תגובת הצבא להשחתת השדות: אלימות קשה בפיקוחו של מח"ט כפיר

כך ייעשה למי שעקרו את מטעיו, ולמי שינסה לעזור לו

בשבוע שעבר מתנחלים עקרו ושרפו יותר מ-120 עצי זית וגפנים השייכים לחקלאי חירבת ספא. כתבתי על כך ברשימה קודמת. בדיעבד מסתבר, שיומיים או שלושה קודם לכן, שיגר ארגון "יש דין" מכתב בהול אל מפקדי צה"ל בגדה, ובו דרש מהם לפעול באופן מיידי כדי להגן על אדמותיהם של תושבי הכפר. פרט לתיעוד המצולם של המתנחלים בעודם מיידים אבנים ותוקפים את החקלאים תוך כדי התעלמות החיילים הנוכחים במקום,  לידי "יש דין" הגיעו עדויות נוספות על מתנחלים מבת-עין שאיימו לשרוף את שדותיהם של תושבי הכפר.

תגובת הצבא להשחתת השדות לא איחרה לבוא. אתמול הורגשה הסלמה בוטה באלימות החיילים והשוטרים כלפי החקלאים הפלסטינים וכלפינו, פעילים ישראלים ובינלאומיים שלבקשת תושבי הכפר הגיעו למקום כדי ללוות את החקלאים לשדות שהושחתו.

בניגוד לשבתות הקודמות, הצבא הפעם כלל לא נתן להתקרב לשטח. כוחות צה"ל ומג"ב המתינו כבר ביציאה מן הכפר, כקילומטר לפני השדות. הם הכריזו על שטח צבאי סגור והחלו לתקוף ולעצור פעילים, תוך שהם כובלים את ידיהם מאחורי הגב באזיקוני פלסטיק. אנשים הוכו בברוטאליות, הוטחו על הרכבים המשוריינים והוטלו או נגררו בכוח על הקרקע (לתהליך זה קוראים במשטרה ובתקשורת, בפשטות, "עוכבו לחקירה"). אז החלו החיילים והשוטרים לדחוף בכוח את שאר הפעילים לכיוון הכפר, תוך שהם מכים, מקללים ועוצרים פעילים נוספים (כאן אפשר לראות את מה שהתרחש, והיו גם דיווחים באמצעי התקשורת כאן , וכאן וכאן).

(אקטיבסטילס)

אחד הפלסטינים צועק לחיילים בעברית שאין להם זכות להיות כאן. שוטר מג"ב עם תג שם מכוסה, אשר במקומו בולט מגן דוד שצוייר על גבי השכפ"צ מתקרב אליו: "תגיד לי עוד משהו, ואני שובר לך את היד"

החיילים דוחפים לכיוון הכפר. שניים מהם מסננים שיר פמיניסטי קטן: "סעו יא זונות, סעו יא שרמוטות, כולכם זונות, כולכם שרמוטות"

חיילים תופסים את אחד מהפעילים הישראלים, גוררים אותו על הקרקע וכובלים אותו, לאחר שאמר להם שהם מכים אנשים ללא כל סיבה.

ראשו של פעיל אחר, שהוטל בכוח על הקרקע, מחטיא בכמה סנטימטרים את פגוש המתכת של הג'יפ הצבאי.

החיילים לא מרוצים מהתקדמותו של אחד הפלסטינים במעלה השביל. הם מתנפלים עליו מאחור ומפילים אותו על הקרקע. אני נדחף הצידה ולא רואה מה הם עושים לו. כמה רגעים אחר כך אני רואה אותו מתפתל מכאבים. רגלו שבורה.

