החברים של ג'ורג'

הם נולדים ומטרה מעל ראשם

שר הבטחון ליברמן דורש להעמיד את אנשי בצלם לדין. מה צריכה להיות ראיית ההגנה הראשונה שלהם

ביום חמישי האחרון פרסם ארגון בצלם קריאה פומבית לחמושי צה”ל שעל גבול רצועת עזה. הוא הזהיר אותם שהפקודות שקיבלו, לירות במפגינים בלתי חמושים – פקודות שעליהן חזר צה”ל כל השבוע – הן פקודות בלתי חוקיות בעליל. הוא הזכיר להם שחובתם, על פי המשפט הצבאי, היא לסרב לפקודה בלתי חוקית בעליל. ספק אם ארגון זכויות אדם העז עד כה להתעמת כך ישירות עם הבהמה הירוקה. התגובה הציונית ההולמת לא איחרה לבוא: החשוד בפשעי מלחמה יאיר לפיד תקף את בצלם בסוף השבוע, אורי אריאל נפנה מעסקי ביזת הציבור למען מקורביו כדי לדרוש את ביטול תקן השירות הלאומי של בצלם (שאיננו מאויש מזה שנתיים), וליברמן פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את בצלם – שמצידו, חזר על הקריאה לסרב לפקודות בלתי חוקיות.

סביר להניח שבארגון נערכו היטב למאבק המשפטי שהיו חייבים לדעת שיגיע, ולא מן הנמנע שמאבק משפטי פומבי סביב השאלה מהי פקודה בלתי חוקית בעליל הוא אחת המטרות של הקמפיין הזה. אבל אם וכאשר יגיעו הדברים לבית המשפט – והנסיון מלמד שהמדינה תעשה הכל כדי למנוע דיון כזה – תעמוד לאנשי בצלם הגנה בלתי צפויה.

אתמול (ז’) התראיין ליברמן ל-Times of Israel ואמר כהאי לישנא: “צריך להבין שאין אנשים חפים מפשע בעזה. כולם מסונפים לחמאס, כולם ממומנים על ידי חמאס, וכל הפעילים שמנסים לאתגר אותנו ולפרוץ את הגדר הם פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס.” מאוחר יותר, אחרי רעש בינלאומי, הבהיר ליברמן שהוא אמר “תמימים” בעברית, המגזין תרגם ל-innocents בעוד שהוא התכוון למונח “נאיבי.” המשמעות, אם כן, של המשפט של ליברמן היא ש”אין אנשים נאיבים בעזה, כולם מסונפים לחמאס, כולם ממומנים על ידי חמאס.” לא נשמע משהו, וככל נראה מדובר בשקר שנובע כתוצאה מלחץ במערכת ה-hasbara.

לדברים שאמר ליברמן יש משמעות. גם לשתיקה המצמררת שבה התקבלו בציבוריות הישראלית. הם מעידים על רוח המפקד: אין חפים מפשע. אם הרגת אותם, זה לא נורא וזה ודאי לא פשע. אם הורדת עיתונאי ביריה למרכז המאסה, זה לא חשוב. אפשר יהיה לטעון שהוא ניסה להטיס מל”ט, ואף אחד לא ישאל שאלות, כמו למה בעצם קיומה של מצלמה מעופפת – אם זה אכן מה שקרה – הוא סיבה לירי כדי להרוג. ולא, אם מישהו חוטף קליע מקלע או צלף ב-350 מטרים, זה לא מקרה. אלו היו, אגב, שלבי התירוצים של צה”ל: תחילה שלא בטוח שצלף פגע בו, אחר כך שישראל לא יורה בעיתונאים, זה פשוט משפריץ לה; אחר כך, שהוא לא היה בעצם עיתונאי; ובסופו של דבר, תראו – מל”ט. שני התירוצים האחרונים ביחס לרציחתו (כן, הריגה במכוון של אדם לא חמוש היא רצח) של יאסר מורטג’ה אתמול הגיעו מפי ליברמן עצמו. שימו לב שהוא אפילו לא ניסה לטעון שהמל”ט, שכאמור בכלל לא ברור אם היה, היה חמוש.

כי מה זה כבר משנה, אם אתה מורה לצלף להרוג צלם בלתי חמוש? אחרי הכל, אין חפים מפשע בעזה. כל אדם שתהרוג, בהכרח יהיה אשם במשהו. אם הוא לא איש חמאס, הוא מסונף לחמאס. שני מיליוני בני אדם שהם, בהגדרה, לא חפים מפשע. הם נולדים ומטרה על ראשם. רובם, אגב, בני פחות מ-18. אין מה לראות פה. כולה אנשים שנולדו ללא חזקת חפות, אסירי עולם ללא משפט, שמקבלים את מה שמגיע להם.

