטוב ביותר, הוא העניק חופש הצבעה והצביע בעצמו עבור ישי; במקרה הגרוע יותר, הוא הטיל משמעת סיעתית למען ישי. כמה נוח שההצבעה הזו היתה חשאית, כך שהציבור לא יכול היה לדעת איך הצביע לפיד.

למה נקט לפיד בצעד שמזיק כל כך לציבור שלו? כנראה משום שהוא רוצה שאף אחד לא ירכב לו על הטיקט האנטי-חרדי. אם מיכאלי היתה נבחרת, סביר להניח שהיינו רואים קרבות של ממש סביב מינוי דיינים, כשהיא שולפת התבטאות אנטי-אנושית ואנטי-נשית של המועמדים זו אחר זו. זה אומר שלפיד צריך היה לחלוק את הנושא העיקרי שלו עם אדם אחר – ואדם רהוט, אינטליגנטי ויעיל הרבה יותר. כזה שהיה מביא קבלות. כזה שהיה הופך סדרי עולם, לא משאיר את המצב כפי שהוא ועושה הרבה רוח, כפי שעשה לפיד בנושא הגיוס.

רק זה היה חסר ללפיד לקראת הבחירות הבאות: לא רק שהוא היה מגיע אליהן כשוחט הגדול של מעמד הביניים, אלא שהיתה מתייצבת מולו מועמדת מוצלחת הרבה יותר בהגנה על זכויות החילונים. מה היה לו להציע לבוחריו?

אז הוא סיכל את המועמדות שלה. והעדיף במקומה את אלי ישי. מזמן לא נרשם כאן מהלך ציני כל כך, מצד מי שמתברר במהירות כמאחז העיניים הגדול של הפוליטיקה הישראלית. ולפיד הולך ללמוד את מה שלמדו מאחזי עיניים לפניו: שאפשר לעבוד על כל האנשים חלק מהזמן, ועל חלק מהאנשים כל הזמן, אבל לא על כל האנשים כל הזמן. מספר האנשים שעדיין מוכן להגן על לפיד מצטמק והולך, כשמצביעיו מתחילים להבין שהם נפלו, שוב, למלכודת הישנה של מפלגת מרכז.

זה בסדר. בבחירות הבאות תהיה אחרת, עם משיח-פח משלה. אולי רמטכ"ל בדימוס. הם יוכלו לאכזב את עצמם שוב.

הערה מנהלתית: ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

33 תגובות על ”למה בחר יאיר לפיד באלי ישי?“

 1. אלעד הגיב:

  פוסט מעולה, יוסי. בפסקה האחרונה נשמטה המילה "מפלגה" בין המילה "תהיה" למילה "אחרת".

 2. עדו הגיב:

  לעומת זאת "זו אחר זו " לדעתי צריך להיות "בזו אחר זו". אני עדיין מתקשה להאמין שלפיד הצביע עבור ישי, אפילו אבא שלו מתהפך בקבר עכשיו.

 3. אור ברקת הגיב:

  רק תהייה: אם מיכאלי היתה נבחרת היו נמצאים דיינים פמיניסטיים פתאום שימונו לרבנות?

 4. מנחם הגיב:

  ודאי שלא. אבל מצד שני ייתכן ומיכאלי היתה מצליחה לגרור את הדיונים מן המרתפים אל אור השמש, צעד שניתן לקוות שהיה תורם למהלך האפשרי של הפקעת מונופול הרבנות בדיני המעמד האישי.

 5. ינשוף הגיב:

  מה ש- @אורבר אמר.
  וחוץ מזה, בנושא נוסף לפיד יצא לאחרונה כנגד דבריו שלו עצמו בצורה מפורשת ומובהקת כ"כ, שצינית ואופורטוניסטית ממנה לא ראיתי. הגדיל לעשות סגנו שבאמצעות רועצו הפיק תשובה רשמית לפיה (במילותי) "אז מה אם הממשלה הבטיחה, היא לא הבטיחה לקיים וא"א להסתמך על התחייבויות ממשלתיות".
  אם תרצה פרטים נוספים וסימוכין אשוש לספק אותם, השארתי לך את כתובת הדואל שלי.

