החברים של ג'ורג'

פרוייקט 300: צה”ל מסווג את השקרים שלו, מותק

ח”כ נענש על כך שהוא חושף שצה”ל משקר לציבור – כי השקר היה מסווג. מה זה צריך לומר לנו על סיווג

חבר הכנסת עמר בר לב (עבודה) הושעה אתמול (ב’) מדיוני ארבע ועדות בטחוניות, זאת לאחר שחשף את העובדה שצה”ל משקר לציבור ומנהל נגדו לוחמה פסיכולוגית. כך דיווח אתמול הארץ.

ספציפית, בר לב חשף את העובדה שכאשר צה”ל מיילל על כך שלא תהיה לו ברירה אלא לבטל את התרגילים השנה, וזאת בגלל שהוא לא יודע לנהל את התקציב שלו כך שזה נגמר כבר במאי, צה”ל משקר משום שהוא כלל לא תכנן לערוך תרגילים במחצית השניה של 2014.

בכל מקום נורמלי, העובדה שהרמטכ”ל, קצינים בכירים אחרים והמשת”פ שלהם שמשמש כשר הבטחון מהלכים אימה על הציבור ומוליכים אותו שולל כדי להוציא עוד תקציב, היתה מביאה, לפחות, להתפטרותם של הגנרלים. קצינים בצה”ל אמורים לומר את האמת. זה חלק מהערכים שעליהם הם גדלים, לכאורה. בישראל, מי שנענש הוא חבר הכנסת שעשה את תפקידו, קרי להגן על הציבור מפני ארגון שרוצה לשתות את התקציב שלו ללא סיבה ולשם כך מפריח שקרים שלציבור אין אפשרות להפריך.

אבל בר לב הושעה, משום שהמידע שהוא חשף – שצה”ל מוליך שולל את הציבור – היה מסווג. בואו נחשוב רגע מה זה אומר. צה”ל מוציא לציבור מידע שהוא יודע שהוא שקרי, שהמטרה שלו היא ליצור בהלה ובשל הבהלה להביא להגדלת תקציבו. זו מעילה אחת באמון. המעילה השניה מגיעה כאשר צה”ל מכריז על המידע הזה כמסווג.

כי מה המשמעות של מידע מסווג? משמעותו שהציבור לא נחשף אליו. כאשר אנחנו מעניקים למערכת הבטחון סמכות להכריז על מידע כבלתי זמין, אנחנו נותנים אמון שהיא לא תעשה זאת לשווא. הנחת היסוד הסמויה היא שהציבור, שהוא הבעלים של מדינה דמוקרטית, צריך לקבל כל פיסת מידע שאיננה מהווה סכנה בטחונית ברורה; אחרת אין לו אפשרות פרקטית להחליט האם הממשלה שלו ראויה לאמון, וההצבעה שלו הופכת לטקס ריק.

בפועל, במקרה הזה, צה”ל סיווג מידע כדי שלא נוכל לדעת שהוא משקר לנו. כלומר, הוא השתמש באמון שניתן בו כדי למעול באמון שניתן בו. וזה צריך ללמד אותנו לקח חד משמעי: לגלות ספקנות כלפי העובדה שמידע מוגדר כמסווג.

יכול להיות, ולפעמים זה כנראה קורה, שהסיווג אשכרה מיועד להגן על הבטחון. אבל בהרבה יותר מדי מקרים, הפיכת מידע לסודי מיועדת להגן על לא על הבטחון אלא על מערכת הבטחון. הסיווג מיועד להסתיר פאשלות, לאפשר קידום של קצינים שהיו צריכים לתקוע לעצמם כדור ברקה, וכמו במקרה שלנו – להסוואת העובדה שהצבא קושר נגד הציבור.

דוגמא קלאסית היא התחקירים ההיסטוריים של צה”ל. אף על פי שחלפו שנים ארוכות מאז האירוע שהם מתעדים, מחלקת ההיסטוריה של צה”ל קוברת אותם לעשרות שנים – כי הקצינים המתוארים בהם הפכו לגנרלים או כבר פרשו לקריירה הפוליטית השניה שלהם, ומידע מביך עשוי לפגוע בהם. כלומר, כדי להגן על שמם הטוב של גנרלים כושלים, צה”ל מסווג מידע שאמור להיות נחלת הכלל.

אז בפעם הבאה שמישהו ינסה לומר לכם שמידע מסויים הוא סודי, שאלו את עצמכם: מדוע הוא סודי? מי סיוג אותו? לאיזו מטרה? מערכות הבטחון כבר מזמן איבדו את הזכות להנחת תום לב. הן שיקרו לנו די והותר.