הדברים של ליברמן מעידים על הפנטזיה הקבועה מכל של הישראלים, שביטא היטב דווקא יצחק רבין: “הלוואי שעזה תשקע בים.” אבל היא לא הולכת לשקוע, ומכיוון שכך אין לנו אלא לעשות את העבודה עבור הים. נהרוג באשמים מלידה האלה בכל מקום. נהרוג אותם בחופים, נהרוג בהם בגבעות, נטבח בהם במחנות, נפציץ אותם בזרחן בערים, נצוד אותם 350 מטרים מן הגדר. מה הם רוצים, החיות האלה, חסרי החפות האלה? הם רוצים לחיות כמו בני אדם? ולא, אנחנו לא רוצים לדעת איך הם הגיעו לשם. אל תזכירו לנו את זה. אל תדברו איתנו על רצונם של החיים במכלאות, באזור שהאו”ם הבהיר שלא יהיה ראוי למגורי אדם בעוד שנתיים, לחזור אל מולדתם. הזכות הזו שמורה ליהודים בלבד. ועצם הרצון לשוב, לצאת מהמכלאה, מעיד שהם לא חפים מפשע.

ועל כן נהרוג בהם, נטבח בהם, ואם יהיה צורך (כבר הבהיר צה”ל) גם נפציץ אותם. אבל הכל חוקי, כן? מדובר באנשים שנולדו נטולי חזקת חפות. אין פה בכלל שאלה של סירוב פקודה ואין פקודה בלתי חוקית בעליל: פקודות כאלה נותנים רק כלפי בני אדם, ואלה, אלה חסרים את הבסיס המשותף האנושי, את התפיסה שהם טובים ביסודם.

ומאליה עולה ההרהור: אולי אין די בצעדים האלה. אחרי הכל, הרגנו כמה עשרות, אבל מספר גדול יוולד בימים הקרובים. לבעיה הזו, של מיליונים שנולדים פושעים, צריך למצוא פתרון. לא, אל תגיד “פתרון סופי”, זה לא נשמע טוב.

אולי “סיכול כולל”? לא, לא, צריך לעבוד על זה. שמישהו יקרא ליאיר ולאוריך.

הערה מנהלתית: מאז הפוסט האחרון התקבלו מספר תרומות בקרן הבעת הרצון הטוב והתודה. אני רוצה להודות בזאת לתורמים.

(יוסי גורביץ)

נהניתם? ספרו לחבריכם:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • email
 • RSS
 • Twitter
 • Kobi Marom

  נו באמת. אם הראיות שלך לכך הם סגר על ישות עוינת, הרוגים בהתפרעות על גדר גבול והרוגים במלחמה, אפשר באותה מידה לטעון שכל מלחמה שהיא היא עדות לרצח עם מתקרב.

  • ygurvitz

   אנשוך.

   א. סגר? נסה מצור נסה ספירת קלוריות של התושבים במשך שנים.

   ב. אסירים לא נמצאים במלחמה עם סוהריהם. הטבח העונתי שמבצעת ישראל בעזה איננו "מלחמה." די להסתכל על מספרי האבידות כדי להבין את זה.

   ג. ההרוגים הם מאות מטרים מהגדר, והפגנה איננה התפרעות.

  • ygurvitz

   אלעס..

   א. סגר? נסה מצור נסה ספירת קלוריות של התושבים במשך שנים.

   ב. אסירים לא נמצאים במלחמה עם סוהריהם. הטבח העונתי שמבצעת ישראל בעזה איננו "מלחמה." די להסתכל על מספרי האבידות כדי להבין את זה.

   ג. ההרוגים הם מאות מטרים מהגדר, והפגנה איננה התפרעות.

   • Kobi Marom

    א. אוי נו באמת, אל תצחיק אותי. במצור אמיתי לא "סופרים קלוריות" ולא מכניסים סחורות. מצטער שלישראלים לא כל כך בא שלחמאס יהיה נשק טוב יותר.
    ב. ספר לתושבי עוטף עזה כמה זה "לא מלחמה". מספר האבידות לא משנה דבר. מעניין שאת ההפצצות על אזורי דאע"ש אף אחד לא מכנה "טבח עונתי".
    ג. נסיונות פריצת גדר, בקת"בים ומטענים הם לא "הפגנה" ולא משנה כמה ספינים תנסה לתת לזה.

    • בוקי סרוקי
     • Kobi Marom

      מה הנקודה שלך? כבר אמרתי ש"בכל מקרה כל מוות דורש חקירה רצינית, ואם חיילים ירו ללא צורך יש להענישם."
      זה לא משנה את התמונה הכללית. אני גם זוכר איך מחבל שכמעט רצח נער הוצג כמסכן לא חמוש שנרדף ע"י מתנחלים וסתם נורה למוות.

      • בוקי סרוקי

       הנקודה שלי היא שחיילי צה״ל רוצחים פלסטינים לא חמושים בדם קר, גם כשאלה לא מסכנים אותם. הבהרתי אותה מספר פעמים, ונראה לי שגורביץ בפוסטים שלו הבהיר את אותה נקודה.

