ארכיון עבור הקטגוריה ‘בלוג’

בלוג: החרם על Ynet והמדרון החלקלק

ללא תגובות

לפני מספר שבועות החליטה הנהלת אתר החדשות Ynet לפטר שלושה עובדים שעסקו באיסוף חתימות של העיתונאים המועסקים באתר לקראת הצטרפות לארגון העיתונאים החדש שקם זמן קצר קודם לכן. פיטורין שנועדו למנוע מעובדים את זכותם הבסיסית להתאגד הם פיטורין לא חוקיים, והסוגיה תלויה ועומדת בימים אלו להכרעתו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. גולשים רבים החליטו, על מנת להביע את מחאתם למול התנהלותה של הנהלת Ynet, להחרים את האתר ולא לבקר בו עד שתיפתר המחלוקת. גם עורכיו של המדרון החלקלק תומכים בחרם הגולשים הזה. עם זאת, ברור לנו שעל מנת שהמדרון החלקלק ימשיך להיות ארכיון המתעד את התהליכים הרעים שעוברים על הדמוקרטיה הישראלית, אנו לא יכולים להימנע כליל מקריאת אתר חדשות מרכזי וחשוב כמו Ynet ולהחליט שלא לפרסם פוסטים הנסמכים על ידיעות שפורסמו ב-Ynet. לכן, וכדי שלא לגרום למי מהקוראים שאינו רוצה להיכנס ל-Ynet לעשות כך בטעות כשהוא מקליק על לינק באחד הפוסטים, החלטנו שמעתה ועד להודעה חדשה, כל אימת שנקשר ל-Ynet נוסיף בגוף הפוסט מעין "אזהרת מסע".

נכתב על ידי צוות האתר

5 מרץ, 2012 ב 11:16 pm

קטגוריות: בלוג

תויג ב: , , ,

התמונה מחוברת האזרחות, סיכום השתלשלות הפרשה

4 תגובות

ב-15 ביוני פרסמנו את הפוסט הזה בו נטען כי בספרי אזרחות בבתי ספר ממלכתיים דתיים מופיעה אזהרה בראש חלק מהפרקים כי החומר אינו 'אמיתי' ומיועד לצרכי לימוד בלבד. הפוסט התבסס על שני מקורות: תמונה מפייסבוק, ושאלת רב. בגלל שני המקורות, שפרסמו את הסיפור בזמנים שונים, במקומות שונים, ולאחר בחינה מדוקדקת של הנוסח והצילום, לא היה לנו ספק שמדובר במסמך אמיתי, אבל עדיין הציקה לנו העובדה שלא הצלחנו לקבוע את מקורו.
היום הצלחנו לאתר את מקורו של המסמך. שני אנשים שונים פנו אלינו, וסיפרו לנו כי מדובר בחוברת הכנה לבגרות ('מיקודית') באזרחות, שהדפיסה ומוכרת באופן פרטי מתנחלת מבית אל. כלומר, מן הצד האחד – אין מדובר במסמך שהוציא גורם מתוך משרד החינוך, או שאושר באיזושהיא צורה על ידי גורמים במשרד. מצד שני, עצם קיומה של החוברת, והעובדה שתלמידים לומדים לפיה, נראית לנו מטרידה בהקשר של הדמוקרטיה הישראלית. לכן, החלטנו להשאיר את הפוסט בתוספת ההסתיגויות הללו.

נכתב על ידי צוות האתר

20 יוני, 2011 ב 11:52 pm

בלוג: למה הורדנו את הידיעה על פיטורי אלון עוזיאל

ללא תגובות

לאחר ויכוח פנימי ארוך ומתיש, החלטנו להוריד מהמדרון את הידיעה על פיטורי אלון עוזיאל מוואלה. לא כל עורכי המדרון מסכימים עם ההחלטה, אבל נראה שהפוסט הזה של דובי קננגיסר היטה לעברה את הכף.

