מסעות במרחב-מסעות בנפש

נכתבע"י ב שבת, 4 אפריל, 2009 ב
 1. רגעים מעטים נחרטו בזיכרוני משנות לימודי הספרות באוניברסיטה [ישנם הרבה זיכרונות אך כמעט כולם מתרחשים איפשהו בין הדשא שמול מדעי הרוח לבין קבב אמונה בעיר העתיקה] . אחד הרגעים שדווקא כן זכורים לי היה בשיעור שהעבירה מיכל ארבל בקורס על סיפורת. מעטים הם המרצים שיש ביכולתם לשנות את דרך המחשבה של סטודנט או אפילו להתוות לו דרך מסוימת, מיכל היא מרצה שכזאת. כשדיברנו על הסיפורים הקצרים של עגנון היא עצרה  בדרמתיות האופיינית לה ואמרה: "שימו לב לתנועה במרחב במהלך הספור. תמיד תחשדו בתנועות במרחב, לרב הם מורות על תנועות בנפש " באותה תקופה בדיוק קראתי את הטרוטופיה של מישל פוקו ובאופן כללי התעסקתי המון בתפקוד של מרחבים בעולם ובספרות, המשפט הזה של מיכל היה בעבורי זרקור שהשפיע רבות על הקריאה שלי בספרות ובעולם.
 2. כשהייתי ממש קטן (בערך בין ארבע או חמש) היה להורי מושג שנקרא "סיבוב קיטרוני". גרנו אז בפתח תקווה (עיר שהיסטוריונים רבים מתווכחים אם אי פעם התקיימה) והורי היו נוהגים ללכת  כל ערב ל"סיבוב קיטרוני", השם נבע מאחד משמות הרחובות בקרבת ביתנו, את העובדה הזאת גיליתי רק כשגדלתי לגיל שבו לרחובות יש שמות ולא ריח. הייתי נסחף בראשי בפנטזיות על עולמות קסומים כל פעם שחשבתי על סיבוב קיטרוני, ואף שהצטרפתי לאחדים מהסיבובים האלו הקסם סביבם לא התפוגג. כנראה שכבר אז נזרע החיבור אצלי בין התנועה במרחב לתנועה בנפש.
 3. בתקופת התיכון בנתניה הבילוי המועדף עלי ועל מספר חברים היה לשוטט.  בעיר שמלבד ים יפהפה וסנדוויצ'ים טוניסאים מעולים אין בה יותר מדי מה להציע, אין לאן ללכת אז פשוט הולכים. וכך כמעט כל יום הייתי מקבל שיחת טלפון בערך בנוסח הבא 'אז מה… אתה בא לשוטט?' וכמובן שהתשובה כמעט תמיד הייתה חיובית. כך קרה שרגעים רבים בהתבגרות שלי קרו תוך כדי תנועה, הליכה ברחובות בכל שעות היום והלילה, כמעט תמיד תוך כדי שיחה. אחד הדברים שאני הכי אוהב בת"א הוא שהיא אחת הערים היחידות בארץ שעדיין מאפשרות לי לשוטט למשך שעות ללא דקה של שעמום, ושיטוט מבחינתי הוא תמיד גם תהליך של התבוננות.
 4. מעניין שהכינוי האנגלי לחוויית האל-אס-די מעולם לא תורגם לעברית, אלא נשאר טריפ, אולי זה נראה לאנשים קצת מוזר לאכול מסעות, למרות שבעברית אכלו מגילות כבר לפני אלפי שנים (פרק ג' פס' ג). החוויה הנפשית המסעירה והעמוקה הזאת זכתה דווקא לכינוי שקשור לתנועה ולא לעולם הנפש. כל מי שחווה את החוויה הפסיכדלית נוכח בעצמו כמה מדויק הוא הכינוי טריפ. לחוויה הנפשית האינטנסיבית יש אלמנט של תנועה. מן דיאלקטיקה בין הפנים לחוץ, אני הולך פיזית בחוץ וככל שאני מתבונן החוצה בנוף המשתנה תדיר, כך אני צופה פנימה בנוף הנפשי המשתנה תדיר אף הוא.
