כמה טוב שיש בעולם נשים שלא מפחדות להגיד מה שהן חושבות:

.

איריס  בתאריך 1/20/2007 6:49:40 AM

קצת מאכזב

תביא איזה סיקור חיובי של הבלוג שלי, לא בתור מעבד תמלילים, וממציאת ביטויים, משהו שיווקי שיקפיץ את הרייטינג כמו שצריך. אל תעשה חצי עבודה. תשמיץ, תברך, תכתוב פוסט שלם, תעשה משהו מעשי מרמיט.
צא גבר, במובן החיובי של זה :-)

.

Well, a man's gotta do what a man's gotta do

.

.

אני אוהב לקרוא את הבלוג של איריס יער אדלבאום, Splinters – שבבים. אני מעריך את ההומניזם הלא-מתפשר שלה, את התעוזה להתבטא בלי לדפוק חשבון ואת הכישרון לשזור מילים וליצוק משמעויות, שאני מגלה יותר ויותר עד כמה אני מתקשה אתו.

.

את הנזיפה ממנה קיבלתי, ובצדק, על שימוש קופירייטרי ומנותק מההקשר שעשיתי במשפט לא יצאתי בשלום – יצאתי גבר, מתוך טקסט שכתבה בדם לבה על הרעות החולות של המאצ'ואיזם הישראלי.

.

ועוד עשיתי את זה תוך כדי ההתנסות הנלהבת שלי במאצ'ואיזם ובהטחת בוץ אינטר-בלוגרית.

התנסות שהיתה מיותרת בעליל, בדיעבד. אין מה לעשות, לכלוך נדבק.

Bad mojo, man

.

בכל אופן, הקריאה של איריס לעשות משהו מעשי ולצאת גבר, במובן החיובי של המילה, הניעה אותי להזיז ת'תחת סוף-סוף ולתרגם קטע קצר ופשוט של אליסטר קראולי שמזדמזם לי בראש כבר הרבה זמן, בעיקר מאז המקרה של שי דרומי – ואף להרהיב עוז ולנסות לכתוב משהו על האיש ותורתו.


אז קבלו את "ספר עֹז" (Liber Oz ):

.

אין אלוהים מלבד האדם

.

1.

לאדם נתונה הזכות לחיות לפי חֻקוֹ –

לחיות כדרכו לפי רצונו;

לעבוד כרצונו

לשחק כרצונו;

לנוח כרצונו;

למות במועד ובאופן שברצונו.

.

2.

לאדם נתונה הזכות לאכול כרצונו;

לשתות כרצונו;

להתגורר היכן שברצונו;

לנוע כרצונו על פני האדמה.

.

3.

לאדם נתונה הזכות לחשוב כרצונו;

לדבר כרצונו;

לכתוב כרצונו;

לרשום, לצייר, לפסל, לחרוט, לעצב, לבנות כרצונו;

להתלבש כרצונו.

.

4.

לאדם נתונה הזכות לאהוב כרצונו: -

"טלו מהאהבה כמידת צורככם ורצונכם לפי רצונכם,

בזמן, במקום ועם מי שברצונכם." (ספר אל. I . 51)

.

5.

לאדם נתונה הזכות להרוג את אלה המאיימים על זכויות אלה.

.

.

הפואמה הקצרה הזאת, שנראית כמו הגרסה האנרכיסטית ל"שירת הסטיקר", היא מניפסט פשטני במתכוון – "תוכנית-האב של המסדר שלי במילים בנות הברה אחת", כדברי המחבר (במקור האנגלי זה אכן כך). התגובה המתבקשת היא כמובן, "וואללה יופי, כל אחד יעשה מה שבא לו ויירה במי שיפריע לו. אחלה אוטופיה. מה הוא לקח הקראולי הזה?" [שלא תדעו.]

.

אבל כשאליסטר קראולי (1875-1947) דיבר על "רצון" הוא לא התכוון לגחמות, סיפוקים מיידיים ופיצויים על עכבות. לפני שמתחילים לזיין כל מה שזז, לירות בשוטרים או אפילו לבלוס שומן טראנס ולראות כדורגל ישראלי, חו"ח, כל אדם ואדם צריך צריך להחליט בשביל עצמו "מה אני רוצה באמת".

.

זה מה שנקרא True Will , אבן-היסוד של תורת קראולי, מונח שאפשר לתרגם אולי כ'ייעוד' או 'העצמי האמיתי'.

(והנה קראולי עצמו מפרש ומהגג על הפואמה, מסביר את משמעות השם עֹז ומשתעשע בגימטריה, ואז שוקע בהרצאה ארכנית כדרכו. כדרכי.)

.

למעשה, ליבר עֹז הוא הרחבה של עיקר-האמונה בתורה הרוחנית/מוסרית שהגה קראולי, שנקראה THELEMA ('רצון' ביוונית):

Do what thou wilt shall be the whole of the Law

.