נכתב על ידי צוות האתר

12 יוני, 2011 ב 9:56 am

בלוג: 19 במאי, 2011

ללא תגובות

ארגון "שוברים שתיקה" יצא בפרויקט חדש של עדויות מצולמות של חיילים. בעדויות מתוודים החיילים על הוראות לירות בברכיים של מפגינים ערבים והכנת מטען מרימוני הלם כנגד חקלאים פלסטינים. אחרי דיון ארוך, החלטנו שלא להעלות את הדיווחים למדרון, משום שלא תמיד ברור מתי התרחשו האירועים שהם מתארים, ובחלק מהמקרים מדובר באירועים שהתרחשו, ככל הנראה, לפני זמן רב. עם זאת, נראה לנו חשוב לתת קישור לעדויות הללו בכל זאת, וקטגוריית ה"בלוג" נראתה יחסית מתאימה לכך. לכו לראות את הסרטים האלה. אם אינכם מאמינים שהדברים שמתוארים שם מתרחשים עדיין בשטחים, אשריכם.

נכתב על ידי צוות האתר

19 מאי, 2011 ב 8:28 pm

מקימים עמותה: תשובות לשאלות שעלו

11 תגובות

לפני מספר ימים פרסמתי פוסט שמספר על נסיונותינו להפוך את אקטיביסמוס והמדרון לעמותה, ועל ההוצאות שנדרשו מאיתנו על ידי רואה החשבון. מאז קיבלנו כמעט 2,000 שקלים בתרומות, ולא מעט עצות, ביקורת והצעות לעזרה. מכיוון שטבעתי בעבודה, לא יכולתי לענות לתגובות ברצינות, אז הנה, במקום, פוסט קצת יותר מושקע.

א. רואה החשבון שבחרתם עולה יותר מדי

יכול מאוד להיות שאתם צודקים. מספר אנשים הציעו לנו את רואי החשבון שלהם, ואחרים הציעו לפנות לשתיל לעזרה בהקמת העמותה. אנחנו מתכוונים לעשות את כל הדברים הללו, ונודיע לכם מה קורה בהמשך. אם נמצא אופציה יקרה פחות, זה יהיה, כמובן, נהדר. אף אחד מאיתנו לא רוצה שמעט הכספים שהצלחנו לגייס ילכו דווקא לרואה החשבון.

ב. מאמצי הגיוס שלכם לא משהו

נכון. אבל, רבאק, גם הזמן הפנוי שלנו לא, והפוסט המתאחר הזה הוא ההוכחה לכך. אנחנו ננסה לתקן כמה דברים, ואולי אפילו להעלות סרטון לקיק-סטרט, אבל כרגע עיקר הזמן הולך על עבודה ופעילות, ופחות על העניין הזה. אולי זו טעות, אבל כרגע, עבור רובנו, היא בלתי נמנעת.

ג. לשם מה עמותה, שוב?

עמותות יכולות לגייס כסף. נכון, כרגע המדרון פועל מבלי שיהיה צורך בשקל ואקטיביסמוס גם. אבל קשה לומר שזה המצב האופטימלי. אני מאמין שאנשים צריכים לקבל כסף עבור עבודתם. מן הסתם, גם אחרי שנקים עמותה לא נוכל לשלם לכולם, ומן הסתם נסתמך עדיין על עבודת מתנדבים. אבל הייתי שמח לצמצם את המצב הזה ככל האפשר.

מעבר לכך, יש לנו די הרבה פרויקטים בראש שדורשים תקציב, לפחות תקציב מספיק כדי לפנות לאנשים זמן לעשות אותם. להלן רשימה חלקית:

מערכת הפצת מידע מאקטיביסטים לעיתונאים ובלוגרים – בלוגרים ועיתונאים יוכלו לבחור את סוגי המאבקים שמעניינים אותם, להירשם במערכת, ולקבל דיוור מאקטיביסטים בתחומים הללו.

Toolbar אקטיביזם ביום – תוסף פיירפוקס/כרום שיאפשר לנו להעביר לאנשים שהתקינו אותו פעולות שמאל שונות שהם יכולים לבצע בקלות ודרך הרשת. בשלב הבא, נשמח לפתח גם אפליקצייה כזו לסלולרים.

הרחבת הכצעקתה למגזרים נוספים:

הערה: הפורמט של "הכצעקתה" הוא פורמט נהדר ופתוח, שאפשר להשתמש בו להרבה מאוד מטרות. חשבנו על מספר בלוגים שונים מהסוג הזה, שנראה לנו שיש בהם צורך.

