טוב, אופירה בתגובות לפוסט מאתמול שכנעה אותי לנסות בכל זאת לכתוב משהו לאופיר פינס, וגם המוזה באה טוב אז כתבתי כמה מילים:

מר פינס שלום רב,

.

אני פונה אליך אחרי שמצאתי להפתעתי את שמך ברשימת הח"כים שתמכו בקריאה טרומית בהצעת החוק לחסימת אתרי אינטרנט למבוגרים של ח"כ אמנון כהן.

.

.

הפתעה, כי נוצר אצלי הרושם שאתה איש-ציבור שערכי הדמוקרטיה וההומניזם לנגד עיניו, והנה הרמת את ידך לתמיכה בהצעה שתגביל את חירויות הפרט בישראל באופן חמור, ותכפיף את חופש המידע של כלל אזרחי ישראל לתפיסת העולם של מיעוט פוליטי קיצוני וכוחני. ברור לי שעשית זאת מתוך כוונה טובה להגן על אזרחים וילדים, אך ייתכן שלא שקלת את מלוא ההשלכות של צעד דרסטי כל כך.

.

צרה היריעה מלפרט את כל הבעיות הכרוכות בהצעה לאכוף זיהוי ביומטרי לגולשי האינטרנט, הצעה שתחייב פלישה בלתי מידתית בעליל לפרטיותו של כל אחד מהמשתמשים בארבעה מיליון המחשבים המחוברים לאינטרנט בישראל. יתר על כן, גם האמצעים המסובכים והיקרים להחריד שאמורים לשמש לאכיפת החוק הזה (קרי, זיהוי ביומטרי) אינם חסינים מפני עקיפה ופיצוח, כך שבסופו של דבר החוק המוצע רק יטאטא את הבעיה מתחת לשטיח ויפתח פתח לכניסת גורמים עברייניים לשוק אתרי המבוגרים, כפי שקורה עם כל מוצר שמוטלות הגבלות על הפצתו. ראוי לציין גם שחלק מהסכנות האמיתיות שאורבות לילדים באינטרנט, כמו פדופילים המשחרים לטרף בצ'אטים, אינן קשורות כלל לאתרים למבוגרים כי אם ההפך. החוקים נגד פדופיליה שרירים וקיימים. מניעה וזהירות בנושא זה יכולות לנבוע רק מאכיפה והסברה, לא מחסימה נואשת של פרצות בניסיון בלתי-ישים ליצור לילדים סביבה סטרילית.

.

עד כמה שאני זוכר משיעורי אזרחות, מדינה דמוקרטית אינה אמורה לפקח ולשלוט בכל אורחות החיים של כל אזרח, כי נקודת המוצא של הדמוקרטיה היא כבוד לשיקול הדעת ולאחריות של אזרחיה. סינון אתרים, כמו שמוצע בחוק, יכול כל משתמש אינטרנט ליישם בכוחות עצמו במחשבו האישי – ועל אחת כמה וכמה ספקי האינטרנט, שיכולים להציע חבילות סינון למשתמשים ואף עושים זאת מרגע שהבחינו בביקוש. בשביל לעודד הורים להגן על ילדיהם מתכנים לא ראויים מספיק מסע הסברה – לא צריך לחוקק בשביל זה חוק, עם כל ההשלכות המשפטיות והחוקתיות כבדות המשקל של צעד כזה.

.

לאור זאת, החוק המוצע (והדברים אמורים גם בהצעת החוק הדומה שמקדם שר התקשורת אטיאס) משול בעיני לניסיון להרוג יתוש באמצעות פטיש: סביר להניח שהיתוש לא ייפגע כמעט, והנזק ההיקפי יהיה חמור ובלתי צפוי. וכמובן, אי אפשר להתעלם משאלת השאלות: מי יהיה זה שיקבע מהם תכנים בלתי ראויים, מהן אמות-המידה שישמשו אותו, ומי ישגיח על המשגיח?

.

ככתוב לעיל, אלו הן רק חלק מהבעיות המיידיות שמתעוררות בעקבות הצעות החוק הללו. לקריאה נוספת בהרחבה, אתה מוזמן לעיין בשפע המאמרים והדעות שנכתבו בשבועות האחרונים באינטרנט על חוק הצנזורה. לנוחותך, הקישורים מרוכזים באתר אינטרנט שכתובתו:

http://info.org.il/892 /

.

בתודה על תשומת הלב,

.

ובתקווה למדיניות מפוכחת יותר שתטפל בחוליים האמיתיים של החברה הישראלית ולא תסתפק בסימפטומים השטחיים,

.

[שם, כתובת, טלפון, אימייל]

.

.

(עותק של מכתב זה נשלח לאתר 'עבודה שחורה', המקדם ומרכז התכתבויות של מצביעי מפלגת העבודה עם חברי הכנסת של המפלגה.)

.


.

אני לא מציע להפוך את המכתב לעצומה, אבל אתם מוזמנים להעתיק, לשפצר ולהתאים לטעמכם, ולשלוח לחבר-הכנסת המועדף עליכם מתוך הרשימה. (הממ… קולט אביטל?).

יופי, השתתפתי במשחקתהליך הדמוקרטי, איזה קתרזיס. מחר אני מתנתק מהאינטרנט המשוקץ לשלושה ימים והולך לפוש על החוף, הרחק ממראות מפתים של בשר חשוף.


עדכון [16:07]

Your message cannot be delivered to the following recipients:

Recipient address: [email protected]
Original address: [email protected]
Reason: Over quota

יפה שהוא טורח לבדוק את האימייל שלו מדי פעם. קשר עם הבוחר, עלק.

איכס. למה לי פוליטיקה עכשיו?

Everybody knows that the dice are loaded
Everybody rolls with their fingers crossed
Everybody knows that the war is over
Everybody knows the good guys lost
Everybody knows the fight was fixed
The poor stay poor, the rich get rich
Thats how it goes
Everybody knows

Leonard Cohen – Everybody knows