עוד חוזר הניגון: מעצרים פוליטים בבלעין

1.

לפני כמה שבועות שאל אותי אחד מחבריי על ההפגנות בבלעין. מדוע ממשיכים להפגין שם? האם בג"צ לא קבע כבר שיש לפרק את הגדר?

אכן, בית המשפט הישראלי הכיר למעשה בכך שתוואי הגדר סמוך לבלעין נועד להשתלט על אדמות הכפר לטובת הרחבת ההתנחלות הסמוכה, מודיעין עילית. בפסיקתו הורה בג"צ למדינה לפרק את הגדר הנוכחית ולהציע תוואי חלופי.

זה היה בספטמבר 2007. הפגנת הענק שנערכה לאחר מכן בבלעין לרגל "הניצחון" בבג"צ הייתה אמנם עליזה ואופטימית, אבל לא פחות מכך זהירה. יודע צדיק נפש בהמתו, וכמעט שנתיים לאחר פסיקתו של בית המשפט הגבוה לצדק, לא חתיכת ברזל ולא קצה חוט תיל פורקו מהגדר בבלעין, שעדיין עומדת על תילה, מאיימת ומפותלת. רק בשבוע שעבר שוב שוב מתח בית המשפט ביקורת על התנהלות המדינה, שלא קיימה את פסק הדין.

אלא שהתנהלות המדינה ביחס למקרה של בלעין אינה מסתכמת באי פירוק הגדר, או בהקפאת המצב כפי שהוא. המחאה בבלעין ממשיכה כנראה לעצבן נורא את הצבא, שפתח בחודשים האחרונים במערכה מחודשת לדיכוי ההפגנות במקום. אחרי שבאפריל  הרגו החיילים את באסם אבו רחמה, ואחרי שירי הגז המדמיע על ההפגנות הוגבר לעוצמות חדשות, המילה האחרונה כעת היא גל מעצרים פוליטים נגד תושבי הכפר המשתתפים ומנהיגים את ההפגנות.

הפלישות הליליות הנוכחיות החלו לפני כחודש וחצי. פלישות כאלו כוללות בדרך כלל כניסה של כוחות צבא לכפר באמצע הלילה, ירי באוויר והשלכת רימוני הלם או גז, סריקות בבתים ומעצרים. כעשרים בני אדם נעצרו בגל הנוכחי, ביניהם כמה ממנהיגי ההפגנות. רוב העצורים מואשמים בזריקות אבנים.

בפלישה לילית שנערכה ב-3.8 עצרו החיילים שבעה בני אדם, ביניהם מוחמד חטיב, איש הוועדה העממית של הכפר ואחד מהמנהיגים הכריזמטים והמבריקים של ההפגנות נגד הגדר בבילעין. אחד מהעצורים שוחרר בנתיים, אך חמישה אחרים יואשמו כנראה בזריקת אבנים, ואילו מוחמד חטיב יואשם בהסתה לזריקת אבנים. השבוע תבקש המדינה מבית המשפט להאריך את מעצרם של תושבי הכפר עד סיום המשפט, צעד שבגינו הם עלולים למצוא את עצמם כלואים לחודשים רבים.

כל מי שמכיר את מוחמד חטיב יודע שהאשמות נגדו מופרכות. מדובר באדם מתון ולא אלים, שחטאו היחידי הוא בכך שלא הסכים להוריד את הראש בפני הדיכוי הישראלי בכפרו, אלא בחר להקדיש את השנים האחרונות להובלת מחאה נחושה ויצירתית נגד האפרטהייד. מעצרו של מוחמד ומעצרם של תושבי הכפר האחרים הם מעצרים פוליטיים שנועדו להשיג דבר אחד: לדכא את ההפגנות של תושבי בלעין נגד גזל אדמותיהם. ביום שישי הקרוב, ה-14.8, תערך בבלעין הפגנת ענק במחאה על גל המעצרים הנוכחי ועל העוול המתמשך, גדר ההפרדה.

2.

בכל בוקר, בין השעה חמש לשש, מצפצף לו ביפר במערכות אתרי החדשות האינטרנטים. השכם בבוקר, בכל בוקר, מסכם דובר צה"ל את הקציר: כך וכך "מבוקשים" עצרו חיילינו הלילה.

באמת שאין כמו להתעורר מוקדם בבוקר. היום למשל יכלו משכימי ומשכימות הקום שבינינו, אגב שתיית הקפה ושפשוף העיניים, להתעדכן בוויינטבוואלה או בנענע על ששת ה"מבוקשים" הפלסטינים שנעצרו בגדה המערבית. כמו בכל בוקר, גם היום המבזקים לא מלמדים הרבה: אנחנו לומדים שנעצרו "מבוקשים"; אנחנו לומדים שארבעה מהם נעצרו בכפרים באזור ג'נין; אנחנו לומדים שכולם "הועברו לחקירת כוחות הביטחון".

מי שעוקב אחר הדיווחים הללו יודע כי מדובר בשגרה. גם בשעה שעיתונאים ומפריחי סיסמאות שונים מלהגים על השיפור באיכות החיים בגדה או על הערים הפלסטיניות המשגשגות, שגרת המעצרים והפלישות הליליות של הכיבוש נמשכת. בכל לילה פולשים כוחות הצבא ליישובים פלסטינים, מתדפקים על דלתות ועוצרים פלסטינים, שבכל בוקר זוכים באתרי האינטרנט ובתחנות הרדיו לכינוי הנהדר "מבוקשים". לפי הדיווחים של ויינט (בספירה שאפשר לערוך כאן), מאז תחילת אוגוסט, כלומר רק בעשרת הימים האחרונים, נעצרו בגדה המערבית 39 "מבוקשים".

והנה מה שנכתב בוויינט ביום שני לפני שבוע, בשעה 6:02 בבוקר, פחות משעות ספורות לאחר שמוחמד חטיב ושישה תושבי בילעין נוספים נעצרו:

צה"ל עצר הלילה 14 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון

פורסם 03.08.09, 06:02

כוחות צה"ל עצרו הלילה 14 מבוקשים פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון. באזור קלקיליה נעצרו שלושה מבוקשים, באזור שכם נעצרו שלושה מבוקשים, באזור רמאללה ארבעה, באוזר בית לחם שלושה, ובאזור חברון מבוקש אחד.

כל העצורים הועברו לחקירת כוחות הביטחון.


3 תגובות לפוסט "עוד חוזר הניגון: מעצרים פוליטים בבלעין"

 1. מאת עידן:

  "מפריכי ססמאות" זה טוב… אם הייתי פותח בלוג היום, זה היה שמו.

  התכוונת "מפריחי ססמאות", כמובן. תראה מה שאות אחת עושה.

 2. מאת ר:

  השם מודיעין עילית נועד ליצור אשליה של חיבור בין ההתנחלות קריית ספר והעיר מודיעין שנמצאת מעברו השני של הקו הירוק.

 3. מאת אחת העם:

  שבג"צ פוסק פסיקה חד-משמעית, והמדינה אינה מחויבת לו?
  האם יש איזשהו משפטן שיכול להסביר את זה, האם בג"צ אינו יכול לכפות על המדינה אכיפת החוק?
  למשל להכניס לכלא את שר הביטחון?

כתיבת תגובה