 5. ב2005 יצאתי למסע הקראות שירה ביחד עם ערן צלגוב ורוני הירש, שבמרוצת השנים הפכו להיות שותפיי לעריכת כתב העת 'דקה'. לפני שעלה הרעיון למסע ההקראות ערכנו ערב הקראות שירה בפיצוציה 'מתוק בלב' בשכונה ג' בבאר-שבע. לערב הגיע קהל מעורב של סטודנטים, שכנים מהשכונה, וסתם עוברי אורח. האווירה הייתה נפלאה. הערב היה חמים, הבירה הייתה קרה, השירים זרמו, והקהל התאסף. מלבד שירתנו הבאנו איתנו המון ספרי שירה אהובים והזמנו אנשים מהקהל לעלות להקריא שירים.
  שבוע אחרי הערב הזה ראיתי את הסרט 'מסע הבחירות של מאיר אריאל' בו הוא מסתובב עם להקתו ב'ואן' ברחבי הארץ ומופיע באינטנסיביות, וחשבתי לעצמי למה בעצם לא לעשות את מה שעשינו בגימל בכל הארץ? הצעתי את הרעיון לערן ורוני שהסכימו בנלהבות והתחלנו לתכנן ביחד את המסע. תכננו מסלול (שאז נראה הגיוני) בין קריית-שמונה לבאר-שבע. קבענו עם משוררים לאורך המסלול, וסמכנו על אנשים טובים בדרך שיהיו מוכנים לחבר את המגבר שלנו לחשמל מהחנות/דוכן/פיצוציה שלהם, לשמחתנו הדרך הייתה רצופה באנשים נחמדים ששמחו לתת לנו חשמל.
 6. אני קורא הרבה שירה באופן כללי, אך מעולם לא קראתי שירה בצורה כל כך דחוסה כמו שקראתי במהלך שלושת ימי המסע. אוכל כמעט שלא היה בתפריט, חישובי הזמן (שהשתפרו במסע השני שערכנו לאחר שנתיים) היו לקויים ולא הותירו די זמן לעצירות ממושכות באמצע היום, היה לנו בדיוק זמן להגיע מעיר לעיר כשבדרך אנחנו מקריאים אחד לשני שירים, קוראים לעצמנו שירים,  ובוחרים שירים שנרצה להקריא ביעד הבא.  ביום השני הראש שלי כבר היה מוצף בציטוטים ושברי ציטוטים משירים של משוררים שונים. המסע הפיסי (והחום הכבד של הקיץ הציב גם קשיים פיסיים) הפך למסע נפשי, הרחובות הפכו לשירה, ההרים והערים שהתחלפו בחלון הרכב הפכו למשפטים מפורקים תחבירית. למזלנו חברים טובים הסכימו להתלוות אלינו לשלושת הימים ועזרו לנו לצלוח את הדרך מבחינה טכנית (נהיגה הייתה מעשה כמעט בלתי אפשרי במצב התודעתי שהיינו בו). 10-12 שעות ביום של שירה, תוך כדי תנועה מתמדת יכולות לגרום לשינוי תודעתי קיצוני. האנשים השונים שפגשנו על הדרך, הערים השונות עם הריחות השונים, כולם הפכו לחוויה רגשית חזקה ועמוקה, כבר בסיום המסע הראשון היה ברור שהדרך תקרא לנו לפקוד אותה גם בעתיד.
 7. בקרוב אני נוסע להודו לתקופה ממושכת, ומשם בעצם לא ברור לאן. ההתרגשות מהנסיעה כבר מתחילה להשתלט עלי ואולי יותר מכל מרגשת אותי הידיעה שהתנועה המוגברת במרחב, תגרום לתנועה מוגברת בנפש, והנפש היא הנוף המרתק ביותר.