       ועכשיו שאלה (רצינית): כמה מקרים פרטיים תצטרך כדי להודות שמדובר בתמונה הכללית ולא ביוצאים מן הכלל?

       ועוד שאלה (לא פחות רצינית): האם יש סף מסויים שבו תגובתך לא תהייה ״זה דורש חקירה רצינית״, אלא ״זה רצח, נקודה. צריך לשים את החייל במאסר עולם, כראוי לכל רוצח?״

       • Kobi Marom

        ואני כבר ראיתי כמה רוצחים הופכים פתאום ל"לא חמושים/לא איום" אז תסלח לי שאני לא מתרשם במיוחד.
        אני יכול להחזיר את אותה שאלה אליך.
        אנחנו עדיין מדברים על התפרעות על גדר גבול.

        • בוקי סרוקי

         אוקיי, אז תשובתך לשתי השאלות היא לא, זה בסדר לירות גם בפלסטיני שאינו חמוש מכיוון שאולי הוא יהפוך ״פתאום״ לרוצח.

         אם זאת התשובה, אז מדוע לחקור כל מקרה לגופו? הרי החקירה מיותרת – אפילו אם הפלסטיני לא איים על מישהו, הוא מסוכן בפונטציאל והחיילים צדקו שירו בו.

         • Kobi Marom

          לא, אני אומר שכבר ראיתי כמה "לא חמושים" מתגלים כחמושים בהחלט.
          ונו באמת, זה לא ברור שאני מדבר באופן כללי ולא על המקרה הספציפי הזה? אני לא אומר שהחיילים צדקו כשירו בו.

          • Dan Spitzer

           לא הבנתי.

 • Rotem Reptor

  רבין לא אמר: "הלוואי שעזה תשקע בים." הוא אמר (ציטוט לא מילולי, אך התוכן מדוייק): הייתי רוצה (או שמח) לקום בבוקר ולגלות שעזה טבעה בים.
  כמובן, התבטאות זו של האיש שהועלה לדרגת קדוש לאחר מותו אינה שונה מהותית מהציטוט הלא מדוייק לעיל, והיא מכוערת ומבחילה כמו לא מעט מהתבטאויותיו של הקדוש רבין, האיש שקרא "לשבור להם [לפלסטינים, אלא מי] את הידיים והרגליים", ושמינה את פושע המלחמה והפושע הפלילי אריאל שיינרמן-שרון ליועצו לענייני משהו והעניק לו מעין לגיטימציה שהביאה בסופו של דבר לכך שהוא, שרון, הניח את עכוזו הענקי על כס ראש הממשלה.

  • Meni Zehavi

   א-פרו-פו "הבסיס המשותף האנושי" שלי מי "שהם טובים ביסודם", אין דבר אנושי יותר מלרצות שבעיה כלשהי תיעלם מאליה בלי שתצטרך להתמודד אתה, ודאי אם אין לך יכולת ממשית להתמודד אתה. אז מה כל כך נורא באמירה ההיא של רבין (שממש לא היה קדוש, אבל זה סיפור אחר)?

   • בוקי סרוקי

    הייתי רוצה (או שמח) לקום בבוקר ולגלות שתל אביב וחיפה טבעו בים.

    מה כל כך נורא באמירה הזאת, זהבי?

    • Meni Zehavi

     כלום, אני ירושלמי 🙂
     דרך אגב, אני חושב שלא מעט פלסטינים היו שמחים לגלות את מה שאתה מדבר עליו. זה לא אומר שאי-אפשר לעשות אתם שלום.

     • בוקי סרוקי

      אף אחד לא טען שאי אפשר היה לעשות עם רבין שלום. כן טענו שהאמירה נוראה ואתה שאלת למה. נראה לי שהנקודה ברורה עכשיו.

      • Meni Zehavi

       היא נוראה לא יותר מהעובדה שכל אחד מאתנו ימות תוך כמה עשרות שנים — כלומר, לא יותר מהקיום האנושי באופן כללי. החיפוש אחר טוהר מוסרי בקרב בני אדם, ודאי קצינים ופוליטיקאים, הוא כנראה העיסוק הכי חסר תוחלת שאפשר להמציא. גם ניסיון לכפות על פוליטיקה ערכי מוסר אוניברסליים הוא אשליה חסרת תוחלת במידה רבה.
       העניין הוא שהאשליה הזאת תופסת באופו מוזר את מוחותיהם של בני האדם. רבים מהם משוכנעים שהם יודעים מהם ערכי המוסר האוניברסליים שצריך לכפות, ובאופן בלתי-מפתיע, מדובר בערכים המקובלים בקבוצת ההתייחסות שלהם. הצד השני של מטבע הוא שמי שמחזיק בערכים שונים נתפסים במקרה הזה כ"חסרים את הבסיס המשותף האנושי", וגו'.
       לי אין כל בעיה לחיות בעולם בו אנשים שונים, אולי מיליונים מהם, מייחלים להיעלמותי מעל פני האדמה. כל מה שאני צריך הוא שלא תהיה להם אפשרות ריאלית לממש את הייחול הזה. אם התנאי הזה מתקיים, אפשר לשאת ולתת עם אותם אנשים על כל מיני הסדרים מעשיים — שזה מה שפוליטיקה נועדה לעשות.

