אין דרך נעימה להגיד את זה: מונותאיזם הוא סוג של מחלת נפש.

.

מדי פעם אני מנסה להסביר בכל מיני פורומים את המצב הבלתי-אפשרי שאמונה באל אחד מכתיבה לנפש האנושית, בניסוחים שונים וברמות שונות של הצלחה. קל לי יותר לתאר את זה על דרך השלילה: פוליתאיזם, ריבוי אלים, נותן מקום של כבוד לריבוי הפנים של היקום ומתוך כך גם למגוון הצדדים המסוכסכים בנפשו של כל אדם. מונותאיזם מציע נראטיב אחד, ודורש התמסרות מוחלטת או כפירה והוקעה. הבחירה היא בין אלוהים והשטן, טוב מוחלט או רוע מוחלט. באף תורה מונותאיסטית לא מוזכרים גוונים של אפור.

.

וכמו האל, כך גם האדם שנברא בצלמו: יחידה מונוליטית, אחידה בזמן ובמרחב, שנמדדת לפי רף מוחלט ואחיד בכל רגע ורגע. אין רף אחר, אין פרספקטיבה אחרת, אין מודל אחר שאפשר לקבל ממנו השראה.

.

כשאני משווה את המונוליטיות הקודרת הזאת לחגיגה הפלורליסטית והצבעונית בפנתיאון ההודי, ברור לי לאן הלב שלי נוטה. אני אפילו לא מדבר על אינספור מיתוסי הבריאה המשיקים זה לזה או סותרים ומתחרים זה בזה. אני מדבר על היכולת הפשוטה של המאמין הפשוט למצוא מענה אלוהי לשלל הצדדים באישיותו והפאזות בחייו. בעוד הנוצרי נאלץ להתוודות כל חייו בפני (נציגיו עלי אדמות של) אב קשוח, קפדן, קנאי נוטר ונוקם וכו' וכו', שאת דמותו אסור לו אפילו להעלות מול עיניו, להינדי יש חמולה שלמה, משפחה מורחבת לטוב ולרע, עם אמא שמחבקת ואמא שנלחמת כמו לביאה ואמא נדיבה ושופעת ואמא משוגעת מרוב כעס (וכולן, כמו שההינדים חוזרים ומזכירים, התגלויות שונות של אמא-יש-רק-אחת!), עם אל שבורא ואל שמשמר ומגונן ואל שהורס ויוצר מחדש, עם אח גדול שמסיר מכשולים ואח צעיר ונאמן, וחלקם קשורים אלה לאלה בשלל דרכים נפתלות, שלא לדבר על אל אחד שמגלם בעצמו את כל שלל גלגוליו ותפקידיו של הגבר.

.

אני רחוק מלטעון שהינדואיזם הוא מאור הדתות או שהודו היא חברה מושלמת. בניגוד למיתוס, מלחמות עקובות מדם בין מאמיני שיווה למאמיני וישנו היו גם היו. ואחרי הכל, תפיסת הקארמה ביישום העממי שלה היא מנגנון ריבוד ודיכוי מעמדי משוכלל – שמח בחלקך גם אם אתה פושט עורות, אל תזהם את המעמדות שמעליך ואל תשכח לשלם כופר לברהמינים אחרת תיוולד כתולעת בגלגול הבא. אבל ההינדים לפחות לא תקועים לבד בבית עם אבא מתעלל.

.

לא יצא לי לכתוב על זה, אבל לפני חודשיים הייתי בטקס הנחת תפילין (!) בכותל (!!). יצאתי משם בהחלטה נחושה שזה היה הטקס היהודי האחרון שהשתתפתי בו בחיי. בואו נעזוב לרגע את ההדרה המוחלטת של הנשים מכל מעורבות פעילה בטקס. נעזוב גם את הארשת החמורה והסגפנית של טקס לציון מאורע שמח (בר-מצווה, נו). כי הפעם, לשם שינוי, התרכזתי בטקסט.

.

ושמעתי עמודים על גבי עמודים של הפצרות, בקשות, תחינות, התרפסויות ודברי חנופה. אתה, אלי, אתה חזק וחכם וגאון וצודק. אני? אני פסיבי במקרה הטוב וחוטא במקרה הסביר. אני רק מבקש שתינתן לי הזכות לחוס מעט בכנפיך. תתפוס אותי ותחזיק אותי כי אני חלשששששששש.

.

אף מילה של העצמה, אף מילה על גדילה, אף מילה על בגרות או אחריות אישית. ולחשוב שהם חוזרים על זה יום אחרי יום, כל החיים, בהתכוונות ודבקות, סוגסטיה מושלמת של אפסות ועליבות. אבא תרחם.

.

forgive me father

for I know exactly what I've done

in this world

forgive me father

but losers only change

when the race is won

in this world

and through every waking hour

I only want to feel you near

like a prisoner in a tower

freedom is my only fear

and all I have is right here

in this world

.

Yehuda Ledgley – In This world

.

לא זמין בחינם (חוקית) ברשת. קנו אותו.

.

ככל שאני חושב על זה יותר, מתבהרת לי התמונה של מלחמת העולם שניטשת כרגע בין שלוש הדתות המונותאיסטיות.

.


.

אבל בכלל לא התכוונתי לכתוב על כל זה [התכוונתי לעבוד, בחיי, נשבע לךְ], רק לציין שנתקלתי* בדף אינטרנט שמסביר יותר טוב (ובטח יותר מצחיק) ממני את הכשלים המונומנטליים שמונותאיסטים צריכים להדחיק. דיאלוג בין סוקרטס לישו:

Jesus:

God is the creator of all. He is all power, knowledge, wisdom and the epitome of justice, mercy, compassion, goodness; and peace.

Socrates:

These qualities are, however, not necessarily consistent. It is not possible for a person to be just, peaceful and merciful, all in one instance or situation. If a person or a nation deserves punishment by the rule of justice, you must punish him or wage war on them, but this would be a violation of the rule of peace or mercy. No one being could have all these qualities because they contradict each other; they cannot exist together in the same person at the same time. It is as though a man had turned both left and right at the same corner at the same time, while still remaining whole and entire..

* בעזרת StumbleUpon . איזה יופי של דבר זה. אם עוד לא הסטמבלתם, תקראו, תבינו, תנסו, תתמכרו. פתאום האינטרנט שלי מלא דברים יפים,  מפתיעים,מסקרנים, משעשעים ומשכילים, שלא לדבר על שטויות קורעות (או מאלפות) והמון מוסיקה. בטח יימאס לי באיזשהו שלב להתרוצץ בין דפי אינטרנט אקראיים ותלושים מהקשרם, אבל בינתיים אני מוצא שם יופי של דברים, הרחק מביצת הוובסטרים המקומית.**

.

** מי בא לבלוגפרנס?***

.

*** דווקא נרשמתי, אבל ההרשמה שלי לא נקלטה. מן הסתם זה לא היה הרצון האמיתי שלי.

.

[10 תגובות נפלו בדרך; לקריאת הדיון המלא בישראבלוג]

.