החברים של ג'ורג'

הסיוט של הימין היהודי

אחים יהודים הציתו שלשום את בית הספר הדו לשוני בירושלים. הכתובת שצריכה למשוך את תשומת הלב שלנו היא “די להתבוללות”

לא ברור מה יש לאחים היהודים עם פיגועים כנגד בתי ספר. המחתרת היהודית הראשונה ביצעה פיגוע במכללה האיסלמית. מחתרת בת עין ניסתה לפוצץ בית ספר לבנות. לפני כשנה וחצי, ניסו אחים יהודים להצית גן ילדים של פליטים בדרום תל אביב. ושלשום (ז’) הציתו אחים יהודים את כתת הגן בבית הספר הדו-לשוני בירושלים. הפנטזיות של עמיר בניון, על הערבי שעובד סמוך לגן ילדים ואחראי על בלוני הגז, הן המציאות של האחים היהודים.

התקשורת היהודית אוהבת, בסיוע פעיל של הימין, לבלבל את היוצרות: היא טוענת שפעולות תג מחיר הן גרפיטי. בפועל, כפי שאפשר לראות כאן, הגרפיטי בסך הכל נלווה להצתה, שהיא הפשע העיקרי. אבל הפעם, אנחנו יכולים ללמוד משהו מהגרפיטי שהקנאים היהודים השאירו בזירת הפיגוע. הכתובות היו “כהנא צדק,” “אין דו קיום עם סרטן,” ו”די להתבוללות.”

שתי הכתובות האחרונות מבהירות לנו מדוע נבחר דווקא בית הספר הדו-לשוני. אחרי הכל, אם המטרה היתה לפגוע בפלסטינים (”כהנא צדק”), יש די והותר מטרות כאלה בירושלים. “די להתבוללות” ו”אין דו קיום עם סרטן” מבהירות לנו מדוע נבחרה דווקא המטרה הזו.

להתקפה של מוצ”ש האחרון קדמו שורה של התקפות על בית הספר, ולפני מספר שבועות פרסם כתב הערוץ הראשון, איציק הלפרין, כתבה משמיצה מאד עליו, כשבין השאר הוא טוען שבבית הספר מקדמים טרור. תלמידי בית הספר הכחישו בתוקף את שנאמר, כשחלק מהם מאשימים את הלפרין בכך שסילף במכוון את דבריהם. הלפרין לא כל כך הצליח להתגונן – שפטו בעצמכם. נתאי פרץ מצא (הפתעה!) זמן קצר לאחר ההצתה שהלפרין הוא תומך של בנצי גופשטיין ומרטין כהנא. זה לא היה צריך להפתיע יותר מדי. מה שמפתיע הוא שהעורכים שלו סגרו סביבו שורות. הלפרין והעורכים שלו טענו, כמובן, שאין קשר בין ההשמצות שלהם בטלוויזיה הרשמית של ישראל ובין ההצתה.

ולגמרי יתכן שהם צודקים. הערוץ הראשון לא זוכה ליותר מדי צופים, וכאמור, בית הספר הדו לשוני כבר הותקף בעבר. הערוץ הראשון, אם כבר, בסך הכל שחה עם הזרם. והזרם הזה לגמרי לא מוגבל לקיצונים בקרב חובשי הכיפות: הוא מיינסטרימי.

די להתבוללות: זה הסיפור. החשש שאם יהודים ולא יהודים ילמדו יחדיו ויהפכו לידידים, היהודים ישילו את זהותם, הוא חשש יהודי עמוק ועתיק. הוא גם מוצדק: היהדות כנראה ייחודית מקרב הדתות בכך שחלק ניכר, אם לא רוב, מאמיניה נטשו אותה לאורך ההיסטוריה. זו מהותם של חוקי הכשרות, שמטרתם היא לחסום בפני היהודי המאמין את האפשרות ליישם את הטקס הבסיסי כל כך, אכילה עם אחרים; זו הסיבה לאיסור הקדום, האיסור שניתן לראות בו את יסוד היהדות, של נשיאת לא-יהודים – האיסור שמופיע עם שיבת יהודי בבל ועזרא.

