איפה הרוסים. שיחה עם רומן ברונפמן.

ירושלים היא רומא השלישית, מרכז העיר הוא השכונה שלי. אבל לא גדלתי פה אלא שם – הרחוב חינך אותנו. יודע את המקום שלי, הולך עד הסוף, הגעתי לכאן בעקבות הלב. טרוריסטים חיילים פנאטים שוטרים, כל אחד מוצא משמעות לחיים זה כל היופי. כל אחד פה עם הקטע שלו ולשחוט זרים היא המסורת המקומית. לאורך ההיסטוריה, מלחמה על הטריטוריה, מביאה שכול, אחים לקוראן מחסלים אחים לתורה. התגייסתי בצד של היהודים והלכתי למלחמה, כבשנו את עזה וחברון יעני בשביל המולדת. כל יום הוא יום הדין, עשן על שדה הקרב. צל המוות נופל על עיר של זהב מתחת לשמיים כחולים, מתנהל הקרב על הכתר ועל חמורים כמונו – לא יחסכו בכדורים. סאדייל, אוליצה.
-

לפני עשר שנים, "איפה הרוסים" הייתה שאלה שנישאה בפי כל. הטרנדים החברתיים והפוליטיים שלהם נותחו, מקומה של ההגירה במציאות הישראלית נידון, המפלגות חיזרו אחריהם. זה היה כשזיכרון חלקם בניצחונם של אהוד ברק ויצחק רבין עוד היה טרי. אבל עשרים שנה אחרי גל ההגירה הגדול שבעקבותיו אחוז דוברי הרוסית בארץ צמח למספרים דומים לזה של דוברי הערבית, הם קוטלגו כמצויים עמוק בכיסו של ליברמן, כאויבים של כל הנאור והנכון, אלו מביניהם שהשמיעו קולות אחרים נתפסו כחריגים שאינם מייצגים קול משמעותי בקהילה ונעלמו מהשיח. כחלק מהמחלה הישראלית של החלפת הדמוקרטיה בדמוגרפיה דוברי הרוסית, כמו הדתיים, כמו המזרחים, נצבעו כולם בצבע הכוח הפוליטי המאורגן וההגמוני ביותר בקרבם ותפקידם האפשרי של החלקים הלא מבוטלים שיכולים להיות שותפים לשינוי פוליטי נשכח ונזנח.

כנקודת פתיחה, כך אני מקווה, לדיון מחודש במקומם הנוכחי של דוברי הרוסית בציבוריות הישראלית ומה שיותר חשוב, באפשרויות שגלומות בהם בעתיד, הלכתי לראיין את ח"כ לשעבר רומן ברונפמן. מאז שהיגר בשנת 1980, ברונפמן עשה מסלול שעבר בכל המוקדים המרכזיים בציבוריות הישראלית. צבא, אקדמיה, חברה אזרחית, פוליטיקה ארצית ועכשיו, המגזר העסקי. וכשמהגר חוצה את כל הצמתים האלו, הוא כנראה מגיע למצב שבו שווה לשמוע את מה שיש לו להגיד.

חצי חצי

מר ברונפמן, אנחנו יושבים במשרד שלך בקומה ה-25 של עזריאלי. האם אתה מרגיש מחובר מספיק למה שקורה שם למטה?

שאלה לעניין, וחיכיתי לה. אני אמנם יושב בקומה ה-25 אבל לא מזוהה עם ההון כפי שהוא מצטייר. אני גר בדירה שכורה, מושך משכורת צנועה, נוסע בתחבורה ציבורית ומסתובב ברחוב. גם כח"כ, לא הייתי מנותק. מספר הטלפון הפרטי שלי היה גלוי לציבור ואני רואה את עצמי כאחד מהעם.

בזמן האחרון, לא מדברים על מה שקורה בציבור דובר הרוסית. מה קרה?

היום יש בציבור דובר הרוסית נציג אחד, בולט ומסוכן, שזה ליברמן ומפלגתו. קולות אחרים קיימים, אבל לא נשמעים. כיום מכהנות בכנסת שתי ח"כיות מהמרכז שמאלה, מרינה סולודקין ונינו אבסדזה וקולן לא נשמע. הן נשאלות שאלות בענייני עלייה וקליטה בהתאם לסטריאוטיפים של התקשורת והשמאל. אבסדזה מתעסקת בנושאים אחרים, כמו זכויות הלהטב"ק, וזה מתפרסם. אף אחד לא שואל אותה על דעותיה בנושא המדיני. בנושא זה, יש רק קול אחד שנחשב כמייצג את הקהילה.

היום, יש בקהילה כ-25% שלא יצביעו בשביל ליברמן בשום מקרה כי זה נוגד את כל מה שהם מאמינים בו. עוד 25% הם קולות צפים, והשאר תומכים בליברמן ומאמינים בדרכו.

כלומר, חצי מדוברי הרוסית מחויבים לליברמן והחצי השני לא.

נכון.

גורלם העגום של רוסים בשמאל הישראלי

שמתי לב, אפרופו אבסדזה, שכשמישהי כמו אנסטסיה מיכאלי מטנפת על ההומוסקסואלים היא נתפסת כמייצגת את דוברי הרוסית ואבסדזה, שהקימה את השדולה לקיום זכויותיהם, לא נתפסת כמדברת מתוך הקהילה ומייצגת קול בה. למה?

אני לא רוצה לדבר בשמה. אני חושב שאבסדזה תמיד ניסתה להתרחק מהזיהוי הרוסי ולהשתלב בספירה הישראלית. אני ניסיתי להחזיק את שני הדברים. נשלחתי לכנסת כנציג הקהילה אבל ניסיתי לתפוס גם עמדה שפונה לציבור הישראלי כולו. זה קשה להחזיק את שני הדברים ולכן אנשים בורחים מהשילוב הזה.

למה נכנסת לפוליטיקה (במפלגת 'ישראל בעלייה')?

נכנסתי עקב צורך. הגנה על הקהילה. בסוף שנות התשעים הייתה תקופה בעיתית מאוד מבחינת העלייה. הגיעה מאסה גדולה של אנשים וישראל הייתה בלתי ערוכה באופן טוטאלי לקלוט אותם. אז בהתחלה היה ירח דבש, אבל כבר ב-94 הייתה התפכחות הדדית. באנו מכל מני מקומות. אני הגעתי מהעבודה, אחרים הגיעו ממפלגות ימין. חשבנו שנוכל לייצג את הציבור ברמה הקהילתית וזמן מה עשינו זאת, לא יודע אם באופן משביע רצון אבל באופן סביר. ואז הגיעה ההתפרקות. ליברמן הקים מפלגה, יורי שטרן הצטרף, יולי אדלשטיין הלך לליכוד ואני התחברתי למרצ כסיעה עצמאית.

הריצה המשותפת עם מרצ היא סוג של יציאה מהפוליטיקה המגזרית והצטרפות למפלגה ישראלית מבוססת ומגובשת. איך זה היה?

הצטרפתי באותו זמן שביילין הצטרף…

היה רעיון טוב לצרף אותו?

חשבתי שכל חיזוק לשמאל זה רעיון טוב. עד היום אני חושב שכל חיזוק לשמאל באמצעות פתיחת דלתות זה רעיון טוב וההצטרפות שלי הייתה סוג של פתיחת דלתות. וזה לא היה פשוט. אני יכול להגיד שלולא יוסי שריד, שולמית אלוני וביילין, לא הייתי רץ עם מרצ. הם התעקשו על זה בניגוד לדעתם של כל השאר שהתנגדו.

מי התנגד, הח"כים האחרים?

ממש כולם. שריד הוביל את המהלך על אפם ועל חמתם של הח"כים האחרים, חברי ההנהלה, ממש כולם.

למה?

זאת בדיוק הזרות. אני הייתי מבחינתם מישהו חדש, ועוד מישהו שרץ ביחד עם אנשי ימין. זה עורר חשדנות שהיא טבעית בסך הכול, ולזה מצטרפת החשדנות הכללית כלפי רוסים. וגם כשבסופו של דבר התקבלתי והייתי במקום החמישי ברשימה, כל יום ספרו לי קולות שכן הבאתי או לא הבאתי.

היית מבחינתם קבחן קולות?

בהחלט.

אחרי ששריד עזב והמשבר במרצ העמיק, ניסיתי להוביל מהלך בשמאל של איחוד כל הכוחות. פניתי לקבוצות שמאל רדיקלי שהסתובבו הרבה בשטח, ירוקים למיניהם, הצעירים של מרצ שלא היו מרוצים מהתפקוד של המפלגה, הרוסים של השמאל, אבל לא הצלחתי.

למה?

לאנשים יש אגו מפותח מאוד. במיוחד אצל פוליטיקאים, במיוחד אצל פוליטיקאים ישראלים ובאופן חמור במיוחד אצל פוליטיקאים ותיקים כלפי פוליטיקאים חדשים. זאת מחלה שמונעת מהפוליטיקה הישראלית לתפקד בצורה טובה. אז אמרתי לעצמי שעשיתי מה שיכולתי, הגיע זמן למתוח קו ומתחתי קו.

יש כוונה לחזור?

לא עובר חודש בלי הצעה של מפלגה או תנועה כלשהי. אני לא חושב שאחזור. אדם לא יכול להיכנס לאותו נהר פעמיים. המים זרמו בצורה מסוימת מאוד בשנות התשעים, החיבור שלי לפוליטיקה היה טבעי מאוד, אני חושב שהייתי בולט ועשיתי עבודה טובה אבל לא חושב שאעשה זאת שוב.

משבר לאורך ולרוחב

לאן ישראל הולכת?

ישראל במשבר עמוק מאוד. המשבר הוא בתחום הלאומי, הדמוקרטי, הדמוגרפי, החברתי – לא כ"כ בתחום הכלכלי אלא דווקא בתחום החברתי. אני לא רואה שום אופק שבו ישראל יוצאת מזה. אם הייתי רואה הייתי מתגייס, אבל אני לא רואה.

מה לגבי אופק תיאורטי?

אין הרבה אפשרויות. היחידה כנראה היא לכונן סוג של פדרציה דו-לאומית במדינה אחת מהירדן עד הים אבל אנחנו ממילא זורמים לכיוון הזה. גם מסקנות הועדה של אדמונד לוי קובעות את זה. אם אין כיבוש יש סיפוח, אם יש סיפוח יש זכויות פוליטיות למסופחים.

