חפש את הגורילה.

מאיפה אנחנו שואבים את המידע שלנו? על סמך מה אנחנו מעריכים את המציאות? כשהתחלתי לכתוב בבלוג הזה, הייתה לי תמונה סבירה של מה ישראלים חושבים ומרגישים. עבדתי הרבה כמנחה קבוצות סביב שאלות אקטואליות ושמעתי מאלפי אנשים מרוב מגזרי החברה מה הם חושבים. זה נתן לי תמונה מצטברת לא רעה שגובתה גם במחקרים שונים בהם נתקלתי פה ושם.


עכשיו, אני כמעט לא עושה את העבודה הזאת והמידע שיש לי מתיישן במהירות. מה יש לי במקום? את התקשורת שעל הקשר שלה למציאות אין מה להכביר מילים, את הפייסבוק שורץ השמאלנים שלי, האנשים שאני נתקל בהם ביום יום שלאחרונה, לא חושבים רחוק מדי ממני. ויש לי טוקבקים, שבניכוי משרדי פרסום וזרועות רשמיות יותר או פחות של מנגנון ה-HASBARA מותיר מדגם לא מייצג בעליל עם ייצוג יתר של לוזרים משועממים מזילי ריר, מה שלא מפריע לכמה ממכריי להחליט שדווקא הם, מכולם, הם הייצוג האותנטי ביותר לרוב רובו של הציבור. בקיצור, מקורות המידע שלי מחורבנים לחלוטין. והוא עדיין יותר טוב משל הרבה אנשים מסיבה פשוטה: אני חובבן.


אתם בטח מכירים את ניסוי הגורילה המפורסם: מושיבים קבוצת אנשים מול מסך, מספרים להם שהם עומדים לראות סרטון של שתי קבוצות כדורסל שמתמסרות בכדורים ועליהם לספור כמה פעמים הכדורים עוברים בין הקבוצה השחורה לקבוצה הלבנה. שלושה רבעים מהמשתתפים לא רואים את האיש בחליפת הגורילה שחוצה את המסך, נעמד מול המצלמה לרגע, ואז יוצא מהפריים. הם עסוקים מדי בלספור כדורים.


המומחים הם אלו שהכי טובים בלספור כדורים. הם מצויים בפרטי המשחק כל כך טוב שהם עיוורים לגמרי לכל מה שלא נמצא במשחק. סופרי הכדורים הם אלו שטוענים שנתניהו הולך לקחת את הבחירות האלו בגדול ובהליכה. זאת בהחלט אפשרות, אבל גם האפשרות שהשלטון הנוכחי ימצא את עצמו באופוזיציה קיימת. היא לא מאוד סבירה, אך גם לא מופרכת. הנה למה זה בהחלט עשוי לקרות: