בכירים במערכת הבטחון: חמאס יוכרע סופית אחרי החגים

מקורות במערכת הבטחונית אמרו הערב כי אין ספק שקרוב לוודאי שחמאס יוכרע סופית אחרי החגים, ט.ל.ח. טפו טפו נשבעים באמא בלי נדר באור שאנחנו רואים כנראה. עוד הוסיף מקור בכיר במערכת שאחרי שחמאס יוכרע, התכנית להכריע את הג'יהאד האיסלאמי היא עניין של יום-יומיים, חצי שנה גג, תיכף אחרי ששטוכס יגיע לתקן את הנזילה.

 

 

פרשנים: טבח דאעש ביזידים צפוי לגרום למצוקת מטאפורות עולמית

פרשנים פוליטים בעולם מודאגים שאם תנועת דאעש תממש את איומה ותרצח את 40 אלף היזידים הנצורים על ראש הר בעיראק, לא ישארו בידי פוליטיקאים ברחבי העולם שום מטאפורות למצב. החשש, שהיה קיים תמיד, החריף לאחרונה לנוכח השחיקה בשימוש במטאפורות לרשע אנושי במהלך המבצע הישראלי ברצועת עזה ולאחריו. פרשן הגארדיאן, ראסל קרופורד, אמר אמש בכנס תקשורת באדינבורו: "ישראל הם הנאצים, ועזה היא מחנה מוות, ואז מי דאעש? האם דאעש הם בשאר אסד? זה יהיה פשוט לירות לעצמנו ברגל מבחינה מטאפורית."
אליסה קוליציו, פרשנית פוליטית איטלקיה, אמרה בפאנל טלוויזיוני בקאנאל 5: "יתכן שלא יהיה מנוס מלהידרש לכיבושי המונגולים כמטאפורה לזוועות. הנקודה היא שמרבית הציבור בעולם המערבי לא מכיר את פרטי פועלו של ג'ינגיס חאן, ולכן האפקט הרגשי של ההשוואה יהיה מינורי למדי."

ג'ינגיס חאן? לא מספיק תהודה רגשית.

באגף תקשורת והסברה במשרד החוץ הישראלי הובעה שמחה על ההתפתחות, "לא רק משום שהרבה ערבים ימותו"' אומרים שם, "אלא בעיקר כי נמאס כבר להיות יותר טובים רק מסוריה". השוואות לדאעש, כך מקווים, יאפשרו להכניס קצת גיוון וצבע במסרים שמעביר המשרד לאזרחי ישראל דרך הופעות בתקשורת הזרה.

פרשת המזרחי: בחוקותי

פרשת בחוקותי היא הפרשה האחרונה בספר ויקרא שהיה די משעמם ואני לא חושב שקרה בו משהו משמעותי. זה שוב מחזיר אותי לשיר של אש וקרח 3 ו4 וקצת מחמש, שווואלה, אם היו אומרים לי שזו ההשראה לגמרי הייתי קונה את זה.

בכל מקרה, נראה שבמשחקי הכס – הסדרה, דווקא מבינים את זה ועוסקים רק בהתרחשויות משמעותיות ולדעתי אפילו יוותרו על כל דבר שלא מקדם את העניינים קונקרטית.

יש שיאמרו שזה עדיין לא זה, במיוחד העונה הזו (4), אני די מסכים. זה לאו דווקא שאין התרחשויות. אם נבדוק כל פרק לגופו נראה שיש עלילה. הבעיה היא שהפרקים פשוט לא כתובים טוב, אלא מאוד סביר וזה לא מעניין אותי במיוחד.

הניתוח של זה מבחינה מקצועית זה הוא פשוט לחזור למקורות – בלי בכלל לנתח צירי עלילה ודמויות. זה פשוט לא כתוב טוב. אין תסריט. דיאלוגים פח. וגם המשחק די גרוע. כאילו פאק, את צריכה לגלם נסיכה צעירה ומתנשאת אבל נחמדה ויפה שיש לה דרקונים. בטוח שזה יכול להיות יותר מעניין משכנה של מישהו בפלורנטין שעובדת בפאב במקביל ללימודים במכללה למנהל וגרה עם 3 שותפים ניג'סים שאחד מהם מתעקש ללבוש שריון כל היום אפילו שחם רצח!