       • בוקי סרוקי

        אתה פילוסוף דגול, זהבי

   • Rotem Reptor

    מר זהבי, משאלתו של הקדוש רבין לא התבססה על אי-נחת ארכיטקטונית מעזה אלא מהיותה "קן צרעות" בעיניו; קרי: חבל ארץ זעיר, צפוף אוכלוסין במידה מחרידה, שתושביו נתונים לכיבוש אכזרי מהיום הראשון של הכיבוש הישראלי ביוני 1967, ואין להם לא זכויות אדם, לא זכויות אזרח, ולא זכויות פוליטיות – והם, ראה זה פלא – אינם שבעי רצון ממצבם הנורא והם מביעים את אי-שביעות רצונם, ביחד עם רצונם הנחוש להשתחרר מעול הכיבוש הישראלי המתועב, בפעולות אלימות נגד קלגסי הכיבוש. את הקדוש רבין הטריד רק הפריט האחרון ברשימה לעיל: התגובה הפלסטינית ההולמת לכיבוש הישראלי הנבזי. לכן ייחל לכך שיתעורר בבוקר ויגלה כי עזה "טבעה בים."
    עכשיו הבנת?
    נ"ב: עזה לא טבעה ולא תטבע. אך בוא יבוא יום שבו היא תטביע אותנו.

    • Meni Zehavi

     ישראל כבשה את רצועת עזה ממצרים, שגם היא לא בדיוק הצטיינה בשמירה על זכויות האדם והאזרח של תושבי הרצועה. הפלסטינים ניסו אולי להשתחרר מהכיבוש הישראלי, אבל מאמציהם הובילו אותם מדחי אל דחי. למה אדם שפוי יקרא לזה תגובה הולמת זו שאלה מעניינת הרבה יותר ממה הייתה משאלתו של רבין (שידע היטב שהיא אינה מציאותית).
     הפתעה מס' 1: בני אדם דואגים בראש ובראשונה לזכויות ולאינטרסים של עצמם. הפתעה מס' 2: פוליטיקאים במדינה דמוקרטית דואגים, במקרה הטוב, למי שבחרו בהם, לא למי שנלחם נגד בוחריהם (נלחם בצדק או לא, זה לא משנה). האתגר הוא לשכנע את הציבור בישראל שהסדר שלום עם הפלסטינים הוא אינטרס שלו. כל עוד השמאל ימשיך לדבר על מוסר אוניברסלי ולא על אינטרסים ספציפיים וממשיים מאוד, השלום ימשיך להתרחק.

 • אישרגיל

  המאבק הצודק והבלתי-אלים… לחציית גבול בינלאומי מוכר לתוך מדינה ריבונית.

  מישהו קונה את זה?
  הקמפיין הזה יתמוסס מהר מאוד, כמו קמפיין המשטים.

  • בוקי סרוקי

   אה. ואחרי שיתמוסס? מה ייקרה אז?

   • אישרגיל

    או שימציאו עוד קמפיינים שנועדו לכישלון (כמו ה BDS, למשל) הסכסוך יימשך ואנשים משני הצדדים ייפגעו,

    או שהפלסטינים יקבלו שכל, ישלימו עם קיומה של ישראל עם כל הצער שבדבר (הצעד החמישי והאחרון בתהליך אבל הוא השלמה), יוותרו על זכות השיבה ויגיעו לפשרה שתכלול מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל.

    • בוקי סרוקי

     ואם הפלסטינים יסכימו להגיע לפשרה, הישראלים פתאום יקבלו אותה וייתמכו במדינה פלסטינית?

     • אישרגיל

      לצערי – המקרה הראשון !

      מבין חמשת הצעדים – הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון, השלמה. הפלסטינים עדיין איפשהו בין הכחשה לכעס.

      הידעת שבספרי הלימוד הפלסטינים נמל יפו הוא עדיין הנמל הכי גדול בפלסטין?

      • בוקי סרוקי

       על מה דעתך מבוססת?

       • אישרגיל

        אין שום הרעבה בעזה, מספיק עם השקר המתועב הזה. יש מקומות בעולם שבאמת אנשים מורעבים – עזה היא לא אחד מהם. למעשה, ישראל דואגת לכך, כי ישראל היא זו שמכניסה את כל המזון לעזה.