זו גם הסיבה שהאופציה הישראלית – התפיסה שכל דרי מדינת ישראל הם אזרחים שווים – מעולם לא ננקטה ברצינות. האיסור הקדום על חילול הדם, שעונשו במידה והוא פומבי הוא רצח על ידי קנאים (”קנאים פוגעים בו”) ואחרת דינו מלקות מעולם לא בוטל. בשנות השלושים, מפא”י – לכאורה, מפלגה סוציאליסטית שאמונה על אחוות עמים – סירבה להקים גן מעורב לילדים יהודים ופלסטינים בחיפה, מחשש לנישואי תערובת. אלו היו, כאמור, ילדי גן. מסיבה זו בדיוק, הורה שר החינוך זבולון המר למנוע מפגשים בין נוער יהודי ונוער פלסטיני. החוק הישראלי, כידוע, לא מאפשר חתונה בישראל בין יהודי ולא יהודי, אלא אם אחד מהם ממיר את דתו; בחירוק שיניים, הוא מכיר בנישואים כאלה כאשר הם מבוצעים מחוץ להישג ידו של החוק.

די להתבוללות: די לאפשרות שיהיה אחרת. די לאפשרות שיהודים וערבים יסרבו להיות אויבים. די לאפשרות שיהודי ופלסטינית יבינו שהם יכולים לחיות יחדיו. די לאפשרות להתגבר על השנאה. המגע היחיד בין פלסטינים ויהודים צריך להיות אלים, צריך להיות מבוסס על יחסי אדנות.

יובל בן עמי ציין שבכל הארץ יש בערך ארבעה בתי ספר דו לשוניים, ובירושלים יש אחד. מערכת החינוך הישראלית מופרדת, או במונח האמריקאי המדויק segregated. המטרה היא למנוע מהילדים להכיר זה את זה, אלא כשאחד מהם ישרת בכוחות הדיכוי וירדוף את האחר. אם יכירו זה את זה, אולי לא ירצו להרוג זה את זה; אולי לא יהיה קל כל כך להפוך את האחר לדמון; אולי יבינו שאפשר אחרת.

וזה החשש שמטריף את דעתם של הציונים – הציונות היא הלאומנות היהודית, ואין לאומנות יהודית אלא לאומנות מבוססת טוהר דם – מימי ברית שלום והלאה, כשכל מי שמציע דו קיום מתוך שוויון הופך מיד למסוכן שבאויבים. כל כך גדול החשש, שיש צורך להפעיל טרור נגד הבודדים שמתעקשים לתמוך בחזון הזה, ולהצית בתי ספר.

ככה זה.

עוד דבר אחד: חברת הכנסת רות “איסטרא בלגינא קיש קיש קריא” קלדרון מתעקשת להוכיח שהיא מסוגלת לחקות היטב את מנהיג מפלגתה, ולהגיע למחוזות בלתי מוכרים של בורות. לאחרונה היא טענה בלהט שיש ערבים שחתמו על מגילת העצמאות. כשאמרו לה שלא, אין, היא החליטה להעמיק את ההתחפרות, ולטעון שמאיר וילנד חתם בשם החברים הערבים של מק”י. דא עקא, שלא היתה אז מק”י; וילנר חתם בשם פק”פ, פלסטינישע קומוניסטישע פרטיי. מק”י, שצירפה אליה חברים פלסטינים – פק”פ, כפי שאפשר להבין מהאידיש, אוכלסה בפועל ביהודים – הוקמה רק במהלך מלחמת העצמאות.

בארה”ב, חבר קונגרס שהיה טוען שיש מנהיגים אינדיאנים שחתמו על הכרזת העצמאות, היה הופך למשל ושנינה, משהו בסדר גודל של שרה פיילין. זה צריך להיות היחס לקלדרון.

הערה מנהלתית: בימים האחרונים התקבלו מספר תרומות בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורמים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter

40 תגובות על ”הסיוט של הימין היהודי“

 1. שחר הגיב:

  קצת נסחפת כשכתבת :
  "היהדות כנראה ייחודית מקרב הדתות בכך שחלק ניכר, אם לא רוב, מאמיניה נטשו אותה לאורך ההיסטוריה".

  לאורך ההיסטוריה היו בוודאי מיליוני דתות, רובן ככולן נכחדו, נבלעו על ידי דתות גדולות מהן כמו איסלאם ונצרות ובודהיזם. קח לדוגמא באזור שלנו, במאות הראשונות לפני הספירה ולאחריה, ליהדות היו מתחרות עזות בדתות כמו זורואסטרים ושומרונים, לא נשאר מהן הרבה בימינו…

 2. מני זהבי הגיב:

  > החשש שאם יהודים ולא יהודים ילמדו > יחדיו ויהפכו לידידים, היהודים
  > ישילו את זהותם,
  > הוא חשש יהודי עמוק ועתיק.