אבל החיילים לא הסתפקו במעצרים, במכות ובמניעת הגישה לשדות. כוחות רגליים וממונעים פלשו לתוך הכפר עצמו, ודאגו לגרש את הפעילים הישראלים מתוכו. איימו עלינו שאם לא נסתלק מן המקום בתוך דקות יגררו את המכוניות שבהן הגענו. בשלב זה, שכבר היה ברור לגמרי שמבחינת הצבא שם המשחק היום הוא להראות מי בעל הבית, עצרו לפחות עוד עשרה פעילים. בסך הכל נעצרו 26 פעילים.

התנהלות זו לא הייתה פרי גחמתם של שוטרי מג"ב או של הקצינים הזוטרים שנכחו במקום. במשך חלק גדול מהזמן נכח בשטח מפקד חטיבת כפיר, אלוף משנה איתי וירוב. בשבועות האחרונים התפרסם וירוב בעקבות עדות שנתן במשפט על התעללות בפלסטינים של אחד מפקודיו. בעדות זו, וירוב אישר למעשה הפעלת אלימות כלפי נחקרים. בעקבות עדותו, ננזף על ידי אלוף פיקוד המרכז גד שמני. רק השבוע עתר ארגון "יש דין" לבג"צ במטרה להשעות את וירוב מתפקידו.

ישראלים רבים מסרבים להאמין להיגיון שבו פועל הכיבוש. "איך זה יכול להיות שהחיילים והשוטרים מענישים את הפלסטינים, אם המתנחלים הם אלו ששורפים את שדותיהם?"; "מה, כל החיילים סדיסטים? זה לא הגיוני"; "אבל למה הם הגיבו כך, זרקו עליהם אבנים?"; "אבל כתוב בעיתון שיש הקלות במחסומים ושאובמה נשא נאום נהדר והוא לוחץ"; "איך זה יכול להיות??".

האמונה בעולם דמוקרטי-חוקי-מוסרי כל כך חזקה, עד שגם כאלו שמכירים את הנתונים והסיפורים חווים הלם בפעמים הראשונות שרואים במו עיניהם, ולעיתים גם מרגישים, כיצד מה שהחיילים והשוטרים עושים בפועל, בשטח, מנוגד ניגוד גמור לעקרונות המוסריים הבסיסים ביותר, ולעיתים גם לחוק (בג"ץ למשל קבע כבר ב-2006, שאסור למנוע מחקלאים פלסטינים להגיע לאדמותיהם באמצעות צו שטח צבאי סגור, ובמיוחד אם הסיבה להרחקתם היא התנכלות של מתנחלים אליהם). קשה להאמין שבסופו של דבר ההיגיון שמכתיב את מה שקורה הוא ההיגיון הוותיק והמפורסם של המקלות: אלותיהם של המג"בניקים והחיילים.

לקראת סיום הרשימה, הנה עדותו של אחד מהפעילים שנעצרו על מה שהתרחש בג'יפ, בדרך לתחנת המשטרה:

לפני שהכניסו אותנו לג'יפ שני מגבניקים זרקו אותנו על האבנים והרביצו לנו. אחר כך היינו שלושה עצורים בג'יפ. הידיים שלנו היו אזוקות מאחורי הגב באזיקוני פלסטיק. המגבניק עם הציור של המגן דוד על השכפ"צ ישב ליד הנהג. לפני שהתחלנו לנסוע המגבניק הזה נתן אגרוף בעין לאחד מאיתנו. במהלך הנסיעה, הדלת האחורית של הג'יפ נפתחה כתוצאה מהקפיצות בדרך. המגבניק חשב שאנחנו ניסינו לפתוח אותה. הנהג עצר את הג'יפ. הם ירדו ממנו וניגשו לדלת האחורית. המגבניק הוציא אלה ודחף אותה בבטן של זה שחטף את האגרוף קודם לכן. צעקנו עליו שיפסיק ואז הוא היכה עם האלה אותי ואת העצור השלישי. הוא נתן לנו מכות בבטן ובראש.