        בקשר לכל השאר, הגידול בהתנחלויות הוא בעיקר בגושים, ובעיקר בשתי הערים החרדיות מודיעין-עילית וביתר-עילית שנמצאות ממש על הקו הירוק. ישראל מעוניינת לשמור על הגושים, יש קונצנזוס ממרצ ועד הבית היהודי בקשר לכך. יש שאיפה גם לשלוט בבקעת הירדן שהיא איזור אסטרטגי ובטחוני ועל זה נפל המו"ם ב2013. כל זה פחות או יותר תואם את "תוכנית אלון" משנות ה-70. האסטרטגיה הישראלית לא השתנתה. ישראל מעולם לא שאפה לספח או לשלוט על הערים הפלסטיניות הגדולות לאורך מרכז הגדה.
        "עסקת המאה" של טראמפ, לפי פרסומים, תציע לפלסטינים בערך 40-60 אחוז מהגדה, שאני מניח שזה תואם את הדברים שהזכרתי מעלה.
        בשנים עברו הפלסטינים יכלו לקבל 90 אחוז, ככל שהשנים יעברו והם יתמהמהו, הם יוכלו לקבל פחות – ה BDS לא יציל אותם.

        • בוקי סרוקי

         בנוגע לרעב בעזה:

         מחקר על ילדי 357 ילדי גן בעזה (גילאים 2-5) מצא ש60% מהם היו אנמיים. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4391478/ במדגם אחר השיעור היה 65%. http://www.ijstr.org/final-print/dec2012/Anemia-And-Nutritional-Status-Of-Pre-school-Children-In-North-Gaza-,-Palestine.pdf
         מחקר אחרי על ילדים מבוגרים יותר (6-11) מצא שלכרבע מהם היו פרזיטים במעיים, כתוצאה ממים מזוהמים. http://europepmc.org/abstract/med/10946498
         במחקר של ארגון הסחר העולמי 94% ממשקי הבית בעזה דיווחו על קשיים בהשגת אוכל ו85.5% אמרו שאין מספיק אוכל בבית. כ-50% מילדי הגן היו אנמיים ול-26% היו פרזיטים במעיים. http://www.emro.who.int/emhj-vol-19-2013/3/ongoing-deterioration-of-the-nutritional-status-of-palestinian.html

         בנוגע לשאר: אוקיי. אז אתה מודה שיש קוצנזוס יהודי-ציוני להמשיך את הכיבוש בבקעת הירדן וברוב ההתנחלויות ושיש להם תמיכה מטראמפ. נראה לי די הגיוני שהפלסטינים ימשיכו להתנגד, עד שאתה וחבריך תעברו את חמשת השלבים הקובלר-רוסיים: הכחשה, כעס, מיקוח, דכאון, השלמה ותבינו שהפלסטינים פה כדי להישאר, שהם בני אדם ושאתם צריכים לחיות איתם. עד אז, יישפך דם והרבה.

        • בוקי סרוקי

         עניתי לזה שלוש פעמים ושלוש פעמים נמחקתי.

         • אישרגיל

          יש פה באגים, כן. זה די מעצבן.

          בכל מקרה, הצלחתי לקרוא מה שכתבת לפני שזה נמחק. אם אני זוכר נכון, אמרת שהפלסטינים ימשיכו להתנגד.

          אז שיתנגדו.
          ההתנגדות הזו שלהם היא זו שהביאה את עזה להיות מקום עני, חסר מים נקיים ותחת הסגר מתמשך.

          ישראל היא המדינה מספר אחת בעולם בהתפלת מים. אני בטוח שאם תנועת חמאס תהפוך עורה, תכיר בישראל, תוותר על זכות השיבה ועל המאבק המזויין, ישראל תבנה עבור עזה מתקני התפלה והם יוכלו לשתות מים נקיים.
          אך תנועת חמאס אינה מעוניינת בזאת, היא מעוניינת לקשור לאיראן, להמשיך לחפור מנהרות ולבנות רקטות וממשיכה לספר לתושבי עזה איך הם עתידים לחזור לכפרים שלהם שלא קיימים כבר 70 שנה ואיך מצעדי שיבה ישיגו להם את המטרה הזו.

          בקשר לגושי ההתנחלויות ובקעת הירדן, אני בספק אם ישראל אי פעם תיסוג מן הדרישות הללו, זה משהו שהפלסטינים ייאלצו ללמוד לקבל אותו.

          אני אגיד את זה באופן חד-משמעי – אם ישראל תוותר על השליטה הבטחונית על בקעת הירדן זו תהייה בגידה באזרחי ישראל, לא פחות. אם אויב כלשהו, כמו החמאס או איראן, יצליח לבנות בגדה המערבית תשתית רקטות כמו שנבנתה בעזה או בלבנון יהיה זה סופה של מדינת ישראל.

          • בוקי סרוקי

           זה לא מה שכתבתי, ואין שום קשר להטפלת מים.