 6. עמית הגיב:

  ספקולציות יפות, אבל השורה התחתונה לא ברורה. אם הוא עשה את זה, למה הוא עשה את זה? למה לו להצביע לאלי ישי? הטיעון ש"הוא פחד שמירב מיכאלי תגנוב לו את הטיקט" הוא לא רציני. לא נראה לי שמיכאלי מופיעה בראש רשימת האיומים הפוטנציאליים של לפיד. ההפך, ככל שמשאירים את הנושא החרדי בכותרות, לא משנה על ידי מי – הוא מרוויח.

  • אלכס ז. הגיב:

   למה שהוא ירוויח? איך הוא ירוויח? למה מיכאלי איננה איום?

   • עמית הגיב:

    כמו שגורביץ ציין, לפיד ניסה ומנסה להסיט את הדיון הציבורי לנושא החרדי. כל מה שיעזור לו בזה יהיה מבורך מבחינתו, זה התחום שהוא חזק בו וככל שהוא יככב יותר בחדשות, כך הוא יקבל יותר זמן-במה כדי לחזור ולהגיד את הדברים שגרמו לאנשים להצביע עבורו.

    למה מיכאלי לא מהווה איום ללפיד? כי היא חברת כנסת זוטרה מהאופוזיציה.

    • אלכס ז. הגיב:

     היום ח"כית זוטרה, מחר מנהיגת המפלגה – אתה הרי יודע איך זה עובד ב"עבודה".

     לא מספיק ללפיד להסיט את הדיון אל החרדים, הוא צריך גם להראות כאילו הוא זה שמנהיג את זה. אם מיכאלי הייתה בוועדה היא הייתה יכולה לספק את מרבית הכותרות נגד החרדים.
     אחרי הכל מיכאלי ולפיד פונים כמעט לאותו ציבור. מיכאלי אומנם נמצאת שמאלה מלפיד, מה שמגביל אותה, אבל היא גם חילונית אנטי-חרדית, גם אשת תקשורת, גם תל-אביבית צעירה ויפה. היא פחות או יותר הגרסה הנשית של לפיד ולכן צריך לפחד ממנה.

     • עמית הגיב:

      הגרסה הנשית של לפיד היא לא. רוב הישראלים שתשאל אותם כנראה כלל לא ידעו מי זאת, למעט אולי שזו אשתו (?) של ליאור שליין. היא יותר מדי שמאלה במפה הפוליטית כדי להוות איום על לפיד או באופן כללי כדי להיות אישיות משמעותית (מעבר לגימיק) בפוליטיקה הישראלית.

      היא גם כלל לא אנטי-חרדית, למעשה היא קראה לחרדים בנאומה הראשון בכנסת "מיעוט מנושל", לא פחות. היא חלק מהפלג המוזר בשמאל הרדיקלי שרואה את ה"ממסד" הדמיוני כאויב ואת כל מי שמתנגד ל"ממסד" המדומיין כבעל ברית. http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=51472
      כך ששוב, זה דיי מפוקפק לחשוב שלפיד רואה בה כאיום או כמישהו שיכולה "לגנוב לו את הטיקט". ובטח שזה מפוקפק להאמין שזו הסיבה שהוא בחר בישי – אם הוא בחר בישי – על פניה. כנראה שזה יהיה קשור הרבה יותר לשיקולים קואליציוניים פנימיים – למשל, כתוצאה של לחץ מנתניהו שמנסה לשמר על יחסים קרובים עם ישי – מאשר משהו שקשור למירב מיכאלי.

      • חנן הגיב:

       מירב מיכאלי היא "שמאל רדיקאלי" במובן שאתה "שמאל מתון", או בזה שאתה, לעומתה, נאו נאצי?