הצירוף הארכאי thou wilt לא נועד רק לשוות לדֵיבר הזה נופך מקראי, אלא גם להדגיש את הפנייה בלשון יחיד, בניגוד לyou will שיכול להתייחס גם לגוף שני רבים. לפי קראולי, הרצון האמיתי של כל אדם ייחודי ושונה, אבל אף גבר או אישה לא מגיעים לגיל הבחירה כשהם "מחוברים" לרצון האמיתי שלהם, בגלל כל הדוֹגמוֹת, הנוירוזות וההסחות שאין צורך להכביר עליהן מילים. גילוי הרצון האמיתי, אליבא דקראולי, כרוך בהרבה עבודה, עבודה קשה.

וזאת "העבודה הגדולה" (The Great Work ), שם נרדף למאגיה.

.

שכחו רגע מכל הקשקושים על אלים מצריים ושדים, ועל הצ'יפים העלומים (The Secret Chiefs ) שאולי נמצאים בבטן האדמה ואולי בלא-מודע הקולקטיבי. במהות, מתחת לכל הקליפות, המאגיה של קראולי (הוא קרא לזה Magick , להבדיל מהmagic של השרלטנים) היא לא יותר ולא פחות מאשר

שינוי המוח הפרטי בהתאם לרצון האמיתי.

Brain-Change-Willed

.

וזה מיד מחבר אותי לפוסט המרתק של אסף פדרמן, הגולה הרוחני, על הממצאים החדשים בנוגע ליכולת של המוח לשנות את עצמו באמצעות למידה, שנבדקה בין השאר אצל נזירים בודהיסטים. (הקשר בין קראולי לבודהיזם הטנטרי לא מקרי, ועל כך בהרחבה בפוסט הבא.) מאגיה היא כוח המחשבה.

.

הנה דוגמה לשינוי בעקבות למידה ממושכת: כשאני חוזר ואומר לעצמי "אני אפס", אני מטיל על עצמי כישוף מזיק. כולם לעשות חמסה לבן ארצי.

.

אם הניחוח הניו-אייג'י של התובנה הזאת מעורר בחילה, זה בגלל שהניו-אייג' ה"פופולרי", כמו כל דת שהסתאבה, מוותר לחסידיו על העבודה ומוכר להם את האשליה שהם כבר מחוברים לרצון האמיתי שלהם, שהוא לגמרי במקרה הרצון של הגורו.

.

כמו אצל הבודהיסטים, גם אצל קראולי ההכרה ברצון האמיתי דוחפת בהכרח – מעצם טבעו של הרצון הזה – לצמיחה, חיים והרמוניה עם היקום. נטיות פוגעניות כמו רוע, אכזריות, קנאה ושאר החטאים שבין אדם לחברו הם אך ורק ביטויים של אובדן הדרך היחידה במינה של כל אדם ואדם.

.

ההסחות האלה מונעות מאתנו לראות ש"כל איש ואישה – כוכב".

Every Man and Every Woman is A Star

.

לאור זאת, הרצון האמיתי חייב להוליד חמלה אהבה.

Love is the Law, Love under Will

.

למען הסדר הטוב יש לציין שקראולי לא סלד מאהבה קשוחה. בכל זאת חניך פנימייה בריטית.

.

.

ובנימה אופטימית זו אחתום את המגילה לפני שתצא משליטה.

בפרק הבא תתואר (אולי) דמותו האקסצנטרית והשנויה במחלוקת של קראולי, ההתנגדויות העזות שהוא מעורר והמורשת שהשאיר אחריו.

.

[קדימון לחובבי האזוטריה הקשה בלבד: שלושת המשפטים המצוטטים לעיל, האמיתות הנאצלות של קראולי, לקוחים מתוך "ספר אל" (Liber Al ), שהוא הגרסה של קראולי לתורת משה מסיני, הבשורה או ההארה. לדבריו, הטקסט הזה הוכתב לו בקהיר, 1904, על ידי שֶד בשם אייוואז - שהגיע מהספֵרה האסטרלית או מהתת-מודע, תלוי באיזה מצב רוח תפסתם את הדוד אָל. מבחינתו, ההתגלות הזאת בישרה את ייסוד THELEMA ואת לידת העידן החדש. "ספר אל" מחולק לשלושה פרקים: הראשון הוא דבר אֶלת האהבה, השני והשלישי נאום אל המלחמה. הטרגדיה של העידן החדש היא אולי שהנגזרת של אלה שהבינו את החלק שלה ואלה שהבינו את החלק שלו היא קבוצה ריקה. אתם מוזמנים לקרוא ולשפוט בעצמכם.

תאגיד מרמיט מתנער מכל אחריות לכל מה שעלול לקרות לכם בעקבות קריאת הטקסט הזה.]

Proceed to Liber Al vel Legis

.

.

[אני מתנצל על גדלי הפונטים השערורייתיים. לא מצליח להשתלט על ההעברה מוורד.]

.