החברים של ג'ורג'

פוסט אורח: מעצר בחשכה – המעצר המנהלי המושתק של האזרח הישראלי ח'אלד ג'מאל דאוד

שלשום התכנסה וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת לדון בדיון מהיר בעניין צווי ההרחקה המנהליים שמוציא אלוף פיקוד מרכז. תוך כדי הדיון הסוער שאל יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם את השאלה: "במדינת ישראל הוציאו נגד מישהו צו מעצר מנהלי?" ולכך ענתה לו היועצת המשפטית של אלוף פיקוד מרכז: "לא לא לא לא לא!". וידאו של ישיבת הוועדה אפשר למצוא באתר הכנסת. לרוע המזל, נראה כי צה"ל לא אמר את כל האמת לכנסת.

daoud

[בצילום מימין לשמאל: רמ"ט איו"ש, יועמ"שית בפקמ"ז, ונציג משרד המשפטים]

האדם הסביר שהיה שומע את הדברים האלה היה מבין שישראל לא מוציאה צווי מעצר מנהלי נגד אזרחיה, צווים שמאפשרים למדינה לכלוא כל אדם ללא הליך משפטי, בלי הצורך להגיש ראיות, ובלי יכולתו של האזרח להגן על עצמו מפני ההאשמות האלה, שגם הן נותרות חסויות. מדוע אם כן מעידים הגופים הממונים על שלילת חירותו של אדם בפני הרשות המחוקקת כי אין צווים שהוצאו נגד אזרחי ישראל, כאשר באותו הזמן ממש יושב אזרח ישראלי בכלא מגידו תחת צו מעצר מנהלי מזה שלושה חודשים?

ח'אלד ג'מאל דאוד הוא אזרח ישראלי צעיר נושא תעודת זהות כחולה, בן לאם ישראלית ולאב פלסטיני שמתגורר בשנים האחרונות בקלקיליה. בחודש נובמבר 2013 חתם שר הבטחון משה יעלון על צו מנהלי המורה על מעצרו, ויותר מכך, מורה למנוע ממנו מפגש עם עורך דין. למרות זאת, ארגון משפטי טוען כי עורכי הדין שלו ביקרו את דאוד לפחות פעם אחת. דף פייסבוק בשם "חדשות האסירים הפלסטינים בכיבוש" פרסם סטטוס לאקוני על הנושא וזכה לשני לייקים, ועד אתמול זה כל מה שפורסם. אזרח ישראלי נכלא ללא משפט לפני שלושה חודשים, ואיש לא יודע מכך.

אדגיש ואומר כי פרט לאמירה הכללית על "פעילות בטחונית" אני לא יודע למה נעצר דאוד, אבל זה בכלל לא משנה: עצם העובדה שאזרח ישראלי כלוא בצו מנהלי היא חשובה מספיק וראויה לפחות לדיווח קצר בתקשורת הישראלית, דבר שלא קרה עד אתמול כשכתב "וואלה" אמיר בוחבוט העלה ידיעה קצרה בנושא. אבל כשהגופים האמונים על המעצרים האלה, שאמורים להיות מפוקחים בידי ארבעה גופים שונים, יושבים מול וועדת הכנסת ונותנים מידע שאינו נכון בנושא רגיש כל כך – יש כאן בעיה אמיתית ויסודית. אמצעי המעצר המנהלי הוא אמצעי אחרון בהחלט שנועד להמצא בשימוש רק כאשר המדינה מוכנה לוותר על שלטון החוק לטובת "הבטחון" ועליו להיות בפיקוח הדוק של כל גורמי החוק במדינה. אסור להיווצר מצב בו אזרחים "נעלמים" ורשויות מסויימות מסתירות את המידע הזה מרשויות אחרות ומהציבור. זה קו אדום שאסור שיחצה אפילו תחת "מצב החירום" בו אנחנו מתנהלים כבר 66 שנים, וזה קו אדום נוסף שנחצה בדרכנו לאבד גם את שאריות שלטון החוק שעוד נותרו לנו.

(נועם ר.)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter
 • ליברטריאן

  > אמצעי המעצר המנהלי הוא אמצעי אחרון בהחלט

  לא. מעצר מנהלי אינו צריך להיות קיים בכלל, בשום מדינה, תחת שום תנאים.

  • ygurvitz

   הקונספט של מעצר מנהלי, או מעצר מונע, מוכר במשפט הבינלאומי. השימוש שישראל עושה בו מוגזם, פרוע ונפשע, אבל המושג קיים.

   • ליברטריאן

    וודאי שהוא קיים, וגם לצערי (לצערנו?) חוקי. הוא עדיין לא מוסרי, אלים ובעל מעט מאוד תועלת.

 • גלעד ב.

  אני רק שאלה – מדוע לא פורסם שמו המלא של כותב הפוסט? זה לא איזה טוקבק אלמוני טפו יוספיומט חולרע.

  • עדו

   נועם הוא בעל האתר 'גודווין לא גר פה יותר'.

 • תושב הארץ

  מסכים לחלוטין. לדעתי מעצר מנהלי צריך להתנהל יותר כמו מעצר בית (לא בבית כלא אלא במתקן אזרחי בתנאי אירוח הולמים). כאשר הגוף העוצר ידע שהוא צריך לממן לילה במלון לעציר המנהלי, הוא יזדרז להגיש כתב אישום או לשחרר

 • אורן

  סוף סוף משהו טוב יצא מבוחבוט, לשער כתב החצר של צה"ל באנרג. תהיתי לאן נעלם. אני עוד זוכר את כתובתיו המפליאות בשבחו של אשכנזי.

 • nachum

  , ארגון משפטי טוען כי עורכי הדין שלו ביקרו את דאוד לפחות פעם אחת. ד!!!