      • אין לי שם הגיב:

       זה שהוא הצביע כדי לפגוע במיכאלי, זו רק תיאוריה. יכול להוית שהיא גם לא נכונה. מנגד, מאוד לא סביר לטעון שהוא לא הצביע לישי – נראה לך באמת שהבן אדם, שהבונה קריירה שלמה על להכנס בחרדים בכל הזדמנות, יפספס הזדמנות פומבית כזו? עצם הטענה הסתומה והמעגלית על ה-"דמוקרטיה" של יש עתיד, יש בה כדי ללמד למי הצביעו בדיוק. והבעיה היא שם, לא בסיבות מאחורי ההצבעה. כל דבר אפשר לתרץ הרי, אבל כשיש לך "מנהיג" שבאופן שיטתי משקר לבוחרים שלו, מתעוררת בעיה.

  • עדו הגיב:

   א. אני עדיין לא בטוח שלפיד אשכרה הצביע לאלי ישי, זאת השערה בשלב זה.
   ב. אם כן ואם הוא לא עשה את זה בשביל לשים רגל למירב מיכאלי אלא כדי ש'הנושא החרדי יהיה בכותרות' הוא עדיין בגד בבוחריו בגדול.

 7. הצועד בנעליו הגיב:

  מצביעי לפיד הם כמו כולנו, רק שהם מצביעי לפיד.

 8. חיליק הגיב:

  ורטר כותב ב"הארץ" של סוף השבוע שלפיד הודיע לחברי סיעתו שיצביע לישי, כי "הוא אדם ענייני".

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  כולם, כולכם, כולנו עוסקים בלפיד
  24 365 זה כל הסיפור כולו. הפתגם הנדוש הקלישאי על לרמות את כולם אחד וחצי מהזמן ואת 3%רבע מזמן וכ"ו.אין בו טיפה אמת. התבוננו סביבכם, וגם במראה. לי נראה ש 99.99% מהאנשים מרומים 99.99%
  מהזמן ונהנים עד השמיים 100% מהזמן

 10. נתן הגיב:

  מירב מיכאלי היא בהחלט לא אנטי חרדית. בדיוק כמו רוב השמאל הסהרורי גם היא מאמינה שהחרדים כמו המזרחיים וכמו הערבים וכמו הפלשתינאים וכמו הנשים וכמו בעלי החיים וכמו שקר כלשהוא הם קורבן של "הגבר הלבן האשכנזי בלה בלה בלה ההגמוניה של רחביה בלה בלה בלה קיבוצים בלה בלה בלה הציונות המדכאת בלה בלה בלה ויו יו גם".

  • לנה הגיב:

   לא נעים, אבל הבן אדם צודק במשהו.
   להיות אנטי-חרדית במובן של "להתנגד לכפייה דתית מצד החרדים וגם למנגנוני הדיכוי הפנימיים של הציבור החרדי" זה באמת לא אותו דבר כמו להיות אנטי-חרדית במובן של "ממש אבל ממש לשנוא חרדים". יש מצב שמי שהצביע לסוג השני לא יסתפק בסוג הראשון.

 11. יהושאפט הגיב:

  #פוליטיקהחדשה

 12. אביבית הגיב:

  פוסט מעולה,רק תיקונצ'יק-
  לפיד הוא לא מאחז העיניים הגדול ביותר,אלא ממשיך בדיוק על מסלול 'תואם ביבי' בכל פרמטר-גם במאחזות עיניים.
  הקווים המקבילים שהם אותו אחד ..
  אותו בולשיט ,ומאותו סוג .
  נפתלי בנט ראש האחים היהודים טורח על ש'מיהו יהודי' יהיה מושג חופף ל'מיהו ציוני' (על פי מושגיו הימנים לאומנים המבחילים) למי שעדיין לא קלט.
  אם יצליח בזממו-
  עוד נתגעגע לרבנות חרדית ב"מיטבה"(דהיינו מרעה).