הכצעקתה לענייני זכויות עובדים – סיפורים על הלנת שכר, ניצול לרעה של כוח, מערכות לא מתפקדות ואנשים שצריכים לתפקד בהן. ובכלל, דיווחים מתוך זירת הקרב שכמעט כולם שוהים בה, יום יום, רוב היום.

הכצעקתה לערבים ישראלים – ערבים ישראליים מספרים כיצד זה לחיות בארץ שנעשית יהודית יותר מרגע לרגע.

החטטן – גוגל-גרופ, בשלב הראשוני, שעוסקת בחפירה עיתונאית. הכלל לפתיחת ת'רד הוא לשאול שאלה, והקבוצה יכולה לחפש את התשובות לשאלה הזו.

הרחבת אפליקצית האנדרואיד "ביי נו אוויל", והוספת רשימות אחרות (מוצרים שנוסו על חיות, למשל). פיתוח אפליקצית אייפון. היינו שמחים גם לעדכן את רשימת המוצרים שיש לנו כרגע, ולספק ברקודים לכל המוצרים הקיימים ברשימה.

פיתוח פרוייקט תרגום דו"ח גולדסטון – הן באמצעות הפצה ודברור, והן באמצעות הרחבת הפרויקט לתרגום מסמכים חשובים דומים.

דין אחד יהיה לכם – השוואת ענישה בעבירות זהות של יהודים ופלסטינים

יש כאן המון אפשרויות, ובטוח לא נצליח לעשות את כולן. אבל כדי שנצליח לעשות אפילו חלק, אנחנו זקוקים לעמותה ואנו זקוקים לכסף. נשמח אם תוכלו לתרום ולהפיץ את הפוסט הזה. ונשמח לכל רעיון או עצה. והמון תודה לכולכם על התרומות, העצות, ההפצה והרצון הטוב. זה משהו, האינטרנט הזה.

נכתב על ידי צוות האתר

15 אפריל, 2011 ב 9:49 pm

קטגוריות: בלוג

אנו מקימים עמותה, וזקוקים לעזרתכם

8 תגובות

לאחרונה העבודה על מדרון חלקלק ועל אקטיביסמוס הפכה לקשה ומורכבת יותר. על המדרון עובדים כרגע שבעה אנשים באופן קבוע, ומספר האנשים שעובדים על פרויקטים שונים של אקטיביסמוס קשה להערכה. בשבועות האחרונים התחלנו לדבר על הקמת עמותה, שתרכז את כל הפרויקטים האלה. אם זה מה שאנחנו מסוגלים לעשות על בסיס התנדבותי בלבד, נראה לנו שנוכל לעשות הרבה יותר עם מעט כסף.

אבל מסתבר שלהקים עמותה עולה סכום לא מבוטל. בזכות נעם יש לנו את 900 השקלים הראשוניים, דמי הרשמה לעמותה. אבל אין לנו אפילו את התחלת הסכום שדרוש כדי לשלם לרואה חשבון, וככל הנראה כמעט בלתי אפשרי לנהל עמותה בלעדיו. רואה החשבון שדיברנו עמו העריך את עלות העבודה שלו בכ-19 אלף שקלים לשנה הראשונה: 3,000 שקלים לפתיחת העמותה, 6,000 שקלים עבור הכנת דו"ח שנתי ובין 800 ל-900 שקלים לחודש.

אין לנו את הכסף הזה. אין לנו סכום שמתקרב לזה אפילו. אז אנחנו נאלצים לפנות אליכם. אם אתם יכולים לתרום, אפילו קצת, ולהפיץ את הבקשה הלאה, אולי סכום הכסף הזה יראה קצת פחות דמיוני. מעתה, התרומות שיתקבלו לחשבון הפייפאל שלי יועברו לעמותה עצמה. כך הדבר גם עם התרומות שהתקבלו עד עתה בחשבון. במקרה הבלתי סביר שנקבל תרומות שערכן גבוה מהסכום הזה, הן ישמשו גם כן לצרכי העמותה. אנחנו די היינו רוצים להעביר את המדרון ואת אקטיביסמוס לשרת ענן מאובטח יותר, למשל, והיה נחמד לו היינו יכולים לשלם לאדם שיגייס תרומות. כאשר פתחתי את אקטיביסמוס כתבתי שנראה לי שהרשת הישראלית התבגרה קצת, ויותר ויותר דברים מדהימים מתרחשים בה כל הזמן. התרומות שקיבל תומר פרסיקו, למשל; אנשים שיצאו לחפש כלב של זרה מוחלטת, למשל. וזה מטורף, וזה מעורר השראה. אז זהו. אולי גם הפעם האינטרנט ינפק לנו נס כזה. וגם אם לא, נראה לי שזה שווה ניסיון.

