על מינימליזם מוחשי וממוחשב

אם הייתי יכול לבחור אתר אינטרנט אחד שהשפיע עליי יותר מכל (הייתי אומר בעשור האחרון, אבל קצת נשבר לי הזין מהסיכומים האלה), זה יהיה ללא ספק Unclutterer. יותר ממה שכותביו לימדו אותי על סדר וארגון ועד כמה הם חשובים (מנטרה שאבי מולידי ניסה להכניס לי לראש במשך יותר ממחצית מחיי ללא הצלחה), הם לימדו אותי על החשיבות שבמינימליזם בכל תחומי החיים. השינוי העיקרי באמת עבורי היה כאשר הבנתי שהעקרונות הללו תקפים כמעט לכל אספקט שהוא.

לפני כחצי שנה לערך עברתי דירה, והתחלתי לראשונה לגור לבד. לא לקחתי איתי יותר מדי דברים. את העיקר העמסנו בשתי נגלות ביונדאי גטס. כעשרה ארגזים בסך הכל, כאשר את שאר הרהיטים אשאיר מחוץ לעניין. אחרי כל הזמן שעבר עדיין לא סידרתי הכל, וארבעה ארגזים עדיין נוכחים על הרצפה. אחד מחבריי, אשר ביקר בדירתי המבולגנת, הציע לא אחת לסייע לי לפרוק את הארגזים שנותרו – פעולה אשר לכל היותר תיקח מספר שעות בודדות מהזמן של שנינו. הודיתי לו בכל הפעמים על רצונו לעזור וניסיתי להסביר כי המעבר הוא הזדמנות מצוינת לעשות סדר אמיתי ברכושי, אשר רובו ככולו אינו ראוי לצאת מקופסת הקרטון, אלא להיות מושלך לאחר כבוד. לעמותת צדקה, אתר אגורה, יד2 או eBay, המיכל למחזור נייר או חלקת האלוהים הקטנה שליד פח הזבל שליד הבית. אם הייתי נדרש לכך, הייתי אומר שלהערכתי כמחצית מהכבודה שהבאתי עמי מביתי הקודם עברה לעולם שכולו טוב: לידיו של נזקק כזה או אחר, לילקוטו של תלמיד יסודי צעיר ומלא מוטיבציה ללמוד או כפסולת המספקת עבודה לאדם קשה יום פלוס שניים. החפצים שלי כבר לא מעסיקים אותי יותר. אין לי צורך לנקותם מאבק, לתחזקם בתיקונים ובחשמל, להקצות להם מקום במרחב הפרטי, האישי, האינטימי והפרודוקטיבי שלי. הם עברו לידיים אחרות, או פשוט המשיכו הלאה במסעם, יהא אשר יהא.

ממה לא נפטרתי בחצי שנה האחרונה: פוסטרים, מכשירי אלקטרוניקה, אביזרי אלקטרוניקה, בגדים, ניירת מפה ועד השמיים, תרופות, דיסקים, משחקי לוח ומחשב, עוד ניירת, כלי כתיבה, צעצועים… אין לזה סוף, גם עדיין – משום שטרם סיימתי לטפל בכל הארגזים – וגם בכלל. זה לא מעשה חד פעמי, זהו אורח חיים מתמשך. כל הזמן לבחון מה מיותר ואין לו מקום, כל הזמן להקל על עצמנו. ההתחלה היא קשה, אך ברגע שהדבר נהפך לטבע שני הוא אינו מעיק כלל. הוא נעשה כבדרך אגב והוא משחרר להפליא.

