משגיח הכשרות נותן גז – על החוקה החדשה של הבית היהודי

מרוקאי, אשכנזיה ודוס נכנסו לפאב

המפלגות מהדור החדש בישראל הן כמו להקות בנים. לא עוד זה שהיה מזכ"ל מועצת הפועלים וה-ע' מועצה אזורית בדימוס וגם לא עוד ההוא שהביא הכי הרבה משאיות עם ארגזים בפריימריז. ברוכים הבאים לעולם הרשימות המלוהקות. אחד קשוח, אחד רגיש, אחד יפיוף, אחד כזה ואחד כזה. פעיל חברתי, דתיה פמיניסטית, ראש עיר מבטיח בנגב והייטקיסט נכנסו לפרדס.

זה קשור למעבר של החברה הישראלית מ"כור היתוך" ל"קערת סלט". כור ההיתוך היה אמור להתיך אותנו לסגסוגת אחידה בצלמם ובדמותם של המרכיבים הדומיננטיים שלה. הדבר הזה נכשל ורבים ביכו את מותה של האחדות המדומיינת מימי מפא"י – מפד"ל העליזים והחברה המגויסת של ראשית ימי המדינה, ופירוקה לאוסף של מגזרים. אבל המגזרים היו שם תמיד. הם רק התחילו להרים ראש, וכור ההיתוך המתקרר התחיל להתפרק שוב למרכיביו היסודיים וכך נוצרה "קערת הסלט". חברה שעשויה ממרכיבים רבים ושונים, ששואלת את עצמה מהם הדברים שמחברים אותם לסלט אחד ולא סתם לאוסף של ירקות.

אותם חלקים בחברה דוברת העברית שהיו המאורגנים ביותר במבנה של "מגזר" הצליחו לשמור באופן יחסי על טהרת מרכיביהם המקוריים כשכור ההיתוך התפרק. מדובר בעיקר על חרדים שאותם כור ההיתוך לא הצליח להתיך, חילונים שהיו אמורים להיות המרכיב שיתיך את כולם אליו ונכשל בכך ודתיים לאומיים שניסו להיות גם וגם וטרם אמרו את המילה האחרונה. בשלושתם יש, כמובן, דומיננטיות אשכנזית בולטת.

אצל כל מי שאינו צבר אשכנזי חרדי, חילוני או סרוג יש זהויות (לרוב מורכבות והיברידיות) אבל אין ממש מגזרים מאורגנים. בפריפריה של קבוצות הכוח המאורגנות בצורת מגזר נמצאים אלו שההתארגנות המגזרית שלהם רופפת, שלא היו במיינסטרים של מגזר כלשהו, ששייכים ליותר ממגזר אחד, שעברו בין מגזר למגזר, שנפלו ביניהם. היות שהם לא כל כך מחוברים לרשתות תמיכה מגזריות, מפלגות מגזריות פחות מדברות אליהם ומפלגות שמשקפות את מורכבות זהותם וזהות החברה הישראלית מדברות אליהם יותר.

לכן, מפלגה שרוצה להיות גדולה ומשמעותית תצטרך להתרחב מבסיס המצביעים המסורתי שלה ולהתחבר עם ציבורים כאלה, ובשביל זה צריך להיות מפלגת Big Tent. כי בנאדם לא מרגיש נוח באוהל קטן וצפוף שבו כולם חוץ ממנו גדלו יחד בתנועת הנוער וכן מרגיש נוח באוהל גדול עם אוכלוסיה מגוונת שבו כל אחד יכול למצוא לעצמו פינה ולא להרגיש כמו "עורב לבן". עד לאחרונה, המפלגה היחידה שהצליחה לייצר זאת הייתה הליכוד, ולכן היא מפלגת השלטון. ולאחרונה, מפלגות אחרות עלו על הטריק והן רוצות גם.

funny-cat-pics-raccoon

להיות במפלגה שבה כולם חוד ממך גדלו יחד בתנועת הנוער. צילום אילוסטרציה, המצולמים לא חברים באף מפלגה.

הגירושין המלוכלכים של משפחת הפועלים

הראשון לזהות היה ליברמן. הוא הבין שאת דור דוברי הרוסית המבוגרים מחליף דור צעיר שזהותו מורכבת יותר, שלא מרגיש נאמנות לשום מפלגה ומתפזר לכל אורכו ורוחבו של השדה הפוליטי. לכן הוא נטש, גם במדיניותו, את דוברי הרוסית והרכיב את הרשימה המלוהקת הכלל ישראלית הראשונה. אחריו עשה זאת - ובהצלחה רבה הרבה יותר יען כי לא מדובר במהגר עם מבטא אלא בנציג הישראליות עלי אדמות - לפיד. ראה כחלון כי טוב ואת הרשימה שלו, לפי השמועות, הוא עומד להרכיב באותה דרך. ואז, יש גם את החוקה החדשה במפלגת הבית היהודי.

החוקה החדשה נותנת המון כוח ליו"ר לעצב את הרשימה לכנסת, שליטה לא מבוטלת בנושאים שהמפלגה תעסוק בהם ומחלישה את מחויבותה למרכיבים אחרים של ההתארגנות המגזרית, כמו בני עקיבא. ברמה הפוליטית, מדובר בהרחבת הקהלים. בנט רוצה עוד איילת שקד ושכמותה. אנשים שאינם מהמגזר אך מוכנים לשלב ידיים אתו פוליטית תוך קבלת מנהיגותו, וכך גם לגרום לאנשים חדשים שנכנסים לאוהל להרגיש יותר בנוח, שכן יש בו גם כאלה שדומים להם. במילים אחרות, יותר מנדטים. אבל יש פה רמה עמוקה וחשובה יותר שבלי להבין אותה, לדעתי, אי אפשר להבין את הפוליטיקה הישראלית בכלל.