  אבל איך הוא יכול להתממש במציאות של מדינת ישראל, לעשתורת הפתרונים.

  > האיסור שניתן לראות בו את יסוד
  > היהדות, של נשיאת לא-יהודים –
  > האיסור שמופיע עם שיבת יהודי בבל > ועזרא.

  אם קוראים קצת בספר נחמיה עצמו (או בספר י"ב של קדמוניות היהודים ליוספוס פלאוויוס), אפשר לראות שהאיסור הזה לא בדיוק נאכף.
  גם מבחינה מעשית, בתנאי התקופה ההיא היה מן הסתם קשה להבחין בין נערה מבית צידוני טוב שנישאה ליהודי ובין נערה מבית יהודי טוב שנישאה ליהודי אחר.
  זה אומר שהיהדות לא התקיימה?

  > זו גם הסיבה שהאופציה הישראלית –
  > התפיסה שכל דרי מדינת ישראל הם
  > אזרחים שווים – מעולם לא ננקטה
  > ברצינות

  אני חושב שמנסחי מגילת העצמאות באמת התכוונו לשוויון זכויות מלא בין היהודים לערבים במדינת ישראל. זה שהם מצאו את עצמם במלחמה שהם לא ממש רצו בה, ושיצרה מצב שבו היה סביר לגמרי לראות בכל אזרח ערבי אויב פוטנציאלי, זו אינה אשמתם.
  מה שכן, המלחמה ההיא נגמרה מזמן, ולא ברור למה הממסד הפוליטי בישראל של שנות האלפיים מחפש בכוח להצית מלחמה חדשה.

  > חברת הכנסת רות “איסטרא בלגינא
  > קיש קיש קריא” קלדרון מתעקשת
  > להוכיח שהיא מסוגלת לחקות היטב את > מנהיג מפלגתה, ולהגיע למחוזות
  > בלתי מוכרים של בורות

  נו טוב, אז קלדרון טעתה (אם כי נראה שיש לך משהו מהותי יותר נגדה מאשר הטעות הזאת).
  מצד שני, סייף א-דין א-זועבי אומנם לא חתם על מגילת העצמאות, אבל השתתף במלחמת העצמאות בשורות ה"הגנה", והוא ממש לא היה קומוניסט. גם על אמיל חביבי (שכן היה קומוניסט) סיפרו כל מיני דברים על מעשיו בצ'כוסלובקיה בעת הנסיעה המשותפת עם מאיר וילנר ב-1948
  (http://www.haaretz.co.il/misc/1.1266831).

  • עדו הגיב:

   איך החשש העמוק יתממש בישראל? באמת לא ברור, גם לא ברור איך בית המקדש יוקם אבל נראה לי שזה לא מונע מהימין הדתי לפנטז על זה יותר ויותר לאחרונה.

 3. הראל הלפרין הגיב:

  אילו נערכה תחרות בבורות ובנבערות בין חברי הכנסת, רק מצלמת פוטו-פיניש הייתה קובעת את המנצח/ת. (בכול זאת, הייתי מהמר על יהיר לפיד.)

 4. אור שחר הגיב:

  סליחה על האוף טופיק,
  אבל היא באמת ציטטה את מרשל פטן כאמרת שפר, או שזו סאטירה?

 5. כדאי לבדוק הגיב:

  מק"י לא טוענת שיש בעייה עם השם פק"פ? טענות על השם הנכון של המפלגה לפני 48 נשמעו בעבר.

 6. אסףר הגיב:

  "בשנות השלושים, מפא”י – לכאורה, מפלגה סוציאליסטית שאמונה על אחוות עמים – סירבה להקים גן מעורב לילדים יהודים ופלסטינים בחיפה, מחשש לנישואי תערובת"
  זכרתי את זה, אבל לא מצאתי מקורות. מאיפה המידע?

 7. אסףר הגיב:

  זה היה ממש ברור וממצה. תודה על המידע החשוב.

 8. עמית הגיב:

  אפשר הרחבה על סיפור הגן המעורב שלא אושר בשנות ה-30?