[בתמונה זו שצילמתי רואים את השוטר שעל פי עדותם של שלושת הפעילים, היכה אותם באגרופו ובאלתו, שעה שהיו עצורים וכבולים בג'יפ. זהו אותו שוטר ששמעתי בעצמי מאיים על אחד הפלסטינים שאם ימשיך לדבר אליו הוא ישבור את ידו. יתכן ששמו הוא אורון]

ולסיום נימה אופטימית: לאחר שבועות שהגישה נמנעה מהם, הצליחו היום מספר חקלאים מחירבת ספא להגיע למטע השזיפים שלהם ולעבוד שם, מבלי שגורשו על ידי החיילים. הימים והשבועות הבאים יגידו האם אכן מדובר בשינוי של ממש בהתנהלות הצבא במקום, או פשוט במהלך זמני שנועד לטשטש את האלימות ושיתוף הפעולה עם המתנחלים העבריינים מהשבועות האחרונים.

10 תגובות לפוסט "תגובת הצבא להשחתת השדות: אלימות קשה בפיקוחו של מח"ט כפיר"

 1. מאת פו:

  איני אמיץ וחזק כמוכם, אם כי אני מנסה להתחזק לאט לאט

  המשיכו לזעוק, יש שומעים

 2. הפצתי הלאה את הטקסט.

 3. מאת ינאי:

  ראיתי עכשיו שהעלו לרשת וידאו מקיף יותר של המעצרים, ובו רואים גם את וירוב. לטובת הקוראים, עדכנתי את הלינק גם ברשימה למעלה.
  זה הלינק לוידאו:
  http://www.youtube.com/watch?v=8PUpmUMG_pA

 4. מאת קים:

  כל הכבוד על ההתמדה בדיווח- זה דבר מתיש ושוחק

 5. מאת שלומי:

  צריך גם לשרוף למתנחלים את השדות והגבעות

 6. מאת אסתי:

  איך הצבא מנע מחקלאים פלסטינאים ומתנדבים ישראלים להגיע לעבד את החלקות שלהם, וכל זה כדי למנוע עימות עם המתנחלים והתפוצצתי
  אבל עכשיו לראות את סרטון הוידיאו הזה…
  נורא.
  אחר כך יצרחו כל הטוקבקיסטים על הפגנות אלימות. ואיפה התקשורת כשצריכים אותה? אותה תקשורת עלאק שמאלנית?

  כל הכבוד לכם. על ההתמדה ועל המסירות. אני לא מצליחה להביא את עצמי לחזור למקומות האלו ולעשות משהו. בגללי ובגלל שכמוני העסק הזה ממשיך במלוא כיעורו

 7. מאת אריאל:

  i simply love it, when the idf is described as a bunch of sadistic apes who hurt and humiliate palestinians. im sure the palestinians who headed to their lands were peaceful and polite. im sure non of them did anything to raise suspicion. every soldier who joins the idf simply wants to torment them. i and every one i know who served and still serve in the idf act with a clear conscious. if theres the slightest chance that from that village a suicide bomber might try to penetrate israel, and some crops would dry- out, so be it. i salute our men and women wearing the uniform and alowing me to go to work feeling safe.

 8. מאת עוז:

  מספיק לכתוב בעברית, די. הישראלים לא שומעים אותכם ולא רואים אותכם. תתחילו לכתוב רק באנגלית. תוציאו את הכביסה המלוכלכת החוצה. אין מנוס מחרם על ישראל, וזה יבוא רק כשהעולם ידע באמת מה עושה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון…
  (אם כי אני חייב להסתייג מדברי עצמי, בעקבות שתיקת העולם לנוכח המאורעות באירן…)

 9. שכן המעשים מוכרים וידועים ואינם חדשים.
  הצדק ינצח? וכבוד האדם?

 10. מאת אסתי:

  זה שהציבור הישראלי לא רוצה לשמוע או לדעת, זו עדיין לא סיבה שלא לחזור ולהראות לו ולהשמיע לו ולכתוב לו שוב ושוב עד שתפקח את עיניה…

כתיבת תגובה