והרמה העמוקה יותר היא הרצון של המפד"ל להיות מפא"י חדשה. פרופ' אשר כהן, מתומכי החוקה הגדולים, כתב שכמו שמפא"י עשתה מהלך של "ממעמד לעם" והשיגה כך עשרות שנות דומיננטיות, מפד"ל תעשה מהלך של "ממגזר לעם" ותשיג את אותו הדבר.

קשה להגזים בחשיבותה של הדינאמיקה בין מפא"י ומפד"ל, ספיחיהן, יורשיהן, נגזרותיהן המוסדות שקשורים אליהן והתפיסות הפוליטיות, החברתיות והתרבותיות שהתעצבו בהן על ישראל (להלן, המילים מפא”י ומפד”ל מתייחסות לכל הדברים האלה ולא למפלגות עצמן). תנועת ההתנחלות, למשל, נתפסת בשיח הדתי לאומי כהמשך טבעי של ההתיישבות העובדת החלוצית של טרום קום המדינה. ההולכים בדרכו של הרב קוק ודאי יסכימו על מקומם החשוב של אנשי המעשה החילונים בתקומת ישראל, אך בהמשך צריך להתווסף לה גם המימד הדתי-רוחני, והחילונים יצטרפו לאתחלתא גאולה שתובל על ידי החלוץ הסרוג שלפני המחנה. פעם קראו למעבר הצפוי של האחראי על כל העניינים הדתיים האלה לתפקיד המוביל גם בעולם המעשה החילוני "ממשגיח הכשרות של קרון המסעדה לתפקיד נהג הקטר". והחוקה החדשה בבית היהודי אמורה להשיג בדיוק את זה.

ועכשיו, קצת היסטוריה: מפלגת פועלי ארץ ישראל ומפלגת הפועלים הדתית לאומית על גרסאותיהן ונגזרותיהן היו בעלות ברית ושותפות קואליציוניות קבועות מקום המדינה ועד לשנות השבעים. הנישואין ביניהן התחילו להתפרק כהשטחים שישראל תפסה ב-67 הפכו למוקד העניין המרכזי של המפד"ל והיא הפסיקה להיות "המפד"ל הישנה והטובה" כמו ששמאלנים אוהבים אותה ומתגעגעים אליה עד היום. כשמפא"י התמוטטה, המפד"ל טרם הבשילה להחליף אותה בתפקיד נהג הקטר. את הדבר הזה חטף ממנה הליכוד ולא רק שחטף, התחיל לעשות "נסיגות בגאולה". החזיר את סיני ופינה התנחלויות. אז המפד"ל ושו"ת מצאו את עצמן מסתובבים במדבר ארבעים שנה נוספות, הפעם ככינור שני לליכוד.

יורשי המפא"יניקים, ברגע שאיבדו את השלטון, גילו את כל מה שלא הטריד אותם בתקופה שהחזיקו בו ונעשו מגיני הדמוקרטיה, זכויות האדם, הפלורליזם ושאר דברים מוסריים ויפים. הם התבצרו במאחזי כוח שונים מחוץ לפוליטיקה הקלאסית, שרובם קשורים לכל מני לופטגשעפט. “עסקי אוויר". דברים אינטלקטואליים. אז אלו שבאו מרקע מרקסיסטי מטריאליסטי כותבים דו"חות ומאמרים ורואים בעיניים כלות את יריביהם בונים את המציאות הפיזית. ואלה שבאו מתנועה דתית רוחנית בונים יישובים ומפלסים כבישים ורואים בעיניים כלות את יריביהם מייצרים מיתוסים ורעיונות.

אין מלחמה מלוכלכת כמו בין בני זוג גרושים שנאבקים על המשמורת, ואין בפוליטיקה הישראלית מלחמה מלוכלכת מזאת שבין "השמאלנים" ו"המתנחלים". שמות קוד מעורפלים למי שנתפסים כצאצאים הרוחניים של אחת התנועות האלו, מפא"י ומפד"ל. זה גם מה שעדיין מכתיב את החולקה בין "שמאל" ו"ימין". רוב הישראלים שומעים את ה"מוזיקה" המגזרית שברקע ולא ממש מוצאים את עצמם באף אחד מהנ"ל, מתקשים יותר ויותר לקרוא לעצמם "ימין" או "שמאל", מאבדים עניין בכל הסוג הזה של הפוליטיקה וזה מה שעומד מאחורי הפופולריות הגוברת של מפלגות "מרכז" מגוונות זהותית שבורחות מהחלוקה הקלאסית הזאת ומסוגיות הליבה שלה.

אז איך מפלגה שהדנ"א שלה הוא מגזרי מאוד ואידיאולוגי מאוד הופכת להיות ליותר כלל ישראלית, מגדילה את האוהל שלה אבל בלי לאבד את הזהות האידיאולוגית או המגזרית? התכנית היא כדלקמן: קודם כל, הבינו מנסחי החוקה, שהמפלגה לא יכולה להשתנות בלי מהלך כוחני. ההאשמות מקרב המתנגדים על כך שבנט נעשה ל"דיקטטור" די נכונות, אבל כאן נוצרה דילמה בין דמוקרטיה ועממיות. מי שמכיר היסטוריה יוונית ורומית עתיקה לא יתקשה לזהות את הדפוס שבו מעמד אוליגארכי הוא זה שמנהל את הדמוקרטיה והעם הפשוט, שמודר ע"י האוליגארכיה הזאת, תומך ב"מנהיג חזק" שיחסל אותה. זה לאו דווקא נגמר טוב עבור "העם", אבל זה לקח חשוב ל"דמוקרטים" בעיני עצמם – אם הדמוקרטיה שלכם תהיה אוליגרכיה אז "העם" יהיה נגד הדמוקרטיה. ובאופן דומה, אם הבית היהודי רוצה להיות יותר עממית ופחות מגזרית, סמכויות רבות צריכות להינתן ליו"ר כדי שיכפה את רצונו על האוליגארכיה העסקנית של המפד”ל.

asterix123

יוליוס קיסר. חיסל את ה"דמוקרטיה" של האוליגרכיה בתמיכת העם הפשוט לפני שזה נהיה מיינסטרים.

ואיזה בעסה אם פתאום כולם יעשו את זה?

מדובר במהלך של הקרבה. אתה לא יכול להיות משפיע אם אתה לא מושפע ואתה לא יכול להוביל את העם אם אתה מתבדל ממנו. אז הדתיים לאומיים עומדים להרוג את "המגזרוחובשי הכיפה יהפכו ל"סתם ישראלים". ולהיות "סתם ישראלי" זו פריווילגיה גדולה והסממן המרכזי לאליטה. "סתם ישראלי" הוא הדיפולט, המיינסטרים, המובן מאליו. פעם, דמות ה"סתם ישראלי" הייתה של הצבר האשכנזי המפא"יניק וכל השאר היו ישראלי דתי, ישראלי רוסי, ישראלי מזרחי ועוד. בסוף המהלך הזה, חובש הכיפה הסרוגה הקטנה סטייל בנט יחליף את "אליק שנולד מן הים" כדמותו של הישראלי הגנרי. והערכים של הדתיים הלאומיים, גם אם באופן מדולל משהו, יהפכו להיות ערכים מרכזיים ומובילים בחברה הישראלית, מבלי שיהיה עליהם תיוג "דוסי" או "מתנחלי". מבלי שהם יהיו "אחר".

התיאוריה מאוד יפה ונכונה, לפחות מבחינת הבית היהודי אבל השאלה היא מה יקרה בפועל. את האופוריה של מחנה בנט במפלגה אני לוקח בערבון מוגבל משום שהבית היהודי כנראה מנסה לנגוס יותר ממה שהיא יכולה לבלוע. הוויתור בפועל על המגזריות יהיה חלקי מאוד, והמתחים בין מחוברים ללא מחוברים בתוך המפלגה הרחבה יותר עלולים לגדול. הרעיון שאפשר להיות מפלגה כלל ישראלית ש"המגזר" עדיין מוביל ומנהיג אותה אולי נשמע טבעי למי שספוג בשיח המתנשא על המגזר "האיכותי ביותר", “התורם ביותר", “החלוצי ביותר", “הגשר שמחבר בין חלקי העם" ושאר סופרלטיבים שדתיים לאומיים רבים נוטים לשפוך על עצמם. אבל ישראלים לא אוהבים שמתנשאים עליהם והתבטלות בסגנון איילת שקד של אנשים מבחוץ כלפי חובשי כיפה היא, בסופו של דבר, משאב מוגבל.

אני גם מנחש שבנט יעדיף להרחיב את המפלגה לא לפריפריה אלא למרכז החילוני המבוסס. הרעיון לכבוש את תל אביב קוסם מדי. קוסם הרבה יותר מאשר לכבוש את נתיבות ודימונה. אז לכל היותר, אותו צמד חמד של מפא"י ומפד"ל עומדים להתחלף במושבים הקדמיים והפריפריה תמשיך לשבת במושב האחורי. ואם המפד"ל ז"ל רוצה להיות מפא"י החדשה, האליטה שמגדירה את הישראליות בצלמה ובדמותה, ייתכן בהחלט שהיא גם תגמור כמוה. לא כל כך טוב בשביל הבית היהודי, אבל טוב בשביל מדינת ישראל.

הצד החיובי במהלך זה גם עבור מי שאינו נמנה עם תומכי הבית היהודי, כמוני, הוא שכל דבר ששובר מעט את המבנה המגזרי הקשיח של הפוליטיקה הישראלית מבורך בעיניי. לכן, אשמח אם עוד מפלגות יעשו מהלך דומה ובראשן מרצ. מרצ, לכאורה, הייתה יכולה להפוך למפלגה כלל ישראלית בקלות רבה יותר שכן היא בכלל לא מגדירה את עצמה כמפלגה מגזרית. אבל בדיוק בגלל זה הבית היהודי הקדים אותה. להבדיל ממרצ, מפלגת הבית היהודי מעולם לא הכחישה את המגזריות של עצמה ולכן יכלה לעשות משהו בקשר לזה. הרי אי אפשר לפתור בעיה שבכלל לא מודים בקיומה.

ככל שיותר מפלגות יפעלו כך התועלת האלקטורלית עבור כל מפלגה תפחת, אבל הפוליטיקה הישראלית תיפתח יותר לכלל הישראלים ולא רק לקבוצות הכוח המגזריות המחוברות ובעיקר, תיפתח לתחרות אמיתית על ליבו של הציבור ועל השלטון. בתסריט האופטימי, בכל המפלגות והגושים יהיו מזרחים, דוברי רוסית ואשכנזים, מסורתיים, דתיים, חרדים וחילונים, מרכז ופריפריה, יהודים ושאינם יהודים ואז נוכל להתחיל להתווכח על עמדות וחזון ולא על "תלאביבים נגד מתנחלים" ושאר שטויות. ואולי כך ייגמר בישראל, סוף סוף, עידן החונטות שחושבות ש"לשלטון בחרתנו". לא יודע מה אתכם, אבל לי הספיקה מפא"י אחת, "כור היתוך" אחד ו"בלי חירות ומק"י" אחד.

לעדכונים קצרים ותכופים יותר, בקרו בדף הפייסבוק של הבלוג.

 

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

418 Responses to משגיח הכשרות נותן גז – על החוקה החדשה של הבית היהודי

 1. Marcolino says:

  At last! Someone with real extpierse gives us the answer. Thanks!

 2. click here says:

  That hits the target perfectly. Thanks!

 3. This article keeps it real, no doubt.

 4. read below says:

  You have the monopoly on useful information-aren't monopolies illegal? ;)

 5. This article keeps it real, no doubt.

 6. Your posting lays bare the truth

 7. been says:

  It's great to find an expert who can explain things so well

 8. Whoa, things just got a whole lot easier.

 9. Impressive brain power at work! Great answer!

 10. mobile says:

  Help, I've been informed and I can't become ignorant.

 11. Yup, that should defo do the trick!

 12. Articles like this are an example of quick, helpful answers.

 13. If you want to get read, this is how you should write.

 14. A wonderful job. Super helpful information.

 15. You got to push it-this essential info that is!

 16. An intelligent answer – no BS – which makes a pleasant change

 17. That's not even 10 minutes well spent!

 18. You saved me a lot of hassle just now.

 19. mobile says:

  Well put, sir, well put. I'll certainly make note of that.

 20. YMMD with that answer! TX

 21. No question this is the place to get this info, thanks y'all.

 22. Home run! Great slugging with that answer!

 23. nicotine says:

  I bow down humbly in the presence of such greatness.

 24. A provocative insight! Just what we need!

 25. Grade A stuff. I'm unquestionably in your debt.

 26. see yourself says:

  Good job making it appear easy.

 27. I'd venture that this article has saved me more time than any other.

 28. Such an impressive answer! You've beaten us all with that!

 29. I'm quite pleased with the information in this one. TY!

 30. It's a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

 31. Of the panoply of website I've pored over this has the most veracity.

 32. click here says:

  Way to use the internet to help people solve problems!

 33. Great thinking! That really breaks the mold!

 34. This piece was cogent, well-written, and pithy.

 35. AFAICT you've covered all the bases with this answer!

 36. bit ashamed says:

  Reading this makes my decisions easier than taking candy from a baby.

 37. versus work says:

  Do you have more great articles like this one?

 38. adjustments says:

  Reading posts like this make surfing such a pleasure

 39. propecia usa says:

  That's a genuinely impressive answer.

 40. Thinking like that shows an expert's touch

 41. If you're reading this, you're all set, pardner!

 42. arm him says:

  You know what, I'm very much inclined to agree.

 43. share says:

  Whoa, whoa, get out the way with that good information.

 44. That's a crackerjack answer to an interesting question

 45. Extremely helpful article, please write more.

 46. route says:

  Super excited to see more of this kind of stuff online.

 47. If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I'd say "Kowabunga, dude!"

 48. website says:

  Stay informative, San Diego, yeah boy!

 49. large drop says:

  What liberating knowledge. Give me liberty or give me death.

 50. I read your posting and was jealous

 51. I cannot tell a lie, that really helped.

 52. That hits the target perfectly. Thanks!

 53. Yup, that'll do it. You have my appreciation.

 54. This article went ahead and made my day.

 55. That's the smart thinking we could all benefit from.

 56. The genius store called, they're running out of you.

 57. This introduces a pleasingly rational point of view.

 58. Heck yeah this is exactly what I needed.

 59. Is that really all there is to it because that'd be flabbergasting.

 60. This article is a home run, pure and simple!

 61. That's going to make things a lot easier from here on out.

 62. find night says:

  That's a nicely made answer to a challenging question

 63. walks upon says:

  It's a pleasure to find someone who can think so clearly

 64. common says:

  That's not even 10 minutes well spent!

 65. click here says:

  A provocative insight! Just what we need!

 66. God help me, I put aside a whole afternoon to figure this out.

 67. cancer says:

  This is exactly what I was looking for. Thanks for writing!

 68. Your thinking matches mine – great minds think alike!

 69. At last, someone comes up with the "right" answer!

 70. cialisrx says:

  Your's is the intelligent approach to this issue.

 71. It's much easier to understand when you put it that way!

 72. Intelligence and simplicity – easy to understand how you think.

 73. For the love of God, keep writing these articles.

 74. details into says:

  I'm really into it, thanks for this great stuff!

 75. Articles like this are an example of quick, helpful answers.

 76. It's great to find an expert who can explain things so well

 77. We could've done with that insight early on.

 78. availabe says:

  With all these silly websites, such a great page keeps my internet hope alive.

 79. records says:

  It's good to see someone thinking it through.

 80. truck says:

  Time to face the music armed with this great information.

 81. You have shed a ray of sunshine into the forum. Thanks!

 82. Yup, that should defo do the trick!

 83. Play informative for me, Mr. internet writer.

 84. Articles like this really grease the shafts of knowledge.

 85. It's much easier to understand when you put it that way!

 86. אינגסוק says:

  נראה שאתה תחת מתקפת ספאם-בוטים…

 87. between risk says:

  Brilliance for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius.

 88. I was struck by the honesty of your posting

 89. Whoa, things just got a whole lot easier.

 90. apostle says:

  I suppose that sounds and smells just about right.

 91. I could watch Schindler's List and still be happy after reading this.

 92. An answer from an expert! Thanks for contributing.

 93. Posts like this make the internet such a treasure trove

 94. news says:

  This is both street smart and intelligent.

 95. son every says:

  Oh yeah, fabulous stuff there you!

 96. more says:

  Kudos to you! I hadn't thought of that!

 97. Whoa, whoa, get out the way with that good information.

 98. Yours is a clever way of thinking about it.

 99. zone says:

  This insight's just the way to kick life into this debate.