 9. תומר הגיב:

  היי יוסי,
  אני גר פחות מ5 ק"מ מעזה חודשיים אחרי צוק איתן התחילו בהדרגה לחזור בומים ורעשים מעשה צהל.
  היום כשיודעים שהולכים לבחירות, הבומים בקצב מטורף.
  .אני משאר שביבי לחוץ שיחזרו לירות מעזה על ישראל
  השאלה שלי אליך היא: יש מצב שאתה יודע או שתבדוק מה פשר הבומים האלה ומה צה"ל עושה איתם?
  אני בטוח שהם לא מפגיזים אוכלוסיה. ההשערה שלי שהם פשוט מנסים לדכא אותם בעזרת הבומעם אבל ההיתי רוצה לדעת ב100 אחוז. תודה!

  • נועם א"ס הגיב:

   לא בהכרח מייצג, ומעורפל משהו, אבל אולי יעזור לשאלה שלך, מאתמול:
   https://www.middleeastmonitor.com/news/middle-east/15571-idf-fires-e-bombs-toward-southern-gaza

   • אסףר הגיב:

    מאד מעורפל. מה זה לעזאזל electromagnetic bombs ?

    הם מדברים על EMP שהוא כרגע למיטב ידיעתי מד"ב ?

    • נועם א"ס הגיב:

     אכן מאוד מעורפל, עד כדי כך שפניתי בצינורות הקיימים למגזין בבקשה לעוד אינפורמציה. לא חזרו אלי…

     עם זאת, אולי לא כל כך מדע בדיוני: בכתבה הזאת מלפני שנה (אנגלית, ערוץ 7) נטען שלאסד יש EMP "קונוונציונלי" (לא אטומי), ונראה שיש עוד פרסומים בנושא – http://www.israelnationalnews.com/Articles/Article.aspx/13942#.VH40SzGUeCk

     • אסףר הגיב:

      שאלתי אותם גם שם. ואני לא מכיר שום עדות על שימוש בנשק כזה (גם הכתבה בערוץ 7 נשמעת כמו מגדלים פורחים באוויר).

      יתרה על כן, הם טוענים שנשק EMP נורה לתוך שדה חקלאי. נשאלת השאלה איך האנשים שם יודעים לזהות פעילות של נשק לא ידוע שמעולם לא נעשה בו שימוש והוא כרגע קרוב למד"ב, ועוד בסביבה כזאת ? האם האלקטרוניקה של הצמחים בשדה הפסיקה לעבוד?

      • נועם א"ס הגיב:

       נסתרות דרכיה של הקדמה הטכנולוגית. על אחת כמה וכמה הקדמה הטכנולוגית הזאת. בסוף, כשיצוץ נשק כזה, נוכל לחקור ולשאול איזה שלבים בפיתוח שלו נוסו על עזה.

       • אסףר הגיב:

        ברור, זה הרבה יותר סביר מאשר שסתם אתר פלסטיני משקר.

        • נועם א"ס הגיב:

         די נו, רק אמרתי שמתישהו נשק כזה יהיה עובדה, ואז אולי יהיה אפשר לחקור מאיפה ואיך הוא הגיע. מאוד אפשרי שהאתר הפלסטיני משקר, נשמע פחות סביר שתומר, תגובה 10, משקר במצח נחושה, ולנגד אלה קיימות אף עובדות מוצקות:
         הראשונה היא שמאז "הפסקת האש" ב-26/08, הטריטוריה העזתית – יבשה, ים ובעיקר אוויר – נפלשת תדירות ע"י כוחות הכיבוש הציוניים, בדרגות שונות של חומרה או אלימות.
         השנייה היא ששימוש בסוגים שונים של נשק בעלי אופי "גבולי", בין היתר על אוככלוסיה אזרחית, היא פרקטיקה שגורה ומתועדת לאורך רצף העימותים האלימים בין המדינה הציונית לחמאס בעזה.
         והעובדה השלישית היא שתעשיית הנשק הציונית מרוויחה כסף טוב מהעימות הזה http://www.businessweek.com/news/2014-07-27/elbit-gains-as-gaza-conflict-seen-fueling-defense-tech

         • אסףר הגיב:

          ברור שרק אמרת, זו פשוט אפולוגטיקה לא סבירה. אני לא מתווכח כרגע עם העובדות שאמרת. פשוט, התרחיש שהוצג באתר ההוא דורש פחות או יותר שיש נשק שמעולם לא הוכח שקיים או הופעל, הופעל במקום שבו הוא לא אפקטיבי, ובמקרה היה שם מישהו עם דוקטורט בפיסיקה שידע לזהות שזה מה שקרה שם. וחבל, כי עם דיווח של סתם "חיילים ישראלים יורים לכיון עזה" לא הייתי טורח להתווכח ובטח שלא הייתי טוען שזה משפיע לרעה על האמינות.

          • נועם א"ס הגיב:

           מסכים אתך בכללי. אני לא חושב שזו אפולוגטיקה לא סבירה. היו דברים מעולם בתולדות המלחמה המודרנית וגם לפני-המודרנית. כמויות של "דברים" כאלה, למעשה.

 10. יובל הלפרין הגיב:

  הליגה לשחרור לאומי, שכללה קומוניסטים ערבים שהתפלגו בפק"פ ב-1943 וחזרו למק"י באוקטובר 1948 תמכה בתוכנית החלוקה, והסבירו את התמיכה לא בציות לברית המועצות אלא בכך ששליטי מדינות ערב השכנות הם בובות של האימפריאליזם הבריטי. הם היו מיעוט בקרב האוכלוסייה הערבית-פלסטינית בארץ. אני לא שמעתי על שום בעיה עם השם פק"פ, שהוא ראשי תיבות ביידיש למפלגה שעד 1943 היו בה גםיהודים וגם ערבים.

 11. יובל הלפרין הגיב:

  כשמאיר וילנר חתם על מגילת העצמאות היו עוד שלוש מפלגות קומוניסטיות נפרדות (הליגה לשחרור לאומי, המפלגה של וילנר ומפלגת "הקומוניסטים העבריים" שממש אימצה את הציונות אידיאולוגית ולא רק הכירה בה טקטית. באוקטובר-נובמבר 1948 התאחדו שלושת הפלגים אבל גם לפני כן כולם תמכו בתוכנית החלוקה. אגב, לאחר החלטת החלוקה באו"פ הפלג המרכזי, של וילנר מיקוניס, לא נקרא כבר "פק"פ", אלא "המפלגה הקומוניסטית הארץ ישראלית", ויום לאחר החתימה היא הפכה ל"מפלגה הקומוניסטית הישראלית" (מק"י). אחר כך שני הפלגים האחרים חברו אליה וה"עבריים" פרשו שוב ב-1949 לזמן קצר עד שהתפרקו בטקס ובכינוס רשמי (מעט מפלגות ציינו בטקס את התפרקותן).

  • אינגסוק הגיב:

   ה"עבריים" לא הצטרפו בסוף למפ"מ?

   בקשר לעניין של מגילת העצמאות אני חושש שזה יותר מסובך, להבנתי מק"י אף פעם לא התנערה מחתימתו של וילנר (אשמח לתיקון בקשר לזה) אבל זה בהחלט לא מחייב את החברים הערביים – ברכה אמר שלא היה חותם והתייחס לחתימה כעל טעות של וילנר, אני מניח שדעתו של טובי הייתה זהה מכיוון שהוא רצה להכליל את תמיכת בריה"מ בהקמת ישראל כאחת מהטעויות של סטלין.

   • יובל הלפרין הגיב:

    ה"עבריים" הצטרפו ברובם למפ"ם כיחידים, אחרי שהמפלגה שלהם התפרקה. החתימה על מגילת העצמאות לא הייתה אישית, היא הייתה בשם מפלגה, ובאוקטובר 1948 בפירוש דובר שהליגה לשחרור לאומי מצטרפת למק"י ולא להפך. חברי מק"י הערבים ידעו שהם חלק מ-מפלגה- שחתמה על מגילת העצמאות, אבל מאיר וילנר אמר לא פעם ששום חותם לא הסכים עם -כל-מה שנאמר שם.

 12. אריק1 הגיב:

  למה גורביץ' מניח שהתנגדות להתבוללות מחייבת תפיסה של הערבים כאויבים או דיכוי שלהם.
  בארה"ב היהודים הדתיים גם מחנכים נגד התבוללות ולא נראה לי שהם תופסים את האמריקאים כאויבים שצריך להילחם בהם

  • אלי הגיב:

   נו באמת,

   מאותה סיבה שגורביץ' סבור שח"כ שטעתה (לשיטתו) בפרט כלשהו משולה לחבר קונגרס שטוען שאינדיאנים וכו'. זאת בשעה שגורביץ' נתפס לא אחת בטעויות ובחוסר דיוקים.