לא בהכרח. ישראל יכולה לספח את שטחי C וליצור לפלסטינים "תחום מושב" כמו ברוסיה הצארית. הפלסטינים יחיו במובלעות שלהם, תהיה להם אוטונומיה מוניציפאלית בלי זכות הגדרה עצמית וזה סוף הסיפור.

זאת תיאוריה ישנה שחוזרת על עצמה שוב ושוב מאז שנות השבעים, של חמישה-שישה בנטוסטאנים, כמה שנצליח לפרק אותם. אבל זה כבר מאוחר מדי בשביל הסידור הזה, בגלל התקשורת. ואני לא מדבר על תקשורת כמו ידיעות אחרונות אלא לסולידריות שנבנתה בין בני אדם בשנים האחרונות על גבי האינטרנט והרשתות החברתיות.

השמורה הסובייטית בישראל

איך אתה מגדיר את מצבו של הציבור דובר הרוסית בהנחה שיש 'ציבור' כזה?

יש ציבור כזה אבל הוא הולך וקטן. הנה אנחנו למשל, יכולים לנהל את השיחה הזאת ברוסית אבל מנהלים אותה בעברית. בהתחשב במאפיינים של הציבור, נכון יותר להגיד 'דוברי סובייטית' מאשר 'דוברי רוסית'. זאת לא רק שפה אלא הלך מחשבה. אני תמיד אומר שבישראל יש את השמורה הסובייטית הגדולה בעולם. דוברי רוסית בגרמניה, בארה"ב או בקנדה לא מחזיקים במאפיינים כאלה. אפילו מדינות ברה"מ לשעבר עברו תהליכי דמוקרטיזציה, תהליכי משבר, תהליכי זהות. השמורה הסובייטית בישראל לא עברה שום דבר.

זאת בעצם מושבה סובייטית שיש לה חשיבה מאוד מסוימת, פחדים מאוד מסוימים וניתוק מאוד מסוים גם מהמציאות הישראלית וגם ממדינת האם. וזאת בעיה. לאנשים מהשמורה יש זכות הצבעה והם מצביעים לליברמן.

ומה קורה עם אותו חצי מדוברי הרוסית שלא מצביע לליברמן?

מחפש. מחפש זהותית, מחפש תרבותית, מחפש לשונית ומחפש פוליטית. והחצי הזה מאוד מאוד מגוון ופרוס לרוחב כל הקשת הפוליטית. החל מהימין הקיצוני וכלה בחד"ש.

את החצי הראשון קל לאפיין. הוא מגיע מהחשיבה הפוסט-סובייטית המעוותת. בסופו של דבר, המשטר שם הצליח ליצור את ה"הומו-סובייטיקוס". אבל החצי השני נהיה חופשי וביקורתי. הוא למד עברית, למד תקשורת ולמד לקרוא בין השורות. זאת גם הסיבה שכל כך קשה "לתפוס" אותו פוליטית. הוא כל כך מגוון, וכל כך ביקורתי, שהוא מתלבט ביסודו. אבל במונחי הצבעה, החצי הזה נמצא ברובו במרכז המפה הפוליטית.

מה גורם למישהו להיות החצי הזה או בחצי האחר?

זה שילוב של כל כך הרבה גורמים שאי אפשר לענות על השאלה הזאת. החל בנסיבות אישיות ותכונות אופי וכלה בענייני חיבור ליהדות וסוג היהדות שהתחברו אליה עוד שם. האם מדובר, למשל, בחוזרים בתשובה ממוסקבה שהתחברו עם רעיונות משיחיים או היהדות של הקהילות היהודיות במערב אוקראינה…

מערב אוקראינה זה הארדקור.

ההארדקור של הליברליזם. המקום בו נולדתי, צ'רנוביץ', היה הבירה היהודית של האימפריה האוסטרו-הונגרית. יש שם את בית הכנסת השני בגודלו באירופה אחרי ברלין וזה בית כנסת רפורמי!

ממה שאני שמעתי, מערב אוקראינה זה ההארד קור של הלאומנות דווקא. האוכלוסיה האוקראינית שם נחשבת הלאומנית ביותר.

זה נכון, אבל הם לאומנים שיודעים לכבד לאומים אחרים. בשביל לכבד את הלאומיות של האחר, אתה חייב להיות לאומי בעצמך. אז כשיש לך אוכלוסיה אוקראינית לאומית ואוכלוסיה יהודית לאומית, אז הן יכולות לחיות ביחד לא כל כך רע, אם הן מבינות שהן נמצאות באותה סירה.

המושבה הסובייטית שהזכרת תהיה איתנו גם בדור הבא?

סוציולוגית, ההשתייכות הפוליטית משתנה על ציר הזמן ועם היכולת הכלכלית. העלייה של שהות השבעים למשל התחילה מהצבעה לתחייה והיום פרוסה לכל רוחב הקשת הפוליטית עד מרצ.

העלייה של שנות התשעים, לעומת זאת, הסתגרה בתוך עצמה. היא הבינה שהיא יכולה לספק את הצרכים התרבותיים, הכלכליים והפוליטיים של עצמה. ויש לה מפלגה משלה. ושם, האידיאולוגיה לא חשובה, מה שחשוב זה שהיא "משלהם".

אז השמורה לא תהיה איתנו בדור הבא. קודם כל, יש את תסמונת הדור השני כמו אצל המזרחים. יהיו עיותים מסוימים, פחדים ומחלות, אבל לא במידה כזאת. תוך עשרים שנה, השמורה תיעלם.

אתה בעצם אומר שהציבור דובר הרוסית עובר תהליך של ליברליזציה.

כן, אבל איטי. ולא אלו שהגיעו בשנות התשעים. הם עדיין מחזיקים בסט הערכים הלאומני והטוטליטרי וחושבים שהקהילה יכולה לספק את צרכי עצמה. הבעיה כאן טמונה בוותיקי העלייה של שנות התשעים. במיוחד אלו שהגיעו בגיל מתקדם, שלא למדו עברית, שלא למדו להסתדר, שפזורים בפריפריה. הם מנותקים והם כואבים וזו לא אשמתם. חשוב לי להגיד את זה. זו טרגדיה.

כשליברמן פגש של אלי ישי

תשאל כל ישראלי ברחוב והוא יגיד לך שדוברי הרוסית ימנים יותר מהשאר, אבל ממה שאתה אומר, אין הבדל.

לא אמרתי שיש הבדל, פשוט דיברנו על הרוסים. הם אכן נוטים יותר ימינה אבל ההבדל אכן לא גדול. בעשור האחרון, כל הציבור היהודי עבר תהליך של הקצנה.

מה שקורה בחלק הפוסט-סובייטי של הציבור הרוסי התחבר עם מה שקורה בציבור הישראלי ויצר את מה שאני מכנה "כשליברמן פגש את ישי". זה מפגש של שני כוחות אנטי-דמוקרטיים. האחד חושב שדמוקרטיה זה מיותר והשני חושב שאין דמוקרטיה כי יש אלוהים והחיבור הזה הוא הדבר שמסוכן לישראל.

היינו יכולים להסתדר עם החרדים והדתיים אם רוסים לא היו מחזקים אותם. הליכוד הוא הבסיס לקואליציה הזאת, וגם הוא לא מאופיין בליברליות יתרה אבל לפחות מדבר על ערכים דומים לזה שלהישראלי הממוצע. אבל כאן יש ברית בין שתי קבוצות גדולות שבכלל לא נמצאות במשחק הדמוקרטי.

אבל יש חתול שחור בין דוברי הרוסית לימין הדתי. לפחות שליש מדוברי הרוסית לא מוגדרים כיהודים לפי ההלכה ועבור הדתיים זה עקרוני שהם יתגיירו, אבל את דוברי הרוסית לא מעניינת ההלכה והאנשים האלה לא הולכים להתגייר.

נכון. זה באמת סוג של חתול שחור. הרוסים הגיעו מתוקף חוק השבות שהוא חוק חילוני. אמנם אנטי-ערבי, אבל ליברלי יחסית בתוך היהדות. והחוק הזה הביא אותם למדינה שבה הנושא הזה מתנהל ע"י הרבנות לפי חוקי ההלכה.

העניין הזה מתפוצץ כל הזמן אבל מה שקורה לאחרונה זה שהנפגעים מכך בתוך הציבור הרוסי מסתגרים בתוך עצמם. אותם 300,000 נמצאים בסוג של הגירה פנימית. מה שלא מפריע להם להיות לאומנים אגב, הם מחפשים אחיזה כלשהי בישראליות ומגלים שהם לפחות לא ערבים וזה מחזיר אותם לידי הימין. זה מין סולם כזה שבו אנשים לא מחפשים את המקום השוויוני אלא את מי שאפשר לדרוך עליו כדי לטפס למעלה.

יש דרך לשבור את זה?

זאת שאלה של מנהיגות. זה אפשרי כשיש מנהיג מסוגו של רבין שלא היה טלית שכולה תכלת אבל היה סולידרי ושוויוני, פשוט ורגיש באופן יחסי. היום אין מישהו כזה. המנהיגים של היום מתפרנסים משנאה וזה חוזר אליהם כמו בומרנג. כשכולם מטעינים את העם בשנאה, הם מקבלים את השנאה בחזרה. תראה מה קורה רק בשנה האחרונה, הומוסקסואלים, חרדים, ערבים, פליטים, כל קבוצה שאפשר לבודד, מודרת החוצה.

מה עם השתתפות דוברי הרוסית במאבק החברתי?

המאבק לא מתנהל נכון. זאת כבר שיחה נפרדת, אבל בגדול, מדובר במאבק של הקונצנזוס שמצא את עצמו נדחק מהשלטון. אלו הילדים והנכדים של האליטה שהבינו שהשלטון כבר לא אצלם, לא רוצים לעזוב את ישראל אבל מרגישים לא רצויים בה. ומהבחינה הזאת זה מאבק אמיתי, אבל לא באמת מאבק חברתי, לא במובן הסוציו-אקונומי של המילה, אלא מאבק זהותי. בגלל זה הפריפריה, הערבים וגם הרוסים מתקשים להתחבר אליו. הם לא איבדו את השלטון כי הם עוד אף פעם לא היו בשלטון.

-

מנהלי: היום הבלוג חוגג שנתיים לעלייתו לאוויר. מקובל לנפק סטטיסטיקות במקרים כאלו אבל הפעם האחרונה שבדקתי הייתה בדיוק לפני שנה, והחלטתי שאני לא רוצה להיות מונע משיקולי רייטינג אלא לכתוב מה שמתאים לי לכתוב ולא מה שמתאים לאנשים לקרוא. אם לשפוט לפי כמות השיתופים, שאותם אני כן רואה, זה עושה טוב גם לרייטינג.

בשנה השניה כתבתי פחות מהשנה הראשונה, בעיקר בגלל שאני פחות מובטל לשמחתי והבנאדם צריך להתפרנס. מודה לקוראים, לתורמים לתחזוקת הבלוג ובעיקר למגיבים, שבלעדיהם הפלטפורמה של "בלוג" לא שווה הרבה, אז תגיבו יותר במטותא.

בקרוב, אם ירצה החבר הדמיוני, באיחור אופנתי לא מבוטל שהתקצר עקב הטרדותיו המועילות של הבודהה מתאילנד מרטין ויינשטיין, הבלוג יעבור מתיחת פנים ויזואלית וטכנולוגית, יחד עם עוד דברים שכדאי לתקן ולשנות. מי מכם שנתקל בבעיות טכניות שלא על כולן אני יודע או שיש לו הצעות לפיצ'רים, מוזמן לשלוח אותם למייל [email protected]

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

293 Responses to איפה הרוסים. שיחה עם רומן ברונפמן.

 1. לילך says:

  ממש,אבל ממש שמחה לראות שחזרת.
  ומזל טוב!

 2. שחר.ב: שיחה מאוד מעניינת says:

  אני זוכר את רומן בעיקר לטובה כח"כ אנטי ממלכתי במובן הטוב של המילה. הוא תמך בזכות לסרב מבחינה מצפונית, ותמך בביטול החוק המפליל על שימוש בסמים. ושמח לשמוע על כך שגם עכשיו הוא לא נופל לתוך הגדרות שבלוניות, ומעלה את רעיון הפדרציה.

 3. רותמבוים says:

  מעניין לאללה

 4. צרי says:

  שיהיה במזל. ממש חיכיתי לפוסט שידבר על הנושא הנ"ל, והייתי שמח לראיון דומה / פוסט דומה מעמיק יותר על הקהילה הרוסית והמחאה, נניח.
  תודה :)!

 5. עדו says:

  "קבלן" ולא "קבחן"

 6. יוחאי says:

  אין לי מה להוסיף לדיון, רק להודות לך.
  הפוסטים שלך מעוררי מחשבה ולחשוב זה חשוב.

 7. עמרי says:

  תודה, מאוד מעניין.
  הפורמט הזה יפה מאוד. השאלות של העיתונות הממוסדת בדרך כלל נורא משעממות. אני מניח שזה קשור לגורמים החיצוניים שמכתיבים את מי הם מראיינים ובאיזה קונטקסט – וכמעט תמיד חסר את הקשר האישי של הכותב לכתבה. מרענן לקרוא מישהו ששואל מתוך עניין שלו ולא כי משלמים לו להתעניין במה שהבוס (או המתחרים) מתעניינים בו.

  • שלום בוגוסלבסקי says:

   תודה. בעיתונות הממוסדת אין דבר כזה לראיין מישהו כי הוא מעניין. זה חייב להיות קשור לאיזה ארוע "חדשותי". וחבל.

 8. אסף says:

  מצטרף ליוחאי. בעיני זה הבלוג הפוליטי/סוציולוגי הכי מעניין ברשת. חזק ואמץ שלום, תמשיך לכתוב וכמה שיותר. ומזל טוב למספריים.

 9. אסף says:

  לגופו של פוסט, אני חושב שהמגמות הפוליטיות שהתפתחו במגזר הרוסי נובעות מכל מיני זרמים היסטוריים תת קרקעיים ובמידה מסויימת הן היו אולי בילתי נמנעות. ועם זאת המגזר הרוסי ממחיש בצורה חדה את השלומיאליות הפוליטית שמאפיינת את השמאל בארץ כבר שנות דור, איכשהו הם תמיד מפספסים את ההזדמנויות להרחיב את הבסיס שלהם, איכשהו תמיד חסר חזון/אומץ/תכנון/מסגרת פוליטית מתאימה/שכל ישר כדי לקדם באופן אמיתי את האג'נדה הליברלית ולהעצים את הכוח והאלקטורט שלהם.

  אני מודה שאחת התהיות הקבועות שלי היא – אם השמאל נחשב (בעיני עצמו לפחות) לכ"כ משכיל ואינטילגנטי ומעמיק ומתוחכם ומודע ורגיש (לפחות ביחסית לימין), איך למען השם הימין מקרקס אותו פוליטית כבר כ"כ הרבה שנים? איך השמאל ומוקדי הכוח שלו הפסידו מגזר של מיליון מצביעים פוטנציאלים כמעט בלי קרב?

  • שלום בוגוסלבסקי says:

   התשובה פשוטה. השמאל לא יותר חכם.

  • מיכאל says:

   הבעיה היא ,בדיוק זו- השמאל חושב שהוא חכם, ולכן יש לו יתרון על האחרים. וזה במיוחד היה נכון בשנות ה-90 כשהוא היה בשיא כוחו. העולים קיבלו יחס כל כך מזלזל מהשמאל, שגם ככה הגיעו ממדינה שבה השמאל (ובעיקר הסוציאליזם) היה אחראי לכל הזוועות. הימין התחבר לרבים מהם לימין הדיסידנטי הרוסי, מה שהפך לעוד יותר נכון אחרי רצח רבין, והיחס שרבין ותהליך השלום זכו לו בשנים הראשונות לאחר מכן ("סבא לנין").
   הדת אגב, הייתה גם חלק מזה. אמנם רוב הרוסים רחוקים מהדת אבל היה להם (אולי כבר לא) יחס אוהד לדת בכלל (תראה למשל את הפופולריות של בולגקוב).

   • שלום בוגוסלבסקי says:

    טוב, בולגקוב שנא את האתאיזם בגרסתו הסובייטית (בצדק, ת'כלס), אבל גם היחס שלו לדת מורכב משהו. אני חושב על הפגישה בין השטן למתי על הגג, למשל. בכל אופן, רוב דוברי הרוסית פה די אנטי לדת היהודית בגרסתה המקומית, והסיבות שלהם טובות.

    • מיכאל says:

     אני מסכים שזה המצב היום. אני לא בטוח שזה היה המצב כשהעלייה הגיע לכאן ורצתה גם באיזה מובן להתנתק מהאתאיזם הסובייטי (גם אם לא לקבל את הדת).
     יכול להיות שאני מדבר מניסיוני (גם אני דובר רוסית), אבל יש בכל זאת משהו שמושך חלק מדוברי הרוסית לדת, גם אם זה לא לדת המקומית ומונע מהם להצביע על סמך העיקרון הזה.

     • שלום בוגוסלבסקי says:

      ממה שאני רואה, יותר מאשר נטייה לדת יש נטייה לאמונה, מסורת, פולקלור ואמונות טפלות, שזה בריא למדי לטעמי במינונים הנכונים. הבעיה היא שקשה מאוד להתחבר לדברים האלה מהצד היהודי אם זה לא רץ כמסורת אצלך במשפחה, ולרובם זה לא רץ עקב הנסיבות ההיסטוריות.

      הפגישה עם נציגי הדת המקומיים (כן, גם "המחבקים" למיניהם) מעוררת לרוב סלידה עמוקה ועל פולקלור רוסי/נוצרי די ניטראלי, מחולן לעיתים ובלתי מזיק ברובו חוטפים פה על הראש. אז הסנטימנט האמוני נשאר ולעיתים קרובות הולך לתחליף החילוני לדת בצורת לאומנות. זה מה שליברמן ואם תרצו מציעים. זה רדוד ומעפן, אבל כנראה יותר טוב מכלום.

      בגדול, זאת בעיה לא רק של דוברי רוסית, אבל מה שקורה להם משקף במידה רבה את מה שקורה לחברה הישראלית בכלל רק באופן מוקצן יותר.

    • מיכאל says:

     ועוד משהו,
     מניסיוני כימני לשעבר, הייתי אומר שהימין פשוט מרגיש נכון. השמאל מרגיש אליטיסטי, כזה ששולט על המדינה מההתחלה. מפא"י היא צל חיוור של המפלגה בבריה"מ, וגם כשהימין בשלטון נראה כאילו השמאל הוא השולט דרך בג"צ\תקשורת (העליהום התקשורתי על ביבי בכהונה הראשונה למשל). הניסיון לכפות על כולם את דרך ה"שלום" אחרי רצח רבין. ואני יכול עוד להמשיך.
     הימין באמת הזכיר את הדיסידנטים הרוסים- מושתק (כמו שאמרתי, אחרי רצח רבין), מציג גישה שקולה בנושאי ביטחון וכלכלה.
     מאז התפכחתי והבנתי שזאת רק התחושה שלי. הימין משחק בכלכלה באותה מידה שהשמאל שיחק בה ובנושאי ביטחון יש רצף מהעבודה עד לאיחוד הלאומי. וזה שהשמאל מרגיש מגעיל לא אומר שאין צדק בחלק מהטענות שלו. אז אני עדיין יותר קפיטליסט (אבל לא ניאו-ליברל) מאשר סוציאליסט, אני עדיין שמרן במידה מסויימת בנושאי ביטחון (אם כי אני תמיד חשבתי שההתנחלויות הם רעיון גרוע). אבל אני לא מוכן לוותר על הנושאים החברתיים, על הרצון למנהל תקין למערכת ציבורית מתפקדת.

     • שלום בוגוסלבסקי says:

      אני חושב שהימין יושב על כמה תחושות וצרכים אנושיים בסיסיים מאוד. הצורך בקהילה, הגאווה במי ומה שאתה, המוכנות לכסח את מי שמאיים עליך אם צריך וכיו"ב. אין שום דבר רע בדברים האלה כשלעצמם (תלוי מה עושים אתם) ואין בהם שום דבר שסותר ערכי "שמאל". רק שהימין בארץ ניכס את הנ"ל והשמאל, כמו ילד כאפות טיפוסי, החליט שאם הוא לא יוכל להיות כמו כולם, אז הוא יהיה ההיפך.

 10. Alon Levy says:

  מעניין שהוא מציג את ביילין ושריד בתור אנשים שהבינו את זה ותמכו בו. הם יותר מהכל יצרו את הסטריאוטיפ של השמאל בתור אחוס"לים מבוססים לפלפים שמדברים לשכבות החלשות בהתנשאות. אם הם באמת היו גורם שניסה להשפיע על המפלגה להיות יותר inclusive, אז מכאן שתנועת שמאל צריכה להיזהר, ולדאוג לא רק להכניס איניבידואלים ממגזרים לא-אחוס"לים או לא-מבוססים, שזה די קל, אלא גם לדאוג שהם יישארו. היא צריכה יותר ממנהיג שיגיד "אוקיי, הנה אקטיביסט מבני ברק שידבר אתכם על שירותי רווחה וגישה למקומות עבודה"; היא צריכה לדאוג שהתרבות הפנימית שלה תהיה תרבות לא מדירה, וזה כבר הרבה יותר קשה כי זה דורש מהתנועה להיות מקום שבו אנשים ממגזרים שונים יכולים לדבר זה עם זה ולא זה אל זה.

  • שלום בוגוסלבסקי says:

   החלק עם התרבות הפנימית, זה בדיוק מה ששריד ואלוני לא עשו. המפלגה הייתה בקאנטים, אז הם אמרו בוא נביא איזה רוסי שימשוך אלינו קצת קולות מהמגזר וניתן לו משבצת על חשבון ח"כ שהוא לא אנחנו.

   • Alon Levy says:

    מה לגבי ביילין? האם הוא פשוט לא ניסה, או שיחק עוד יותר חזק משריד ואלוני לסטריאוטיפ הלפלף, או מה?

    • שלום בוגוסלבסקי says:

     ביילין היה ייבוא מבחוץ של סטריאוטיפ הלפלף. כנראה שבמרצ חשבו שאין מספיק מזה בפנים וצריך לייבא קצת מבחוץ, בטח כדי "להחזיר את המצביעים שזה הבית הטבעי שלהם" או משהו בסגנון.

 11. איליה says:

  "הציבור דובר הרוסית" הוא כבר מזמן לא חטיבה אחידה של מצביעים שאפשר לנתב ימינה או שמאלה בעזרת שוחד בחירות או קמפיין אפקטיבי כלשהו. החצי שמצביע לליברמן שייך ברובו לדור ההורים שהולך ונכחד. לעומת זאת, הדור הצעיר – זה שנולד או גדל בארץ חושב ומצביע בהתאם לסביבה הסוציולוגית בה הוא נקלט.
  אני למשל, היגרתי בגיל 8 ולאחר גיל 20 מצאתי את עצמי, הודות לנסיבות חיים מסוימות, מתחכך בחוגים ליברליים-אקדמיים-אשכנזים-פוסט-ציונים. לכן, את השקפת העולם שלי (זו שמביאה אותי לבלוג שלך) לא הבאתי מהבית, אלא רכשתי בסביבה החברתית והגאוגרפית שבה נטמעתי. בבית הוריי דווקא רווחות תפיסות תרבותיות אחרות לגמרי – מהותניות, אתניסטיות, כוחניות וגזעניות למדי. מקורן של תפיסות אלה, דרך אגב, הוא לגמרי ברוסיה ולא בתהליכים שהם חוו בארץ. הסלידה מכל מה שמזרחי, הערצה למפגני כוח וציניות א-פוליטית: כולן תכונות רוסיות-סובייטיות מובהקות. עם זאת, הוריי מצביעים בעקביות למפלגת העבודה רק בגלל שהליכוד מזוהה אצלם עם ערסים מהשוק וליברמן נחשב בעיניהם לז'לוב מולדובי כפרי (which he is). כפי שאתה רואה, הרבה אידאולוגיה אין כאן. ולמען האמת, אני לא יודע עד כמה אני יותר אידאולוגי מהם, כי גם העמדות שלי נובעות מהיטעמותי במרחב חברתי מסוים. עכשיו, הועיל ויש יותר רוסים אשר נותבו לאשדוד מכאלה שהתעוררו בצפון ת"א, אז טבעי שיותר מהם יצביעו לימין. בכל מקרה, בשלב זה כבר אין טעם להתייחס ל"דפוסי ההצבעה של הציבור הרוסי". הסבתות שמצביעות לליברמן אינן נהיות צעירות יותר ואילו בין הצעירים אין העדפה מפלגתית מובהקת אשר מבוססת על זהות עדתית.

 12. אור says:

  דיון מעניין עם אדם ששבר כבר מזמן את גדרות ה"מגזר" או ה"קהילה" וקולו חשוב ומעניין.
  תודה על ההזדמנות.
  בקרב הציבור הישראלי בכללו יש נטיה לימין ולאומנות , ובעיטה בכמה סממנים של מדינה חופשית וסובלנית. ליברמן הוא לא היחיד המסית מרום תפקידו , אבל קולו ברור ורם מאד וחסר עכבות בהשתלחויותיו.
  אני מקווה שתקשורת בינלאומית והשתחררות מדפוסים סובייטיים (שאותם יש גם לישראלים ילידי הארץ!!)יחברו רבים יותר לרעיונות של שוויון אזרחי , חופש הבעת דעה וסובלנות.

 13. אסתר says:

  "המאבק לא מתנהל נכון. זאת כבר שיחה נפרדת" –
  אז… תודה לך על השיחה הזו. ואני מקווה ש'השיחה הנפרדת' תתקיים במהרה, כי מעניין אותי לשמוע יותר בפירוט מה יש לברונפמן לומר בנושא 'המאבק החברתי'.
  תודה לך על ראיון מעניין!

 14. בבה says:

  הייתי דווקא רוצה להגיב למה שנאמר פה על הפריפריה.
  בתור תושב הפריפריה (לשעבר…כרמיאל אם נהיה מדויקים), בהחלט הרגשתי נטע זר בהפגנות שנה שעברה, ולאלו של השנה אפילו לא טרחתי להגיע, ולא בגלל שאני חושב שהמצב הכלכלי והחברתי השתפר פלאים אלא לדעתי מתוך איזה תחושת עלבון שקשה היה לי לזהות- בעצם הכביש רווי התאונות שאיתו נסעתי הביתה, סגירה של בתי ספר (תבדקו: בחמש השנים האחרונות בכרמיאל נסגרו 2 בתי ספר יסודיים ותיכון אחד), הבריחה של הצעירים מהעיר, ההתחרדות הזוחלת שמגובה במחסור במקומות עבודה לא עיניינו אף אחד עד שלא צעקו שיש בעיות בתל-אביב. זה הרגיש לי כאילו את המקום שממנו באתי מאכלסים (בתודעה השלטונית) קוטרים מקצועיים, שהתלונות שלהם הם מעין רעש רקע למדינה.

  יכול להיות שזה איזה בעיה אישית שלי, אבל העובדה שלא טורחים אפילו להגיד הצפון והדרום אלא הפריפריה גורמת לי להרגיש שכל השיח הזה הוא מעלי.
  הדיון הפוליטי התלאביבצנטרי מרחיק אנשים מהפריפריה, ולדעתי לרוב קשה מאוד להסביר לעצמך אפילו למה אתה מרגיש שזה לא קשור אליך, גם אם נאמרים שם כל הדברים הנכונים.

  • שלום בוגוסלבסקי says:

   אני לא חושב שזאת תחושה אישית, אלא תחושה די כללית.

  • איליה says:

   בבה,
   בשביל להבין למה זה קורה בכרמיאל, צריך להבין למה כרמיאל קמה מלכתחילה. בדומה לישובי פריפריה רבים בנגב ובגליל, כרמיאל לא הוקמה מתוך צרכי דיור טבעיים של האוכלוסיה, אלא מתוך מדיניות-על של ביזור אוכלוסין, יהוד הגליל, גאולת האדמות ושאר מגמות לאומיות שנס ליחן. ברגע שמדינת הלאום נחלשה, הסירה את ידיה מהפרוייקט וניתקה אותו ממכונת ההנשמה הפוליטית והתקציבית, כל העסק התחיל לדעוך. בעולם כולו, האוכלוסיות הולכות ומתרכזות כיום במגה-מטרופולינים המותאים לתנאי החיים העכשויים ואם בן גוריון לא היה רואה ערך מיוחד בהפרחת השממה, כרמיאל, קריית שמונה, אופקים, נתיבות (כמו גם אריאל וגוש קטיף) לא היו קמות ומתאכלסות מעולם. תל-אביב, נכון להיום, היא לא יותר מקיבוץ גלויות של אנשי פריפריה לשעבר (אני ביניהם), אשר ברחו כל עוד נפשם בם והגיעו למקום היחיד בארץ שיכול לספק להם פרנסה וחיים בעלי משמעות בעידן הפוסט-לאומי.

 15. בבה says:

  דווקא אני אוהב מאוד את הגליל, הרבה יותר מכל אזור אחר.

  וחוץ מזה אני ממש לא רואה פסול בפיזור אוכלוסיה. בסופו של יום כולם נהנו מהעניין- השטח שעליו קמה כרמיאל היה מ48' עד 65' מחנה צבאי של גדוד 17 של ביסלמ"ח.
  כרמיאל מספקת עבודה ומגורים ומשמשת מרכז מוניציפלי לאוכלוסיה די גדולה.

  אני לא חושב שכרמיאל שקמה בהתחלה כאופציית דיור לזוגות צעירים שרובם באו מעכו הקריות וחיפה היא לא חלק מהתפתחות טבעית של אוכלוסיה (קראו לתוכנית ייהוד הגליל, היום היו נותנים לזה שם אחר).
  הנקודה שלי היתה פשוטה הרבה יותר-תל אביב לא רואה אותי ככרמיאל כשותף לגורל שלה-גם לא בטוב וגם לא ברע. זה מתחיל מהערות כמו "מה אתם עושים שם?" כשאני מספר לאנשים שאני מהצםון וממשיך באנשים שאומרים לי שזה יפה שאנשים ממקומות כמו שאני גדלתי בהם מגיעים לאוניברסיטה ונגמר בכך שקוראים לי פריפריה, ומתייחסים אלי כמו אל פזורה תת-תל אביבית.
  זאת רק תחושה, אני לא ממשפחת מצוקה ואני לא נותן להרגשה הזאת לעצור אותי, אבל אני כן מרגיש ניכור מאוד גדול במרכז, גם ביחס לבעיות ולמחאות שלו.

  • Alon Levy says:

   אז זהו, שלא כולם נהנו מהעניין. צריך הרבה יותר תשתיות בשביל להחזיק ערים כאלו, ובד"כ מקומות עבודה לא מגיעים אליהם בלי סבסודים מתמשכים. איליה צודק כשהוא אומר שבלי מדיניות של פיזור אוכלוסין, אנשים בוחרים לגור יותר קרוב למרכז; זה בד"כ נעצר או מאט בגלל המחירים הגבוהים במרכז, שכן בעלי הבית המקומיים מתנגדים לעוד בניה, אבל בישראל הממשלה משלמת לאנשים לגור רחוק בשביל לקבוע עובדות בשטח, ואז משתמשת באנשים שהיא זרקה רחוק בתור תירוץ להמשיך לקבוע עובדות בשטח. המדינה כישות אורגנית מרוויחה מזה; אף אחד מהאנשים שגרים זה לא, חוץ מקומץ פוליטיקאים לאומנים.

   במדינות שלא עושות פיזור אוכלוסין מכוון, הבניה הפרברית בשביל זוגות צעירים שלא יכולים להרשות לעצמם מחירי מרכז נעשית ליד המרכז, מסיבות פרקטיות. הרצליה, רמת אביב, בת ים, ופתח תקווה כולן התפתחו ככה, בצורה אורגנית. מקומות יותר רחוקים נבנים כשאי אפשר כבר לבנות קרוב. לפעמים יש מדיניות אחרת שמחלישה את המרכז – למשל, מערכת כבישים גדולה תחליש את המרכז ותעודד מרכזי לווין מסביבו, בנוסף לעידוד הפרבור הכללי – אבל זה לא ממש מזיז אנשים לאזורים שונים לגמרי של המדינה. זה לא נורמלי או טבעי, ובטח שלא טוב, להתחיל ישר מלבנות שיכונים באופקים.

   • בבה says:

    אני נאלץ שוב לא להסכים, אולי רגשית אני לא ממש חושב שהבית שלי הוא פשוט מיותר,
    אבל יותר מזה-אורבניזציה לא חייבת לקום מסביב למרכז עירוני גדול, "טבעי". חיפה היא לא מרכז "טבעי" כזה? האמת היא שרוב האנשים שאני מכיר משכבת הגיל שלי הגיעו בסופו של דבר לחיפה והקריות ולא לתל אביב.
    וכן אני יודע שזה לא הדעה המקובלת כאן, אבל ישראל כן זקוקה כמי שהיא לקביעת עובדות, זה לא הופך את החיים שלי והשהות שלי שם לשווה פחות מאשר במרכז. יש בעיות בגלל שזה לא התרחבות טבעית של עיר לווין אבל לא הכל צריך להיות טבעי. הנה למשל-אני ציוני שמגיב בבלוג הזה, זה טבעי זה?

    • Alon Levy says:

     חיפה היא באמת מרכז ולא פריפריה. היא פחות מרכז מתל אביב, אבל היא לא באר שבע. מדינה יכולה בקלות שיהיה בה יותר מאזור מרכזי אחד, גם אם היא קטנה. בשווייץ יש לפחות 4 אזורי מרכז שונים (ציריך, ז'נבה, בזל, ברן).

     הבעיה עם מה שאתה אומר – "הבית שלי לא מיותר" – זה הכיוון השני. אם המדינה צריכה להמשיך לסבסד אזורי עדיפות לאומית, אז זה כסף שבא מאזורים בלי עדיפות לאומית. זה למעשה אומר לכל מי שגר במרכז שהוא מיותר ושהצרכים הלאומיים דורשים שהוא ישלם יותר, וזה גם בד"כ כרוך בהתעלמות מופגנת משכבות חלשות עירוניות. ואם מישהו רוצה לגור במרכז, או ליד המרכז, אז שילך להזדיין, יש עדיפות לאומית שהוא יגור 100 ק"מ דרומה.

     • בבה says:

      ובכן (ומצטער על הדיליי, אבל לא כל יום אני יכול להגיב בנחת) אכן כן- שיגור 100 ק"מ מת"א, מכיוון שלמדינה יש זכות לקבוע קריטריונים.
      אמא שלי למשל כעולה חדשה היתה זכאית לדירה מהמדינה, והיא יכלה לבחור בין דימונה, אופקים, שדרות, מעלות תרשיחא, כרמיאל או טבריה (בחרה במעלות תרשיחא שם נולדתי).
      אני בהחלט לא רואה בעיה עם זה.
      והדיון פה הוא ממש לא על זה אבל- מג'דל כרום קיימת אולי 130 שנה, כנ"ל ראמה ודיר אל אסד. רובם הגיעו לשם בעקבות ההתרחבות של המסחר באזור (בנו את נמל חיפה, עכו גדלה) אבל התשובה שלי לא תשתנה גם אם הם היו שם מתקופת הכנענים. מה הם עשו עם הקרקע לפני לא מעניין אותי מהסיבה הפשוטה-המלחמה טרפה את הקלפים וגם מבתי היהודים באירופה צפון אפריקה חברון ומזרח ירושלים לא נשאר הרבה באותו זמן.יש אנשים שנפגעו בתקופה הזאת בכל העולם, וככה זה.

    • גיל ב' says:

     אני מציע לך לשאול את השכנים ממג'ד אל כרום למה באמת שימשה הקרקע שכרמיאל הוקמה עליה לפני שהיה בה בסיס צבאי.

     בכל אופן יצא לי לעבוד כמה שנים בחיפה והיו עובדים שגרו בכרמיאל. אף אחד לא חשב שהם פחות טובים מכל אחד אחר. אם כבר סטראוטיפים, לחיפאים היו הרבה יותר כלפי תושבי הקריות. (למרות שרובם באו משם במקור).

     ותמיד מעצבן אותי כשמדברים על "תל-אביבים". כמה מהאנשים שאתה מדבר עליהם הם באמת תל-אביבים במקור? או אפילו (כמוני…) מגוש דן? וכמה הגיעו לתל-אביב רק בשנות העשרים לחייהם בדיוק מהמקומות שאתה מדבר עליהם?

 16. Pharmg565 says:

  Hello! bgfckee interesting bgfckee site! I'm really like it! Very, very bgfckee good!

 17. The latest says:

  Perhaps there is some thing not right with the site? The images on the topmost look a little messed up. Nice blog post nevertheless, continue the great work you are doing here!

 18. The latest says:

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 19. I think that is among the such a lot vital information for me. And i

 20. David says:

  אחלה פוסט, תודה

 21. היי, אחלה פוסט, תודה

 22. Common says:

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I

 23. a2367566 says:

  I've said that least 2367566 times. SCK was here

 24. As usual, the webmaster posted correctly..!!

 25. You have really got a great informative article here. I enjoy reading this kind of material. I share many of your same thoughts on this subject. I appreciate the effort you put into this article.

 26. Im thankful for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 27. Idk about you idiots but crossfit put me in the best fucking shape of my life obviously this type of training works since i became the Honor graduate, iron man in bootcamp for the United States Marine corps….dont hate the training just because you fat fagget bodybuilders cant do it….its called survival of the fittest for a? reason….

 28. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 29. I precisely desired to say thanks yet again. I do not know the things that I could possibly have used without the creative concepts shown by you relating to my topic. It previously was a very frightening circumstance in my view, nevertheless spending time with your professional approach you handled that made me to weep over joy. Now i am thankful for your information and thus sincerely hope you really know what an amazing job that you are accomplishing teaching the mediocre ones thru a blog. I know that you have never got to know all of us.

 30. My husband and i got quite satisfied that Edward managed to deal with his reports using the precious recommendations he was given from your very own weblog. It is now and again perplexing to simply find yourself freely giving information and facts which others may have been making money from. We remember we now have the writer to thank for that. The specific explanations you made, the straightforward website menu, the friendships you give support to engender – it is all remarkable, and it's really facilitating our son and our family feel that that theme is cool, which is rather essential. Many thanks for all the pieces!

 31. Can I simply say what a relief to seek out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know find out how to bring an issue to gentle and make it important. More folks need to learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre no more popular since you definitely have the gift.

 32. 電波拉皮 says:

  Perfectly composed content material, Really enjoyed studying.

 33. One thing is that often one of the most typical incentives for applying your cards is a cash-back or rebate offer. Generally, you will get 1-5% back in various expenditures. Depending on the cards, you may get 1% in return on most expenditures, and 5% back again on expenditures made going to convenience stores, gasoline stations, grocery stores along with 'member merchants'.

 34. Everything is vastly open with a earn rationalization of the issues. It was especially informative. Your website is fantastically beneficial. Express gratitude you for sharing!

 35. eliko carpet says:

  I think this internet site holds very great indited subject matter posts.

 36. Fun Friends says:

  The government and royal families and secret societies are poisoning our food and water

 37. nu skin says:

  1.玫琳凱經典草本系列 2號nu skin-原價660/118MLnu skin

 38. Appreciate it for this grand post, I am glad I discovered this web site on yahoo.

 39. Hey there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 40. Pingback: cambridge satchel company

 41. I've learned quite a few important things through your post. I'd also like to say that there might be situation that you will make application for a loan and never need a co-signer such as a Federal Student Aid Loan. However, if you are getting that loan through a standard banker then you need to be able to have a cosigner ready to allow you to. The lenders can base their decision on a few components but the main one will be your credit standing. There are some financial institutions that will likewise look at your job history and determine based on this but in almost all cases it will be based on on your ranking.

 42. Terry sacka says:

  Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 43. safe water says:

  Do not mistake a goats beard for a fine stallions tail.

 44. Pingback: mangafox

 45. Full Report says:

  An amazing distribute, I just specified this onto any colleague who had been doing fairly psychotherapy for this. With he in veracity bought me breakfast for the reason that I bring into being it pertaining to him.. smirk. Thus i would like to reword that: Thnx for the treat! Nevertheless sure Thnkx with regard to spending calculate to talk about this, I undergo convincingly vis-?-vis it and enjoy evaluation added proceeding this topic. Proviso reasonable, as you consider expertise, would anyone mind updating your blog with additional details? It can be present exceedingly essence representing me. Adult browse up immediately used for this blog post!

 46. sennik pies says:

  It’s really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 47. certainly like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality then again I will definitely come again again.

 48. 電波拉皮 says:

  But a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding style and design. "Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad." by Christina Georgina Rossetti.

 49. 張孫逸 says:

  hi!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I need an expert in this house to resolve my problem. May be that's you! Looking forward to peer you.

