אין עבודה בזויה; יש "עבודת סטודנטים"

בשנה ב' ללימודי באוניברסיטה לקחתי קורס אחד, פופולארי וקונטרוברסלי במידה שווה, בשם "כתוב בעיתון: תקשורת ואידיאולוגיה". המרצה: פרופ' טניה ריינהרט. לאחר השיעור הראשון התקשרתי לאמי ובישרתי לה – אמא, את יודעת מה למדתי היום? למדתי שבתנאי השוק הקיימים, אם נחפוץ להגיע אל אותה רווחה כלכלית שהשיגו הורינו, יהיה עלינו להשקיע בדיוק פי אחת וחצי זמן ומאמץ ממה שהשקיעו הם. אמי, כמובן, פקפקה פקפוקים, אבל אתם, נכבדיי, שחיים יום יום את הפער הזה, יודעים היטב מה נכונה הקביעה.

היום, סטודנט ו/או אדם חופשי שחי, גר ואוכל בישראל בכלל ובתל אביב בפרט, מגלה במהרה שכדי לממן את התענוגות הנ"ל, עליו לגלות תושייה ולמתוח למרחקים ארוכים את יכולות האורגניזם שלו. כדי להוציא מפריזמת הדיון מקרים מקוממים של בעלי אבאים עשירים, אנשים ממוזלים חובקי ג'וב זהב ויורשי דירות במרכז תל אביב, וכן על מנת להקטין את שיעור העוולות שגורמות הכללות, אציג מקרה פרטי, היפותטי לחלוטין, וממנו אגזור על הכלל: נגיד, סטודנטית למדעי הרוח? את השנה הראשונה מימנה קרן המשתחררים. שלוש שנות מגורים במעונות הסטודנטים קיצצו את סך הוצאות הדירה לכשליש מן הממוצע התל אביבי, והעובדה שהמעברה הבקטריאלית ממוקמת ברמת אביב השוממה עזרה גם היא לצמצם את הוצאות הבילוי, באין באזור שום דבר, פחות או יותר, שראוי לבזבז עליו שקל. בנוסף, למועדון הצמוד למעונות – הכניסה לדיירים חינם, והמשקה בזול. טוב ויפה. א-מה, אוכלים בכך וכך מאות שקלים, מצלמים מאמרים, קונים שמפו ביותר משעת שכר מינימום, ובמהרה גם מתחילים להאכיל את האוניברסיטה בכמעט אלף שקלים לחודש. בעיה. מה עושים? מוצאים עבודה. וכך מתחילה להתחלק היממה בין האוניברסיטה, לעבודה, לחרישה מאומצת בלילות.

איזו עבודה? "עבודת סטודנטים": בית עסק קטן ונצלן או רשת, שמעסיקים צעירים עם או בלי ניסיון ותעודת בגרות, במשמרות של בין חמש-שש שעות ועד בכלל, בעבודה ממש, ממש מטמטמת. הז'אנר רחב אך אופיו אחיד: בין מיני מלצרויות, סקרים ומכירות, פקידוּת, מזכירוּת ומתן שירות מכל הסוגים, מוצאת הסטודנטית את עצמה מכלה נתח שערורייתי משעות העירות שלה בחולצה משפילה )"לֵב all you need is", "I'm lovin' it"…), תחת בוסים משונים – שבעולם צודק יותר היו מעבירים את ימיהם כשהם רצים בתוך גלגל ומשמשים מושא מרתק לאינסוף מחקרים על פסיכוזות נדירות – ותוך שהיא עוסקת בסט של פעולות מכניות ומטפחת בהתמדה מיזנטרופיה מדאיגה.

"[…] אם להסתכל באופן הפוך על החברה הזאת, הלא הוגנת, הרי שזאת חברה שגורמת לך להתאמץ ככל יכולתך."

