מסיבות שלא כאן המקום לפרט, נשלחתי לנצל את כישורי המידענות שלי למטרות מועילות לשם שינוי, ולברר פרטים על אמצעי מניעת הריון בשם נובה-רינג (NuvaRing), פיתוח חדשני שמתבסס על טבעת משוחה בהורמונים שמוכנסת לנרתיק.

הטבעת אושרה לשימוש בישראל ממש לפני חודשים ספורים, והחיפוש בעברית העלה פחות או יותר את אותו תקציר יחצ"ני במחלצות שונות - פיתרון פלא; לא צריך לזכור לקחת כמו גלולות; הפחתת תופעות לוואי; "דימום קל וסדיר"; מינון הורמונים נמוך וקבוע בלי פיקים כמו בגלולות וכן הלאה (בשולי הדברים: שימו לב לכתובת הURL האחרון; כנראה שבכללית חושבים שסקס זה רק לצעירים). היו אפילו התייחסויות למחקר שהראה שהטבעת משפרת את ההנאה מחיי המין!

פה ושם היתה טוקבקיסטית שהתלוננה שהטבעת יוצאת בזמן סקס ויש הפרשות מהנרתיק. משתמשת אחת שאלה על דימום מוגבר, והרופא הבטיח שיהיה בסדר, ושכל ההתחלות קשות.

כמעט רצתי להמליץ על זה לאישה. ואז החלטתי להיות טיפה יותר יסודי ולחפש גם באתרים באנגלית. אחת התוצאות הראשונות, אחרי האתרים השיווקיים של היצרן, היתה דף באתר האנציקלופדי medications.com שריכז דיווחי גולשות על תופעות לוואי של NuvaRing.

התחלתי לקרוא, ופלצות אחזתני. דיווח אחרי דיווח על שלל תחלואים ומכאובים, הפרשות, הפלצות, דימומים אינסופיים, עייפות, קשיי עיכול, קשיי שינה, כאבי ראש ומיגרנות, עלייה במשקל, שינויי מצב-רוח מטריפי-דעת, דיכאונות, והנורא מכל (סתם, לא מצחיק) – וגם אובדן החשק המיני (אכן, פיתרון פלא למניעת הריון כמו שציינה אחת המדווחות בחיוך מריר). שלא לדבר על ציסטות, שמיסטות ועוד כל מיני דברים שגבר נורמלי לא אמור לקרוא אם הוא לא רוצה לאבד את החשק המיני שלו.

אצל חלק מהמדווחות זה התחיל אחרי כמה חודשי שימוש, אחרות הרגישו רע מההתחלה, לא כולן ידעו לייחס את התופעות האלה להתקן. לכן אפשר לצפות שיעבור עוד זמן-מה עד שיצטבר מאגר עדויות כזה בעברית.

אני רוצה לחסוך לסטטיסטיקאים (ולעורכי-הדין של יבואן הטבעת) את ההתנגדויות: ברור שלכל תרופה יש תופעות לוואי שונות אצל אנשים שונים, והשפעות חמורות במקרי-קצה רגישים במיוחד. בהחלט יכול להיות שרוב הנשים חיות עם הטבעת בשמחה ובאושר, וסביר להניח שבדף על אספירין למשל תהיה רשימה ארוכה יותר של דיווחים מסמרי-שיער. אפשר להגיד שאני מחפש מתחת לפנס, אבל מהיכרותי עם ההיסטוריה ההורמונלית של מקרה-הקצה הפרטי שלי, אני יכול להניח בביטחון יחסי שהנוברינג לא תשפיע עליה יותר טוב מהגלולות, בטווח הקצר או הארוך. לכן ההמלצה שלי במקרה הפרטי שלה היא להימנע מאמצעי המניעה הזה (ובינתיים מה? להזדיין בסבלנות /-:)

אין פואנטה, סתם רציתי לכתוב פוסט קטן וכללי על זה שחשוב לחפש גם באנגלית, ואז החלטתי להוסיף את השם המפורש לכותרת ולהעשיר במקצת את מאגר המידע העברי בנושא.

Happy Many Orgasms to All

[עדכון, 28.10.10]

שלוש שנים אחרי כתיבת הפוסט הזה, הפוטנציאל המסוכן של נוברינג מתחיל להתברר ברבים:

בכ-300 תביעות, שהוגשו בארה"ב מתוארים מקרי מוות ואירועים מסכני חיים כעלייה בלחץ הדם, קרישי דם, פקקת ורידים, תסחיפי ריאה, שבץ והתקפי לב, שלטענת התובעות נגרמו כתוצאה מהשימוש בטבעת, שמפרישה, לטענתן, רמות גבוהות של אסטרוגן. "יצרניות הנוברינג לא הזהירו באופן בולט מספיק מפני הסכנות שבשימוש בטבעת", טוענים פרקליטיהן של התובעות.