לדף התרומות במדרון »

נכתב על ידי צוות האתר

11 אפריל, 2011 ב 11:33 pm

קטגוריות: בלוג

לכבוד אחד באפריל, סדרת הצעות חוק לח"כ הממהר

4 תגובות

היום ה-1 באפריל, ונראה מתבקש להעלות למדרון ידיעה שגויה. החלטנו לא לעשות זאת, כי נראה לנו שמעשה מסוג זה יפגע באמינות הפרויקט הזה. עם זאת, לצאת בלא כלום אי אפשר, ולכן – הפוסט הזה. לפני כמה ימים נפגשתי (איתמר) עם יובל וינקלר, ודיברנו על הדרך שבה הצעות החוק האחרונות נראות כאילו הורכבו זו מחלפיה של זו. זמן קצר אח"כ, העליתי לטוויטר סדרת הצעות חוק לח"כ הממהר, שרוצה להספיק לחתום את שמו בספרי ההיסטוריה לפני פגרת הכנסת המתקרבת. אחרים הצטרפו, ויצא מבעס וקצת מצחיק. אני מקווה שלא פספסתי טוויטים. אתם מוזמנים להזכיר, במקרה שאכן פספסתי, ולהוסיף חוקים משלכם בתגובות.

עופר רון:

 • מפגינים שאינם מסייעים בעצמם לפזר את ההפגנה יחויבו בהוצאות הטיפול הרפואי שלהם.

רועי:

 • חוק אור לגויים: כל יחידה צה"לית תצית פעם בחודש לפחות רכב פלסטיני אחד.
 • חוק חנה-כחול-לבן: מתנחלים יחוייבו להחנות את רכבם על גבם של פלסטינים.

יובל:

 • מלחין הכותב יצירה במשקל שאינו 4 רבעים יחויב לחשוף את מקורות המימון שלו.
 • מותר לבעוט בביצים של מנכ"לי ארגונים שחייבים בחשיפת רשימת התורמים שלהם. היה והמנכ"ל אישה, ימנה שר הפנים מנכ"ל גבר למטרות בעיטה.

ummullu:

 • חוק הג'ונגל: אדם שצבע עורו כהה מן התימני- יוחזר לג'ונגל.

איתמר:

