אודות

19 תגובות

"לא הדברים הגדולים הם שחשובים, אלא היומיום תחת הרודנות, שהוא יישכח. אלף עקיצות יתוש גרועות ממכה אחת על הראש. אני מתבונן בעקיצות היתוש, רושם אותן…" (ויקטור קלמפרר)

ב-16 במאי, 2010, אסר משרד הפנים על הבלשן נועם חומסקי להיכנס לתחומי מדינת ישראל. חלק מאתנו נדהמו. אחרים לא. ישראל אוהבת לטעון שהיא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. אנחנו כאן כדי לעקוב אחר קריסתה.

אנו נשתדל להפוך לארכיון כתבות שיתעדו את התדרדרותה המהירה של ישראל, ממצב זכויות האדם בשטחים ועד לאלימות המשטרתית בישראל עצמה, אנחנו נתעד.

השאלה המתבקשת היא אלו כתבות יכנסו הנה. קשה להשיב על כך. יתכן כי חלק מהאירועים שעליהם אנו מדווחים הם מוצדקים. יתכן שבפני עצמם, הם אינם צעד נוסף בדרך להתפוררותה של הדמוקרטיה הישראלית. אבל האירועים עצמם אינם המדרון, הם רק נקודות הציון בו. כל אירוע ניתן להצדיק. כל אירוע הוא מורכב, רב פנים וסתירות. אבל מכלול האירועים הללו, הקצב המתיש שבו הם מתעדכנים ונקברים תחת אירועים חדשים, את זה קשה יותר לנמק.

וכך גם צריך לקרוא את הבלוג הזה. לחצו על אחת הקטגוריות וראו. במעט הזמן שבו הבלוג הזה קיים, הוא התעדכן כמעט כל יום, לפחות פעם אחת ביום. לחצו על "צבא וביטחון" או "פוליטי", ואולי תוכלו להבין קצת ממה שחשים אלו שחרדים לגורלה של הדמוקרטיה הישראלית.

איתמר שאלתיאל

האנשים שעובדים על המדרון

עורכים: איתמר שאלתיאל, אור ברקת, נתאי פרץ, רועי רוטמן
מתרגמים: נילי אורן, יעל דוד, מיכאל ספיר

נ.ב.

אנו זקוקים לכל עזרה שתוכלו לתת. אם בא לכם לסייע, אנא פנו ל- itamarshaaltiel בג'ימייל. אם ברצונכם לשלוח לנו כתבה, אתם מוזמנים לעשות זאת באמצעות טופס צור-קשר זה:

(נדרש)
(נדרש)

 
שתפו אותנו:
 • Twitter
 • Facebook
 • Digg
 • Reddit
 • email

נכתב על ידי admin

16 מאי, 2010 ב 8:28 am

פורסם ב19 תגובות ל'אודות'

הרשמו לתגובות ב-RSS או טרקבקים ל 'אודות'.

 1. לא ייאמן כמה מהירה ההידרדרות. הבלוג הזה נפתח ממש לא מזמן ושמו נראה לי מתאים לתוכנו; בימים האחרונים אני חושב שהשם "נפילה חופשית" מתאים הרבה יותר :-\

  אורן

  4 יוני, 2010 ב7:38

 2. חושב לתרגם הכל לאנגלית!

  זהר איתן

  30 יולי, 2010 ב0:43

 3. חושב=חשוב

  זהר איתן

  30 יולי, 2010 ב0:44

 4. בהחלט נפילה חופשית…
  כמות השקרים והאלימות של השמאל הרדיקלי חוצה גבולות.
  מה שלא הצליח בדרך דמוקרטית (הניסיון הנואל לכפות על העם את הסכמי אוסלו הנוראיים) ולכבוש את הסקטור התקשורתי/משפטי במדינת ישראל, הופך ךאלימות וטרור תקשורתי.
  כן…השמאל הנאור משתמש בשיטות של עונשים קולקטיביים (חרם על מוצרים, סחורות, תרבות ואקדמיה בישראל), אלימות, טרור (וסיוע לטרור), תמיכה באויבים (כן..בארה"ב ובבריטניה זה נחשב בגידה) ובעיקר..בהפצת שקרים..על גבי שקרים (מוזר שעד היום לא נחשף אפילו חייל אחד שטוען לפשעי מלחמה שארגון שוברים שתיקה טוען שיש לו עדויות של חיילים וחיילות בנושא).
  מי היה מאמין..ברוך מרזל ויהונתן שפירא מובילים את המדינה לאותו תהום נשייה….יישר כוח!!!