 100. The ability to think like that is always a joy to behold

 101. Knocked my socks off with knowledge!

 102. And to think I was going to talk to someone in person about this.

 103. That's really thinking at an impressive level

 104. Nothing I could say would give you undue credit for this story.

 105. That insight would have saved us a lot of effort early on.

 106. stimulation says:

  An answer from an expert! Thanks for contributing.

 107. This is what we need – an insight to make everyone think

 108. I'm so glad I found my solution online.

 109. This is a most useful contribution to the debate

 110. Keep these articles coming as they've opened many new doors for me.

 111. A piece of erudition unlike any other!

 112. Ah, i see. Well that's not too tricky at all!"

 113. This is exactly what I was looking for. Thanks for writing!

 114. respect each says:

  Hey, you're the goto expert. Thanks for hanging out here.

 115. name zenerx says:

  I'd venture that this article has saved me more time than any other.

 116. Hey, that's the greatest! So with ll this brain power AWHFY?

 117. Not bad at all fellas and gallas. Thanks.

 118. We definitely need more smart people like you around.

 119. share says:

  With all these silly websites, such a great page keeps my internet hope alive.

 120. I just hope whoever writes these keeps writing more!

 121. Was totally stuck until I read this, now back up and running.

 122. Thanks for sharing. What a pleasure to read!

 123. This is the perfect post for me to find at this time

 124. Heck yeah this is exactly what I needed.

 125. That's an astute answer to a tricky question

 126. cheat cialis says:

  Just cause it's simple doesn't mean it's not super helpful.

 127. Articles like this make life so much simpler.

 128. I don't know who you wrote this for but you helped a brother out.

 129. inner peace says:

  This has made my day. I wish all postings were this good.

 130. details into says:

  I actually found this more entertaining than James Joyce.

 131. That's way the bestest answer so far!

 132. This article achieved exactly what I wanted it to achieve.

 133. Your post captures the issue perfectly!

 134. traffic into says:

  Free info like this is an apple from the tree of knowledge. Sinful?

 135. Heck of a job there, it absolutely helps me out.

 136. You keep it up now, understand? Really good to know.

 137. This is a really intelligent way to answer the question.

 138. The answer of an expert. Good to hear from you.

 139. That's really shrewd! Good to see the logic set out so well.

 140. It's a real pleasure to find someone who can think like that

 141. Very true! Makes a change to see someone spell it out like that. :)

 142. related says:

  If you're reading this, you're all set, pardner!

 143. Pin my tail and call me a donkey, that really helped.

 144. Now I feel stupid. That's cleared it up for me

 145. lh says:

  Play informative for me, Mr. internet writer.

 146. Your posting lays bare the truth

 147. The honesty of your posting is there for all to see

 148. Now I'm like, well duh! Truly thankful for your help.

 149. initial step says:

  That's really thinking of the highest order

 150. market under says:

  Your posting really straightened me out. Thanks!

 151. A few years ago I'd have to pay someone for this information.

 152. always been says:

  Boy that really helps me the heck out.

 153. Times are changing for the better if I can get this online!

 154. I actually found this more entertaining than James Joyce.

 155. frayed says:

  No complaints on this end, simply a good piece.

 156. At last! Someone with real expertise gives us the answer. Thanks!

 157. zone says:

  The honesty of your posting shines through

 158. The genius store called, they're running out of you.

 159. Play informative for me, Mr. internet writer.

 160. I feel so much happier now I understand all this. Thanks!

 161. cells lining says:

  Wow, that's a really clever way of thinking about it!

 162. keep costs says:

  Do you have more great articles like this one?

 163. I simply want to tell you that I'm all new to weblog and actually enjoyed your web-site. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You surely come with great articles and reviews. Cheers for revealing your webpage.

 164. It's good to get a fresh way of looking at it.

 165. I'm not easily impressed. . . but that's impressing me! :)

 166. rv policy says:

  A provocative insight! Just what we need!

 167. click here says:

  This is just the perfect answer for all forum members

 168. What a great resource this text is.

 169. God, I feel like I should be takin notes! Great work

 170. website says:

  I'm grateful you made the post. It's cleared the air for me.

 171. here says:

  Ah, i see. Well that's not too tricky at all!"

 172. Yours is a clever way of thinking about it.

 173. That kind of thinking shows you're on top of your game

 174. kept telling says:

  I came, I read this article, I conquered.

 175. This is way more helpful than anything else I've looked at.

 176. The ability to think like that is always a joy to behold

 177. Kick the tires and light the fires, problem officially solved!

 178. Yours is a clever way of thinking about it.

 179. Boom shakalaka boom boom, problem solved.

 180. Wham bam thank you, ma'am, my questions are answered!

 181. to12 says:

  Good to see real expertise on display. Your contribution is most welcome.

 182. accident any says:

  And I thought I was the sensible one. Thanks for setting me straight.

 183. nor science says:

  A perfect reply! Thanks for taking the trouble.

 184. home owners says:

  That's the perfect insight in a thread like this.

 185. Just what the doctor ordered, thankity you!

 186. It's a joy to find someone who can think like that

 187. It's wonderful to have you on our side, haha!

 188. That's a wise answer to a tricky question

 189. Stands back from the keyboard in amazement! Thanks!

 190. At last! Someone with the insight to solve the problem!

 191. age ask says:

  I've been looking for a post like this forever (and a day)

 192. I simply want to tell you that I'm all new to blogs and absolutely enjoyed this web page. Probably I’m want to bookmark your blog post . You surely come with incredible writings. Cheers for sharing your web site.

 193. This is an article that makes you think "never thought of that!"

 194. This is just the perfect answer for all of us

 195. only growing says:

  You get a lot of respect from me for writing these helpful articles.

