שאלות נפוצות

מה זה המקום הזה? מגזין תרבות. אם ישאלו את איתמר שאלתיאל מהי תרבות, הוא ודאי יאמר שזהו כל דבר שאפשר לבחון את התפקודים המבניים שלו. אם תשאלו את מיטל שרון מהי תרבות, היא ודאי תאמר שכל דבר שאפשר לבחון את יחסי הכוחות בו. זהו, אם כן, מגזין על יחסי כוחות ומבנים.

זה רק אתם? אנחנו, מיטל ואיתמר, המפעילים של מגזין התרבות, יעני אב הבית. אבל אנחנו לא העורכים – כל מי שרוצה לכתוב מוזמן מאד לעשות זאת, ויש סיכוי טוב שנעלה זאת. וכמובן שאנחנו לא הכותבים היחידים. בבר הימני בעמוד הראשי אפשר למצוא את רשימת כל הכותבים וכל הדברים שכתבו אצלנו.

איך הכל התחיל? בערך בחודש פברואר 2005 קראה מיטל כתבה על/עם מנחם בן/פרי (הפרטים המדוייקים אינם עמנו עוד), באה לנענע והראתה אותה לאיתמר. שניהם הלכו לעשן סיגריה ולהתעצבן עליה ביחד. ואז מיטל אמרה: היי, אנחנו צריכים לעשות מקום שיהיה נקי ממנחמים. לא חשבה שייצא מזה משהו, כמובן. אבל איתמר אמר: את תפתחי את הבלוג ואני אעשה את העיצוב לכותרת. וכך היה. מאז, אף אחד מאיתנו לא בנענע, איתמר הפסיק לעשן ונכתבו יותר ממאה וחמישים פוסטים.

איפה כדאי להתחיל? אפשר להתחיל במניפסט שבו מסביר איתמר את מסגרת הכתיבה בבלוג, ומייד מנפץ אותה. אפשר גם להתחיל בפרוייקטים שונים שעשינו לאורך השנתיים האחרונות, וזכו להרבה אהבה, כמו תחרות הסיפור הקצר או פרוייקט העבודה.

מה הקשר בין מדוזות לתרבות? יום אחד בשנת 2005 החליטו בנענע לעשות פרוייקט מדוזות. גייסו את כל עורכי הערוצים ואת כל הכותבים ואמרו להם: צריך פרוייקט מדוזות. ברור לכל בר דעת כי המדוזות, על אף צבעיהן המרהיבים והגועל שהן מעוררות, אינן ראויות לפרוייקט עיתונאי מקיף שכזה. אבל הימים היו ימי הקיץ, חומרים לכתיבה לא היו וזונות תוכן היו גם היו. וכך יצא פרוייקט המדוזות לדרך. פשוט, כי היו צריכים קליקים. ומאז הפך פרוייקט המדוזות של נענע למשל: כל דבר שנעשה אך ורק לשם הגידול בכניסות מכונה פרוייקט המדוזות.

אז מה אתם רוצים, בעצם מה זאת אומרת? לשנות את העולם. אנחנו רוצים ליצור מקום שבו אפשר לדבר על תרבות באופן שאינו תלוי בשיקולי "מה לוהט", "מה חשוב", "מה מביא רייטינג", "מה מעניין את הקוראים שלנו", "מה ראוי לכתיבה". אנחנו רוצים ליצור מקום שבו אפשר לחשוב בפומבי. ואנחנו גם נצליח.

גם אני רוצה! המייל שלנו יושב בג'ימייל, וקוראים אותו hemeitster. שלחו ואם זה סבבה, אז יהיה טוב.

2 תגובות “שאלות נפוצות”

סגור לתגובות.

מגזין תרבות רב משתתפים, שעוסק בספרות, מיאוס, מבנים ויחסי כוחות. ובעוד קצת, בעצם.