שלוש או ארבע משמרות בשבוע נוהגים לעבוד אחינו בעלי השקלים, שמקבלים ליטוף לעו"ש מאבא על בסיס חודשי. הללו עובדים מסיבות נלוזות – החזקת רכב, אוורור הלו"ז, אספקת דמי כיס וחישול האישיות. יתרתנו, בני התמותה, עובדים יותר, ומבכרים לילות וסופי שבוע, שבהם, אם המעסיק מציית לחוק ("אִם" בקפיטל אל"ף), השכר לשעה גבוה יותר. הואיל והסטודנטית היא סטודנטית, משמרותיה נוטות להתקיים בערבים. היום ארוך, הלילה גם, ובין סמסטרים עתירי עבודות ומאמרים, נמתחות כחיוכי שטן תקופות המבחנים. מכאן נובעת האקסיומה הראשונה: תמיד משתוקקת הסטודנטית להתפטר – ותמיד הזמן הכי פחות מתאים לכך הוא ההווה. העבודה אולי ממש מחורבנת, אבל הסטודנטית חייבת לעבוד. חייבת. התסריט נשמע מוכר? גם למעסיקינו.

בקולנוע "לב" בקניון רמת אביב נוהג מנהל המקום להשמיע, בכל ישיבת צוות חודשית, איומי פיטורין פומביים ומכוערים כנגד עובדים רנדומליים. בסניף קרביץ באותו קניון מאלצים את העובדים לשלם מכיסם "חוסרים" בקופה (מיותר לציין ששם, קצת אחרי שבתום שלושה חודשי מרד "התפוטרה" הסטודנטית, התברר שהגנב הוא מנהל הסניף. ב"סינמה סיטי" מפטרים כל חודש-חודשיים את העובד שנמצא בתחתית טבלת המכירות בקופת המזנון – טבלת אימים ממשית למדי, שתלויה בחדר ההלבשה של העובדים. במקומות אחרים משתמשים בידיעת נואשות העובד לעבוד בצורה מתוחכמת יותר.

כן, מעסיקינו יודעים: תמיד בלחץ, לנצח במינוס, אנחנו נסבול בשתיקה חודשים על גבי חודשים של דיכוי. החל ביחס מבזה ("בכניסה לאולם 1 ראיתי פתית של פופקורן. לטיפולך." … אז למה לא הרמתָ אותו?!), עבור בשכר זעום וכלה בהלנתו השיטתית, עוברת הסטודנטית שורת שיעורים מזורזים בביטול עצמי. החלפת מקומות עבודה אקוויוולנטיים מניבה רק עוד וריאציות על אותה התימה, שממנה נגזרת האקסיומה השנייה: אינך מאמינה שאת יכולה למצוא משהו טוב יותר מזה. בהדרגה לומדת הסטודנטית לחיות עם הסתירה: בלימודים כוחה עולה, מוחה מתנפח ועיניה נפקחות לראות; בעבודה היא קטנה ועלובה, בת החלפה וחסרת משמעות.

"רוח רעה מהלכת על עמי אירופה; רוח הבלהות של הקומוניזם"

וכאן מתגלה תופעה מוזרה: הגם שרבים מעובדי ה"מק'ג'ובס" לובשים בשעות הפנאי חולצות עם הדפס צ'ה גווארה, ואפילו יודעים לצטט, פה ושם, מימרות משל מארקס ("הבורגנות עירטלה מזיו-הקדושה את כל מעללי-האדם, שעד כה נערצים היו ומעוררים יראת רוממות"), ואף משל לנין ("האמת היא ערך בורגני") – אין הם נוטים להעז כנגד הבוסים בשעת האמת; הם מ-פ-ח-דים. בחמישה משבעה חודשי עבודה בגלידריית בראוויסימו שליד הסינמטק, עוכבה משכורתן של העובדות עד שנחסם כרטיס האשראי – כשירד החיוב החודשי חמישה ימים לאחר שאמורה הייתה להיכנס המשכורת לבנק. הסטודנטית טרחה ותלתה במחסן טפסים להגשת תביעה לבית הדין לעבודה, שהורידה באינטרנט, אך עמיתותיה דאגו להבהיר לה שלא ייעשה בהם שימוש כי "זה המקום. אם לא מתאים לך – תתפטרי".