כי בחירה בדרך חיים מינימליסטית אינה דבר שיש להקל בו ראש. הכל בר טיפול, הכל ניתן לזריקה, להעברה או למכירה. אף חפץ אינו קדוש, אפילו אם, ואולי בגלל – שהוא מייצג זיכרון רחוק, שאיפות, חלומות, תשוקות. אדם שהייתי ואדם שהייתי רוצה להיות. מטרות שהצבתי ומטרות שהייתי רוצה להציב. כמובן שיש לדרך חיים זו השלכות שליליות, פוטנציאליות ולא פוטנציאליות. אני פחות נקשר, אני רואה דברים רבים כזמניים, לטוב ולרע, אני משאיר פתח מילוט ומתקשה להפוך דברים לסופיים. אני לא ספונטני ובוחן כל רכישה, התחייבות ונוכחות של עצם כלשהו בחיי בצורה מדוקדקת, אשר עשויה להיות מייגעת ומתישה לעיתים קרובות. אך מצד שני, יש לכך יתרונות עצומים: אני ממוקד יותר במטרותיי, אני פחות מדשדש בעבר ויש לי יותר זמן לעשות דברים חשובים. להתפתח, ללמוד, לעבוד ולחשוב.

כמובן שמתעוררת השאלה מה קודם למה. הרי ברור לי לכל חפץ בחיינו יש משמעות, לעיתים מרחיקת לכת. אדם מוכר את ספרי הפסיכומטרי שלי כי החליט להפסיק לעשות שקר בנפשו לאחר שוויתר על לימודים באוניברסיטה לטובת העסק המשפחתי לפני שנים. בחורה זורקת את מכתבי האהבה של האקס לאחר שהחליטה לעבור הלאה בחייה. קצין משוחרר מוסר את מחסנית המזל שלו במבצע איסוף מיוחד של צבא ההגנה לישראל לאחר שהשלים עם העובדה שהוא כבר לא בצה"ל. האם התגברותו על משבר זה גרמה לכך שייפטר מהחפץ האחרון שקושר אותו אל חייו הקודמים, או שמא מסירת החפץ גרמה לכך שימשיך סוף סוף הלאה? ומה אם אשתו הייתה זורקת את המחסנית, ללא ידיעתו? מה יותר? האם החפצים משפיעים על הרגש או שהרגש משפיע על החפצים? זה משתנה מאדם לאדם, מחפץ לחפץ ומעת לעת.

אישית, אני מצאתי שהעברה של דברים רבים למרחב הממוחשב סייעה לי רבות. כמובן, לא כל דבר מתאים למטרה הזו. אבל גיליתי, ואני בטוח שלא הייתי הראשון, שמחיקת קבצים קלה יותר מזריקת ניירת – אפילו אם החשיבות שלהן זהה לחלוטין ומסמלת את אותם דברים. לעזאזל, אפילו אם זה אותו מסמך או תמונה בדיוק, שנסרקו והועברו לאחר כבוד לדיסק הקשיח. קל יותר למחוק מספר טלפון מ-Google Contacts מאשר מפנקס מצהיב. מהיר בהרבה (וקל יותר רגשית, גם אם מכני וחסר נשמה, לדעת אנשי ה"לאן הגענו") לחסום מישהו במסנג'ר מאשר להסיט מבט כל פעם שפוגשים אותו ברחוב (כמובן שמדובר בנושא נרחב בהרבה, שהדיון בהשלכות של כל אחד ואחד מסעיפיו הוא מרתק. לדוגמה: Text Messenge Breakup). פשוט יותר להסיר את דף המוצר של מחשב חדש שרצינו לקנות מהמועדפים בדפדפן באבחה של רגע מפוכח לאחר מבט מעמיק ביתרת חשבון הבנק, מאשר לקמט ולזרוק את הקופון שהספיק לצבור אבק על השולחן. וכמובן שאין רגע בעל משמעות יותר במרחב הווירטואלי מאשר סגירת חשבון משתמש. אם זה בפורום קיפולי נייר, בלוג המכיל את התיעוד הבלעדי לחייכם הקודמים או אתר הכרויות. לפני עשר שנים (אי אפשר להיפטר מזה) הפעולה המקבילה שהייתה נדרשת לביצוע פרידה כזו הייתה כל כך כואבת, מתישה ומתסכלת עד שלרוב לא היינו עושים אותה כלל, נחוצה ככל שתהיה. הרי עצם העובדה שדבר כלשהו אינו בעל נוכחות פיזית, אינו אומר שהוא לא שם. גם אותו צריך לסדר, לנקות, לארגן ולזרוק בעת הצורך. אסור ליפול לאשליה הזו. מסמך הוא מסמך, תמונה היא תמונה, זיכרון הוא זיכרון, מידע הוא מידע ורעיון הוא רעיון – גם אם הם לובשים צורה אחרת לחלוטין. מעיקה פחות ו(להבדיל) מינימליסטית יותר.

להעברת חלקים מחיינו לרשת, לענן של גוגל, לדיסק הקשיח ולזיכרון הפלאש של המצלמה יש השלכות נרחבות. הן הופכות אותנו ואת האינטרקציות שלנו עם העולם ממשיות פחות, היא נוטלת את המוחשיות מההישגים שלנו (אמנים ויוצרים יעידו על כך היטב כיום ובשנים הבאות), היא מכניסה ניכור לחיינו. אך בו בעת היא מאפשרת לנו להיות מינימליסטיים יותר, על כל ההיבטים החיוביים שבכך (סביבה, למשל), ולמרבה האירוניה, כביכול, הופכת אותנו לעשירים בהרבה (בכל מובן, אך ממש לא רק או בעיקר בכסף). אפשר ללמוד יותר, לחוות יותר, לעבור הלאה בקלות, להיות ממורמרים פחות, לא לשקוע בעבר וכל הזמן להשתפר ("לאן כולם רצים היום?" שואלת סבתא).

לפני כמה ימים קראתי את התרגום של מאמרו (המרתק) של וויליאם דרסיוויץ ב"קרוניקל", הדן (בין היתר) בחוסר המשמעות שבחברויות וירטואליות ברשתות חברתיות, כמו טוויטר, מייספייס ופייסבוק. הגעתי למסקנה שאין שום סיבה שאעקוב אחרי חלק גדול ממי שברשימת ה"חברים" שלי. רובם ככולם כבר בהייד מזמן, ותוך שימוש באמצעי הפרטיות החדשים של האתר (הידועים לשמצה אך היעילים להפליא עבור מי שיודע להשתמש בהם) איני משתף אותם בחלק נכבד מהסטטוסים שלי גם כך. אז למה לא להיפטר מהם? זה ינקה לי את חלון הצ'אט, יעשה חסד עם דף הבית שלי ויאפשר לי להתמקד באנשים שכן יש לי אינטרקציה עמם דרך הפלטפורמה. בסופו של תהליך קצר יחסית הצטמצמתי לכ-70 חברים בלבד (מתוך למעלה מ-150), והיד עוד נטויה. בכך התחלתי להתייחס לפייסבוק בדיוק כמו אל טוויטר וגוגל רידר, והחזרתי את ההגה לידיי בכל מה שקשור לכמות המידע שאני צורך ומבזבזת את זמני ומשאביי. אין שום סיבה להחזיק רשימת קריאה אינסופית רק כדי ללחוץ פעם ביומיים על Mark as Read. כנ"ל לגבי מעקב חסר תכלית וגוזל זמן אחר מאות צייצנים משעממים (רוב הסיכויים שאת הטוויטים הטובים באמת שלהם כבר ירטווטו). או עשרות רשימות תפוצה באימייל. ולחשוב שבימים עברו היינו צריכים לטלפן למוקד של העיתון ולבקש לבטל את המינוי. כלי הנשק הטוב ביותר ב-Information Overflow הוא להתחיל לחשוב רצינות על הדרכים והתכנים שאנו צורכים, ופשוט לחתוך.

וזהו אחד היתרונות הגדולים של המעבר לרשת. נכון, הוא מנתק במקום לקרב, הוא מייעל אותנו אך מנכר, אך בו בעת הוא משחרר. קל לזרוק. קל להתעלם, קל למחוק ולהיפטר. וכל המעט הרי זה משובח. אנשי הקשר, המיילים ולוח השנה שלי הם בענן. הסיפורים שלי והכתבות שלי נמצאים בקבצי טקסט או תמונה, האלבומים שלי מסודרים בתיקיות, חומרי הקריאה שלי גם, ועל ספריית הסרטים והשירים אין על מה לדבר.

עכשיו רק צריך להעביר לשם את ארגזי הקרטון שלי.


3 Responses to “על מינימליזם מוחשי וממוחשב”

Leave a Reply