          • גיל

           בקעת הירדן זו דוגמא מעולה. כבר היום ישראל שולטת בה מבחינה בטחונית, ממש הפתרון האידיאלי. זה אחד מהאזורים השקטים ביותר מבחינה בטחונית, למרות שבערך 90 אחוזים מהתושבים בבקעת הירדן הם פלסטינים.
           הבעיה היא לא השליטה הבטחונית, אלא זה שישראל מנסה לטהר את השטח מהתושבים הערבים שבו (כאמור, רוב מכריע של האוכלוסייה). זה מה שמסגיר את הכוונות האמיתיות של ישראל. לא השליטה הבטחונית במעברי הגבול, אלא גזל המים והאדמה מרוב האוכלוסייה. אנחנו מצליחים להדגים לפלסטינים ולעולם כולו באופן משכנע במיוחד, שכישראל מדברת על ״שליטה בטחונית״, בפועל מדובר על התעללות באוכלוסייה עד לטיהור האתני המיוחל. תשעים אחוזים מתושבי בקעת הירדן לא דורשים שליטה בטחונית בבקעת הירדן, הם רוצים מים ואדמה. הם לא אוחזים בשום נשק ולא פעילים בשום מאבק מזויין, ובכל זאת, מדינת ישראל מתעללת בהם ומתאמצת לסלק אותם וליישב יהודים במקומם.

          • אישרגיל

           מאיפה הנתון ש90 אחוז מהתושבים בבקעת הירדן הם פלסטינים?

          • גיל

           אני חישבתי לפי הנתונים של בצלם (ועדיין, זה לא 90%, התבלבלתי, לפי מה שהם מדווחים מ 2016 זה 85%) מכאן:
           https://www.btselem.org/hebrew/jordan_valley
           הנקודה החשובה היא לא 85 או 90 או 70 או אפילו אם הם היו מיעוט. ישראל שולטת בטחונית. קיבלנו. המקסימום שנקבל בהסכם זה "אוקיי, תמשיכו לשלוט בטחונית". אבל מה הולך כאן? תמשיך לקרוא את הקישור הזה מבצלם. נראה שישראל מנסה בעקביות לנשל את תושבי השטח הערבים מאדמתם.
           הנקודה החשובה היא לא הכיבוש הצבאי, ולא השליטה הבטחונית. מה שחשוב זה מה קורה עם האנשים בשטח. ישראל מוכיחה במעשיה, כבר עשורים, שמטרתה היא לא שליטה בטחונית בשטח, ואפילו לא ריבונות על השטחים, לא במובן שמדינות מודרניות מבינות את המילה ריבונות. ישראל פועלת באופן עקבי כדי לנקות את השטח. קוראים לזה "מקסימום שטח עם מינימום ערבים". הרי, למה צריך לספח את תושבי הבקעה כדי לאפשר להם לעשות שימוש באדמה עליה הם חיים? מדוע כ 85% מאדמות הבקעה אסורות על רוב האוכלוסייה שם, ונשמרות רק לבני הגזע הנכון? מה הקשר בין סכסוך על ריבונות על חבל ארץ לבין התעללות באוכלוסייה שבו ונסיון לטהר אותה מאדמתה?

          • אישרגיל

           ההצעה שלי – סיפוח בקעת הירדן ואיזרוח הפלסטינים החיים בה, תפתור את כל המקרים שהעלית, במידה והם נכונים או לא.

           אך לפני שניגשים לבקעת הירדן – גוש עציון תחילה.
           יש עילה טובה על גוש עציון כי התקיים שם יישוב יהודי שחרב במלחמת העצמאות.
           לעולם יהיה יותר קל לבלוע את הצפרדע הזו.

           נקווה שישראל תשכיל לנצל את תקופתו של טראמפ הידידותי להתחיל בסיפוחים המיוחלים.

          • גיל

           הכיצד? כאמור, כבר היום אנו שולטים בשטח מבחינה בטחונית. מישהו מפריע לנו לתת לרובה המכריע של האוכלוסיה לבנות ולעשות שימוש חקלאי בשטח? מה ישתנה כשנוסיף את הטייטל של ״מסופח רשמית״? אז פתאום נפסיק להתעלל באוכלוסייה ולנסות להעיף אותה מעל אדמתה?

          • אישרגיל

           החוק הישראלי לא חל בגדה, אלא חוק צבאי.
           תחת החוק הישראלי דברים יסתדרו שם, הן מצד התושבים והן מצד הרשויות – כך אני מאמין.

           ראה דוגמא : אום אל-חיראן. עתה המדינה הגיעה עמם להסכם והתושבים ייושבו בחורה. מה חבל ולא הגיעו להסכם הזה קודם לפני שנהרגו שם שוטר ואזרח.
           בסוף מוצאים הסדר.

          • Dan Spitzer

           אני שונא להפריע לך באמצע הפנטזיה, אבל ה״הסכם״ באום אל חיראן הושג בכפייה. לא הייתה לתושבים ברירה. זה חזון האפרטהייד שלך, ובזה ראוי להילחם.

          • Dan Spitzer

           אני שונא להפריע לך באמצע הפנטזיה, אבל ה״הסכם״ באום אל חיראן הושג בכפייה. לתושבים שבתיהם נהרסו ע״י המשטרה דרך קבע לא הייתה ברירה אלא לחתום על נייר, שפרושו יישוב יהודים על אדמותיהם. זה חזון האפרטהייד שלך, ובזה כל אדם שמאמין בזכויות אדם צריך להילחם.