הגילוי הגרוע יותר של המגמה, כמובן, הוא אימוץ התפיסה ההיררכית של צוות העובדים: באין תקווה ממשית בנמצא, נוהגים העובדים למצוא נחמה ברעיון הטיפוס בסולם עיוועים של חשיבות ויוקרה מדומות. בסניפי "ארומה" מורשה עובד לצאת מפס ייצור הכריכים והסלטים במטבח, ולהניח את ידיו על מכונת הקפה, רק אחרי חצי שנת עבודה במקום. במקומות רבים נוספים – אם רק לא נהוגה בהן מדיניות תשעת החודשים (שבסופם מפטרים עובד, ומחזירים אותו לעבודה אחרי עוד שלושה, כשאין סכנה שישלים שנת עבודה רצופה ויזכה לקביעות – שבצידה זכאות לדמי רווחה שנתיים, ובעתיד גם לפיצויי פיטורין) – זוכה העובד לקבל עוד שניים-שלושה שקלים לשעה, רק אחרי כשלושה חודשי שכר מינימום, שבהם "הוכיח" את מסירותו המוחלטת למקום העבודה. כך מתקבלת שיטה מנוולת מאד, שלה זיקה מטרידה לצבא, בה "הצעיר", שמתוגמל הכי פחות, עובד יותר מכולם ומקבל יחס "על תנאי"; בסופו של התהליך, משזכה להימנות על ה'פז"מניקים', הוא מצדיק את המסלול – שלו כפופים כעת ה"צעירים" ממנו, פשוט משום שכך נעשה גם לו, ולמה שהוא יצא פראייר.

"אומרים יש בעולם נעורים,/ היכן נעוריי?"

דווקא מתוך השחיקה והקושי עולה תופעת לוואי חיובית: רבים מצוותי העובדים שעליהם נמנתה הסטודנטית מקיימים גיבוש חברתי מאלף וסולידריות א-פרולטרית. הבילוי של שעות רבות כל יום בצוותא עם בני גילנו בתנאים אקסטרימיים, מוליד ניב משותף ובדיחות פנימיות, ומן השנאה הגדולה למעסיקים וללקוחות, ניתן למשוך גם לא מעט נחת.

העובדים מתקרבים זה לזה, מתחברים, ולעתים קרובות הופך הצוות למעגל חברתי מהודק ואמיץ, שעורך מפגשים לאחר שעות העבודה בדבוקה גדולה או קבוצות-קבוצות. אלא שגם האחווה בין העובדים מנוצלת היטב על ידי מעסיקינו, והמגמה בולטת במיוחד בבתי העסק הקטנים.

את החורף הרביעי ללימודיה באוניברסיטה מימנה הסטודנטית בעבודה בגלידריית "בראוויסימו". המקום החזיק רק ארבע עובדות, ולנצח שיווע הצוות, בקול רם, לתוספת של כוח אדם. העבודה עצמה הייתה קשה למדי, פיזית, טכנית ומנטלית, ומה גם שחלק הארי של ניהול החנות השוטף נפל תמיד על כתפי העובדות. כיצד בכל זאת התאפשר הדבר? ובכן, כיוון שזה היה המצב, והואיל שהצוות היה מלוכד בנסיבות חברתיות ו/או רומנטיות, השתגר בגלידרייה מנהג של ביקורי העובדות זו את זו, במשמרת; בימים הקשים הרבים, לפיכך, נמצאו למעסיק באופן קבוע ידיים עובדות בהתנדבות. ושוב, כיוון שחלק הארי של ניהול החנות השוטף נפל על כתפי הצוות, נאלצו העובדות להגדיל ראש עד אינסוף, על חשבון הקטנת הראש של המעסיק. כך, למשל, במשמרות אסוניות, שאירעו בגלידרייה לעשרות (קלקולי מקררים שמחייבים לעמול להצלת הגלידות, מחוץ לרוטינה; נזילה פה, קצר חשמלי שם, הישברות סדרתית של מנעולי הדלתות; ועוד ועוד), מצאו את עצמן העובדות מזעיקות את חברותיהן לעבודה מהבית – לעיתים מהמיטה ממש, כשטלפונים בהולים למעסיקים נפלו על שפופרות סלולריות ערלות. כך, כיוון שהסטודנטית ועמיתותיה לעבודה נאלצו לעזור זו לזו, על יסוד המחויבות החברית ששררה ביניהן, יכלו המעסיקים לישון בשלווה ולערסל בחיקם פלאפונים כבויים.