8 תגובות ל “מסעות במרחב-מסעות בנפש”

 1. מזדהה באלפי דרכים, למשל כאן
  http://www.notes.co.il/marit/52899.asp
  התרופה היחידה והמוכחת לדיכאון מבחינתי היא נדודים.

 2. חיפאית

  אין ספק שיש קשר בין תנועה נפשית ותנועה פיזית במרחב.
  ותנועה, משני הסוגים, נקשרת במיוחד בנעורים.
  שיהיה לך מסע יפה!

  איתקה

  מאת: קונסטנדינוס קוואפיס [ ::: תרבות ::: ]

  2003 / 03 / 24
  כִּי תֵּצֵא בַּדֶּרֶךְ אֶל אִיתָקָה
  שְׁאַל כִּי תֶּאֱרַךְ דַּרְכְּךָ מְאֹד
  מְלֵאָה בְּהַרְפַּתְקָאוֹת, מְלֵאָה בְּדַעַת.
  אַל תִּירָא אֶת הַלַּסְטְרִיגוֹנִים וְאֶת הַקִּיקְלוֹפִּים
  אַל תִּירָא אֶת פּוֹסֵידוֹן הַמִּשְׁתּוֹלֵל.
  לְעוֹלָם לֹא תִּמְצְאֵם עַל דַּרְכְּךָ
  כָּל עוֹד מַחְשְׁבוֹתֶיךָ נִשָּׂאוֹת, וְרֶגֶשׁ מְעֻלֶּה
  מַפְעִים אֶת נַפְשְׁךָ וְאֶת גּוּפְךָ מַנְהִיג.
  לֹא תִּתָּקֵל בַּלַּסְטְרִיגוֹנִים וּבַקִּיקְלוֹפִּים
  וְלֹא בְּפּוֹסֵידוֹן הַזּוֹעֵם, אֶלָּא אִם כֵּן
  תַּעֲמִידֵם לְפָנֶיךָ נַפְשְׁךָ.

  שְׁאַל כִּי תֶּאֱרַךְ דַּרְכְּךָ מְאֹד.
  כִּי בִּבְקָרִים רַבִּים שֶׁל קַיִץ תִּכָּנֵס
  בְּחֶדְוָה, בִּפְלִיאָה רַבָּה כָּל כָּךְ
  אֶל נְמֵלִים שֶׁלֹּא רָאִיתָ מֵעוֹלָם.
  בְּתַחֲנוֹת-מִסְחָר פֵינִיקִיּוֹת תַּעֲגֹן
  תִּקְנֶה סְחוֹרוֹת מְשֻׁבָּחוֹת לָרֹב,
  פְּנִינִים וְאַלְמֻגִּים, עִנְבָּר וְהָבְנֶה,
  וּמִינִים שׁוֹנִים שֶׁל בְּשָׂמִים טוֹבִים
  כְּכָל שֶׁרַק תִּמְצָא בְּשָׂמִים טוֹבִים.
  עָלֶיךָ לְבַקֵּר בְּהַרְבֵּה עָרֵי מִצְרַיִם
  לִלְמֹד, לִלְמֹד מֵאֵלֶּה הַיּוֹדְעִים.

  וְכָל הַזְּמַן חֲשֹׁב עַל אִיתָקָה
  כִּי יִעוּדְךָ הוּא לְהַגִּיעַ שָׁמָּה.
  אַךְ אַל לְךָ לְהָחִישׁ אֶת מַסָּעֲךָ
  מוּטָב שֶׁיִּמָּשֵׁךְ שָׁנִים רַבּוֹת.
  שֶׁתַּגִּיעַ אֶל הָאִי שֶׁלְּךָ זָקֵן
  עָשִׁיר בְּכָל מַה שֶּׁרָכַשְׁתָּ בַּדֶּרֶךְ.
  אַל תְּצַפֶּה שֶׁאִיתָקָה תַּעֲנִיק לְךָ עשֶׁר.