 • חוק דבר עברית: לא ניתן יהיה לכנות רחובות על שם מי שאינו זכאי לעלות ארצה מטעם חוק השבות, אלא אם הוא היה זכאי עליה במקרה שהחוק התקיים בזמנו.
 • חוק סלע קיומנו: ריקודי הורה יכנסו לבחינת הבגרות.
 • חוק אם תרצו: תוחלף המילה "ימין" במילה "מרכז".
 • יחויב אפי הושעיה לשנות את שמו מאפלטון לאפרים.
 • חוק סימוּן-סימוֹן: ימונה דניאל בן סימון למנכ"ל ועדת העורכים לכל ימי חייו.
 • תישלל אזרחותם של אזרחים שלא שירתו בצבא ואינם זכאי עלייה מטעם חוק השבות.
 • חוק התורה: חיילים יחויבו בלימודי הספר "תורת המלך".
 • חוק שלילת אזרחותו של גדעון לוי (יובל: ושלילת הפנסיה שלו. ומותר לגנוב לו סיגריות).
 • חוק ושבו עוללים לביתם: נשים בהריון יחויבו ללדת במערת המכפלה.
 • תישלל סמכות בג"ץ לשלול חוקים שהוצעו על ידי ממשלת ישראל.
 • תוקם קרן לרכישת עובדים פלסטינים לחוות בהתנחלויות.
 • תישלל אזרחותם של אזרחים שלא קנו בהתנחלות יממה לאחר פיגוע.
 • חוק החופש למחות: התכנסות של למעלה מ-5 אזרחים שפועלים למען מי שאינו זכאי עליה מטעם חוק השבות תדרוש אישור משטרתי.
 • חוק קנה-כחול-לבן: אזרחים יחויבו בקניית מוצרי התנחלויות.
 • ארגונים שפועלים למען מי שאינו זכאי עליה מטעם חוק השבות יחויבו לחשוף את רשימת התורמים שלהם.
 • חוק האזן לאויב: השב"כ יוכל להאזין לארגונים שנקבע כי עליהם לחשוף את רשימת התורמים שלהם.
 • חוק ילד-אסור-ילד-מותר: גירוש ילדים שנולדו בישראל ואינם זכאי עליה מטעם חוק השבות יועבר לאחריותו של שר הפנים.
 • חוק פטור-מאונס: בעל תפקיד רם שחטא באונס יזכה בחנינה מאחר שנענש מספיק.
 • חוק פיגוע-בניה: מיסוד נוהג בנייה בהתנחלויות לאחר פיגוע, וקביעת מחירון דמים.
 • חוק ועדות הקבלה הפוליטי: מאפשר לוועדת קבלה של הכנסת, בראשות מיכאל בן ארי, לסנן מועמדים לתפקיד ח"כ.
 • החלפת לימודי אזרחות בלימודי דה-לגיטימציה.
 • מפגינים יחויבו בהוצאות פיזור ההפגנה.
 • תורמים למארגני הפגנות יחויבו לחשוף את רשימת התורמים שלהם.
 • שלילת אזרחות למי שהפליץ בבית כנסת, ואינו זכאי עליה מטעם חוק השבות.
 • מארגני הפגנות יחויבו לחשוף את רשימת התורמים שלהם.

אור:

 • חוק הערבים: כל מי שמציין את קיומם של הערבים בארץ תישלל אזרחותו והוא יועבר לעזה לחברימשלו

נכתב על ידי צוות האתר

1 אפריל, 2011 ב 11:47 am

קטגוריות: בלוג

תויג ב: ,

התפוררות הדמוקרטיה: עכשיו בגרפים צבעוניים

ללא תגובות

לפני מספר שבועות יצר רועי תל תוסף סטטיסטיקות חדש למדרון, שאפשר למצוא כאן (ולחילופין: להגיע אליו דרך בר הניווט השמאלי במדרון). הוא מאפשר חיפושים מורכבים, יצירת גרפים מהממים מקטגוריות ותגיות, ובכלל הופך את מיץ הקקי שאנחנו טובעים בו לקצת יותר נעים לרגע. אתם מוזמנים להיכנס, לבדוק ולהעיר הערות.

נכתב על ידי צוות האתר

30 מרץ, 2011 ב 10:57 am

מעכשיו קל יותר לשלוח ידיעות למדרון

תגובה אחת

עד עתה כדי לשלוח לנו קישור לידיעה שפספסנו היה עליכם להיכנס לדף "שלחו לנו ידיעות" ולהזין שם, אימייל וקישור. נעם רותם החליט להקל עליכם את המלאכה, ויצר בוקמרקלט פשוט לשליחת ידיעות למדרון. שמו בישראל: הממדרן.

בעיקרון מדובר בקישור שאתם יכולים לגרור למועדפים שלכם. ברגע שאתם נתקלים בידיעה שראויה לשליחה, לחצו על הקישור. יפתח לכם חלון קטן שבו תוכלו להכניס כמה מלים, אם תרצו. וזהו, שלחתם ידיעה למדרון, ותרמתם גם אתם לתיעוד התפוררותה של הדמוקרטיה בישראל.

רוצים להשתמש בממדרן? גררו את הקישור הזה למועדפים שלכם, והשתמשו בו כאשר יש בכך צורך.

נכתב על ידי צוות האתר

16 מרץ, 2011 ב 9:50 pm

קטגוריות: בלוג

תויג ב: , ,