 50. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 51. You can definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. "The only way most people recognize their limits is by trespassing on them." by Tom Morris.

 52. I like this site it's a master piece! Glad I detected this on google.

 53. I do not leave a bunch of responses, however i did some searching and wound up here » Blog Archive » DSC00049. And I actually do have a couple of questions for you if it's allright. Is it only me or does it give the impression like a few of the comments look like they are left by brain dead people? And, if you are writing on other sites, I would like to follow anything new you have to post. Would you list of all of your social pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

 54. Keep working ,fantastic job!

 55. eliko carpet says:

  What i don't understood is in fact how you are now not really a lot more smartly-appreciated than you might be right now. You're very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me individually believe it from so many varied angles. Its like men and women are not involved except it's one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. All the time handle it up!

 56. Terry sacka says:

  Very interesting points you have mentioned, regards for posting.

 57. Go shopping for neon satchel and additionally cambridge satchel company Travelling bag from cambridge satchel coupon.world wide web By often the cambridge bag Internet business Retailing Around the Keep Provided that 12 months 2010. We provide you with gratis dividends, cambridge satchel bedroom knowledge base, which has a costs warranty and you simply

 58. Hello, i believe that i saw you visited my web site so i got here to go back the desire? I'm attempting to to find things to enhance my site!I suppose its adequate to make use of a few of your ideas!!

 59. Edmund Ayoub says:

  Extremely, very good. I stumbled onto your webblog when ever hunting big day pertaining to my favorite employment. With the help of help of an individual's short article, my partner and i last part my own job within a hour or so. Really appreciate your sharing of which. Adios for now! Bookmartek certainly :)

 60. Thanks for the posting. My spouse and i have always observed that many people are eager to lose weight when they wish to look slim plus attractive. Even so, they do not usually realize that there are additional benefits for you to losing weight as well. Doctors declare that over weight people have problems with a variety of health conditions that can be directly attributed to their particular excess weight. The great thing is that people who definitely are overweight along with suffering from diverse diseases are able to reduce the severity of their own illnesses simply by losing weight. You are able to see a slow but noted improvement in health while even a slight amount of fat loss is accomplished.

 61. view says:

  Today, taking into consideration the fast life-style that everyone is having, credit cards get this amazing demand in the economy. Persons coming from every field are using the credit card and people who aren't using the credit cards have made arrangements to apply for one in particular. Thanks for spreading your ideas about credit cards.

 62. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 63. hair loss says:

  I’ d love to have more such good blogs.

 64. This is good to understand. Imagine if you have a defective eye. Will the disposable lenses assist? I may insured my eye also.

 65. Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It's very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 66. a2796137 says:

  I've said that least 2796137 times. SCK was here

 67. Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 68. 張孫逸 says:

  Very interesting points you have observed , thankyou for posting . "Death is Nature's expert advice to get plenty of Life." by Johann Wolfgang von Goethe.

 69. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 70. 電波拉皮 says:

  I will right away clutch your rss as I can't find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 71. hair loss says:

  I need more such awesome blogs like this.

 72. You own an remarkable reward associated with producing very good content to your blogs. What on earth is astounding the hassle-free nevertheless straightforward tactic to discuss occasions.

 73. Gary Tomala says:

  I have a netgear usb wireless adapter and thinking of purchasing a pci wireless card. Would this speed the internet on my computer or will it be? the same?

 74. This website online is mostly a stroll-by for all of the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively discover it.

 75. I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 76. Howdy, I think your web site might be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog!

 77. nu skin says:

  很幸運的? 不論卸妝洗臉保養品都很少讓我覺得不適nu skin

 78. Roofline says:

  I must show some appreciation to you just for bailing me out of such a scenario. Because of scouting through the world-wide-web and seeing ways which are not beneficial, I was thinking my life was gone. Existing without the presence of strategies to the difficulties you've sorted out by way of the guideline is a critical case, as well as ones which might have in a wrong way damaged my career if I hadn't noticed your blog post. Your competence and kindness in touching every item was important. I don't know what I would have done if I had not discovered such a point like this. I can at this point look forward to my future. Thanks a lot so much for your professional and sensible help. I won't be reluctant to endorse the sites to anybody who needs and wants direction on this subject.

 79. I have realized some new points from your web-site about pc's. Another thing I have always thought is that computers have become an item that each home must have for many people reasons. They offer convenient ways in which to organize homes, pay bills, search for information, study, focus on music and in many cases watch tv shows. An innovative approach to complete these tasks is by using a laptop. These computers are mobile, small, highly effective and easily transportable.

 80. eliko carpet says:

  I love the efforts you have put in this, regards for all the great articles.

 81. I can’t believe how lucky I am that I visited this blog.

 82. Jae Wheeles says:

  Yeah they do, that's why usually only the military can afford these. But this? SOB is def a Zombie killer and fun as hell to fire. I fired it at a gun show in Nevada. I wanted one until I saw the price tag

 83. Its wonderful as your other posts : D, appreciate it for posting . "Before borrowing money from a friend it's best to decide which you need most." by Joe Moore.

 84. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I've discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job.

 85. ecig says:

  In no way consider the best electronic cigarette to some test in opposition to regular smoking, they will free so big and you will in no way light up the dangerous tobacco once again!

 86. Pingback: juegos

 87. Dude.. I am not a lot addicted to reading, nevertheless in some way I got to recite lots of articles on your blog. Its amazing how exciting it is for me to visit you vastly often.

 88. I truly appreciate this post. I've been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thx again!

 89. DQ10 RMT says:

  Rattling nice design and style and superb subject material , nothing else we want : D.

 90. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really loved browsing your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss feed and I'm hoping you write once more soon!

 91. I in the vein of the effective info you bestow in your articles. I'll bookmark your blog and ensure once more at this point repeatedly. I'm quite assured I will hear a lot of in mint condition ram acceptably here! Sunny luck for the next!

 92. Excellent web-site, remarkable selection of shades design and style, you can not attach to things. At this point, everything is great, exactly the belongings. Now i am brilliant pleased.

 93. Ares says:

  We're a categorize of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web position untaken us with useful data to paintings on. You've performed an impressive duty and our whole group will almost certainly ensue thankful to you.

 94. Therell be white blackbirds before an unwilling woman ties the knot.

 95. Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 96. 銈兗銈儶銉笺儭銈儘 How does this work? When a person consumes oatmeal, they consume carbohydrates called glucans, small fibers that fill the intestines which decreases the ability to absorb carbohydrates, it increases the movement of the food in the intestines and colon, and cleanses the body as it moves out as waste. The following would be other examples of how functional foods are working: Erythema may be reduced by eating tomato paste ( Stahl W, Heinrich U, Wiseman S, Eichler O, Sies H, Tronnier H. J. Nutr. 131: 1449-1451, 2001 ).

 97. DQ10 RMT says:

  I be aware like I’m constantly looking by reason of inviting things to pore over close by a number of topics, but I succeed to include your install among my reads every lifetime because you give birth to compelling entries that I look forth to.

 98. Information You Need to Know Before You Get Any Car Parts

 99. have a good day, i am happy to ready your post

 100. Sydney Rosel says:

  First, I wanna say this: it took the world to proove hitler wrong, it took the world to prove the SovietUnion wrong, and it took the world to prove Hussien wrong. But what about the innocent, did not Agent Orange kill them too, after, the guilty? died anyway. But still Agent Orange wasn't the best tool to use, in order to prove communism and dictatorship wrong, we need something that will only harm the guilty, not the innocent.

 101. 張孫逸 says:

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It is lovely value sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net will likely be much more useful than ever before. "When the heart speaks, the mind finds it indecent to object." by Milan Kundera.

 102. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this web site and give it a look on a constant basis.

 103. 電波拉皮 says:

  Some genuinely excellent posts on this internet site , regards for contribution.

 104. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!

 105. ares says:

  GRacias por la informacion, ha sido de gran ayuda, yo me encuentro preocupado por la perdida del cabello.

 106. Hi, Neat make public. Here's a problem with your situate in internet explorer, would check this… To be precise at rest is the advertise set chief down with a large percentage of people can miss the outstanding letters for this reason problem.

 107. DQ10 RMT says:

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

 108. Ike Lolagne says:

  The particular studded highlights about the Uptown Astor give it an elegant however enjoyable seem. Actually, a few celebs which include Heidi Klum happen to be discovered employing this very tote. This could be considered a small shocking contemplating nearly all stars jump on to become in a position to waiting lists for some baggage and also this it's possible to end up being received for below $300. Inside the significant family members of jeremy scott shoes it really is wonderful to determine a new for just $300 as well as great sufficient top quality to get put on simply by singers.

 109. hair loss says:

  I haven’t dream about such a superb blog.

 110. nu skin says:

  呈白色乳液狀,不含香精酒精,天然且不含起泡劑 所以不論搓的多努力nu skin都是無法起泡的!!

 111. Good write-up, I’m regular visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 112. Be slow in choosing a friend but slower in changing him.

 113. Thanks for these guidelines. One thing I should also believe is credit cards presenting a 0% monthly interest often attract consumers in with zero interest, instant acceptance and easy on the net balance transfers, but beware of the main factor that will certainly void your current 0% easy streets annual percentage rate and throw one out into the terrible house rapidly.

 114. Good blog post. What I would like to contribute is that computer memory is required to be purchased in case your computer still cannot cope with everything you do by using it. One can set up two random access memory boards of 1GB each, by way of example, but not certainly one of 1GB and one with 2GB. One should make sure the manufacturer's documentation for one's PC to make sure what type of memory is necessary.

 115. Greetings! Self-same cooperative suggestion within this post! It is the little changes that produce the most important changes. Recognition for sharing!

 116. teraz24.pl says:

  I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and good user genial design .

 117. Well-optimized site, I haven't looked at this sort of well-prepared seem. Probably must expend many hours regarding this. Additionally, the articles, a thing astonishing. Congratulations are in order!

 118. Good post. I be taught one thing more difficult on totally different blogs everyday. It can all the time be stimulating to learn content from other writers and practice a little something from their store. I’d desire to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 119. One of the most gorgeous blogs I’ve ever read.

 120. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I'll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 121. There are actually a number of details like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up. I provide the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions like the one you bring up the place a very powerful thing can be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I'm sure that your job is clearly identified as a fair game. Both girls and boys feel the affect of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 122. Thanks for these guidelines. Lone gadget I and deem is credit cards providing a 0% interest often petition to consumers in zero degree, immediate authorization and painless on-line balance transfers, nevertheless beware of the number one issue that can void your 0% painless streets annual percentage rate and also fling you out addicted to the poor apartment rapid.