תל אביב, כפי שהכותבת מכירה אותה, היא רשת של קליקות מלוכדות של עובדים ועובדים-לשעבר שכאלה. קל מאד לבוא בקרבו של מעגל חברתי שנוכחותו הכמותית בחיינו גדולה כל כך: את הבוס והעובדים אנחנו רואים יותר מאת אמא, את החברים ללימודים ואת החברים מהתיכון והצבא גם יחד. אין בכך רע, כמובן, אך אני מבקשת לטעון שהקשר החברתי האמיץ הוא סימפטום של בעיה שיש לעמוד עליה, ולפוצץ בה עוד בועה של תודעתנו הכוזבת. "עבודת סטודנטים" הוא שם מוכלל לסוגי עבודות שהעובדים בהם אינם בהכרח סטודנטים; הכינוי המקובל בא להצביע על עבודה ש"מתאימה לסטודנטים", הן מתוקף היותה "נוחה" ללו"ז הסטודנטיאלי הצפוף, חלקית ומחולקת למשמרות שמתיישבות עם מערכת השעות, והן על שום הקטנת הראש המובלעת, שנכללת בהגדרה. הסטודנטית היא סטודנטית – עבודת הסטודנטים שלה היא האמצעי לכך, ולא המטרה. מכאן משתמע שבמהותה, מדובר בעבודה זמנית, כמו יתר האספקטים של מצב הצבירה המתכלב שכרוך בהיות צעיר בתל אביב. אם המצב זמני, כביכול, אין עמו השפלה, והסבל הוא מושכל, ומשוקלל עם הרווחים שמצפים לעובדים בקצה ההר – פרנסה יציבה, בורגנות, מכונת כביסה. אלא שטניה ריינהרט צדקה: היום, בסוף ההר, שומה עלינו להתגלגל בחזרה למטה עם האבן.

"ויאמר: מה טוב ומה נעים,/ כי אתי את שמחת עניים."

ואמנם, בסוף התואר, בוודאי ב"מדעי הרוח" אך יותר ויותר – גם בפקולטות אחרות, איש לא מחכה לנו עם מנוי לג'ים ומפתחות למכונית מנהלים. תחת זאת אנו מגלים, כמו עמיתינו לעבודות הסטודנטים שאינם (ואולי לא יהיו) סטודנטים, שאתוס העבודה שליווה אותנו במהלך הלימודים, הוא מאפיין של המערכת כולה, ולא של תקופה מסוימת בחיינו. מי שמביט מסביב מגלה – גם במקומות עבודה נחשקים, העובדים תמיד נעשקים. זמננו, מרצנו ונעורינו, כמטבע בכפו של המעסיק, מוטלים אל השולחן כדי שנקנה בהם קצת שקט נפשי. בכל הדרגות שנראות לעין, עובדים נדרשים להשקיע יותר ממה שעליו הם מתוגמלים, פשוט כדי לשרוד בתפקיד. או, כביכול, כתרומה וולונטארית שהם מעלים למשפחת XXX (הכנס שם חברה או עסק לבחירתך), כבניה. אבל, נו. ממשיכים. לוקחים הרבה אוויר בפוסטים מתבכיינים, ויאללה.

מנגד, נפוץ להטריד הוא המקרה העצוב שבו עובד טיפוסי ב"עבודות סטודנטים" מרים ראש מהצד הלא-נכון של פני המים, ובוחר להחליף את ייאוש התעסוקה הסיזיפי ב"סרט התל-אביבי": בהדרגה נזנח נרטיב ה"בילדונג" והעובד מפסיק לחשוב על חייו במושגי וויתור-על-נוחות-לטובת-צמיחה-והתפתחות. תחת זאת, הוא ממלא את יומיומיו בתפלויות צבעוניות, באנשים מעניינים, בטקסטים ו/או בסמים, ובמקום לעמוד על הפער בין העולם שניסו לגדל אותו לתוכו, לבין זה שבו הוא חי בפועל, הוא נסוג, בין משמרת למשמרת, לשוליים. רובץ. וממתין. בציפייה להתגלות.

"בדיוק בגלל זה, כשאני מסתכל לפעמים סביבי אני ממש נגעל. למה כל הטיפוסים האלה לא מתאמצים קצת? הם לא מתאמצים, ועוד מתלוננים שהעולם לא הוגן."

הבטתי בנגסווה בתמיהה. "כשאני מסתכל סביב הרושם שלי הוא שאנשים טוחנים את עצמם לאבק מרוב עבודה. אתה חושב שצורת ההסתכלות שלי מוטעית?"