שבת שלום

– "בליינד אני יצטרך מועד ב'…"


אביב מזרחי הוא :|

 

פרשת המזרחי: בהר

"שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ, וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ; וְאָסַפְתָּ, אֶת-תְּבוּאָתָהּ". זו מצוות השמיטה אשר נמצאת במרכזה של פרשת בהר אותה אנו קוראים היום.

כלומר, זה מה שיגידו רוב הכותבים על הפרשה או שימצאו דרך אחרת נפתלת כדי כדי ליישב את הסתירה בין דבריה, לבין לא להיות גזען חשוך.

ככה: עבד יהודי הוא שכיר, לא עוסק בעבודות בזויות ורק עד שנת היובל ׁ(7 שנות שמיטה) – ואז משוחרר. עבד גוי הוא לכל החיים. אגב, יהודי בעבדות אצל גוי, יש להתארגן ולפדות אותו. ברור.

כמובן, לא חייבים לקחת הכל. אפשר בהחלט להתעלם מהנחת היסוד בפרשה הזו לפיה יהודים שווים יותר. כמו שמתעלמים מזה שבשנת היובל כל הקרקעות חוזרות לבעלים הראשון, ושאסור לקחת ריבית על הלוואה.

שבת שלום.

בתמונה: משתמט


אביב מזרחי הוא :|

 

 

פרשת המזרחי: אמור

"בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי הַזֶּה יוֹם הַכִּפֻּרִים הוּא מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם וְעִנִּיתֶם אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם וְהִקְרַבְתֶּם אִשֶּׁה לַיהֹוָה" – אני מתחיל לחשוב שהדתיים לא מספרים לנו מה באמת קורה בספר הזה.

פרשת "אמור" – מתחילים.

הפרשה החותמת את הטרילוגיה אחרי-מות, קדושים, אמור, היא מפגן של דברים מוזרים ביותר אבל ממש. כאילו, וואו. נניח, קחו את הבן של שלומית בת דברי. אז נכון, הוא חצי מצרי, ונכון, הוא קילל את השם, אבל ככה? לסקול למוות? אתם קצת לא בסדר??

עוד בפרשה: הוראות לכהנים שלא יתחתנו עם גרושות ככתוב "אִשָּׁה זֹנָה וַחֲלָלָה לֹא יִקָּחוּ וְאִשָּׁה גְּרוּשָׁה מֵאִישָׁהּ לֹא יִקָּחוּ כִּי קָדשׁ הוּא לֵאלֹהָיו ותלך עם מכנסי נמר ותאפר אפר בידה כן, לא יחללה". מה לא? שבת שלום :(

מחוץ לתמונה: גרושה במכנסי נמר

אחרי מות קדושים אמור


אביב מזרחי הוא :|

 

 

 

פרשת המזרחי: קדושים

השבוע אנחנו קוראים את פרשת קדושים שזה המון מצוות.

ככה: "וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: דַּבֵּר אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדֹשִׁים תִּהְיוּ כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם." כרגיל אוקי? ואז יש שם: כיבוד הורים, שבת, איסור עבודה זרה, מותר לאכול את הזבח יומיים (מה?), השארת שיבולים לעניים ואשכולות בכרם, אסור לגנוב, אסור לשקר להלין שכר, אסור לקלל, אסור להטעות (אוויר!).

ועוד: משפט צדק, אסור רכילות, צריך לעזור אם צריך, אסור שנאת אחים, איסור הרבעה ושעטנז. מותר לשכב עם שפחה!!!!!!!! ישששששששששש!!!!!!!!!!!!!!!! ממשיכים: לא לאכול דם, לא להתגלח, לא לקעקע, אסור למסור את הבת לזנות, לכבד תלמידי חכמים, לא לבזות את הגר וזהו בערך. אה צריך להרוג בסקילה מי שהולך לידעונים ומעלים באוב וזה.

