עדכון (22:18)

סוף טוב הכל טוב – לפחות מבחינת נורית הירש, אם לא לקריירה שלי כבלש תרבות.

בועז כהן מעדכן בתגובות ש"לא היה ולא נברא", ולא מדובר בגניבה מאף צד, אלא בגירסת כיסוי איראנית לשיר של אהוד מנור ונורית הירש, מהימים שבטרם היות "השטן הקטן".

.

זה יפה, שגם ישראלים וגם איראנים חולמים איך ישבו בשנה הבאה על המרפסת. נקווה שאכן יהיו ציפורים נודדות לספור, ולא יחידות קרינה רדיואקטיבית.

[אכן, "זה היה יכול להיות סקופ מרעיש, אבל זה לא" ]

אם הייתי תאב רייטינג, הייתי נותן לפוסט הזה כותרת כמו "האם נורית הירש 'קיבלה השראה' מזמר פופ אירני, או ההפך?" אם הייתי בלוגר רציני, הייתי פונה לנורית הירש עצמה ומבקש את תגובתה לדמיון מעורר ההשתאות, שלא לומר לזהות המוחלטת בין הלחן של להיטה הקלאסי בשנה הבאה ומנגינת שיר ישן של זמר פופ אירני בשם Aref . היות שאני לא זה ולא זה, אני זורק את הכפפה לכל מי שירצה לעשות פולו-אפ לסיפור המסקרן הזה. רק אל תשכחו ללנקק קרדיט…

.


העובדות, כפי שהצלחתי ללקט בכמה דקות של תחקיר: השיר "בשנה הבאה" יצא לראשונה על גבי תקליטון (איזו מילה מרנינה) של אילנית בשנת 1970. על הזמר Aref (עארֶף? ) מצאתי רק מה שכתוב עליו בדף המידע של Last.fm : יליד 1941, חלוץ עטור הצלחה של פופ רומנטי באירן בשנות השישים. מה שנותן לו לכאורה פוֹר קטן על נורית הירש. את תאריך היציאה המדויק של השיר המדובר, Koochooloo, לא הצלחתי למצוא; בשביל זה צריך כנראה מישהו שדובר אירנית פרסית.


הנה קטע מתוך השיר

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

[ותודה לחנן כהן].


באותו תחקיר שטחי לא הצלחתי למצוא שום התייחסות לשיר הזה באינטרנט העברי, כך שאולי אפילו מדובר בסוג של סקופ.

.


.

ואיך בכלל הגעתי לשיר הזה? הכל בזכות צוּגה, שאמאן וחוקר מוזיקלי בלתי נלאה, שגילה את נפלאות Last.fm (הם מתכוונים להתחיל לגבות תשלום; אני מתכוון לשלם, אם רק אצליח לפתוח חשבון פיי-פל) ויצא boldly למקומות מוזיקליים שאיש לא היה בהם מעולם.

.

אז עכשיו הוא נדלק על מוזיקה אירנית, וגם אני יצאתי לתור אותה בעקבותיו, אחרי שהשמיע לי את הקטע המפעים הזה:

.

.


.

(שמתם לב איזה ביזור משימות הצעתי בפוסט הזה? זה בהשראת המאמר המרתק הזה, שהצליח לעורר אפילו "מתבודד" נטול פייסבוק-טוויטר-סלולרי כמוני למחשבה נוספת. ושוב הפרחים לקולקטיב, מעיין בלתי נדלה של פרספקטיבות.)

.

[20 תגובות, ביניהן העדכון המוסמך של בועז כהן, נפלו בדרך; לקריאה בחלון חדש]

.