  יושר צדק

  30 יולי, 2010 ב3:55

 5. מכל ההבל שפיזרת, אתייחס לנקודה אחת – חפש בבלוג זה בקטגוריה "צבא וביטחון" על כל המקרים שבהם הפרקליטות הצבאית החליטה להעמיד לדין חיילים על פשעי מלחמה.

  צוות האתר

  30 יולי, 2010 ב6:47

 6. המחשבה כאילו ישראל היא דמוקרטיה היא לא נכונה בעליל. ישראל קמה מתוך מלחמה על טריטוריה, ומיום הקמתה הוחל בה ממשל צבאי.
  מדינה שמגדירה את עצמה כמדינה יהודית, ומכילה חוקי הגירה ובעלות על קרקע, ומתירה את חוקי האישות בנוגע ללידה נישואין וקבורה בידי המוסדות הדתיים לא יכולה להחשב מדינה דמוקרטית.
  אולי כאחת השואפת להיות כזאת. יתכן כי כיום ישראל היא מדינה פחות דמוקרטית מאשר לפני עשור. כאשר הכוחות הדמוקרטים מנסים לחלחל ולהציג את כל העוולות הלא דמוקרטיות, אז הופכת ישראל לדמוקרטיה מתגוננת, ומתחילה להפעיל כח מופרז בהגנה על האי דמוקרטיות שלה.
  ישראל תאלץ ביום מן הימים להפוך למדינת כל אזרחיה כמו כל מדינות המערב, או שכסות הדמוקרטיה תיפול ותחשוף את בסיסה הגזעני שלה, זה המעדיף את מי שנולד לאם יהודיה על פני כל מי שנולד לאם אחרת. כי כולם שווים, אך חלק שווים יותר.

  ארנון

  3 אוגוסט, 2010 ב22:11

 7. כה לחי! חזק ואמץ!

  הטענות הספציפיות שלך אולי נכונות יותר ואולי פחות אך המסר הכולל מהווה אתגר אמיתי לחבורה המשמרת שכאן:
  כיצד להאבק על הדמוקרטיה בלי ליפול לחלוקה הדיכוטומית של או יהודית ימנית או דמוקרטית שמאלנית.
  כולנו בני אדם שסובלים מנחת ידי הרשויות ובעלי הכוח בחברה, ועל כן עלינו להתאחד נגדם ולא להתבזר ולהחלש.
  ברוך מרזל ויהונתן שפירא, בגיבוי הממסד הכלכלי, אכן מובילים את המדינה לתהום הנשייה. כדאי להשתחרר מהם ולהעיז להיפגש – עם עצמנו ובינינו.

  ליאור וגמן

  20 אוגוסט, 2010 ב2:40

 8. [...] מאתר מדרון חלקלק:  נשים, שסובלות מאלימות וברחו מהמגורים בדיור הציבורי [...]

 9. אני מצר על כוונתו המקורית של האתר הזה "רשומות מדמוקרטיה מתפוררת", וכן "אנחנו כאן כדי לעקוב אחר קריסתה". ישראל הינה דמוקרטיה מתגוננת וכעת יותר מתמיד, כיוון שיש לנו אויבים לא רק מבחוץ. יש לבוא בגישה חיובית ומתקנת, ובאמת ברוב האירועים המוזכרים כאן ישנה חשיפה ראוייה של התקשורת וכן התערבות של מערכת המשפט, עפ"י הצורך. זאת איננה דמוקרטיה מתפוררת. לצערי, לו הייתם הוגנים, והייתם משווים אותנו למדינות אחרות, מייד היה ניתן להיווכח כי מצבינו נורמלי לחלוטין בתוך הג'ונגל שמסביב. אבל ההגינות ממכם והלאה. דרך אגב, את מר חומסקי, שהתחבק עם ראשי החיזבללה בלבנון, הקוראים להשמדת ישראל, ניתן להשאיר בחוץ.

  אילן

  10 מרץ, 2011 ב1:05

 10. לשים את ברוך מרזל ויונתן שפירא בסל אחד, מעיד על הפנים של החברה הישראלית היום. ברוך מרזל הוא אדם שפוצץ במכות רצח זקנה פלסטינית בת 70 בחברון (אני הייתי עד לכך כששירתתי שם) ויונתן שפירא הוא סרבן שנאבק למען חופש ושיוויון. התייחסות כזו, בהחלט מעידה על מדרון חלקלק בהם מצויים הציונאצים המצויים.

  עמר

  15 מרץ, 2011 ב0:57

 11. ישר כוח!
  אני שמחה שיצא לי ללהתוודה לאתר (דרך טיים אאוט).
  על אף המרה השחורה שאני עלולה לשקוע בה עקב חשיפת יתר למידע מדכא, מכעיס ומשתק..