   דרכם של קיצונים שהם תמיד תופסים את המציאות בצורה דיכוטומית.

   • עדו הגיב:

    לא הבנת את הטענה.
    הטענה היא לא שהימניים תופסים את הערבים כאויב כי הם פוחדים מהתבוללות, אלא שהם פוחדים יותר מהתבוללות מאשר מפיגועים.

    • אריק1 הגיב:

     יש בוודאי אנשים כאלו ולצורך העניין נניח שהם הרוב.
     השאלה היא למה גורביץ' מציג את זה כדיכוטומיה- או שאתה סבור שנישואי תערובת הם לגיטימיים או שאתה סבור שה" המגע היחיד בין פלסטינים ויהודים צריך להיות אלים, צריך להיות מבוסס על יחסי אדנות."
     יש גם אופציות אחרות- נניח שעדיף לשאוף לכמה שפחות אלימות וגם אין בעיה עקרונית ביחסי מסחר ועבודה אבל נישואי תערובת כמו גם אובדן ההבחנה בין יהודי וגוי הם פסולים וממילא גם חינוך משותף בעייתי, לא כי הוא מונע איבה אלא כי הוא מונע זהות נפרדת.

   • גיל ב' הגיב:

    לא מדובר רק בטעות תמימה. היא התעקשה "לתקן" גם את אלה שהעמידו אותה על טעותה.

  • אמיר הגיב:

   לא נכון, הם מתהוללים בכיף

 13. yankel הגיב:

  'מאיר וילנד' (בגוף הפוסט) צ"ל 'מאיר וילנר'.

 14. עודד הגיב:

  למען האמת, הפק"פ דווקא כן כללה חברים ערבים ברוב שנות קיומה (מ-1919). חלקם אפילו דיברו יידיש. ב-1943 התלפגו החברים הערבים סביב סוגיית הפיכתה של הארץ לדו לאומית(עמדה שאמצו גם הם כארבע שנים מאוחר יותר) והקימו את "הליגה לשחרור לאומי". ב-1948 התאחדו חברי הליגה בשטחי מדינת ישראל עם הפק"פ ויצרו את מק"י.

 15. מעין הגיב:

  שינאת היהדות שלך מגעילה. אני מבינה שבדתות אחרות אין התייחסות לחוקי כשרות או נישואי תערובת?

 16. יוסי הגיב:

  כנראה שמבחינת הלפידיז, אם אתה לא שונא את הזועביז או מתנשא עליהם, אז אתה ערבי…
  ולכן מבחינתה הערבי וילנר חתם על מגילת העצמאות…

 17. בוב שלו הגיב:

  למדתי בירושלים בבית ספר ממלכתי, בה למד איתי בשכבה בחור ערבי. אחותו למדה שכבה מתחת. ההורים שלו רצו לרשום אותו לבית ספר יהודי משום מה. ברור לי שזה מקרה נדיר אבל זה כן קיים.

  עם זאת, ברור לי ששנאת זרים והרצון למנוע התבוללות עומד במרכז 90% מההתנהלות של ישראל אל מול הפלסטינים. פעם אפילו שמעתי רב אומר שיש לנו מזל שאנחנו מוקפים בערבים ולא באירופאים, אחרת מזמן הייתה פה התבוללות נרחבת.

  ונקודה לסיום – אני לא חושב שאתה יכול להסתכל על ההפרדה בבתי הספר בארץ בלי לקחת בחשבון שגם בין יהודים אנחנו מפרידים. אולי הגורם הגדול ביותר לנפילתה של החברה הישראלית יהיה החלוקה לארבע זרמי חינוך – שמצמיחים פה ארבע מדינות שונות שנלחמות על שליטה- ממש כמו הפלגים בלבנון. במציאות בה חילונים, חרדים, דתיים וערבים ילמדו לימודי ליבה בלבד במערכת חינוך אחת כישראלים -ואיש בביתו יעשה לאחר מכן כרצונו – המדינה הזו תראה אחרת מאוד. אבל זה בחיים לא יקרה, בטח לא היום.