"זה לא נקרא מאמץ אלא סתם עבודה שחורה," קבע נגסווה. "זה לא המאמץ שאני מדבר עליו. המאמץ שאני מדבר עליו פירושו לפעול באופן יותר מכוון ותכליתי."

(הרוקי מורקמי, יער נורווגי, ע' 204)

להכרזה על הפרויקטצמיחהאהוב אותנו

21 תגובות “אין עבודה בזויה; יש "עבודת סטודנטים"”

 1. מה שאיתמר אמר.
  לפני 15 שנים זה היה טיפה יותר קל. העבודות לא היו פחות בזויות, אבל שכר הדירה ושכר הלימוד היו נסבלים יותר.
  הציטוט האחרון מאוד במקום. בתנאים הנוכחיים, אם מישהו מצליח לחיות כאן קצת יותר טוב, יש יסוד סביר לחשוד שהוא מנוול.

 2. מעולה ביותר (את ארבע וחצי שנותי האחרונות ביליתי בעבודת סטודנטיות, שתיארת אותה להפליא).
  חמשהאגורות שלי, אלה שנותרות לבילויים, אני משתדלת להשקיע במקומות בהם לאעושקים את העובדים. נהיה קשה יותר ויותר למצוא אותם, ורובם עסקים משפחתייםקטנים.
  הנה, למשל, נתת לי סיבה מצוינת להחרים את בראוויסימו (זתומרת, חוץ מהעובדה שהגלידה מחורבנת). לרשתות אני לא מתקרבת ממילא.

 3. כתוב נהדר ומעורר מחשבה. כל הכבוד!
  (אמרתי כבר שאני נורא נהנית לקרוא את מה שאת כותבת?)

  - עדיגי (שעובדת בעבודת סטודנטים, מפוארת ומצוחצחת אמנם, אבל עבודת סטודנטים….)

 4. קראתי וחשבתי שלמעשה מה שאת מתארת אינו רק מצבו העגום של הסטודנט הישראלי, אלא מתאר רבים מהשכירים במשק.
  רביםמהסטודנטים מסיימים את לימודיהם ומגלים שהתואר עליו עמלו אינו מבטיח עבודהמתגמלת, שהעצמאות הכלכלית רחוקה משחשבו, שהסיכויי להקים משפחה או לרכושדירה שואף לאפס, ושהשעבוד לשעות עבודה אין סופיות ולבוסים פסיכוטים רקמתחיל.
  וזו אינה רק מנת חלקם של הצעירים. גם יותר ויותר מאלה שחצו את גיל 40 מוצאים עצמם נדחקים באמצע החיים לתחתית הסולם.

 5. אני מודה שאני נוטה דווקא לקחת את דברי המצוטט בסיום כהמלצה שאינה טעונהבנורמות שליליות. כלומר, "לפעול באופן יותר מכוון ותכליתי", שפירושו לכווןגבוה יותר, בחוצפה ובחזירות; כן, חוצפה וחזירות, אבל לא התרפסות וכניעהפרולטריות. "עושה היגיון"?…

 6. את באמת מבצעת סינון מוסרי של מושאי הצריכה שלך? סחתיין, סחתיין. לא חושבתשהייתי עומדת בכך. למעשה, הניסיון גילה שאפילו אחווה בין עובדי שכר רעבלבין עצמם, אינה תופסת: כשאת עובדת כך וכך שעות ביום עם ים לקוחותמעצבנים, ואז מגיעה בעצמך מול דלפק אחר, כלקוחה, גם אותך שונאים וגם אתמתנהגת בצורה מעצבנת. ולא משנה כמה תקטיני את זמן ההתלבטות בין וניל פטלשחור, לבין בננה-תמר.

 7. לא באמת הבנתי מה הקשר (?), אבל אין ספק שהמסמך מטריד. אם כי לא בזווית המאוכזבית. (… למה שאצביע לעבודה?…)

 8. פנאטית אני לא, משתדלת – בהחלט כן.
  ולהיפך- אני מאמינה שעבודתי כשק החבטות הטלפוני של לקוחות גסי רוח אלה ואחריםהפכה אותי ללקוחה מתחשבת הרבה יותר. מצד אחד – אני יודעת כיום יותר טובלעמוד על זכויותי, מצד שני, אני עושה את זה בנעימים וברוח טובה ככל האפשר.