  אפרסם את האתר לחברים נוספים

  ורציתי לשאול אם אתם עובדים עם ארגונים חברתיים כגון כוח לעובדים וכדומה? על מנת למקסם חשיפה ולשלב כוחות

  רונה

  4 אפריל, 2011 ב15:24

 12. יש לי שאלה. בסריקה מהירה שמתי לב שכאשר את מדווחים על מתנחלים אתם כותבים "לטענת" ואילו כשאתם מדווחים על כל שאר בני האדם- "לדברי". יש לכם הסבר רציונאלי לכך?

  תמימה

  13 אפריל, 2011 ב22:32

 13. הי רונה,
  אנחנו לא עובדים עם אף ארגון כרגע, אם כי זה בהחלט רעיון טוב. עם הזמן, אני מקווה, נצליח לעשות יותר. כרגע אנחנו דחוקים מעט בזמן ובכוחות.

  צוות האתר

  17 אפריל, 2011 ב3:56

 14. הי,
  האמת שלא. לא שמתי לב לזה בכלל. אנסה להקפיד יותר להבא.

  צוות האתר

  17 אפריל, 2011 ב3:57

 15. ראיתי לנכון לציין, שגם אם כל חייל וחייל שמבצע פשעי מלחמה יישפט וייענש בחומרה, ברוב המוחלט של הפעמים, זה לא מה שיחזיר לאדם שנפגע את מה שאיבד.
  נ.ב.
  אני בטוח (מעדויות של הרבה חברים) שהרבה חיילים לא נשפטים על התנהגות לא מכובדת כלפי אסירים בטחוניים, על גזענות כלפיהם וכד'.

  דניאל

  22 אפריל, 2011 ב20:23

 16. יונתן שפירא הוא דמגוג ולהציג אותו כאחד שנאבק על חופש ושיוויון זה דמגוגיה עלובה. הוא במקרה הטוב אנרכיסט שנאבק על זכותם של טרוריסטים להמשיך לירות טילים על אזרחים ולהסתתר מאחורי אוכלוסיה אזרחית. לא ראיתי אותו נאבק על החופש של תושבי דרום הארץ לחיות חיים ללא פחד מטילים.
  השמאל הקיצוני (לא פעילי שלום) הופכים סיבה ומסובב ואז מזניחים את הסיבה.

  סתם דוגמא לדמגוגיה זולה:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1177926.html

  הוא וברוך מרזל נמצאים בדיוק באותו סל של אלו שיביאו את סופה של מדינת ישראל.

  רענן

  7 מאי, 2011 ב19:27

 17. סליחה בטעות שלחתי כדיווח ולא כתגובה, אז אשלח שוב.
  שלום, רציתי לדעת מדוע נעלמה התגית "תו מחיר" מרשימת התגיות. פעם למיטב זכרוני היא כללה מעל 70 פוסטים ובעיני המקרים שפורסמו היום עונים על ההגדרה די במדויק מכיוון שנעשו בגלל פינוי התנחלות.
  תודה

  שי ל

  6 ספטמבר, 2011 ב18:01

 18. בלוג ראוי, אמנם יש שישאירו אותך בטייטל של מורד, שמאלן שניהם או גם בוגד.אך במדינה הזאת באמת אין דיאלוג , אין מקום ל"אחר" ואין ספק שהכיוון הכללי בהחלט שווה תיעוד ואיסוף של העובדות והמקרים הבלתי נתפסים שעוברים על ישראל

  גלעד

  6 נובמבר, 2011 ב22:30

 19. 1) מדינת ישראל היא אכן דמוקרטיה. בתוקף היותה כזאת, רב העם בוחר את מי שהוא הוא רוצה שינהיג אותו. לפיכך, אם העם בחר בימין על השמאל לדעתי לקבל זאת (למעט ימנים קיצוניים במיוחד כנגדם יש עקרון של דמוקרטיה מתגוננת).
  2) אני חושב שהמצב בארץ טוב הרבה יותר מאיך שאתם מציגים אותו. עם זאת, אולי המפעל שלכם בכל זאת מבורך כדי שנוכל לראות מה עלול להתרחש לנו.
  3) כאשר אתם מצטטים מויקטור קלמפרר אתם משווים בין מה שמתרחש כאן למה שהתרחש בגרמניה הנאצית. בושה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! אנא מחקו את הציטוט.
  4) באופן כללי ממליץ לכם לעבור לשחמט הרבה יותר מהנה.

  יובל

  10 יוני, 2019 ב12:21

השאירו תגובה