 123. I ran into this web page mistakenly, remarkably, this really is an excellent site. The web site owner has carried out an excellent career of placing it together, the data right here is actually and helpful when i do analysis. Now i’m about to bookmark this world wide web web site in order that I can revisit within the future.

 124. hi,glad to read your post

 125. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great web site.

 126. hair growth says:

  I’m shocked how good this blog is.

 127. I will right away take hold of your rss feed as I can't find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me know in order that I may subscribe. Thanks.

 128. I simply wanted to say thanks once again. I am not sure the things that I would have undertaken without the information shown by you relating to this area of interest. It truly was a alarming situation in my view, however , witnessing this expert avenue you resolved that made me to leap for happiness. I am happy for your assistance and as well , sincerely hope you recognize what an amazing job you're carrying out instructing others using a web site. Most likely you've never come across any of us.

 129. Simply wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the articles is very wonderful : D.

 130. Hello There. I discovered your weblog using msn. That is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your useful info. Thank you for the post. I will certainly return.

 131. lock says:

  that is lower. And finally, determine how much money you are investment next commence the

 132. resource says:

  Really good blog you've got here. You'll find me looking at your stuff often. Saved as a favorite!

 133. I always was interested in this subject and still am, thanks for putting up.

 134. sklep says:

  In order to get the most backlinks using an auto approve list and scrapebox you need to follow some easy but strict steps. I will teach you the exact method Im using it now to get over 85% posting rate with our scrapebox auto approve lists. So before jumping the gun that the list is poor make sure you are following this method. It is tested and improved by me for over 5 months now since I'm doing daily link blasts and pack auto approve lists.

 135. DQ10 RMT says:

  I think that is among one of the most critical information for me. And i am glad reading through your article.

 136. The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to read, however I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may fix in the event you werent too busy looking for attention.

 137. Write wonderful, I know and learning a lot. Refuel

 138. Excellent study, I in words of one syllable passed this exacting onto a new colleague who was simply liability fairly study in that. Plus they immediately purchased me lunchtime because I ran crosswise it regarding him grin For that reason satisfactory, i'll rephrase that: Thanks pertaining to lunch! Whenever you've an victorious government you've got a dictatorship. by Annoy Azines Truman.

 139. I intended to send you a bit of word just to give thanks as before for your personal unique concepts you have documented on this site. It's simply remarkably open-handed of people like you to make without restraint all that many of us would've offered as an e-book to get some bucks on their own, mostly considering the fact that you could possibly have done it if you ever decided. These secrets as well worked as the easy way to know that some people have similar interest really like my personal own to find out lots more in terms of this matter. I'm sure there are many more enjoyable moments in the future for folks who start reading your blog post.

 140. DQ10 RMT says:

  I was just searching for this details for some time. After 6 several hours of constant Googleing, finally I obtained it inside your internet site.

 141. Safe Sound says:

  Nice blog do you fancy renting banner ad space for a monthly fee?

 142. Keep up the good work , I read few posts on this internet site and I believe that your website is very interesting and holds circles of fantastic info .

 143. When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you possibly can take away me from that service? Thanks!

 144. flash player says:

  With the purpose of terror may reach every punish on the contrary few.

 145. I such as this article very much, wish you can write much more about this.

 146. What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I've found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 147. Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you will be a great author.I will remember to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice evening!

 148. I was just looking for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 149. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 150. My wife and i felt very peaceful when Emmanuel managed to do his web research through the ideas he was given through the blog. It's not at all simplistic to simply always be giving freely guidelines that the others might have been selling. And we also fully grasp we have got the website owner to thank for that. The most important explanations you've made, the simple web site menu, the friendships your site aid to instill – it is everything spectacular, and it's letting our son and us reckon that this issue is exciting, which is certainly quite important. Thank you for everything!

 151. In order to get the most backlinks using an auto approve list and scrapebox you need to follow some easy but strict steps. I will teach you the exact method Im using it now to get over 85% posting rate with our scrapebox auto approve lists. So before jumping the gun that the list is poor make sure you are following this method. It is tested and improved by me for over 5 months now since I'm doing daily link blasts and pack auto approve lists.

 152. Thanks representing your concepts. Lone thing truly noticed is that banks along with fiscal institutions have in care the spending behavior of consumers positive appreciate that mainly people get an A on missing their valid trust cards around the getaways. They accurately acquire benefit of this specific fact and arise flooding your peculiar inbox along with snail-mail box next to with hundreds of Zero APR credit cards offers just after the holiday period concludes. Conscious that when you are like 98% of the American district, you'll soar by the side of the opportunity to consolidate economic debt and modify balances for 0 concern scale trust cards.

 153. Shower Time says:

  Liking the recent changes you've made mate!!

 154. Many thanks for creating the effort to argue this, I stroke glaringly concerning this and enjoy studying a vast deal added proceeding this subject. Rider feasible, as you gain expertise, would you mind updating your website with a great agreement extra info? It's truly effective in support of me.

 155. I love the efforts you have put in this, appreciate it for all the great content.

 156. You are my inhalation , I have few web logs and sometimes run out from to post .

 157. Saul Sindt says:

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.

 158. Its like you study my mind! You appear to find out so a excellent offer about this, like you wrote the book in it or something. I believe that you could do with some pics to drive the message home only a tiny bit, but other than that, this could be excellent blog.

 159. photoshop says:

  Hello there, in basic terms curved interested in alert to your weblog by Google, and located that it is especially informative. I'm gonna consider made known for brussels. I will be grateful when you proceed this in future. Many inhabitants will possible be real benefited from your writing. Cheers!

 160. Three removals are as bad as a fire.

 161. Ronald Voros says:

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 162. Great goods from you, man. tibia mc I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I actually like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

 163. Regards for helping out, excellent info .

 164. Good day very cool web site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also…I'm glad to search out numerous useful info right here within the publish, we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

 165. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 166. hello!,I actually like your writing so a good deal! percentage we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I call for an expert on this location to unravel my difficulty. Perhaps that's you! Taking a look ahead to look you.

 167. The more expensive real question is Exactly why are ????….why in the beginning resume the steps having affectionate views simply by another class…I'm confident you'll discover a number of subject areas positioned on the globe that would turn out freedom associated with address in addition to independence….JEWS worldwide be affected by refusal with holocaust ..the position that is definitely well-known within the community…filter systems use equivalent framework pertaining to muslims…everything that in fact are going to be done produced by behave and in which the common regarding lifestyle could increase…around exact it's power stop western world sentiments making the work associated with mopderate muslims challenging in that , comprises militancy….in addition muslims for no reason poker fun at the actual prophets,,,in case jesus is established interesting in through melinda believers,,the nation's its decision plus muslims don't have any function to possess

 168. When I get bored in the office I just get started in browsing for most kind of weblogs. After checking a large amount of content, I similar the particular browser to be extremely bored as the articles and reviews work for a handful of words put together. Nonetheless, Making it very divulge i had been moving your website and I am floored with your content articles. Finally I found another kid that understands how to write a rare content approximately any usual affair. Well done!

 169. Hi, Neat send. Here is a problem mutually with your web place in internet explorer, would test this… That is nonetheless is the marketplace chief and a colossal module of people will pass on your enormous script due to this problem.

 170. Young Lail says:

  I beloved up to you'll obtain carried out proper here. The comic strip is tasteful, your authored material stylish. however, you command get got an edginess over that you want be turning in the following. unwell unquestionably come further earlier once more as exactly the same nearly a lot regularly within case you shield this increase.

 171. My bro bookmarked this webpage for me and I have been reading through it for the past couple hrs. This is really going to benefit me and my friends for our class project. By the way, I enjoy the way you write.

 172. After dinner rest awhile after supper walk a mile.

 173. I've twig approximately nutrients here. Beyond doubt fine importance bookmarking regarding revisiting. I take aback merely how much exertion a person situate to help force to this sort of wonderful enlightening website.

 174. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 175. Achat says:

  I simply needed to appreciate you once more. I am not sure the things I would have gone through in the absence of the type of creative ideas shown by you about this concern. It became a horrifying setting in my opinion, but being able to see this expert fashion you handled that made me to weep with fulfillment. Extremely happy for the information as well as believe you realize what a powerful job you're undertaking teaching other individuals thru your websites. I am certain you haven't met all of us.

 176. Ronnie Ditta says:

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 177. avast says:

  I think you finished a couple of relatively fascinating points. Not too many persons would especially acquire into consideration this the way you just did. I'm correctly impressed that there's a lot about this subject that has been bare and you did it hence accurately, with hence by far panache. Top-notch one, express gratitude you.

 178. 來電答鈴 says:

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It's very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

 179. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 180. certainly like your web site however you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth then again I’ll definitely come again again.

 181. Josef says:

  I wish my friends saw it

 182. a929925 says:

  I've said that least 929925 times. SCK was here

 183. i benefit much from your article

 184. We’re a gaggle of offers besides commencement a untried machination in our village. Your fabric spot offered us beside priceless info to pictures on. You’ve over a terrible employment besides our entire vicinity potency be grateful to you.

 185. mycie dachow says:

  I’d need to test with you here. Which is not one thing I normally do! I enjoy studying a put up that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment!

 186. Apple featuring Rhapsody as a possible app, and that is a wonderful launch, however it's now hindered because of the inability to shop in your neighborhood with your ipod nano, possesses an important depressing 64kbps tiny bit quote. If the shifts, it will probably relatively eliminate this particular appeal for those Zune, even so the ten records per thirty days is still a giant plus in Zune Pass' choose.

 187. Well, I postulate that could be since Abigail and the girls commenced accusing new people of witchcraft when they had been recently discovered dancing naked inside the woods and therefore, aberrant. Abigail furthermore engaged in a affair along with John Proctor. Persons they were accusing were completely not answerable of correctly what they'd been just accused allied with, and the exacting accusers had been the greatest entity by the globe from being holy… they useless in the lead orientation bogus witness.

 188. test name says:

  Hello.This article was really fascinating, particularly since I was investigating for thoughts on this matter last Monday.

 189. You made some decent factors there. I regarded on the web for the difficulty and found most individuals will associate with with your website.

 190. It's been undoubtedly worth to devote a couple of moments for reading because I got to know a lot from this entry.

 191. I simply couldn't leave your site prior to suggesting that I actually loved the standard info a person provide in your visitors? Is gonna be back continuously in order to inspect new posts.