  אִיתָקָה הֶעֱנִיקָה לְךָ מַסָּע יָפֶה
  אִלְמָלֵא הִיא לֹא הָיִיתָ כְּלָל יוֹצֵא לַדֶּרֶךְ.
  יוֹתֵר מִזֶּה הִיא לֹא תּוּכַל לָתֵת.

  וְהָיָה כִּי תִּמְצָאֶנָּה עֲנִיָּה – לֹא רִמְּתָה אוֹתְךָ אִיתָקָה.
  וְכַאֲשֶׁר תָּשׁוּב, וְאַתָּה חָכָם, רַב-נִסָּיוֹן,
  תּוּכַל אָז לְהָבִין מַה הֵן אִיתָקוֹת אֵלֶּה.
  [1911]

  * [מיוונית: יורם ברונובסקי]

  קונסטנדינוס קוואפיס (1863 – 1933) הוא גדול השירה היוונית המודרנית, איש אלכסנדריה והתרבות הים-תיכונית הישנה והחדשה.

 3. סעיף 6 זה בדיוק הטוב והרע, ומה שבינהם; אי ההבדלה.
  הגדרת אותו יפה

 4. למרית- העבודות של ויטו אקונצ'י נשמעות ממש מעניינות במיוחד העבודה בה הוא עוקב אחרי אנשים. האם הוא תעד את העבודות האלו באיזו שהיא צורה כדי להביא אותן לקהל?

  לחיפאית- שיר יפה, אין ספק שהקשר בין התנועה במרחב לתנועה בנפש הוא קשר עתיק.

  אודי- אני חושב שכל הזמן ישנו חיפווש אחר המקום בו ההבדלות מתמוססות.

 5. כל העבודות של אקונצ'י מתועדות בוידאו או בסטיל (התיעוד הוא איבר של האמנות המושגית).
  בסוף המאמר יש לינק לתיעוד וידאו של כמה מהן. עבודת העיקוב מתועדת בסטילס שגם אותם אפשר מן הסתם למצוא ברשת, כי זו עבודה מכוננת מבחינת עולם המיצג.
  אבל הוא התקשר לי למה שכתבת לא רק בגלל שאפילו שיר מתורגם אצלו לשיטוט במרחב של הדף, ולא רק בגלל שיטת השיטוט היחודית שמצא לו בניו יורק, אלא בגלל התנועה המחשבתית הבלתי פוסקת המקבילה בדרכה לתנועה הפיסית והרגשית.

 6. ולמדתי גם על מיכל ארבל שהייתי ממתה להיות סטודנטית שלה, גם על סיפור מערת המכפלה, גם על סיבוב קיטרוני וגם על כך שלא יאומן אבל גם אתה מנתניה
  לדעתי ברשימות יש לפחות ארבעה אנשים שאו שהם ילידי נתניה, או שגדלו בה או שחלק נכבד מחייהם התרחש בה.

  בכל מקרה אין ספק שהיטבת לתאר את עירנו הקטנה שנהגנו לשוטט בה בשעות הבטלה, או להתנייע על אופניים כשהיה איזה דד ליין לעניין.

  אז מאיזה תיכון אתה, "שרת" במקרה?

 7. הי, בדיוק ראיתי בפוסט אצלך שגם את מנתניה במקור,ושגם לך היתה תקופה באר-שבעית ותל-אביבית ככה שיש ביננו קרבה גיאורפית ניידת
  🙂
  אכן למדתי בתיכון "שרת" או יותר נכון "למדתי" בתיכון שרת.

 8. ואולי יותר מכל מרגשת אותי הידיעה שהתנועה המוגברת במרחב, תגרום לתנועה מוגברת בנפש, והנפש היא הנוף המרתק ביותר.


השאר תגובה