 196. share says:

  God, I feel like I should be takin notes! Great work

 197. sure any says:

  That's an astute answer to a tricky question

 198. A good many valuables you've given me.

 199. This introduces a pleasingly rational point of view.

 200. This website makes things hella easy.

 201. Whoever wrote this, you know how to make a good article.

 202. Why do I bother calling up people when I can just read this!

 203. That's a subtle way of thinking about it.

 204. I searched a bunch of sites and this was the best.

 205. match price says:

  You're a real deep thinker. Thanks for sharing.

 206. I have been so bewildered in the past but now it all makes sense!

 207. Boom shakalaka boom boom, problem solved.

 208. Such a deep answer! GD&RVVF

 209. Thank you so much for this article, it saved me time!

 210. committed says:

  Always refreshing to hear a rational answer.

 211. Thanks for being on point and on target!

 212. extreme very says:

  This article is a home run, pure and simple!

 213. Intelligence and simplicity – easy to understand how you think.

 214. cialiis says:

  Please keep throwing these posts up they help tons.

 215. throat chest says:

  Hey, killer job on that one you guys!

 216. It was dark when I woke. This is a ray of sunshine.

 217. say says:

  Right on-this helped me sort things right out.

 218. This has made my day. I wish all postings were this good.

 219. AFAIC that's the best answer so far!

 220. law firms says:

  That's an inventive answer to an interesting question

 221. You've really helped me understand the issues. Thanks.

 222. well secured says:

  And I was just wondering about that too!

 223. Heckuva good job. I sure appreciate it.

 224. losses made says:

  What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 225. Your post has lifted the level of debate

 226. Okay I'm convinced. Let's put it to action.

 227. Mighty useful. Make no mistake, I appreciate it.

 228. The paragon of understanding these issues is right here!

 229. Pin my tail and call me a donkey, that really helped.

 230. Yours is a clever way of thinking about it.

 231. manifold says:

  A piece of erudition unlike any other!

 232. Didn't know the forum rules allowed such brilliant posts.

 233. I'm really into it, thanks for this great stuff!

 234. Posts like this make the internet such a treasure trove

 235. That's an astute answer to a tricky question

 236. This shows real expertise. Thanks for the answer.

 237. What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 238. This piece was a lifejacket that saved me from drowning.

 239. share says:

  Nothing I could say would give you undue credit for this story.

 240. The answer of an expert. Good to hear from you.

 241. This shows real expertise. Thanks for the answer.

 242. Thanks for taking the time to post. It's lifted the level of debate

 243. Superb information here, ol'e chap; keep burning the midnight oil.

 244. This really is amazingly legal factor as greater inside web-site. Appreciate raving about throughout.

 245. This can be completely valid time as raised included in the blog page. Admire dealing with in the vicinity of.

 246. then stand says:

  The ability to think like that shows you're an expert

 247. I didn't know where to find this info then kaboom it was here.

 248. Hey, that's the greatest! So with ll this brain power AWHFY?

 249. I love reading these articles because they're short but informative.

 250. At last! Someone with real expertise gives us the answer. Thanks!

 251. log showing says:

  Whoever wrote this, you know how to make a good article.

 252. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 253. This is certainly pretty legitimate factor as elevated from the post. Get pleasure from speaking of all across.

 254. Four score and seven minutes ago, I read a sweet article. Lol thanks

 255. This piece was a lifejacket that saved me from drowning.

 256. Last one to utilize this is a rotten egg!

 257. I'd venture that this article has saved me more time than any other.

 258. Google says:

  Here are some of the internet sites we suggest for our visitors.

 259. Surprising to think of something like that

 260. Wow, that's a really clever way of thinking about it!

 261. None can doubt the veracity of this article.

 262. This post has helped me think things through

 263. Is that really all there is to it because that'd be flabbergasting.

 264. God help me, I put aside a whole afternoon to figure this out.

 265. Four score and seven minutes ago, I read a sweet article. Lol thanks

 266. few thousand says:

  Back in school, I'm doing so much learning.

 267. Your post has moved the debate forward. Thanks for sharing!

 268. That's the thinking of a creative mind

 269. crash course says:

  Now I'm like, well duh! Truly thankful for your help.

 270. become says:

  This piece was a lifejacket that saved me from drowning.

 271. only college says:

  Created the greatest articles, you have.

 272. many people says:

  This is way more helpful than anything else I've looked at.

 273. I'm impressed! You've managed the almost impossible.

 274. rays game says:

  Superbly illuminating data here, thanks!

 275. This insight's just the way to kick life into this debate.

 276. What a joy to find such clear thinking. Thanks for posting!

 277. That's way the bestest answer so far!

 278. kept telling says:

  An intelligent point of view, well expressed! Thanks!

 279. Touchdown! That's a really cool way of putting it!

 280. Articles like these put the consumer in the driver seat-very important.

 281. That's a sharp way of thinking about it.

 282. It's great to find an expert who can explain things so well

 283. mbas master says:

  I found myself nodding my noggin all the way through.

 284. Stands back from the keyboard in amazement! Thanks!

 285. Posts like this make the internet such a treasure trove

 286. purified says:

  Going to put this article to good use now.

 287. Superbly illuminating data here, thanks!

 288. Give individuals a fish and you simply feed them for any day; train that individual person to implement the web they normally will not trouble you for weeks. ~Author Unknown

 289. prednisone says:

  That's a creative answer to a difficult question

 290. period until says:

  I really needed to find this info, thank God!

 291. At last! Someone who understands! Thanks for posting!

 292. remonty says:

  Good era. Self-same cool site!! Guy .. Excellent .. Fantastic .. I will bookmark your blog and obtain the feeds additionally…I'm happy to locate a lot of useful info decent at this time in the article. Express gratitude you for sharing..