          • אישרגיל

           איש לא נגרר שם בכוח לחתום על הנייר. אני מניח שתושבי הכפר עשו חושבין והחליטו שעדיף להם לקבל מגרש ביישוב חורה מאשר להמשיך במלחמה סיזיפית נגד הרשויות.
           בינינו – הם עשו בשכל, הלוואי עליי לקבל מגרש איפשהו בארץ.

           באופן אישי, הייתי מעדיף לראות שם יישוב יהודי-ערבי כלשהו. היה ניתן להקים יישוב בשם חירן ולהכליל בתוכו שכונה ערבית קטנה בשם אום-אל-חיראן, אך לצערי זה לא קרה.

           יש לברך על זאת שהושגה שם פשרה ולהצטער על כך שהיא לא הושגה מוקדם יותר לפני שנשפכו שם דמים.

           לפעמים עדיף לרדוף אחרי המציאות ולא אחר הצדק.

          • Dan Spitzer

           אם פספסת את הנקודה: המציאות היא מציאות של אפרטהייד, שבה ״הרשויות״ הורסות את הכפר עשרות פעמים במשך חמש עשרה שנה, כדי לפנות משם אזרחים סוג ב׳ (בדואים מוסלמים) ולשים במקומם אזרחים סוג א׳ (יהודים). אחרי זה פנטזיונרים כמוך אומרים שיש לרדוף אחרי המציאות ולא אחרי הצדק.

           אתה יודע מה? לא נראה לי שאתה פנטזיונר, כי אתה יודע מצויין במה מדובר. אתה פשוט מניפולטור.

          • אישרגיל

           באפרטהייד הבדואי והיהודי לא היו יכולים להתרחץ באותו חוף הים או לחלוק את אותו הספסל ברחוב. אז ככל הנראה לא מדובר פה באפרטהייד והמניפולציות באות דווקא מצידך.

           אם המדינה כה להוטה להרוס יישובים של בדואים, מדוע היא לא הורסת את רהט או חורה, שהם יישובים מוכרים?
           אולי המגמה פה זה לכנס את הבדואים לתוך יישובים מוכרים? זהו תהליך שקיים גם במדינות השכנות, דרך אגב.

           אני כבר הבאתי את דעתי האישית, שבמקום היה ניתן לקיים יישוב יהודי-ערבי, אני חושב גם שתושבי אום אל-חיראן תמכו בכך, אך לצערי זה לא קרה.

 • Three Parentheses

  נקודת הפתיחה של כל דיון בנוגע לישראל חייב לקחת את קמפיין ה-BDS בתור נקודת פתיחה.

  • בוקי סרוקי

   בדיוק. בלי סכנה ממשית של חרם אין לישראלים מה להפסיד מהמצב הקיים, ואין לה סיבה לסיים את הכיבוש.

 • בוקי סרוקי

  מנסה שוב כתגובה לקובי מרום למעלה:

  בנוגע לרעב בעזה:

  מחקר על ילדי 357 ילדי גן בעזה (גילאים 2-5) מצא ש60% מהם היו אנמיים. https://www.ncbi.nlm.nih.go… במדגם אחר השיעור היה 65%. http://www.ijstr.org/final-

  מחקר אחרי על ילדים מבוגרים יותר (6-11) מצא שלכרבע מהם היו פרזיטים במעיים, כתוצאה ממים מזוהמים. http://europepmc.org/abstra

  במחקר של ארגון הסחר העולמי 94% ממשקי הבית בעזה דיווחו על קשיים בהשגת אוכל ו85.5% אמרו שאין מספיק אוכל בבית. כ-50% מילדי הגן היו אנמיים ול-26% היו פרזיטים במעיים. http://www.emro.who.int/emh… מי שקרן מתועב?

  בנוגע לשאר: אוקיי. אז אתה מודה שיש קוצנזוס יהודי-ציוני להמשיך את הכיבוש בבקעת הירדן וברוב ההתנחלויות ושיש להם תמיכה מטראמפ. נראה לי די הגיוני שהפלסטינים ימשיכו להתנגד, עד שאתה וחבריך תעברו את חמשת השלבים הקובלר-רוסיים: הכחשה, כעס, מיקוח, דכאון, השלמה ותבינו שהפלסטינים פה כדי להישאר, שהם בני אדם ושאתם צריכים לחיות איתם. בסופו של דבר תבינו שאתם לא יכולים להחליט בעצמכם מה מגיע לפלסטינים, מה לא ומה המקסימום שהם יכולים להשיג והם צריכים להשלים איתו. התנשאות קולוניאליסטית זה מה זה המאה ה-19. ועד שתבינו, יישפך דם והרבה.

 • בוקי סרוקי

  כמה תמונות ורשמים מהמאהל בעזה, של הטרוריסטים המסוכנים:
  https://mekomit.co.il/בתמונות/

  • אישרגיל

   "חייל תעצור ותחשוב לפני שאתה הורג תמימים" ומעל זה תמונה של המדינה שלי עם הדגל של המדינה שלהם מתנוסס מעליה.