  • נועם א"ס הגיב:

   נפתלי בנט ראש האחים היהודים טורח על ש'מיהו יהודי' יהיה מושג חופף ל'מיהו ציוני' – זה בדיוק העניין. קשה להעריך את כמות הסבל, ההרס, והמוות הצפויים לכל המעורבים בתהליך הזה מכל הצדדים עד שיגיע לסיומו הקטסטרופאלי הוודאי. קטסטרופות יהודיות נוטות להתאפיין באיזה שינוי פרדיגמטי-קונסטינטוציוני שעובר על השם "יהודי" שמופיע באיזשהו אופן ברקע שלהן (ראו "גרמנים בני דת משה" וכו').

   למי שעדיין לא קלט – כדאי לקלוט.

 13. סוס הגיב:

  כמצוטט בפוסט, לפיד עשה דיל עם ש"ס. מה עדיף? מיכאלי בועדה למינוי דיינים ורותם בועדה למינוי שופטים, או ישי ובוז'י ב-2 הועדות (בהתאמה)?
  לא כל מה שהשרלפיד עושה זה רע, למרות שגם כשהוא עושה טוב, זה נראה נכלולי וחלקלק. כנראה תופעה מדבקת, כשאתה יושב קרוב מידי לרוה"מנו.

 14. ניר הגיב:

  לפיד לא הצביע לאלי ישי. הוא הודיע באמצעי התקשורת שהוא הצביע למירב מיכאלי

 15. אחד התם הגיב:

  זה שבעצם הבחירה של לפיד בניאנדרטל הזה יש פגיעה בבוחריו ובציבור שאותו הוא מבקש לייצג – זה ברור. ואני מסכים שזה לא נעשה מאהבת מרדכי כי אם משנאת המן (מיכאלי הנמשלת). אבל גם אני (כמו כמה מן התגובות כאן) ממש לא חושב שזה מכיוון שלפיד מרגיש מאויים ממיכאלי באופן אישי. מיכאלי אמנם צוברת תמיכה והערכה בזמן האחרון, אבל בשורה התחתונה, היא עדיין, לפחות כרגע, לא הרבה יותר מקוריוז. אולי זה ישתנה – מאז שהיא ח"כית, עד כמה שיצא לי לראות, היא מתבטאת באופן מאוד ענייני, שקול ומכובד. אבל ייקח לזה זמן לפצות על תדמית של שנים ארוכות של לא יותר מפרובוקציות זולות והתלהמויות.

  הבחירה ביישי היתה קשה יותר להבנה אלמלא היה מולו מועמד בעייתי כל-כך כמו מיכאלי. אני באופן אישי חושב שלפיד הצביע ליישי, לא מאיומים אלקטורליים, אלא פשוט כי הוא – כמו יו"ר המפלגה שלה – לא סובל אותה. ומאוד לא מפתיע אותי שמפלגת העבודה עצמה סגרה דיל עם ש"ס ולא הצביעה למועמד מטעמה – כאשר מדובר במיכאלי.

 16. אורי הגיב:

  יאיר לפיד טוען שהוא הצביע למרב מיכאלי.
  http://yeshatid.org.il/week_n_weekend

טראקבקים/פינגבקים

 1. אנו אנשי הערק, יאיר, ואנחנו עוד נדחוף לך את הסיגר עמוק לתחת! | אישתון
 2. עבודה שחורה » יאיר לפיד – האם שוב חטא לבוחריו בבחירות החשאיות בוועדות לבחירת שופטים ודיינים?
 3. יהונתן קלינגר | אג'נדה חשאית: על הבחירות לדיינים ויאיר לפיד ‏ :: Intellect or Insanity‏
 4. למה בחר יאיר לפיד באלי ישי? • מחאת הדיור
 5. אנו אנשי הערק, יאיר, ואנחנו עוד נדחוף לך את הסיגר עמוק לתחת! • מחאת הדיור