וכדי לתת לאירוע את הנופך האירוני הנדרש, שימו לב מי העניש את בר לב: ח”כ זאב אלקין (הליכוד ביתנו.) הלז הוא בוגד שכבר נתפס והודה בכך שהוא העביר מידע מסווג על תנועות צה”ל לנוער הגבעות. זה האיש שהעניש את בר לב על עשיית תפקידו. רק בישראל.

ועוד דבר אחד: ואם מישהו היה רוצה עוד דוגמא לבעייתיות בסיווג, צפו בסרטון המופיע כאן, שמתעד את הריגתם של שני צעירים פלסטינים על ידי חמושי צה”ל (זהירות, הרג מצולם). מבלי להתייחס לקצף על שפתי עוג שהפיק דו”צ (לא מראים מה קרה קודם! בתדרוך נאסר לבצע ירי חי ולכן לא בוצע ירי חי!), צריך להבין שהתחקיר המבצעי בפרשה מסווג. למה הוא מסווג? רשמית כי בצה”ל אומרים שהחמושים שלהם חשודים באמירת שקר ושאם הם ידעו שמה שהם אומרים יפורסם או יצוטט, הם ודאי ישקרו; בפועל, מותר לחשוד, כדי שלא נשמע את החיילים מפלילים את עצמם – ואת המערכת שסביבם מטייחת את הרצח.

הערה מנהלתית א’: ביממה האחרונה התקבלה תרומה בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורם.

הערה מנהלתית ב’: עקב שורה של אירועים, חלקם הניכר פאשלות שלי, לא ייערך החודש אירוע השנה לבלוג. אעדכן אם אפשר יהיה לערוך אותו בחודש הבא. עמכם הסליחה.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

5 תגובות על ”פרוייקט 300: צה”ל מסווג את השקרים שלו, מותק“

 1. יעקב הגיב:

  אז זהו שלא מדוייק.
  מי שקורא את הפוסט, חושב שישב לו צנזור, וראה את המידע, ואמר "אה, זה שקר? בוא נסווג אותו".
  מי שיקרא את המאמר בהארץ יראה שהסיווג הוא אוטומטי – כמו כל דיוני הוועדה. (ואני מאמין שיש סיבה טובה לסווג חלק מהדיונים האלה)
  כל זה, כמובן, לא ממעיט מהביקורת המוצדקת על השקרים, ועל השימוש במהלך פוליטי קטנוני כענישה למי שחשף אותם.

 2. אביבית הגיב:

  אלקין המציא לבר לב עונש השעייה על כביכול חשיפת מידע מסווג שלא היתה ולא נבראה,(גם למעשה לא מסר שום מידע מסווג וגם אין סנקציה כזאת)ובר לב הילד טוב סיירת מטכ"ל לא שם לב שזה קורה לו ..

  היועץ המשפטי (!) של הכנסת משמש חותמת גומי לכל אבסורד ימני שמתרחש בין כותלי הכנסת.

  נתניהו עצמו (!) הודיע שיתנגד לדרישת שקיפות שהעלו מ'העבודה' ו'התנועה' בנוגע לכספים שמעבירה המדינה(!) ל"חטיבה להתיישבות" שזה מטחנת הכספים לטונות כספים שמעבירים להתנחלויות באמצעות סעיפים שונים ומשונים שקרים וזיופים.

  *ראש ממשלה מעיז להתנגד לשקיפות שהיתה אמורה להיות מובנת מאליה!*

  בועדת חוק חוקה ומשפט הימין עושה צחוק מכל מה שקשור לחוק חוקה ומשפט,

  שר בטחון אומר "לא ראיתי את הסרטון אבל ברור לי שהוא מפוברק",

  במצב כזה שקרים והסתרות של גופים כמו צבא ומשטרה כשהם מותחים את ה'למען הבטחון' — אין להם מי שיטפל בהם.
  כמו לבטוש בחלל ריק.

 3. חופש הגיב:

  הגרסה של חבר הכנסת בר לב שונה למדי ממה שהופץ בתקשורת:
  https://www.facebook.com/barlev.omer/posts/409551942519809

  נכון שגם בגרסה הזו צה"ל מסווג מידע כדי להסתיר שקרים, אבל לטענתו הוא לא הושעה, אלא השעה את עצמו כי "הפר את הנהלים".

  • ygurvitz הגיב:

   ההשעיה הגיעה אחרי שמשרד הבטחון פתח נגדו בהתקפה פומבית, וגם בר לב לא מכחיש שהיא נערכה בהתייעצות עם אלקין. מרצונו? קשה לי מאד להאמין.

   • חופש הגיב:

    אכן, זה נשמע קצת תמוה.
    גם די ברור שמבחינה תדמיתית הוא מצטייר יותר טוב כשהוא מציג את כל הסיפור כטעות תמימה שבגינה הוא החליט להשעות את עצמו.