   על מי הם עובדים?

   • בוקי סרוקי

    קרא את המאמר. אולי זה הצבא ודובר צה״ל שעובדים עליך. האמת היא שהם מצליחים לא רע.

    • אישרגיל

     קראתי הכל ולא התרשמתי. אם ההפגנות באמת היו מוגבלות לישיבה באוהלים ועשיית חאפלות אז הכל היה טוב ויפה, הבעייה שרצים לגדר ומחבלים בה ועדיין מתעקשים לקרוא לזה הפגנה.

     • בוקי סרוקי

      1. צר לי, אבל בשום מקום שם לא תוארה חאפלה. בתגובה הקודמת שלי, שנמחקה, הפניתי לשלושה מחקרים שמראים ששיעור האנמיה בקרב ילדי גן בעזה הוא בסביבות ה-60% ושכ-90% ממשקי הבית סובלים ממחסור באוכל. חאפלות? אולי בדמיון האוריינטליסטי הפורה של הישראלים.

      2. כבר הראו לך סרטוני וידאו על אנשים שצה״ל יורה בהם במרחק רב מהגדר.

      3. עמדתך שפלסטיני שמגיע לגדר וחותך אותה ראוי לעונש מוות ללא משפט ידועה. ועל זה נאמר: צה״ל הצבא המוסרי בעולם, ישראל הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

      • אישרגיל

       1. מתוך הכתבה – "בימי שישי, לאחר התפילה, מצטרפים אלפים רבים להפגנות מול הגבול. אולם באמצע השבוע מתנהלת המחאה של תושבי חוזאעה בצורה שמזכירה את מחאת רוטשילד: פיקניק גדול של אוהלים, מוזיקה, הרבה מזון ושתיה, צעירים שמשחקים בכדורגל. יש גם סוחרים שמנצלים את ההתקהלות כדי להציע את מרכולתם – ממתקים ושתיה קלה, טבון לפיתות, קפה שחור על גזיות, עגלות של תוצרת חקלאית ועוד."

       נשמע כמו חאפלה !
       אם ההפגנה הייתה מוגבלת בצורה הזו צה"ל לא היה יורה אפילו ירייה אחת.

       2. כן, אכן ראיתי וידאו כזה. אני לא יודע בדיוק מה הוראות האש של צה"ל ואני לא יכול להגיד שכל ירי הוא בהחלט מוצדק. אבל אני סומך על צה"ל לעשות שיקולים נכונים תוך כדיי שהוא מגן על גבולות המדינה. מכיוון שמאות או אלפים הסתערו על הגדר, וגם זה מצולם ומתועד, אני מאמין שצה"ל ידע לפעול בצורה נכונה.

       3. התשובה ל-3 מאוד דומה לתשובה ל-2. אני לא יודע אם צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, יש לו תפקיד די ברור וזה להגן על המדינה. גדר היא חלק מתשתיות הביטחון של המדינה. אם צה"ל יתן לאנשים לבוא ולחתוך אותה היא לבסוף פשוט לא תתקיים (נכון גם לגבי הגדר וגם לגבי המדינה).

       • בוקי סרוקי

        אוקיי, אתה סומך על צה״ל נקודה. מכאן זה מתחיל וכאן זה נגמר.

        • אישרגיל

         אני לא סומך בעיניים עצומות על צה"ל ואני לא יכול להגיד שכל ירייה של צה"ל הייתה בהכרח מוצדקת.
         אני כן יודע שהאירועים שהתרחשו בשני ימי שישי האחרונים, וכנראה ישובו על עצמם היום, היו יכולים להסתיים עם עשרות רבים, אולי אפילו מאות, של הרוגים, אם צה"ל היה משתולל ויורה ללא אבחנה בכל מי שמתקרב לגדר.
         אני מודע לכך שיש וידאו או שניים של אנשים שנורו במרחק כלשהו מן הגדר. כאמור, אני לא יכול להגיד אם זה מוצדק או לא ומה השיקולים וידוע לי גם שצה"ל החליט לחקור את האירועים.
         אך ראיתי גם תמונות ווידואיים של אנשים שמתקרבים עד הגדר ולעיתים פוגעים בה וחוצים אותה. אני מניח שרוב ההרוגים מגיעים מן המקרים הללו.
         אם נוותר על הגדר, וזה בדיוק מה שאתה מציע לעשות בכך שאתה מציע לא לירות במי שמתקרב לגדר, מחר נצטרך לוותר על מערך הכלים ההנדסי שבונה את החומה התת-קרקעית נגד המנהרות ההתקפיות של חמאס. כבר היו הצתות של הכלים ההנדסיים במערך הזה. זאת היא מלחמה התשה, כאשר בכל שלב הם מקווים שתוותר על משהו אחר.
         בשורה התחתונה, לא מוותרים על הגדר.