כמעט מטבע הדברים

1. חשבתי לי שמאמרים אקדמיים, מהסוג הנפוץ בקומות הגבוהות בגילמן, דומים למאמרים בנושאי מחשבים (בוא נחשוב מה אני קוראת כל היום) – העיקר הוא לא התוכן, אלא הלינק.
באינטרנט יש הכל, ולכן הבנתו של הכותב המחשבי נמדדת בעיקר בלינקים שהוא מצרף למאמרו – תן לי לינק לאתר סופר מגניב שלא ראיתי עד כה, ואכתיר אותך בתור מלך האינטרנט הזמני.
ובאותו אופן, גם בהסטוריה של חקר הספרות והתרבות יש הכל. ולכן, תן לי הפנייה אקדמית לאיזה פלוץ מהמאה ה-2 לספירה, ואכתיר אותך כמלך הספרות ההשוואתית. (ראו למשל הפניות אינספור ללוקרציוס שאייל דותן אוהב להוציא מפי הטבעת של ההסטוריה).

2. אבל כנראה שזה לא מספיק – מתברר כי הלינקים וההפניות לא יצרו מדד השוואתי טוב מספיק. ולכן המציאו את השימוש היצירתי במילים ובסימנים. כל כותב אקדמי מתחיל רוצה לנכס לעצמו איזו מילה, ולהטעין אותה במשמעות חדשה, והכל במין מזימה סודית נגד סדרני הדפוס של הוצאת רסלינג. ה-אחר, המילה הצרפתית להתענגות (אין לי מושג איך כותבים אותה, ואין לי כח לחפש), חפצון, פרפורמנס, הגוף חסר האיברים וגו'.
אם הצליח בכך, הוא מגיע אל ראש רשימת רבי המכר הדימיונית.

3. מה יוצא מכל זה? משפטים כאלו: "(כמעין תרגום נפשי-דינמי לדבר כשלעצמו הקאנטיאני)" (מתוך "ימים רעים" מאת אריאלה אזולאי ועדי אופיר, רסלינג 2004).

4. בטוח יש דרך אחרת להגיד אותם!

סליחה, איתמר, גם הבלוג הזה מצטרף לרשימת הבלוגים המתמרמרים על המאמרים שהם צריכים לקרוא לפני העבודה הסמינריונית

22 תגובות “כמעט מטבע הדברים”


 1. זה בגלל שאת לא קוראת את המאמרים הנכונים. במאמרים שאני קורא, הבעיה אחרת.הנטיה הכללית היא להפוך את הטענה לאפוריזם, כלומר, להחיל עליה את הפונקציההפואטית של יעקובסון, כך שמתקבלים פנינים נוסח "בספרות, יש טאלוס גםלסתירה הלוגית. גם הטאוטולוגיה היא טלאולוגית" (שטרנברג, מאיר).

 2. לאממש, אבל בשלב מסוים מתחילים לאהוב את זה. תפסתי את עצמי מייצר כמהאפוריזמים כאלה בעבודה הסמינריונית. גרוע מכך, תפסתי את עצמי משתובב, בינילביני, מהאפוריזמים שיצרתי.

 3. אני יודעת! זה קורה גם לי (לא האפוריזמים – המקבילה הפסיכוטית של תחום ההתמקדות שלי).
  בגלל זה אני רוצה לברוח מהאקדמיה לפני שנפשי הרכה תזוהם באופן שאינו ניתן לשחזור.

 4. פעם רציתי להיות עיתונאית או אקדמאית, ותראה מה קרה.
  כנראה שאחרי התזה, לא תהיה ברירה – ארכוש לי גלימה כתומה, ואעלם באבק של הודו תוך מלמול בלתי פוסק "קולוניאליזם קולוניאליזם".

 5. כדי למקם אותה בגבולות השיח ובכך למחוק את קיומה (אני חושבת שאני כבר כשירה לכתוב סמינריון)

 6. 1. נכון.
  אגב,יש תופעה דומה במוזיקה: תמצאי איזו להקה אקספרימנטלית נידחת משנות השישיםאו השבעים, ומייד תוכתרי כקונוסרית אוונגרדית פאר-אקסלנס.

 7. יפה לך האיפור המבוכתי.

  התוספת שלך מאד נכונה, ומ-א-ד מעצבנת. (רק שעליי יש שלט של "לא מבינה במוזיקה", אז עליי לא עושים את תרגילי הקסם המוזיקליים).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>