 192. Boris Haslam says:

  Thank you for another informative site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I've a project that I am just now working on, and I've been on the look out for such info.

 193. whoah this weblog is excellent i really like studying your posts. Stay up the great paintings! You already know, a lot of people are searching around for this info, you could help them greatly.

 194. gdansk hotel says:

  Howdy! I simply want to give a huge thumbs up for the good data you might have right here on this post. I can be coming back to your blog for extra soon.

 195. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything. Do you have any suggestions for first-time blog writers? I'd really appreciate it.

 196. ares says:

  Dead composed in black and white pleased, thanks for selective information. "The earth was complete round as a result we would not spot too further downcast the road." by Karen Blixen.

 197. hotel says:

  I've recently started a site, the info you provide on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. "Show me the man who keeps his house in hand, He's fit for public authority." by Sophocles.

 198. Hands down, Apple's app store wins by a mile. It's a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I'm not sure I'd want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 199. Paz Hartsoe says:

  I wanted to send you a bit of word just to give thanks the moment again with the great methods you've shown at this time. It's simply strangely generous of people like you to grant openly precisely what a number of us could have offered for an e book to get some profit for their own end, most notably given that you might have done it in the event you wanted. These advice as well acted to provide a fantastic way to realize that some people have the same interest the same as my personal own to realize a good deal more pertaining to this matter. I'm sure there are some more fun situations up front for folks who go through your blog post.

 200. PDF says:

  Whats positive. Same cool site!! Man .. Striking .. Amazing .. I'll bookmark your blog and acquire the feeds additionally…I'm pleased to find abundant of use data proper at this point in the article. Gratitude for sharing..

 201. Hey there! I've been reading your blog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!

 202. Sweet web site , super design and style , very clean and apply friendly .

 203. I wish to express my gratitude for your generosity for visitors who require assistance with your issue. Your special dedication to passing the message all around appears to be incredibly practical and has continuously encouraged some individuals like me to get to their goals. Your amazing warm and helpful instruction means a whole lot a person like me and much more to my office workers. Thank you; from each one of us.

 204. Most cars will have a "high idle" when you first start them on a cold morning. There's a sensor that checks the temp of the air being sucked into the engine. If that temp is too cold, it makes the engine run a little faster (just as if you had pressed down a bit on the gas pedal) until the engine compartment warms up. So, the difference that you're probably seeing in the amount of "smoke" (exhaust) before and after your car warms up is simply due to a higher idle, and therefore more exhaust pressure – the hot air is moving faster out into the cold air, so it gets farther before it cools enough to "disappear".. . As for the "subdivision" versus "highway" difference, that's probably more a matter of speed. For example – if you lit a cigarette (not that I'm encouraging anybody to smoke) and held it up to your window, you'd see more smoke if you were driving slow than if you were driving fast – same effect.

 205. Some genuinely superb content on this site, thanks for contribution.

 206. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 207. Lachelle Cid says:

  Write wonderful, I know and learning a lot. Refuel

 208. Kirk Leshure says:

  Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 209. buff peiffer says:

  This maybe isn't the best place to ask, I'd like some info on an alternative medicine doctor because I need great one I wanted reviews or info on James L. Osiwala, DC 32004 Harper Avenue St. Clair Shores, MI 48082 (586) 296-1111

 210. Not even! He played in the NFL. His body is? nothing like Ronnie Colemans. This is just hard work. Steroids increase the muscle and allow them to grow larger. These are normal size.

 211. 張孫逸 says:

  I simply could not leave your web site before suggesting that I actually loved the usual info a person supply on your guests? Is going to be back ceaselessly to check up on new posts.

 212. I'm amazed, it really is mostly of the items at the webpage with set in place myself inside of a stupor. You can actually figure the source of which snippets? Appreciate it at the start.

 213. kindiukof says:

  Home video has never been more straightforward. There is nothing finer than getting the children up on youtube or shooting that perfect wave. I personally use the Flip HD for my money but awesome to connect with a fellow video devotee.

 214. enjoyed the post I have a question I'm looking for the top chiro because I need great one I wanted reviews or info on James L. Osiwala, DC 32004 Harper Avenue St. Clair Shores, MI 48082 (586) 296-1111

 215. I am going to revisit again and provide you with an update on September 19. We are thinking I'll lose another 7 to 9 pounds. Green Coffee Extract can it be!

 216. Terrific, fantastic. My partner and i lack the keywords to describe this article, poruszyłeś trouble way too broke persists nonetheless to be able to congratulate the opportunity of working with a word. Great job!

 217. I'm really impressed along with your writing abilities and also with the structure to your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it your self? Anyway keep up the excellent high quality writing, it is uncommon to peer a great weblog like this one today..

 218. I've been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I'll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 219. Odchudzanie says:

  Hi here. Very cool trap site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your situate and obtain the feeds additionally…I'm content to find hence a good deal practical in order here in the post. Show appreciation you for sharing.

 220. Very interesting information!Perfect just what I was looking for! "Neurotics build castles in the air, psychotics live in them. My mother cleans them." by Rita Rudner.

 221. pokies says:

  I have recently started a site, the information you offer on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. "Her grandmother, as she gets older, is not fading but rather becoming more concentrated." by Paulette Bates Alden.

 222. adobe reader says:

  Thanks representing another informative place. Wherever moreover can I get that kindly of info printed in such a perfect way? I've a project that I'm emphatically straight away running taking place, and I have been by the look out on behalf of such info.

 223. ares says:

  I love your wordpress theme, where do you get a hold of it through?

 224. An engrossing expression is developer report. I imagine that you should pen author about this subject, it strength not certainly be a taboo subordinate but mostly fill are not enough for you to communicate about much matters. To the following. Cheers just like your Khmer Karaoke Superstars » Somnangblogs.

 225. I am glad to be one of many visitants on this outstanding internet site (:, appreciate it for posting.

 226. I went over this web site and I believe you have a lot of great information, saved to favorites (:.

 227. nu skin says:

  很要求卸妝產品的清潔能力,對於nu skin只要求喜歡、舒服就好..nu skin. 所謂舒服就是不乾澀啦!!

 228. or says:

  trekking etc. most vital items could possibly be stored inside the trekking products so they really will probably be swiftly accessed from any period of time. Your trekking tools

 229. Some genuinely good articles on this site, thank you for contribution. "The key to everything is patience. You get the chicken by hatching the egg, not by smashing it." by Arnold Glasgow.

 230. tack says:

  far more amount of friends staying captivated for your website. This specific town Search engine marketing Ny is certainly not valuable just like a agency E Town Position.

 231. Utterly indited content material, thanks for information. "The bravest thing you can do when you are not brave is to profess courage and act accordingly." by Corra Harris.

 232. go here says:

  Here is the type of information I've been in search of. Thank you for writing this information.

 233. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it'll do even better in those areas, but for now it's a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod's strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 234. Very efficiently written article. It will be helpful to anybody who usess it, as well as myself. Keep up the good work – can'r wait to read more posts.

 235. Hmm it seems like your internet site ate our first comment (it absolutely was extremely lengthy) and so i guess I'll just sum it up what I had created written and also say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am a good aspiring weblog writer but I'm still not used to everything. Do you might have any tips for inexperienced web site writers? I'd definitely enjoy it.

 236. There are definitely a couple further details to obtain keen on consideration, but thanks for sharing this info.

 237. Its wonderful as your own other written content: D, thanks for posting. Even Albert Einstein apparently needed support on the 1040 form. by Ronald Reagan.

 238. I have scholarly a few important clothes through your send. I'd personally too approximating to mention that there can be real place where you will force to submission for a loan and never need a cosigner such as a Government Student Abet Advance. Except if you are getting that loan from beginning to end a common credit advantage at that moment you need to be equipped to have a co-signer prompt to make it easier for you. The lenders can center a few decision by the few factors nevertheless the largest will be your credit rating. At hand are some advance companies that will furthermore give the impression of being by your work story and choose based proceeding that except in almost each and every one cases it will pivot by your credit keep count.

 239. Incredible things are available right here with great articles, excellent way with words-at all. I wouldn't recognize how you're doing so but do not stop! For folks as you can be found online.

 240. 隆鼻 says:

  I really appreciate this post. I've been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

 241. However, if the many blogs and also the most recent media experienced these kinds of beneficial people familiar, the world wide web has got to be a great deal more exciting destination. Your site content make me modify a outlook on life.

 242. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 243. Cool article and it reads nicely, particularly because of the fact that it is written in understandable light language.

 244. a4700031 says:

  I've said that least 4700031 times. SCK was here

 245. Hello. excellent job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

 246. Thanks for some other excellent article. Where else could anyone get that type of information in such a perfect approach of writing? I've a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.

 247. Pingback: לא לפחד כלל | החברים של ג'ורג'

 248. 網路門市 says:

  也愛嘗試沒有用過的網路門市,從小到大洗過的網路門市不勝枚舉網路門市

 249. You could certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart. "The point of quotations is that one can use another's words to be insulting." by Amanda Cross.

 250. I went over this site and I think you have a lot of great info, saved to bookmarks (:.

 251. I honestly believe in the Flying Spaghetti Monster. Do you not see how obvious and flawless it is? I will accept you saying Flying Spaghetti Monsterism is possibly equal to Christianity in sense, though really, It is much better. So, why do you refuse to accept the Pastafarian faith?.

 252. Hi! Quick question through which? utes absolutely off issue. Have anyone any idea steps to make your web site mobile pleasant? My internet site appears unusual when exploring from my very own apple apple iphone4. My husband or wife and my spouse and i? meters looking for a concept or plugin which may be capable to take care of this concern. For whoever has any suggestions, make certain you discuss. Many thanks!

 253. Scott Mewes says:

  I dugg some of you post as I cerebrated they were very helpful extremely helpful

 254. I am continually invstigating online for ideas that can benefit me. Thx!

 255. cold says:

  the persons ought to look while they have identified the very best 15 web hosting program

 256. I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very web smart so I'm not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

 257. I always was interested in this matter furthermore nevertheless am, prize it for putting up.

 258. Ernest Caver says:

  I am looking for one that isn't too tart but is lemony and that is easy to make so using a box cake mix is preferable. Please be as detailed as possible..

 259. hotel says:

  Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 260. Lekipotencja says:

  Appreciate you sharing, great blog post. Will read on…