נו, מי ביקש שאכתוב על דברים טובים?

אלף אנשים צעדו אתמול ברחוב הראשי של רמלה. שלטים, תופים, בובות ענק צבעוניות וחולצות עם הדפסים כמו Legalize It (עם ציור של בית), Recognize It (עם סמל נייקי) וכן הלאה.

אנשים הם לא נדל"ן, דהמש עומד איתן

יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים

שוויון זכויות, לא פחות

לא דיכוי לא אפליה, משנים את השיטה

כוכבי האירוע היו ילדי הכפר, שהרעימו בתופים מחומרים ממוחזרים בקצב בטוקדה אחיד, בניצוחם של הפעילים הנמרצים שמפעילים קייטנת קיץ בכפר. רוח שייח ג'ראח נושבת בארץ, וזאת רוח טובה, מרעננת.

גם אני צעדתי עם שלט, אבל ההתרגשות למראה האירוע המאגי התקשתה לגבור על הציניות. הייתי כבר ביותר מדי אירועים שבהם הרגשתי שהנה-הנה, אנחנו עושים את זה, רק כדי שתקוותיי יתנפצו על קרקע המציאות הנבזית.

בערב התכנסנו בכפר לערב ההופעות המובטח. אחלה הפקה הרימו שם. את הערב פתחה תזמורת ערבית מסורתית מרובת נגנים. בהמשך הופיעו סיסטם עאלי שבונים את הבית מחדש בעברית, ערבית, רוסית וקצת אנגלית. אחריהם עלו תות ארד מהגולן שנתנו בראש עם רגאיי מדליק בערבית. הקהל רקד בטירוף. תאמר נפאר ולהקתו DAM חתמו את האירוע בהיפ-הופ מהוקצע, אפל ומחויך בו זמנית. לא נותר לי אלא להתבאס מעצמי שוב על אי ידיעת הערבית שלי.

מדהים איך מקום כל כך דיסטופי יכול להפיק מעצמו אנרגיות כל כך אוטופיסטיות. כמה כוח ואופטימיות יש בהם, בתושבי דהמש ובאנשים שהצטרפו למאבק – מקומיים ומזדהים מבחוץ, יהודים וערבים, ולך תדע מי זה מי כשכולם רוקדים יחד, מוחאים כפיים ושרים. ועדיין, התחושה שלי (ולא רק שלי) היתה שבקרוב נוזעק לדהמש כדי לעצור בגופנו את הבולדוזרים.

אז לא. בהבלחה נדירה של שכל ישר, שבאקלים הפוליטי הנוכחי אי אפשר שלא לייחס אותה לכוחות כישוף, השופטת שדנה הבוקר בערעור של תושבי דהמש על צווי ההריסה החליטה לתת להם ארכה נוספת.
על פי דיווחים לא מוסמכים מהשטח, הדיון נדחה לאוקטובר, על מנת לבחון תקדימים משפטיים להפשרת בתים לא מוכרים. השופטת גם המליצה לוועדת התכנון לקדם את תוכנית המתאר של הכפר. שופטת אוהדת אחת עוד לא מבשרת את בוא האביב, אבל תושבי דהמש יוכלו לישון עוד כמה חודשים בשקט, בלי להתהפך על משכבם בחרדה שמא יראו בולדוזרים מהחלון בבוקר.

הפוסט הזה נכתב גולמי לגמרי, כשהעיניים עוד נפוחות מהדמעות (של אושר, לשם שינוי). אשתדל לעבות אותו בלינקים, סרטונים ותמונות בהמשך. בינתיים, אפשר לנשום קצת לרווחה ולקוות לטוב.

לינקים (רשימה בהתהוות)

"יש מאבקים פוליטיים שמצליחים" – דיווח מבפנים של נמרוד פלשנברג, ממארגני הקייטנה וההמופע.

תמונות מההפגנה שצילם עמית צינמן.

עידן לנדו על "ועדת הנישול המחוזית": סקירה מפורטת ומתועדת של האפליה הממסדית כלפי דהמש.

דיווחים על ההפגנה, ברוח אוהדת לשם שינוי: NRG MYNET

כתבה של הטלוויזיה החברתית על דהמש: עבר, הווה, עתיד