אמרתי <סטירה> לא <סטירה> לעשות <סטירה> קעקועים <סטירה>

מעניין אם איזה אחד בא מהאירוע של משה לאוהל וכולו בשוק מפריד אריגים צועק על הבן שלו שיפסיק לאכול דם, מספר לבת שלו שאחרי הכל היא לא הולכת להיות זונה והולך לסקילת מעלים באוב. אני חייב לשאול משהו: עומד לקרות משהו בספר הזה? זה קצת כמו משחקי הכס, סתם אווירה לא?

שבת שלום

 


אביב מזרחי הוא :|

 

 

 

פרשת המזרחי: אחרי מות

השבוע אנחנו קוראים את פרשת חתול.

בפרשה דיני גרגורים וכפות שמנמנות. למשל, מה נעשה בשני חתולים הישנים מגולגלים ואתה צריך לשבת שם? ככתוב: "הנה כי ירים ה' ועשה לך".

לא כי זה יותר הגיוני מה שקוראים. קיצור: פרשת אחרי מות. הבנים של אהרון מתים אז שוחטים חיות. בהמשך יש הוראות ליום כיפור וצריך לשחוט חיות. אבל אסור לשתות דם. כמו כן אסור גילוי עריות וגייז.
בשבוע הבא נציין גם את חג הפסח בו נספר על יציאת מצרים שהיא גם היציאה הגשמית מעבדות וגם אוי למי אכפת חלאס עם זה כל שנה הקשקוש הזה. חג שמח

בתמונה: חתול אחרי מוט


אביב מזרחי הוא :|

 

 

 

פרשת המזרחי: מצורע

השבוע אנחנו קוראים את פרשת מצורע.

ככה: אם יש איש מצורע אז מגרשים אותו לשבוע ימים. אחרי שהוא חוזר, הכהן יוצא אליו וקובע אם חלפה הצרעת. ואז, שימו לב – לוקחים 2 ציפורים, מקל, צמר ואזוב. את אחת הציפורים הורגים (את השנייה שומרים בצד), ושמים את הדם שלה בכד ואז טובלים את המקל עם הצמר וגם את הציפור השנייה (זוכרים אותה?) טובלים. ואז מתיזים את הגועל על המצורע כמובן שבע פעמים ואז הציפור השנייה משחררים. זה עוד לא נגמר. 8 ימים אחר כך המצורע צריך לגלח את כל השיער שלו ולהביא: שני כבשים זכרים, 1 כבשה נקבה ודייסת סולת. ואז הורגים את כל החיות ושופכים את הכל על המצורע – שבטח חשב שלא יכול להיות יותר גרוע.
אגב, מצורע שלא יכול להשיג מספיק כבשים רשאי להביא עד שני יונים.

ממה שנראה לי הכל קומבינה של הכהנים להשיג את הדייסה. כמו ששדות תעופה זו מזימה למכור M&M. כי כאילו, הכהן קובע אם מישהו מצורע וטמא והוא גם קובע אם הוא נרפא. אני יודע שלא היו רופאים אבל זה באמת קצת חשוד.

בהמשך מוסבר על צרעת הבתים. ככתוב "וּבָא אֲשֶׁר-לוֹ הַבַּיִת, וְהִגִּיד לַכֹּהֵן לֵאמֹר: כְּנֶגַע, נִרְאָה לִי בַּבָּיִת". נראה לו! "וְרָאָה אֶת-הַנֶּגַע, וְהִנֵּה הַנֶּגַע בְּקִירֹת הַבַּיִת, שְׁקַעֲרוּרֹת יְרַקְרַקֹּת, אוֹ אֲדַמְדַּמֹּת; וּמַרְאֵיהֶן שָׁפָל, מִן-הַקִּיר". עכשיו מה, אם יש לבית צרעת אז בסמכות כהן מחוזי לאטום את הבית ואפילו להרוס אותו. וזהו, לסיכום הודעה לזבים וזבות: דעו כי "אִישׁ, כִּי יִהְיֶה זָב מִבְּשָׂרוֹ–זוֹבוֹ, טָמֵא הוּא".
אבל זה לא נורא, שבעה נקיים ושני יונים לכהן וסבבה. תגידי תודה שלא צרעת :|


אביב מזרחי הוא :|