 293. spot quotes says:

  Superb information here, ol'e chap; keep burning the midnight oil.

 294. None can doubt the veracity of this article.

 295. we came across a cool site which you could possibly appreciate. Take a search in case you want

 296. Google says:

  Although web-sites we backlink to below are considerably not related to ours, we really feel they're basically really worth a go by means of, so possess a look.

 297. Hey, killer job on that one you guys!

 298. both man says:

  You make things so clear. Thanks for taking the time!

 299. Hey. Same cool website!! Guy .. Magnificent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I'm contented to attain many cooperative in rank decent at this point within the article. Thank you for sharing…

 300. audi a6 says:

  Could you write about Physics so I can pass Science class?

 301. You mean I don't have to pay for expert advice like this anymore?!

 302. kangaroos says:

  I can't believe you're not playing with me–that was so helpful.

 303. Kick the tires and light the fires, problem officially solved!

 304. I've been looking for a post like this for an age

 305. below-par says:

  The purchases I make are entirely based on these articles.

 306. You make things so clear. Thanks for taking the time!

 307. Smart thinking – a clever way of looking at it.

 308. For the love of God, keep writing these articles.

 309. Thanks for the great info dog I owe you biggity.

 310. allergies says:

  All things considered, this is a first class post

 311. Here are a few of the sites we recommend for our visitors

 312. would thus says:

  This "free sharing" of information seems too good to be true. Like communism.

 313. times towing says:

  This article went ahead and made my day.

 314. This article keeps it real, no doubt.

 315. It's a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly

 316. Yup, that'll do it. You have my appreciation.

 317. That's not just logic. That's really sensible.

 318. its body says:

  The voice of rationality! Good to hear from you.

 319. This post has helped me think things through

 320. Yup, that'll do it. You have my appreciation.

 321. Right here is the perfect webpage for anybody who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that's been written about for ages. Wonderful stuff, just great!

 322. Your story was really informative, thanks!

 323. Hey hey hey, take a gander at what' you've done

 324. That's really thinking out of the box. Thanks!

 325. Here is a great Weblog You might Discover Exciting that we Encourage You

 326. spot quotes says:

  I never thought I would find such an everyday topic so enthralling!

 327. Do you have more great articles like this one?

 328. scuba divers says:

  Divers are very fortunate individuals in that that they only need to decide where their next trip will take them. There is always a “next” destination—another diving site to visit. The planet that we live in is mostly water, which means that divers have plenty of unchartered seas, oceans, lakes and rivers to explore. There are still so many underwater discoveries, which are yet to be made, and the next person who sets out just might stumble upon the next big find.

 329. I really needed to find this info, thank God!

 330. equine sport says:

  A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for contributing!

 331. I found myself nodding my noggin all the way through.

 332. BS low – rationality high! Really good answer!

 333. Thanky Thanky for all this good information!

 334. that is the end of this article. Here you will discover some web pages that we consider you will enjoy, just click the hyperlinks over

 335. teemco llc says:

  TEEMCO LLC, an oilfield engineering company based in the Oklahoma City suburb of Edmond, thrust themselves into the spotlight over the last year, signing huge endorsement deals with the Oklahoma City Thunder, The University of Oklahoma, Oklahoma State University, and local CBS television affiliate KWTV, among others.TEEMCO made another big splash when they announced plans to purchase and renovate the historic Gold Dome building in central Oklahoma City, with their CEO Greg Lorson comparing the building's positive electromagnetic energy to golf bracelets and revealing plans that included massive aquariums and the world's largest salt crystal lamp.But as these audacious deals were being signed and promoted, TEEMCO and it's chief executive were mired in legal and financial issues, and the troubles appear to be quickly escalating.

 336. enroller says:

  Posts like this brighten up my day. Thanks for taking the time.

 337. At last some rationality in our little debate.

 338. My hat is off to your astute command over this topic-bravo!

 339. Boy that really helps me the heck out.

 340. I just now thought I'd personally leave a comment to enable you to what amount of any nice check out this actually was.

 341. You've captured this perfectly. Thanks for taking the time!

 342. again remain says:

  Yup, that'll do it. You have my appreciation.

 343. prednisone says:

  I might be beating a dead horse, but thank you for posting this!

 344. soon recap says:

  Good to find an expert who knows what he's talking about!

 345. who opts says:

  Wow! Great thinking! JK

 346. Tip top stuff. I'll expect more now.

 347. taengball says:

  Right here is the perfect website for anybody who wants to
  understand this topic. You realize a whole lot its almost
  hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).

  You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for many years.
  Excellent stuff, just wonderful!

  ฉันบล็อกเว็บ-taengball

 348. Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he answer.

 349. Your cranium must be protecting some very valuable brains.

 350. while having says:

  That's way more clever than I was expecting. Thanks!

 351. huge range says:

  Gee whiz, and I thought this would be hard to find out.

 352. Great article but it didn't have everything-I didn't find the kitchen sink!

 353. Woah nelly, how about them apples!

 354. always a significant fan of linking to bloggers that I enjoy but do not get a lot of link like from

 355. asthma says:

  Thank God! Someone with brains speaks!

 356. Your's is a point of view where real intelligence shines through.

 357. honda parts says:

  TEEMCO LLC, an oilfield engineering company based in the Oklahoma City suburb of Edmond, thrust themselves into the spotlight over the last year, signing huge endorsement deals with the Oklahoma City Thunder, The University of Oklahoma, Oklahoma State University, and local CBS television affiliate KWTV, among others.TEEMCO made another big splash when they announced plans to purchase and renovate the historic Gold Dome building in central Oklahoma City, with their CEO Greg Lorson comparing the building's positive electromagnetic energy to golf bracelets and revealing plans that included massive aquariums and the world's largest salt crystal lamp.But as these audacious deals were being signed and promoted, TEEMCO and it's chief executive were mired in legal and financial issues, and the troubles appear to be quickly escalating.