 9. קודם כל חייב להגיד שנהנתי לקרוא.

  כן, הכל נכון…
  אני עובד עכשיו באותה עבודה כמו שעבדתי לפני 5 שנים -לפני התואר והידע הפריפריאלי האחר שצברתיי .-רקב מחשבתי.
  אומנם תחום מעניין – אבל בשביל זה לא הייתי צריך לבזבז 4 + שנים והרבה מאוד שיקלונים..

  הכי מרגיז שאומרים-"היום , תואר 1 כבר לא תופס, צריך תואר 2

  גם אני אוכל באי רצון מופגן את המרור שמפילים עלי לקוחות שונים ,
  אבל לא יכול להתחמק מלהתנהג כמיזנטרופ מושלם כלפי נותני שירות אחרים – חסרי יכולת ורצון ליצירת שיח אנושי
  בעיקר כי אני יודע כמה שטויות יש בין -אני לא יכול – אין אישור- הספק לא יקבל וכו’

  בעבודה שלי עכשיו יש הרבה בני 40 ו50 אפילו עם ידע יותר גדול משלי שמבכיםאת אובדן מתן הקרדיט לבעלי ידע ויכולת ומתן העבודה למי שיעבוד בפחות כסף(כמובן לא בגלל רצון אלא כי ככה הבעל בית משלם)

  השאלה הגדולה אם גם באמסטרדם זה ככה ? או באוסטרליה ?
  ארצות שנראה ששווה להגר אליהם….
  בתאילנד גם את יכולה לחיות כמו מלכה – השאלה האם תרצי לגדל את ילדייך שם ? אני לא…

 10. פוסטים כאלו מרגשים ומעציבים אותי.
  לעבוד בעבודות האלו זה להשלים עם משהו שאסור להשלים איתו.
  אני: סטודנטית מדעי הרוח והאמניות, קפיטליסטית.

  למה הכוונה?
  שגם אם העבודות האלו לא היו עבודות עושק היינו שונאים אותן, גם אם השכר היה מוכפל, והשעות טובות והמעסיקים נחמדים, למכור שירותי הובלה לאמריקאים מעצבנים- זה נורא.
  (כמעט בכל סוגי העבודות, ניסיון יש לי)
  אז הבחורות בגלידריה צודקות, אלו הם תנאי המקום. ואת לא אוהבת את זה. וחשוב מאוד שתתפטרי.

  ובכל זאת יש מה לעשות:
  תרומתי לקהילת האנשים-האינטילגנטים-שלא-חושבים-שמגיע-להם-כסף-על-זה היא במתן שירותים חינם-אין-כסף של עריכת קורות חיים, הכוונה וייעוץ לאיזה סוג עבודה כדאי לפנות, העברת קורות החיים לחברות השמה טובות וחברים שיש להם עוד חברים. ובעיקר, ניסיון לעודד ולהפיח קצת ביטחון בגופה המסכנה הקרויה "סטודנט"

  ואני עם מורקאמי.
  המאמץ הוא לאן מפנים את האנרגיות.

  יעל

 11. עדות אנושית מזעזעת…
  אבל אלו הם החיים של כולנו
  התפטרות היא כמובן לא אופציה כי הרוב המוחלט של מקומות העבודה הם כאלה.
  הגורם – פירוק העבודה המאורגנת וההחלשה המכוונת שלה על ידי הנהגת ההסתדרות. הפתרון? להתארגן במקום העבודה, זה מאמץ ראוי
  workers.org.il

  חשוב לזכור שלעבוד במפעל מכוניות ה"אול אמריקן ג'וב" של החצי השני של המאה ה20 נחשבה עבודה זמנית ובזויה עד גל של התארגנות ושביתות מיליטנטיות בשנות ה-1930 (כן כן בזמן השפל הגדול) ששיפר את תנאי העבודה עד כדי כך שזו הפכה לעבודה קבועה ויציבה שהחזיקה עד לאחרונה את מעמד העובדים והעובדות בארה"ב עם הראש מעל המים.

  http://maavak.org.il/maavak/?article=615

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>