 358. Heck yeah bay-bee keep them coming!

 359. pfizer says:

  I bow down humbly in the presence of such greatness.

 360. Heck yeah this is exactly what I needed.

 361. Inside this topic I podpobne mind approximately you, so alone read this blog. You be up to accommodate with get to to each another, as I outfox some important questions.

 362. It's much easier to understand when you put it that way!

 363. perusing says:

  That's the thinking of a creative mind

 364. I suppose that sounds and smells just about right.

 365. 454085 806187Thank you for your quite very good data and feedback from you. car dealers in san jose 416852

 366. I am curious to find out what blog system you have been using? I'm having some minor security issues with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 367. WKOWtkx says:

  183219 246224stays on topic and states valid points. Thank you. 381029

 368. set foot says:

  Four score and seven minutes ago, I read a sweet article. Lol thanks

 369. Vitamix says:

  Vitamix, Vitamix TNC5200, Vitamix Super TNC und Vitamix Pro 500 können Sie hier bestellen

 370. coupondekho says:

  Very applicable and revealing stuff. I are in agreement with yourself on this area of interest.

 371. Earl Slatter says:

  Nice topic. i think you should write something more about this so that can help us more to know about this.

 372. Damn, I wish I could think of something smart like that!

 373. I'm not quite sure how to say this; you made it extremely easy for me!

 374. hey buddy, this is a extremely interesting post

 375. the time to read or take a look at the content material or websites we've linked to beneath the

 376. Perfect shot! Thanks for your post!

 377. That's way more clever than I was expecting. Thanks!

 378. This is very useful, That you are an incredibly knowledgeable tumblr. I have joined your current rss feed and also look forward to searching for additional of your good write-up. Likewise, I've got shared your internet site around my social support systems!

 379. With all these silly websites, such a great page keeps my internet hope alive.

 380. A minute saved is a minute earned, and this saved hours!

 381. Luke Zadow says:

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 382. Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless truly worth taking a search, whoa did one find out about Mid East has got much more problerms at the same time

 383. 381204 40432How could be the new year going? I hope to read far more intriguing posts like last year 579081

 384. website says:

  always a large fan of linking to bloggers that I adore but don

 385. Fantastic page design, more desirable page. The only thing is, I have been creating a chunk of trouble speaking about this post, uncertain if it's my connectivity or what. Seems like other responders may very well be obtaining same issue. Was looking for info anyway! Cheers, Mate!

 386. This website seems to be very interesting. I've never read so much interesting facts before.

 387. Traditional wear in Kenya therefore varies from tribe to tribe.
  Pizza Box ' The boxes are recyclable but only if they are not greased and
  carrying leftover of the pizza you had. Dot both sides of the jar lid ring with a dot of glue and press ribbon.

 388. I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one today.

 389. Thanks for contributing. It's helped me understand the issues.

 390. The honesty of your posting is there for all to see

 391. example says:

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 392. Maia Radmall says:

  Simply wanna remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really superb : D.

 393. one of our guests recently proposed the following website

 394. Bryce Salvas says:

  Great post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more. Cheers!

 395. Useful info. Fortunate me I found your site unintentionally, and I am stunned why this coincidence did not took place in advance! I bookmarked it.

 396. book of ra says:

  I’m impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you might have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the problem is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I'm really pleased that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 397. Hi there, just became aware of your blog by means of Google, and discovered that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful in case you continue this in future. Numerous individuals will probably be benefited from your writing. Cheers!

 398. below you will find the link to some internet sites that we think you should visit

 399. Hi there! Perform you identify proviso they achieve one plugins to evade with Search Engine Optimization? I'm difficult to get my blog to rank in support of some under attack keywords nevertheless I'm not since vastly safe domino effect. Rider you know of any entertain distribute. Thanks!

 400. I laughed so hard when he's like "are you retarded?? What's wrong with you??"

 401. A formidable share, I merely given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and adore reading more on this topic. If potential, as you grow to be expertise, would you mind updating your weblog with more details? It’s highly helpful for me. Huge thumb up for this weblog submit!

 402. book of ra says:

  Informative Site… Hello guys here are some links that contains info which you might locate valuable yourselves. It is Worth Checking out….

 403. Pinganillo says:

  we like to honor quite a few other net web sites around the web, even when they aren

 404. Now, i know where are the best article in Internet – thanks

 405. Pinganillo says:

  we prefer to honor lots of other net websites around the internet, even when they aren

 406. Weeeee, what a quick and easy solution.

 407. always a significant fan of linking to bloggers that I like but don

 408. Useful web page, we examine it nevertheless when i however have a couple of questions. blast myself an email and we will communicate much more becasue i may provide an interesting strategy in your case.

 409. 1 can undertake all sorts of advised excursions with assorted limousine functions. Various offer great courses and numerous can take clients for just about any ride your bike more than the investment banking location, or even for a vacation to new york. ???????

 410. tutaj says:

  Good blog – thanks!

 411. cell booster says:

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your website in internet explorer, could check this… IE nonetheless will be the marketplace chief and a large section of other folks will miss your magnificent writing due to this dilemma.

 412. Fantastic blog, I'm going to spend more time reading about this topic

 413. Deep thinking – adds a new dimension to it all.

 414. Ninfa Piwetz says:

  I adore your wordpress theme, wherever would you download it from?

 415. Your answer lifts the intelligence of the debate.